Sedm samurajů

• Japonsko Shichinin no samurai (více)

Slavná legenda o hrstce odvážných, kteří se postavili na stranu bezbranných. Nejslavnější japonský film všech dob, předchůdce filmu Sedm statečných.
Těžko by se asi hledal někdo, kdo by neznal legendární americký western o hrstce statečných, kteří se v počtu chabých sedmi postaví přesile banditů, aby ochránili bezbrannou vesnici na odlehlém venkově proti rabování. Western Johna Sturgese patří již téměř půl století k nesmrtelným filmovým evergreenům. Ale jen málokdo ví, že by vůbec nevznikl, nebýt jednoho fenomenálního režiséra, jehož originální umění přesáhlo daleko za hranice rodného Japonska. Že dobrodružný příběh sedmi potulných pistolníků byl přímo inspirován samurajským filmem Akiry Kurosawy, jenž se odehrává ve feudálním Japonsku 16. století. A že to zdaleka není jediný případ amerického hitu inspirovaného dílem tohoto japonského klasika. (oficiální text distributora)

orkadimenza

Před zhlédnutím jsem měl velké obavy, a dával jsem dost velkou šanci tomu, že zapadnu do zdejšího dvouhvězdičkového klubu, a délku filmu prostě neudýchám. Při sledování Sedmi samurajů jsem ale vůbec neměl pocit, že bych sledoval film. Přišlo mi to spíš, jako kdybych četl knížku, nebo z povzdálí pozoroval příběh. Bude to dáno asi tím, že jsem se opravdu pustil do prodloužené verze, ale nakonec mi bylo úplně jedno, kterých bezmála 50 minut tam bylo "navíc". Mě ono "navíc" vůbec nepřišlo, protože každá část měla ve filmu své místo. Akira mě přesvědčil o tom, že i film může být vnímán jinak, možná trochu nadřazeně, ale spíš to byl pocit výjimečnosti a neobvyklosti, který mě po dobu celých 3,5 hodin provázel. A pro tento neobvyklý zážitek mám nyní nutkání doporučovat tento kinematografický skvost mezi lidi, a už teď mě napadá několik způsobů, jak to udělat. Tohle je opravdu třeba vidět. P.S. Myslím, že jsem udělal dobře, když jsem si pustil dřív Sedm samurajů než Sedm statečných. Ty pocity by byly asi jiné, kdybych učinil opak. ()

Balet

04. 04. 2007: tenhle film vystihují 3 slova. Střídmost, preciznost a atmosféra. Střídmost proto, že filmové složky nejsou používány v přebytku. Tím myslím hudbu, která je na správných místech, nepřehnaný love motiv a akci. Preciznost proto, není vidět jakákoliv neprofesionalita, kterou vidíme v denšních dílech, chybí hluchá místa a film působí kratším dojmem, než ve skutečnosti je. Zanechá to v člověku jizvu - chtěnou. ()

evil_ryu

Nebojte sa minutáže, nebudete mať čas sa nudiť. Sedem samurajov je nádherný epos, ktorý vás určite pohltí. Film ktorý si zaslúži byť v top 10 filmoch všetkých čias. Kto nevidel, môže ľutovať. ()

Nebešťan

Přelomová filmařská řeč, skvost, průkopník, inovátor. Takový ten Kurosawa v roce 1954 byl. Přes trochu utahaný začátek 160 min verze (nechtěl bych vidět tu původní verzi!), je příslibem toho, že se to rozjede při finální bitvě. Po padesáti letech to porád funguje a není to ani s podivem - jedná se vlastně o pohádku, kde dobro vítězí nad zlem, kdy odhodlání a odvaha je víc, než silní mužové na koních navlečení do oplátovaných košil. Zásadní vzkaz japonské kinematografie: jsme silní jako ve všech jiných odvětvích, držíme prvenství, skloňte hlavu ! Nelze než uposlechnout. ()

Delaney

Jeden z nejlepších akčních filmů staré generace... Kašlete na 7 statečných, doba westernů je dávno pryč. Ale doba Sedmy samurajů nikdy neskončí! 100% ()

Mouzon

Pouze načrtávám první dojmy..........Naprostá magie. Kde by v Hollywoodu nafrkali pětatřicet zpomalených záběrů a XY detailů na rozlícené obličeje lapků, tam Kurosawa zabírá pobíhání samurajů a zarputile bojující rolníky...........Snímek staví před diváka ovlivněného západní kulturou naprosto jiný hodnotový žebříček, jiný smysl pro čest, úctu k člověku, ale i pro pohrdání lidmi. Tím pádem nastupuje i velmi odlišná výrazová škála. Přesto je to divácky přístupné........Kus čisté filmařiny. Precizní a vybroušené. Kolosální. Absolutní film. ()

Jorge-Z

Na tento film jsem se chystal dlouho a viděl jsem 207 minutovou verzi. Tak trochu nechápu, kde je ta genialita filmu. Scény jsou zbytečně dlouhé a zhruba třičtvrtina filmu je nuda. Taktéž mě naprosto iritovala japonština, ve které se nustále řve. Jedno z největších zklamání. ()

LBsmoke

do té doby než sem před několika lety viděl tento film jsem nevěřil že budu kdy schopný vidět 3hodinový film na jeden zátah.. ale když sem se díval tak to bylo skoro na jeden dech.. neuvěřitelně mě to pohltilo a ani navteřinu mě nenapadlo kdy to skončí.. to je jen osobní poznámka.. protože o tom jak je to perfektní by se dala napsat bichle ()

Nethar

Tak jsem se nakonec dokopal k tomuhle filmu, ač jsem se toho dlouho obával. Zvolil jsem prodlouženou verzi, 3:27 už je opravdu docela dost, ale zvládnul jsem to. Není divu, že tento film je legenda. Jasně, akční scény občas připomínají píchání párátkama do vzduchu, člověk se musí pousmát když 30 Japonců běhá sem a tam dokola z jedné strany náměstí na druhou, ale uvážíme-li oněch 60 let rozdílu, je to bomba. Snažím se nehodnotit podle toho, jak je film umělecky zmáknutý nebo vyspělý na svou dobu, ale prostě jak hodně se mi líbil teď a jak hodně bych se na něho chtěl podívat znovu, takže možná skončí nakonec spíše na 3 než 4 hvězdičkách, ale nějak zvláštně jsem se celou dobu nenudil, kdybych asi zvolil sestříhanou verzi, dopadnul by lépe a Kurosawa má můj obdiv. ()

Ollie235

Americký remake jsem viděl dávno před originálem a musím přiznat, že to můj dojem zřejmě částečně ovlivnilo. Příběh je totiž takřka identický a jeho známost mi na zážitku 2x nepřidala. Především úvodní třetina mi u Samurajů přišla vyloženě nudná - shánění bojovníků nebylo zajímavé takřka ničím. S jejich příchodem do vesnice se sice děj trošku rozjede, ale nezáživné pasáže se sem tam stejně vyskytnou. Na jeden zátah jsem tak film opravdu nezvládl. Problém pro mě představoval i fakt, že ve mě snímek nevyvolal takřka žádné pocity - s vesničany jsem příliš nesoucítil, samurajové mi k srdci nepřirostli (Mifune navíc vyloženě otravoval) a po celou dobu mi jejich osudy byly tak nějak jedno. Dost to ale souvisí s tím, že po cca polovině jsem to hlavně chtěl mít už za sebou. Jeden z mála případů, kdy si americkou předělávku pustím daleko raději - originál tentokrát bohužel zklamal. ()

geimz

Moje prvé stretnutie s Kurosawom, a môžem povedať, že rozhodne nie posledné. Čím by bol tento príbeh bez neho? Americký remake som ešte nevidel, tak posúdim až potom, nakoľko je réžia dôležitá. Pretože Kurosawa je génius. Spôsob, akým dokáže každý obraz naaranžovať tak, aby bol precízne vyplnený - v zmysle toho, že každá postava či objekt má svoje dané miesto, vždy sa deje niečo vpredu, v strede, v pozadí, každá časť obrazu má svoj zmysel - je nevídaný. Týmto spôsobom je kompozícia jednotlivých scén (aj v pohybe, nielen pri statických dialógoch) dokonalá, a ani tá najobyčajnejšia, nech je akokoľvek dlhá, nemá šancu začať nudiť. A to je pri tri a polhodinovej stopáži takmer husársky kúsok. ()

aLPaC

Pro mě srovnání "Sedmi samurajů" a "Sedmi statečných" vyznívá jednoznačně pro "statečné". Asi je to i tím, že jsem vyrostl na filmech západní civilizace a japonskou a všeobecně Asijskou filmografii nemám moc nakoukanou a ani se na to nějak nechystám. Ale určitě ne jen tím. Tenhle film je totiž, na to, že se jedná o triviální zápletku, příšerně dlouhý. Viděl jsem verzi 207 minut. Ty vole, to je delší než Titanik. Postavy a charaktery jsou tedy vykresleny do podrobna, nicméně já dávám přednost poněkud akčnějšímu pojetí, kdy se děj rychleji posouvá. Tady se prostě posouvá někdy neskutečně pomalu a člověk má pak tendenci se občas nudit. ()

Klajnik odpad!

Pronudil jsem se tou 3,5h verzí a to jsem člověk, který je ochotný koukat na dlouhé i staré filmy. Tento kousek ke mně však absolutně nepromlouval. Je tam příliš málo obsahu i na tu 160min verzi - natož na tu 207min... Film je utahaný, protože postavy nejsou dostatečně psychologizované na to, aby mě zaujaly a já s nimi prožíval jejich osudy. Nutno dodat, že stupidní westernovou pohádku Sedm Statečných rovněž nesnáším, ale tamní protagonisty považuji za výraznější postavy (i když ne o moc). Některé ze Sedmi Samurajů shledávám hanebně nevyužité/neprokreslené, v důsledku čehož mě zcela najímali. Scénář nenese dost myšlenek, hloubky ani přesahu a také není dostatečně zacílený. Kurosawa si však dovolil ztrácet divákům čas zbytečně dlouhými scénami, ačkoliv mi ten film nepřijde - ani na svou dobu - natolik formálně úchvatný (jasně kompozice se promyšlená, ale 3,5h se jen nad ní rozplývat nebudu), abych jím byl unášen i tehdy, když se zrovna nic moc neděje. Ironií je, že i když se něco děje, tak to na mě působilo, jakoby se nic nedělo. Už po hodině jsem byl filmem velmi otráven, což jistě snížilo mou schopnost prožívat, ale faktem jest, že Kurosawa naprosto nebyl schopen pracovat s tempem a gradací. Celé to působí na jedno brdo a závěrečné bránění vesnice před vlnami banditů nemohlo být jiné než nudné. Jednak mě nezajímaly postavy - tedy ani jejich snažení, ale je takřka jistotou, že akce v takto starém filmu nebude možno označit za strhující: žádné explicitní násilí, přílišná statičnost, žádná dynamika a slabá vize, protože i s technologickými omezeními té doby by z toho šlo dostat více. Herecký projev je afektovaně teatrální. To má jistě dobové i kulturní opodstatnění, ale výsledkem je zkrátka přehrávání. ___Nějaké pozitiva to jistě má (kompozice některých scén, komicky ustrašený rolník, chmurný konec), ale celek ve mně zanechal silný negativní dojem. Těch pár myšlenek mi nepřišlo působivě vykrystalizováno, abych si z toho sedl na prdel. A vůbec? ___Proč se o hlavních postavách referuje jako o samurajích, když to jsou roninové - tedy samurajové bez pána? Pokud by se s tímto konceptem operovalo více, hned mě napadá ctnostný protagonista, který přišel o pána a tak hledá něco nového, za co bojovat. Ochránit vesnici před násilnickými bandity by nemuselo být tou nejhorší volbou. Další roninové by smysl viděli už jen v materiálnu a bojovali jen za prachy. Také by mohli skončit bez pána z různých důvodů (třeba porušením kodexu bušido). To vše by mohlo vést k dramatickým pnutím mezi hlavními hrdiny, z čehož by šlo více cílit na nějaké charakterové archy - také by to otvíralo témata k diskuzím a dodalo by to postavám na interesantnosti. ()

jilda

Je neuvěřitelné, jak Američané tento film obšlehli, ale Americká verze je mi bližší.Jinak se mi film líbil, snad má jen moc hluchých míst a na mě až moc divoké projevy nálad.Mifune je však skvělý ()

Salmayo

V plánu top 200(250imdb) jsem se tohoto filmu obával snad nejvíc. Při dnešní noční směně mě tedy čt2 vyzkoušela s mojí trpělivostí a nabídla mi svoji SE 207min verzi. Dříve jsem viděl Sedm statečných, který mě vůbec nebavili, ale tohle byla jiná káva. Od samotného zjištění budoucího nájezdu lapků, po shánění a seznamování sedmi samurajů, přípravy před útokem až po závěrečné dobývání. Výborného hl. vůdce Takashi Shimuru s ostatními hl. hrdiny přehrává výtečný trojúhelník KIKUČIJO. Skvělá spousta nezapomenutelných dialogů a hlášek. ***"K čemu je dobrý se starat o vousy, když přijdeš o celou hlavu."*** (jap) ()

werewolf69

Môj prvý „vážny samurajský film“. Mena ako Kurosawa, Mifune alebo Shimura pre mňa boli úplné neznáme a ani len som netušil do čoho idem. Aj keď som spočiatku s hodnotením dosť váhal po čase som pochopil že len vďaka tomuto filmu som v sebe objavil istú vášeň k Japonskej kinematografii. Sedem Samurajov nie je bezchybný film, ale v podstate značne ovplyvnil môj život a preto si zaslúži moje najvyššie uznanie. ()

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (více)

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

10.02.2022

Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se má na Netflixu zřejmě dobře. Dostává se mu tvůrčí svobody i velkých rozpočtů a může si tak plnit sny výměnou za to, že Netflixu plní knihovnu vším možným od… (více)