Ohrožení Britannicu

• Česko Ohrožení Britanniku (více)

Film režiséra Richarda Lestera, u nás patrně nejznámějšího svým klasickým zpracováním Třech mušketýrů s Michaelem Yorkem v roli d‘Artagnana, velmi sugestivně líčí nebezpečnou situaci, v níž se nečekaně ocitne na otevřeném moři velká transoceánská loď. Neznámý šílenec, plný nenávisti ke společnosti, která mu podle jeho přesvědčení ukřivdila, vyhrožuje, že loď pomocí skrytých náloží třaskavin potopí, nebude-li mu vyplaceno požadované výkupné. Jen tehdy je ochoten prozradit, jak v poslední chvíli zkáze zabránit. V sázce je život dvanácti set cestujících na palubě a na loď je neprodleně přepraven pyrotechnický tým pod vedením zkušeného poručíka Fallona. Souboj s časem začíná... Snímek, který byl dva roky po svém vzniku uveden i v československé filmové distribuci, vyniká především poctivě budovanou atmosférou nejistoty a strachu z vždy přítomné možnosti, že předem ohlášené katastrofě nebude možné zabránit. Hlavní role ve filmu ztvárnili Richard Harris, Omar Sharif, David Hemmings, Anthony Hopkins a Ian Holm. Film uvádíme s původním dabingem ČST z 80. let. (Česká televize)

Mykhaluu

Ano! Ano! Ano! Přidávám se ke všem 4* komentářům, které zde jsou a budou!! Jsem pokrevně filmový bratr všech, které zasáhl modrý nebo červený drát!! V sedmdesátých letech byl v normalizačním Čskoslovensku výbuch na Britannicu pořádnou šupou!!! :) ()

jprmusic

Falon je šampion .... - tuhle hlášku si musí pamatovat každej čtyřicátník. Kultovní film od režiséra Perného dne ( ! ) s vynikajícím výkonem Richarda Harrise se dá vidět klidně i dneska. Jen doufám, že remake ( a že se ho určitě dočkáme ) nebude tak polovičatej jako Posseidon. ()

mac000

Na 70 mm filmové projekci úžasná podívaná s dělenými obrazy akčních scén s detaily, slušnou plejádou mezinárodních hereckých hvězd na čele s jedinečným Richardem Harrisem ("Fallon is a champion!") V tomto filmu klaďas je klaďas a padouch je padouch. Takže divák může čekat, jak to dopadne... ()

PlayEasy

Bohužel zklamání. Většinu filmu se nic neděje a posledních 30 minut nemůže zachránit utahaný zbytek. Třeba takové srovnání s dokonalým Skleněným peklem je v tomto případě naprosto nemístné. 60% ()

route60

Někteří tvůrci dnešních akčních thrilleru filmú by se měli učit z těchto skvostú 70 let, herci jako Richard Harris, Omar Sharif, Anthony Hopkins odvedli skvělou práci, režiser Richard Lester buduje atmosféru kok po kroku a hlavně slavná scéna s dráty je dodnes opakovaná v mnoha filmech, 95% ()

martins

Tak tehnle film je dnes už klasikou, jeden z mála špionážních thrillerů, který k nám během totality přišel. Premiéra tuším v roce 1980. Mistrovsky zahraný souboj Harris vs Jones, Harris se pokouší zlikvidovat nastražené bomby ukryté v sudech, které tam naaranžoval Jones, dílem kvůli penězům(500 tis.Liber) a také jako odvetu za výpověď ze služby. V dalších rolí i další herecké hvězdy Sharif, Holm, Hopkins nebo James(šerif ze dvou bondovek), skvělý film. ()

DonBraso

Některým filmům už bohužel stáří nedělá úplně dobře a právě tento napínavý kousek je toho důkazem.Bohužel film cestuje dvěma rovinama,kdy až ke konci se konečně usadí a probíhá už asi stokrát omýlaný červený či modrý drát?Herecky je to fajn a k tomu skvělý půdovní český dabing jen podtrhuje kvalitu.Bohužel člověk už ví,že tam pyrotechnici nejedou jen tak a že film prostě musí skončit dobře.Tím to napínavé ztrácí auru a půlka filmu trmácí na pětníku a snaží se zapojit i menší vyšetřovací službu,kde nám sekunduje Anthony Hopkins.Výsadek je trochu komediální,hlavně,když Vám jdou tři napomoc a dva se potopí(asi).Film vše přechází s naprostým klidem,jeden mrtvý pyrotechnik.No co,hlavní je,že Fallon je na palubě.Akční pojetí je bohužel jen zde a napínavá část je až na konci,která je sice excelentní,ale na celý film docela málo.Jo Roy Kinnear co měl bavit lidi,vlastně i pobavil tancem.Jinak opět protipól jako výsledek filmu.65% ()

Sefik

Viděl jsem tento snímek poprvé jako kluk a nedávno si ho téměř po 40 letech pustil a musím uznat, že je to pecka i teď. I když je to ve srovnání s dnešními filmy pomalé, má to neskutečnou atmosféru. Bohužel tolik vychvalovaná závěrečná scéna s rébusem červený nebo modrý je absolutní slabinou. Kdyby se hlavní pyrotechnik spletl, ostatní by se nikdy nedozvěděli, že se sám rozhodl jinak a šli by opačnou cestou... ()

Muf911

Napínavý, dobře udělaný film. Některé momenty byly předvídatelné (drátky), v zásadě byl děj dost přímočarý a jednoduchý a vedlejší postavy mohly být trochu víc propracované, ale i tak se na to příjemně koukalo. 3 a půl hvězdičky. ()

brasek

Film je určite zaujímavý a aj keď bol natočený v 70. rokoch ešte dnes žije a dýcha, ale pre mňa osobne vyrozprávanie príbehu nemalo až taký pútavý charakter. ()

Atron

Je pravda, že za dob mého mládí mi to připadalo o dost napínavější, teď je to spíše zábavná záležitost. ()

Dacsus

Už ako dieťa ma zaujímalo, prečo si tie bomby nejako neoznačil, a neurobil tú kombináciu drátov na každej inak s tým, že by použil aj iné farby ako len modrú a červenú - ale inak fajn. ()

Kozlowski8

Stará dobrá klasika, která i po letech dokáže diváka udržet v napětí a dobře pobavit. Při vyslovení indicií "červený a modrý drát" se okamžitě vybaví tento snímek Richarda Lestera se skvělým Richardem Harrisem v hlavní roli. 75%. ()

galil

Hudba i střih rozhodně nepřináší dojem napínavého snímku. A volba barvy stříhaného drátu rozhodně není kdovíjaké vyvrcholení celého filmu. ()

baroko16857

Pro mě nejlepší thriller-detektivka, navíc se zvláštní patinou, kterou mají jen britské filmy sedmdesátých let. Dále megahvězdné obsazení, tajemná hudba, virtuozně gradované napětí scén i filmu jako celku. A (nikoli v poslední řadě) samozřejmě mimořádně bravurní původní český dabing. Nemohu si pomoct, ale musím na dobrý dabing poukazovat, protože dabérská práce posledních patnácti let (vyjma animovaných filmů) je bohužel oproti té staší nepoměrně ubohá. Nemyslím překlady textu a dialogy - to je i dnes víceméně v pořádku; ale ten celkový charakter a schopnost vkusně dotvářet danou scénu - dnešní dabing prostě už nesvede. Je většinou jen "odmluvený - přečtený - odfláknutý". Na filmy po roce 95 se z tohoto důvodu dívám výhradně v původním znění s titulky. Schválně srovnejte: např. scéna v tomto filmu, kdy Juggernaut poprvé telefonuje Porterovi, ta mě v původním znění téměř nenadchla - a tady je s naším (tehdejším) dabingem skvělá. Dnes je tomu téměř výhradně naopak: tedy, že s titulkama je pro mě film daleko lepší, než s tím novodobým dabingovým nánosem. Že by se vkus tolik změnil? Nebo jsem já tak konzervativní? Naštěstí pro mě odpověďi znám! ()