Trhlina

Igor, nezaměstnaný vysokoškolák, se v rámci absolventské praxe dostane do pracovní čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrie. Zde náhodou objeví záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč. Když se po dvou měsících stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se nezotavil. Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý. Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo relativně nedávno. Proto se Igor spolu se svou přítelkyní Miou, milovníkem konspiračních teorií Andrejem a tvrdým skeptikem Davidem vydává do tribečských lesů zjistit, jaká je pravda. Pátrání, které zpočátku působí jako nevinná zábava nesourodé skupinky, však končí tragicky… (Falcon)

angel74

Na rozdíl od většiny zdejších recenzentů mi bylo hodně nepříjemně po těle už v první půlce filmu, takže při bloudění lesem jsem pak kolikrát strachy ani nedýchala. Atmosféra by se dala krájet! A ta hudba s šílenými zvuky k tomu! No, fakt jsem se bála. Závěrečné rozuzlení mě sice moc neuspokojilo a pár trochu slabších okamžiků v průběhu děje se taky našlo, ale i tak se stále jedná o hodně vydařený hororový příspěvek od bratrů Slováků. Srovnatelně intenzivní zážitek jsem měla naposledy při sledování mysteriózního snímku Záhada Blair Witch. A tento příměr je ode mě směrem k tvůrcům opravdu velká poklona. (75%) ()

SeanLSD

Vzhľadom na to, ako veľmi medializovaná záležitosť to bola, akú (nielen na slovenské pomery) kvalitnú a funkčnú literárnu predlohu mala a že Peter Bebjak dokázal už pred x rokmi s menšími prostriedkami a ako debut vytrieskať z filmového hororu omnoho viac, je to dosť veľký neúspech. Kým kniha mrazila aj za slnečného jarného rána, filmu to zas tak neišlo ani za daždivej noci. Na to, aké to bolo dlhé, sa tam z (taktiež nijako dlhej) predlohy dostalo minimum aj tých naozaj pôsobivých vecí a pribudli zasa nejaké, ktoré tomu nič nepridali. Vyslovene skvelé sú iba hudobná a zvuková zložka, všetko ostatné je iba ťažký priemer, ktorý by som rozhodne nečakal od režiséra ZLA po 5 celovečerných filmoch. Vinu nesie on, predovšetkým však scenárista - lebo kým ZLO napísala trojica talentovaných nadšencov, TRHLINU akýsi autor televíznych kriminálok (a tak akosi ten príbeh vo filme aj vyznieva) a prsty v tom mala nepochybne aj produkcia. Škoda, lebo na malom slovenskom dvorčeku mohlo ľahko vzniknúť niečo viac ako iba rekord v tržbách otváracieho víkendu... 3 hviezdičky pre ZLO boli chvála, taký istý počet pre TRHLINU je ťažká nespokojnosť - ktorej by neznalosť predlohy nepomohla, práve naopak! ___ PS1. Pomôže TRHLINA cestovnému ruchu v Tribeči ? Zvlášť v zimnom období ? PS2. Tí, čo sa trošku orientujú v psychedelikách, vedia, že by takto mohol vyzerať veľmi ale VEĽMI zlý bad trip. (Kniha ale vo svojej nastavovanej mystifikácií o Tribeči ponúka ďaleko viac, než bandu náhodne pozbieraných ľudí, ktorým ktosi nalial do termosiek LSD...) ___ PS3. Po opatovnom prečítaní (vypočutí) knihy musím definitívne znížiť. ()

Sell

Knihu som čítala už pred nejakým časom a dokázala mi vyvolať zimomriavky. Na filme sa mi páčilo ako sa to snažili docieliť cez soundtrack a musím podotknúť, že na to šli naozaj dobre aj keď som dúfala vo viac scén pri ktorých vás nadvihne zo stoličky (pri jednej som sa naozaj vydesila). Druhá polovica filmu, kde sa už dostali na povestný Tribeč, ma bavila omnoho viac pochopiteľne a páčila sa mi mrazivá atmosféra ktorá z toho plynula. Režisér sa s tým pekne vyhral, dronové zábery a hmla okolo hlavných postáv to pekne vykresľovala. Sprvu sa mi nepáčil výber hercov ale uprostred filmu som musela uznať, že lepšie vybrať asi ani nemohli. Každopádne som odchádzala veľmi spokojná aj keď si niečo pre film upravili, v tomto prípade mi to nerobilo najmenší problém. Mohlo to byť trošku viac desivejšie. Za mňa ale veľká spokojnosť! ()

jedna_vrana

Trošku ma film zmiatol. Ale nevadí, malo ta aký - taký spád, pointu, vynikajúcu hudbu a kameru. A neviete, kde je Dávid? A tie svetlá, to nie sú motorky? Na záver - do Tríbečského pohoria ma nikto nedostane! ()

cocrHeLL

Kniha byla skvělá... ve filmu však většina oněch nejděsivějších okamžiků působilo úsměvně, až vtipně. Ale i tak musím uznat, že je to příjemný překvapení, očekával jsem totiž totální paskvil. ()

maxxxim

Jedna hviezda za Maštalíra, tému, prostredie a banán, mínus štyri hviezdy za zvyšok, takže to máme v reálnom čase hodnotenie mínus tri, čo je v tomto prípade až, až :). Ale potenciálu má tématika na rozdávanie, takže možno zvoliť inú "produkciu" a bol by z toho kasový trhák ako vyšitý, a to by možno stačilo prekročiť jedny hranice smerom na západ lebo dlho má divák pocit, že sa filmu zhostil amatérsky, prípadne študentský umelecký kolektív (bez urážky týchto kolektívov). A najlepšia scéna? Určite tá, v ktorej Maštalír na konci svojho extempore sumarizuje v duchu I. Kanta, odrazu precitne, pohľadom odsúdi toho neforemného sadrového panáčika a v šaľbe mamonu uteká do tmy, v ústrety novej zákazke, lepšiemu zajtrajšku, počasiu, smerom na najbližší privádzač na diaľnicu. Na nezaplatenie, na ne-za-pla-te-nie, keď si divák nájde vo filme to svoje, to pravé orieškové. ()

Johnny.ARN

Ja som proste od začiatku vedel, že to bude chujovina. Už keď vyšla kniha som to tušil, keď začal točiť Bebjak film som bol o tom už presvedčený, po úspechu v kinách už nebolo pochýb. Stačilo to už len vidieť a utvrdiť sa v tom. Utvrdil som sa. Zbytočne dlhé, totálne nezaujímavé, postavy si tam robia čo chcú, nelogicky a bez motivácie. Desivé pasáže boli skôr vtipné, nevysvetlený záver vyšumel do prázdna a celkovo to bola presne taká kokotina, akú som od Bebjaka očakával. A zase raz len Slovač ukázala, aký jednoduchý a hlúpučký národ sme. Stačí dobrá kampaň v médiách a pekne poslušne sa nahrnú do kina. Ach. 1 z 5 ()

Lachtaan

Trhlina je přesným příkladem toho, proč jsem nikdy nedal šanci českému hororu Ghoul. V našich končinách (jak u nás, tak na Slovensku) máme sice spousty míst, ze kterých běhá mráz po zádech, kvalitní mysteriózní počiny se z nich ale v rukou zdejší produkce prostě vytěžit nedají. Po dlouhé době jsem měl velký problém film dokoukat. ()

Tosi

Lidi lítaj po lese, kamera hned před něma, hned za něma, hudba píská a řeže co to jde a hlavně díky ní je na světě koukatelnej slovenskej psycho thriller. Tím, jak byla druhá půlka v lese nejednoznačná a plná nějakejch halucinací, povedlo se filmu docela zapůsobit i na mě a šoupnu ho do stejného koše jako Ghoula od Jákla, takže slušnej průměr. ()

