Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

Ivoshek

Excelentní filmík o tom, jak snadné je vytvořit v médiích umělou realitu, a to včetně války, hrdiny v zajetí a patriotických písniček. Obzvlášť vtipný je Woody Harrelson jako psychouš Sgt. Schumann a cemeo Jamese Belushiho. Zvlášť zábavný film pro lidi, kteří se věnují vztahům s veřejností. ()

poz3n

Každých pár minut se zasměju a asi vteřinu poté si v hlavě řeknu něco na způsob: " No jo, ale co když to takhle nějak opravdu chodí?" Takhle nějak bych shrnul celkový zážitek z Vrtěti psem. Komedie, u které se občas vlastně stydíte smát se. 6/10 ()

Xeelee

Takhle to dopadá, když už se novináři v honbě za senzacemi a sledovaností/čteností neobtěžují ověřovat informace a lidé jsou moc líní na to, aby nad tím nepřeberným množstvím informací, který se na ně valí ze všech stran, přemýšleli. Ve skutečnosti to vrtění určitě nebude taková zábava. Američani jsou s tím svým vlastenectvím a střílením lidí na jejich pozemku fakt divní. Zábava je to ale prvotřídní. ()

borsalino

Těžko říci, kolikrát jsem tento film viděl a pořád se k němu s nadšením vracím. Perfektní námět, scénář a herecké výkony Hoffmana na De Nira dělají z toho filmu dokonalou filmovou konverzační lahůdku. "...co může být lepšího než živý hrdina?... přece mrtvý hrdina...". Ovšem ten závěr, to zamrazí. Jednoznačně plný počet hvězdiček. ()

Thomick

Levinson předpověděl Lewinskou. A ještě stokrát mrazivější (i o pár let nadčasovější) je přitom paralela s příběhem "hrdinky" z Iráku Jessiky Lynch; zde pozoruhodně ani jednou nevzpomenutý. --- S přihlédnutim k takovýmu kontextu by pak člověk Wag the Dog snad i dočista prominul ten ošklivě ušouranej závěr, kterej sem tam vytrh akorát nějakej ten povedenej štěk Woodyho. Ale to zas ne, na plnej počet to prostě neni. Nicméně dokud se nenasedlo na letadlo ... to byla, jářku, jedna velká puntičkářská jízda, na kterou jsem jen napoprvý bůhvíproč nepřistoupil. ()

Necrotongue

Tak takhle vypadá nadčasový film. Brzy oslaví třicítku, ale jeho obsah je stále aktuální, protože Američané vrtí psem poměrně často. Jen atomová hrozba byla už příliš ohraná, takže teď jsou američtí hrdinové nuceni zachraňovat svět napadáním států, které disponují chemickými zbraněmi (údajně) a velmi slabým letectvem (stoprocentně). Taky mi přijde hodně zajímavé, že morální kvalita amerických prezidentů zůstává dlouhodobě na podobné úrovni, každý z nich má vždycky nějaký úlet, kterým se zapíše do historie takovým způsobem, že většina jeho dalších činů zůstává v pozadí zájmu. Musím ale přiznat, že dva z nich se přece jen vymykali průměru. George W. Bush a Donald Trump byli podle mě zralí na uzavřené psychiatrické oddělení. Ale zpátky k filmu. Obsazení bylo hvězdné, scénář mě potěšil a opět se mi potvrdilo mé dlouholeté přesvědčení v tom, že Leni Riefenstahl rozuměla svému řemeslu; pokud jde o propagandu , stále má své následovníky. ()

Beastmaster4

Vytříbené obsazení. Největší hvězdou byl pro mě Dustin Hoffman, který zahrál opravdu výtečně. Jde o skvělý satirický výřez o omezenosti naší společnosti, která se dá lehce obalamutit, když dostane ty správné podklady. Film, který by měl u mě šanci i na lepší hodnocení, jenže jsem se u něj chvílema ocital ve stavu nezájmu a znovu jsem musel zaostřit na dění, což se mi stává jen u těch opravdu zlých kousků. Nevím, čím to bylo, ale asi je na mě film trošku víc ukecanej, než je zdrávo. Jinak dobrý, zábavný film k zamyšlení. ()

Richie666

No, kdyby ocas vrtěl psem, bylo by to zřejmě zajímavější. Takhle aby člověk sledujíc slovní průjmy De Nira a Hoffmana celou dobu marně čekal, že se ve filmu něco stane... ()

Shaqualyck

Not as seen on TV. Zvláštní, jak za těch víc než 15 let od premiéry tenhle film nezestárl ani o minutu, spíš naopak. Svým způsobem je dnes aktuální víc než kdykoliv předtím. Pavel Ebr kdysi v pojednání o Benešových dekretech použil větu, která se sem náhodou výborně hodí: "Lidi - prosím - mějte rozum, používejte hlavu a nenechte se zblbnout politiky a mediálními hvězdami. Díky." Překrásně řečeno, co říkáte? Nicméně uznávám, že v praxi není naplnění tohoto výroku vždy věcí úplně snadnou, skoro by se dalo říct, že jde o záležitost přímo nelehkou. Neboť není pro panující státní režim (libovolného typu) vetšího třídního nepřítele nežli člověka, který pochybuje, přemýšlí, který se ptá... Jenže takových jsou plné hřbitovy, ordinace či noclehárny Armády špásu. No řeknětě sami, není jednodušší si říct: "OK, bylo to v televizi, tak to asi bude pravda". Nicméně, až Vás zase budou na iDěsu, FUCKtuálně či (hov)Novinkách krmit propagandou o potřebě války proti teroru, korupčních s(k)andálech, finančních krizích či zpívajících paterčatech islandského lenochoda, zkuste použít hlavu a tu sračku vypnout. Uvidíte, jak se Vám uleví... ()

ScarPoul

Satirická jednohubka, ktorá poteší hlavne hereckou kreáciou De Niro a Hoffman. Hoci ani jeden tu nepodáva výkon svojej kariéry. Levinson mal potrebu spraviť film o tom, že manipulácia je veľmi účinný prostriedok ako oblbovať obyčajných ľudí a v rámci súčasnej situácie je film stále aktuálny. Miestami je úsmevný a miestami núti na zamyslenie. Ak je toto možnosť, potom čomu máme vôbec veriť? Ale samozrejme film si až takéto vážne otázky nekladie. Dá sa to nájsť len medzi riadkami. Čo ale kupodivu funguje. Do toho treba ešte započítať výborný Mametov scenár a funkčné tempo. No a osobne ma najviac bavil Woody Harrelson a prefajčený Willie Nelson. ()

BoPo

Pes je chytrejší ako ocas. Dobrý plán dnes, je lepší, ako dokonalý zajtra. Toť základné myšlienky vrtenia. Trefné vyobrazenie cesty "overenej" informácie od oficiálneho zdroja k obyvateľstvu. Dustin Hoffman vytvoril filmového producenta pretekajúceho americkým optimizmom a nemajúceho v slovníku slová problém, nemôcť, nedokázať. Ako jeden z mnohých príkladov jeho nezlomného hollywoodského entuziasmu uvediem dotočenie filmu Čtyři jezdci apokalypsy za situácie, keď traja jazdci zomreli dva týždne pred koncom natáčania. "Co zas máte? Tohle nic není, o čem to mluvíte? To nic, jen se to trochu zvrtlo," sú jeho reakcie na prúsery veľkých až kolosálnych rozmerov. De Niro a Anne Heche dotvorili ústredné trio, ktoré dotlačilo túto manipulačnú mašinériu až k...no hlavne ju dotlačili k 4*. ()

Mr. Lobo

Viděno bohužel s dabingem, který celý film dost zkazil: mrtvá místa v dialozích, některé věci nepřeložené, nebo přeložené špatně, nesouvislé žvatlání a nevtipné vtipy. Ale jako vhled do mediální manipulace je to pěkně provedeno a snad by to mohlo i fungovat. ()

Beast

Skvělá komedie s výborným obsazením o manipulaci s pravdou - nejsmutnější na ní je, že má jistě velice reálný základ... ()

Terva

Proč pes vrtí ocasem ? Protože pes je chytřejší než ocas. Kdyby byl ocas chytřejší, vrtěl by psem............. Natočeno podle knihy "American Hero", kterou napsal Larry Beinhart. A proč ? Proč ne ? A co ta bombardér B3 ? Jaký bombardér ? Zatloukat, zatloukat, zatloukat. CITUJI - Já Oskara nemám......... Film o politice a hlavně o tom, jak "vrtěti" veřejným míněním. CITÁT - Zrovna jsem se chtěl vožrat.......... V 55 minutě jsem se lehce usmál - Dustin Hoffman tam v jedné scéně hladí prezidentský stůl. Jo a znáte to, tu píseň Stará bota ? Kdysi v mládí jsem jí slyšel. Povedený snímek, dobří herci, pěkná hudba. Film má neustále se měnící spád situací a nové a nové nápady....... válka skončila, ať žije válka...........není nad showbiznis, co ? Ale nikomu to neříkejte, mohli by vás zabít. Nejlepší roli má Wooody Harrelson jako William A. Schumann. Ten si to prostě užíval. CITÁT - Nedá si někdo pivo ?........... ()

Marek1991

Film, kde je humor cez slzy a znechutenie. Komédia, ktorú možno ani za komédiu nemožno považovať. Čistá pravda, ktorú podporil ešte aj ten sexuálny škandál Clintona s Lewinskou a jeho vyhrážky s rozpútaním vojny v Iraku. No vieme, že do obludnejších rozmerov to dostali v rokoch 2001 a 2003, taktiež dnes o 16 rokov po tomto filme to už nabralo gigantické rozmery, nielen že všetkých ľudí odpočúvajú, ale v televízii hlavného prúdu snáď pravdu možno nájsť asi tak ako ihlu v kope sena. Tento film je jednoduchá výstraha, kde možno nevyužili všetok potenciál ohľadom tajných služieb a ich podieľaní sa na týchto veciach, možno sa mohli viac pohrať s manipuláciami, ale to je názor mňa ako človeka, ktorý píše k tomu komentár dnes, vtedy to možno nebrali sami tvorcovia tak vážne a ani možno len netušili, ako dobre trafili klinec po hlavičke. Uznávam, že mnohí od toho čakali viac, no tento film je silný svojim prepojením s realitou, silný svojou originalitou a inteligentnosťou, tvorcovia majú u mňa za to veľké plus. Odporúčam vám to pozrieť. Škoda, že Mamet nepremenil nomináciu za scenár u tohto diela a škoda, že sa do toho nepustili viac, no to by som asi chcel u viacerých filmov, toto je neobyčajné dielo svetovej kinematografie. ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche