Sedm samurajů

• Japonsko Shichinin no samurai (více)

Slavná legenda o hrstce odvážných, kteří se postavili na stranu bezbranných. Nejslavnější japonský film všech dob, předchůdce filmu Sedm statečných.
Těžko by se asi hledal někdo, kdo by neznal legendární americký western o hrstce statečných, kteří se v počtu chabých sedmi postaví přesile banditů, aby ochránili bezbrannou vesnici na odlehlém venkově proti rabování. Western Johna Sturgese patří již téměř půl století k nesmrtelným filmovým evergreenům. Ale jen málokdo ví, že by vůbec nevznikl, nebýt jednoho fenomenálního režiséra, jehož originální umění přesáhlo daleko za hranice rodného Japonska. Že dobrodružný příběh sedmi potulných pistolníků byl přímo inspirován samurajským filmem Akiry Kurosawy, jenž se odehrává ve feudálním Japonsku 16. století. A že to zdaleka není jediný případ amerického hitu inspirovaného dílem tohoto japonského klasika. (oficiální text distributora)

Revolver

Nejlepší kousek z famózní Kurosawovi filmografie . Dlouhý epický příběh o přátelství, zoufalství, lásce a tyranyji. Tradičně skvělá, trochu pomalá režie Kurosawi, dobrý scénář a nepopsatelné skopičiny Toshira Mifune. Klasika, kterou ani remake Sedm statečných nepřekoná. ()

dopita

Měl sem z toho filmu trochu obavu, přece jenom má 202 minut a je starej přes padesát let. Navíc sem o tom léta slyšel a čet jaká je to nesmrtelná klasika, to pak člověk k takovýmu filmu chtě nechtě přistupuje trochu jinak než k něčemu, o čem v životě neslyšel a případný zklamání je pak o to větší. Tak sem to zkouk, no a byla to nádhera. Teda nádhera toho typu, že většině kamarádů bych to nedoporučil, protože to sou vesměs filmoví ignoranti. Film i přes svou délku ani na chvíli nenudí, je plnej překvapení, dramatu a kupodivu i humoru, k tomu ve svej době s neuvěřitelně podanou akcí. A přitom je to vše v bezchybným realistickým podání. Tenhle film je plnej života. Takže resumé: ano, TOHLE JE NESMRTELNÁ KLASIKA!!!!! ()

Saboter

Kinu opravdu zrovna nehovím, ale tento snímek jsem si nemohl nechat ujít. Nelitoval jsem toho a nikdy nebudu. Film letěl jak vystřelený šíp, nebyla chvilka, abych nebyl napjatý s očekáváním, co bude dál. Už od začátku film jel naplno. Nádherná hudba, příběh, postavy prostě jsem tomu nemohl nic vytknout. Velmi mě překvapilo, že i na tak vážný film jako je Sedm samurajů se objevilo místo i pro trochu humoru. Akira Kurosawa velmi překonal moje očekávání a získal si mé srdce. Toshirô Mifune v roli šíleného samuraje zářil na plátně. Každá postava měla své kouzlo a svým způsobem byla originální a jedinečná. Ale ze všech si mě získal nejvíc Toshirô Mifune. :-) Komentář k 207 minutový verzi. Říkáte, že 207 minut je dlouho? Já si přál, aby nikdy neskončil tento film. ()

Burdock

Na dývku píšou: "Nejúžasnější akční film, jaký kdy byl vytvořen." Hmm. Akční film, kde první akční scéna přijde po více než dvou hodinách - tady je něco špatně! ()

Sgt.Pepper

Nadčasový snímek s nadčasovou kamerou..na rok 1954 tolik akce a napětí, že dnes vypadají některé akčňáky jako chudý příbuzní..i 207 minut prodloužené verze se dá bez větších potíží zhlídnout naráz.. ()

K-e-n-y

Nepochybne tento film bol zdrojom námetu pre 7 statočných. Síce je menej známy (asi preto, že japonské filmy sú u nás všeobecne menej známe ako americké), ale rozhodne nie menej kvalitný. Nie je to náhoda že na filmy ako tento sa nezabúda ani po vyše polstoročí. Ja som videl verziu, ktorá mala 207 min., čo bolo dosť veľa, ani nie dosť na to aby som znížil hodnotenie z plného počtu, pretože som sa pri tom vôbec nenudil :) ()

Hanys_

Ano, je to legenda, díky které vznikla další legenda. Ale ty 3 a půl hodiny mě budou strašit ještě dlouho. Fakt mě to nebavilo. A to jsem se tak na tuhle modlu těšil. ()

RichardLev

Film jsem viděl zhruba před sedmi lety a měl jsem trochu strach se na něj znova podívat. Přece jen je to hodně dlouhé a já se bál, že mě Kurosawa a jeho samurajové napodruhé neočarují tak moc jako při prvním shlédnutí. Přiznám se: bál jsem se, že se budu napodruhé ty necelé čtyři hodiny nudit. Jak lichá představa! Film jsem si užil od první do poslední vteřiny. Ubrečených a zubožených rolníků mi bylo neuvěřitelně líto a jejich marné pokusy o nalezení samurajů mě dojímaly k slzám. Pak se pozornost přesune z vesničanů na sedm hlavních hrdinů a je to ještě lepší. Tempo vyprávění je pomalé, Kurosawa se nikam nežene a tak to mám rád – člověk se dokáže hlouběji ponořit do filmu a všechno si náležitě vychutnat. Působí to chvílemi možná až trochu epizodicky (dovedl bych si představit film rozdělený na několik částí seriálu), ale není to nijak na škodu. Podobně tomu bylo i v Rudovousovi. Ne každému však dlouhá stopáž a rozvláčný děj budou po chuti. A pokud se k tomu přidají obtížná japonská jména a snadno zaměnitelné tváře herců, nemusí to být pro západního diváka moc stravitelná podívaná. Pokud máte s Kurosawou prozatím dobrou zkušenost, určitě se na film podívejte - v opačném případě se mu raději vyhněte. A pokud jste od Kurosawi nic neviděli, raději si pusťte na začátek něco kratšího – třeba Tělesnou stráž, která rovněž sloužila jako vzor pro westernový remake. A abych nezapomněl – Toshiro Mifune je opět úžasný. Ve scéně po příchodu do vesnice a pak ještě při odhalení ukradených brnění po zabitých samurajích mě úplně dostal. „Juheí, co to zase házíš za ksichty?“ ()

Scevola

Najlepsi Kurosawov film. Napriek neskutocnej dlzke vobec nenudil (pritom Yojimbo mal takmer iba polovicnu dlzku ale ovela viac hluchych miest). Dokonca mam pocit ze tento epos je mozno aj lepsi ako Sedem Statocnych 9/10 ()

Bafo

Naprosto perfektni nadcasove dilko ktere o tridu prekonava plagiatory z divokeho zapadu (kteri sou ale take vyborni)... Nadhernej film po vsech strankach... Proste si ho sezente a podivejte se... Sou to necele tri hodiny skvele zabavy ()

Radim

Tento film nejde nesrovnávat se Sedmi statečnými. Jak ubíhají minuty, nacházíte další a další detaily a motivy, které byly v americkém remaku použity a okopírovány. Kurosawovi hrdinové jsou ale plastičtější, méně černobílí, zajímavější. Z hlediska filmařiny určitě patří tento film mezi to nejlepší, co jsem kdy viděl. Ale stopáž 210 minut je prostě neúměrně dlouhá, a i když jsem se snažil, přetáčení jsem se nevyvaroval. Navíc mě vždy rozhodilo značně hysterické chování vesničanů; zajímalo by mě, jestli to je klišé japonských filmů, nebo takoví Japonci opravdu jsou. ()

dormouse

Co na mne nejvíc zapůsobilo: stane li se nepřítel tvým bezbranným a spoutaným vězněm, nemůžeš na něj útočit, neslučuje se to se ctí bojovníka. Vyjma staré babičky, která díky němu přišla o rodinu. Ta má právo na svou pomstu. A jde ji vykonat svou jedinou zbraní-motyčkou. Nemá ale už dost síly, ostatní vesničané jí musí pomoct. ()

Wishkah

Tenhle film jsem viděl teprve nedávno. Snažil sem se nebrat na vědomí žádné superlativy ani kritiky a film sedm statečných na ty tři hodiny úplně přestal existovat. Musím říct, že sem si užival každou minutu. Kurosawa rozehrává krásný,dojemný a drsný příběh, kterému naprosto vládne Toshiro Mifune. Jestli Sedmi statečným něco chybí tak je to právě Kikučijo. Chlápek o kterém si myslíte, že je to naprostý magor , ale který tmelí partu a který během filmu až neskutečně vyroste. Navíc ten jeho divoký styl boje....no prostě když byl Mifune na plátně tak ten film byl ještě o stupeň lepší. Film je prostě úchvatný a ani jeho délka ničemu vůbec nevadí. ()

Smejky87

Nebudu psát něco, co už bylo napsáno, takže jen řeknu, že se plně ztotožňuji s Mattym. Film pro mně hodně zvedá kultura a prostředí, které mám rád a obdivuji. Ještě bych chtěl vypíchnout závěrečnou scénu 3 zbylých samurajů u hrobů, moc se mi líbila. A před dodíváním Sedmi samurajů jsem netušil, že 7 statečných je vlastně remake. :) ()

Prochy38

Velký příběh, který snad všichni známe spíše z westernové verze. Nejraději bych dal 5*, protože tento velkofilm je vůbec průlomem v mnoha žánrech filmografie. Ale 207 minut je hrozně moc, což by se i dalo přežít, ale já prostě nejsem na ten východní styl hraní. Většina šíleně přehrává, to je hrozné. Jinak ale opravdu film s velkým F. ()

Ixbalanke

Velmi upřímný film, vypovídá mnoho o japonské povaze, o povahách jednotlivých lidí, o době kdy měli velkou váhu samurajové a byli společností ctěni. Pobavila mě přestávka uprostřed filmu:) ()

Mirah81

Na svou dobu působivé dílo,ale já mám přece jen radši Sedm statečných s charismatickým hlavním záporákem,tady mi docela chyběl. ()

Honzeek95

Zhlédl jsem všech top 100 filmů na csfd - tento byl tím posledním, který mi chyběl a zároveň jednoznačně nejhorším. Proč? Je to neúnosně dlouhé (viděl jsem 207 minutovou verzi), neúnosně nudné a neúnosně uřvané. Všichni zde překypují emocemi, vše je zveličované. Navíc příběh je těžce primitivní a ničím výjimečný. Tento tří a půl hodinový "skvost" lze jednoduše shrnout v jednom souvětí: Film vypráví o rolnících, kteří se bojí nájezdu lápků, a tak si po řadě těžkostí najmou samuraje, kterým se do toho vůbec nechce, ale kteří se nakonec nechají přemluvit, boj s lápky vyhrají a nakonec litují toho, jak mohli být tak hloupí a do tohoto boje jít... Pokud bych měl hodnotit tento film z hlediska rozvláčnosti a umění autora "z hovna uplést bič", byl by "Sedm samurajů" jednoznačně nejlepším filmem v dějinách lidstva. Bohužel toto je asi to jediné kritérium, podle kterého zdejší uživatelé tento snímek hodnotili, jinak si to nedovedu vysvětlit. Uznávám, že nelze zpochybnit kvalitu kamery, režie a (dejme tomu) hereckých výkonů. Právě herecké výkony a režie jsou u většiny hodnotících tím jediným a hlavním determinantem při udílení počtu hvězdiček. Já se ptám proč? Když vám natočím pětiminutový záběr na Johnyho Deppa, jak mistrně jí polévku, a napíšu k tomu, že to režíroval Steven Spielberg, dáte tomu pět hvězd? Já bych se ani nedivil... ()

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (více)

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

10.02.2022

Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se má na Netflixu zřejmě dobře. Dostává se mu tvůrčí svobody i velkých rozpočtů a může si tak plnit sny výměnou za to, že Netflixu plní knihovnu vším možným od… (více)