Dado

Technicky skvelé, a to ani nemusím použiť obligátnu frázu "na slovenské pomery". Práca s kamerou a zvuk dodávajú filmu tú očakávanú hustnúcu atmosféru už v opustenej budove psychiatrie a po presune do hôr ju ešte viac umocňujú. Celé dianie je však príliš zbrklé, až mám pocit, že orientovať v jednotlivých súvislostiach som sa dokázal iba vďaka znalosti knižnej predlohy. Tento nedostatok však má šancu aspoň do istej miery napraviť formát trojdielnej televíznej minisérie, čo sa však nedá povedať o hercoch. Tomáš Maštalír a Dávid Hartl stvárňujúci vedľajšie postavy sú skvelí, čo je však vo výsledku možno skôr škoda, keďže tým výrazne zatieňujú zvyšok obsadenia, ktoré spĺňa maximálne parametre nekonečných slovenských telenoviel. Film tak celkovou kvalitou príliš neprekvapil, no i napriek tomu som rád, že sa domácej produkcii aspoň z času na čas v kinách takto zadarí. Snáď sa v budúcnosti dočkáme aj adaptácií iných Karikových kníh, predovšetkým o dilógii Na smrť som presvedčený, že by dokázala výrazne zarezonovať aj ďaleko za hranicami našej malej krajiny (to by však chcelo asi "trochu" vyšší rozpočet). (60%) ()

Sfinkter

Bebjak měl být sázkou na jistotu, paradoxně se jedná o jeho nejslabší film z hlediska koncepce. Pro čtenáře předlohy je velkým zklamáním, pro nečtenáře slátaninou. ()

Avathar

Čím viac nad tým filmom uvažujem, tým pevnejšie som presvedčený, že tomuto scenáru by viac slušal kabát found footage. Takto ma trochu škrelo, že tvorcovia vlastne neponúkli ani len náznak toho, čo sa v Tribeči vlastne deje (nepotreboval som, aby mi to bolo povedané na plnú hubu, ale niečo sa naznačiť mohlo). Táto výtka by ale práve v tom found footage nebola taká markantná. Inak atmosféricky je to fajn, niekoľko scén je vyslovene parádnych (neznámy chlapec v lese), ale... je to príšerne dlhé (filmy s podobným scenárom fakt nemôžu mať takmer dve hodiny). Eskapády zo psychiatrickej liečebne mali byť radikálne skrátené, línia so spisovateľom je solídne zbytočná a nikam poriadne nesmeruje. Dialógy nie sú úplne prirodzené, ale herci sa s tým IMHO celkom popasovali (najlepšie to zvládol Maštalír). Celkovo teda žiadna tragédia, ale ak by sa to trochu učesalo a pridal sa nejaký intenzívnejší koniec, mohlo to byť výrazne lepšie. ()

oveckaoa

Pardon , ale více než 40 procent nedám ani omylem. Knihu jsem nečetl a ani nemíním tak hodnotím pouze film, který je těžce průměrný i na filmy, které jdou do kin. Pochválit se dá tak jen začátek a prostředí výtek by se našlo více od neoriginality nevadí mě nějak, že je to kopírka Blair Witch akorát netočená v found footage, ale aspoň to mohlo něco vysvětlit a ukázat zhruba 50 světel v 5 minutovém záběru mě ke štěstí nestačí po dějovou prázdnost (jdou ztratí se pohádají někdo zmizí někdo ne někdo se najde a neví nic) . Nějak ani nechápu smysl titulkovat slovenský film českými titulky o co jako distributorovi jde. Jo a jinak se SInisterem to nemá absolutně nic společného. ()

Sany33

Samotné technické spracovanie je jedným z ďalších dôkazov, že Slováci filmy jednoducho vedia točiť. Vynikajúca kamera v interiéroch aj exteriéroch pridáva na autenticite a v mnohých momentoch pri budovaní napätia nahrádza aj slová. Pri scénach v lese sa kameraman vyhral s desiatkami uhlov, so statickými aj dynamickými zábermi, s ničnehovoriacimi a aj s nosnými scénami. Pochváliť treba aj zvuk, ktorý bol na nerozoznanie od svetových kasových trhákov. Skrátka, po technickej stránke by sme našli na Trhline len minimum nedostatkov. Problémom celej Trhliny je to, že kvality vizuálnej stránky zabíja stránka dejová. Už od začiatku sa stretávame s klišé (napríklad v unavenom a arogantnom spisovateľovi) a dobrý dojem z Trhliny nerobia ani logické nedostatky. Klady v tomto prípade ale prevládajú nad nedostatkami a tak som sa rozhodol dať nadštandardné hodnotenie na slovenský film. -90% ()

bizz_mjc

Hrozně rád bych Trhlině tu třetí hvězdu dal, neb docela dobře vypráví, neb docela dobře buduje atmosféru, neb slušně zatahuje do mysteriózna, neb má obstojně nakročeno i k napětí a i postavy dávaly smysl, ale ve všech případech je tam to 'docela'. Chyběl všude krůček, aby to do sebe vše zacvaklo. Ale slušný pokus, kterým Bebjak ukazuje, že s lepším scénářem by mohl zaburácet. ()

PatoP

Na tento film som bol v kine s veľmi dobrým priateľom Samuelom, ktorý je hlboko veriaci človek. Chcel som vedieť, aký bude jeho názor na film tohto druhu. Ako som pôvodne predpokladal, viera v tieto veci sa ho veľmi nedotkla. Čiže ako zábava môže byť, spracovanie a herecké výkony... dajme tomu. Koniec koncov ako rozprávka pre dospelých by sa to mohlo ujať. ()

vyfuk

Trhlina se i přes nepřízeň hodnocení zdála být jako skvělá věc. Už jenom tím, že jde o další ambiciózní slovenský film, který se nakonec konečně dostal i do Česka. Na tohle naše filmografie v celku trpí. Slovenských filmů je zde silně pomálu, ale doufám, že se to zlepší. Film je pro mne asi stejná záhada, jako pro postavy samotné prostředí. Máme zde postavy, které jsou takové všeljaké a nedokážete si k nim vytvořit pořádný vztah a dialogy mezi nimi jsou stejně logické jako prohlášení SPD. Film také trpí na zvláštní pojetí kompozic, střihu a podobných i technických záležitostí. Scény totiž mnohdy jsou někdy zcela zbytečné a nedokáží nějak přímo a logicky navázat na sebe. Plus k tomu divný psycho barák na začátku, který vlastně ani není předmětem příběhu a pak se vydáte do hor. Film obsahuje docela dost věcí, které dokáží dost dobře navodit atmosféru, ta dokáže být mnohdy shozena právě nepřirozenými konverzacemi mezi sebou, ale dejme tomu. Hory dokáží navodit suprovou atmosféru, která dokonce i v něčem dokáže předčit Záhadu Blair Witch a film umí docela dobře zužitkovat podmínky ke svému prospěchu. Mind fucky se taky najdou a nejde o nic špatného. To, co zde asi bych vyzdvihl nejvíce je hororová atmosféra v oblasti strachu samotného. Dobrý horor umí být hodně dobrý tím, že vlastně nevíme čeho se bojíme. Tady je to splněno na jedničku. V mnoha případech jednoduchost světel rozcházejících se do různých stran, tuna světel a těžkého zvuku dokáží navodit takovou atmosféru až z toho mrazí. Co se týče konce ani nemluvit. Ale jak by řekl pan Werrich: "Jenže! Vždycky se objeví nějaké "jenže", co mění běh světa." Máme zde totiž film, ze kterého jsem odcházel v celku pochroumaný a to film by i nějak měl splnit. To jsem nějak doufal a očekával. A hlavně se mi to dlouho u hororu nestalo. Proto jsem byl za toto strašně rád. A dokonce to i ukazuje moji určitou slabost pro tento film. Jenže! Zároveň jde o film, kterému ale bohužel nedokážu odpustit skoro až školáckou scenáristiku a provedení filmu technicky. Nejhorší na tom bude, že až se na film třeba podívám za 5 let, tak bude prostě stejný. A v rámci mé mysli a názoru možná i horší, protože budu okolo filmu i docela uvědomělejší. Kdo ví. ()

JohnSmith

Říkal jsem si, že to bude něco jako slovenské Blair Witch. Nakonec jsem byl mile překvapený. Bylo to fajn, napínavé, tajemné, prostě paráda. ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží