Čtyři zfilmované povídky největšího českého satirika Jaroslava Haška. "Polévka pro chudé děti" vypráví o tom, jak kníže Robert sám uvařil polévku pro chudé děti, "Schůze obecního zastupitelstva v Mejdlovarech" je historií obsazení místa obecního policajta, "Trampoty pana Tenkráta" ukazuji, jak podivné události vedou k sňatku a povýšení, "Vzpoura trestance Šejby" líčí vítězný boj trestance Šejby o knedlík za ministrováni při mši. (Filmový přehled)

pytlik...

Z Haškovy tvorby považuju za nejslabší dílo Švejka, zatímco za absolutní špičku Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona, které čtu pořád dokola a dokola. Povídky jsou tak průměr, některé skvělé, zvláště ty poválečné, většina průměrných, celkem dost slabých. Všechny se vyznačují velmi těžkou zfilmovatelností, což se projevilo i zde. Přenesené na plátno se jeví jako zdlouhavé, navíc se z nich vytratilo kouzlo, pokud tedy papírový originál vůbec nějaké měl (tím myslím zejména Utrpení pana Tenkráta, která se v písemné podobě řadí k těm nejlepším). ()

Master19

Pro mě je možná nejlepší povídka o výběru obecního policajta a krásná věta pana starosty: "Všichni dali skoro stejně, takže to vlastně korupce není..." :-) ()

lucascus

Všechny povídky jsou dokonalé. Herci jsou zde zvoleni výtečně, s vybranou pečlivostí. Povídky zde karikují (nejen monarchistickou) společnost, ve které se všichni poznáme. Dle mého názoru nejlepší povídka byla hned ta úvodní - aneb jak pan šlechtic vařil polívku pro chudé děti. Věta "ja sam tej chudej cholota ufaším!" neměla chybu. ()

insurgentes

Nejlepší filmová role Františka Smolíka, Rudolfa Hrušínského, Františka Filipovského, Jaroslava Marvana a Jana Pivce v jednom jediném filmu, to je fakt nabitý. A komentáře zdejších "moudrých" o nějaké Haškově literární nadprodukci jsou jedině k smíchu. ()

Mikino00

Povídky dosti proměnlivé kvality, první dvě mi přišly natahované, založené na kratších povídkách, které ždímají. Ovšem od okamžiku, kdy se na scéně objeví ve třetí povídce Marvan, přichází pověstná Haškova vtipnost a s ní úsměvné příběhy, protože nejen Tenkrát, ale i knedlíkový příběh splňuje nejvyšší kritéria chytré zábavy. ()

Vesecký

Jedna z komedií, které se neokoukají. Zvlášť ta první povídka o knížeti pánovi (koho pak mi ten kníže připomíná), jak vařil chudým dětem polifku. Smolík je nepřekonatelný a Vojta mi skvěle přizvukoval.Druhá povídka má hlavně výbornou pointu, třebaže čtenáři Haška znají volbu obecního strážníka v Mejdlovarech velmi dobře. Opět skvělí Pivec, Plachý a Řepa. Klasická povídka o panu Tenkrátovi, který musel jako úplatek za své povýšení vzít si zbouchnutou dceru pana šéfa, už tolik nevyzněla. Konečně Eman Fiala jako ministrant a Filipovský jako vězeňský kněz, který chtěl taky stávkovat... Taková drobnost - v té povídce z Mydlovar se mi líbilo, jak se tučný jemnostpán rád sytil... Však na církev měl Hašek taky spadeno. Co by napsal k dnešku, to by mu nikdo neuveřejnil... ()

zdeny99

Zfilmované čtyři povídky Jaroslava Haška, mezi nimiž jak v písemné, tak ve filmovém zpracování vynikají Trampoty pana Tenkráta. Zde je to třetí povídka. Tenkráta hraje Ladislav Pešek a hraje ještě většího ňoumu než v knížce. Tady se do svatby nechal dovléct. Nejlepší byl když vytahoval vlas z dortu. Podle mě je to jediná zfilmovaná povídka, na kterou se dalo dívat a bavila mě. Ty ostatní i vlivem stáří filmu už jsou slabé. V první povídce vyniká pouze František Smolík v roli knížete, a to tím jak se snaží mluvit česky s německy přízvukem. Druhá povídka je podle mě ta nejslabší. Zapůsobí v ní jen Jiřina Šejbalová, a to tím jak je narvaná v šatech, ze kterých jí málem vypadnou prsa. A poslední čtvrtá povídka je o odsouzeném Emanu Fialovi, který dostal tři roky za to, že ukradl chleba a teď nechce ministrovat. Zajímavá je jen ta krádež, když stál před obchodem a rozmýšlel se, zda má ukrást chléb či ne. [861. hodnocení, 33. komentář, 74%] ()

HH

Myslím, že se Oldřichu Lipskému podařilo vystihnout Haškův humor vcelku přesně. Povídka, v níž senilní knížepán (F. Smolík) vaří "pro ta pakáž" polívku za asistënce "vožralého" policajta (J. Vojta), je dokonalá ()

MickeyStuma

Nikdo jiný tak perfektně nezachytil lidskou povahu jako Jaroslav Hašek. Jeho nejslavnější Švejk budiž příkladem. Ale nebyla to pouze tato postava. Jaroslav Hašek má na svědomí spoustu povídek, jejichž kouzlo je v mnohem kupodivu poplatné i dnes. Svým černým humorem, anarchismem, antimilitarismem, provokativními narážkami a téměř neznatelnými psychologicko,-filozofickými přesahy ve svém díle naprosto předčí očekávání. Myšlenky povídek a danou atmosféru se pokusili v roce 1952 zachytit filmaři a buď jak buď, povedlo se. Vyrobili povídkový film obsahující čtyři povídky, jejichž obsah a satirický nadhled by mohlo závidět i Divadlo Járy Cimrmana. A není to pouze zásluhou scenáristů Ivana Oswalda a Karla Feixe, kteří povídky výborně přepsali do filmového scénáře, či režiséra Miroslava Hubáčka, který naprosto věrně zachytil atmosféru všech povídek, ale hlavně všech herců, kteří pochopili charaktery svých postav a zcela podle představ Jaroslava Haška je zahráli. Tohle je filmové dílo, které se již nikdy nepodaří zopakovat. ()

yossarian-

Haškova kritika české povahy, převedena na filmové plátno. A to tak že dobře. Nejlepší povídka je podle mě volba obecního policajta... ()

Schlierkamp

Československý film natočený podle povídek J. Haška. Každá ze čtyř povídek má dvacet minut a herci tak mohou v krátkém čase ukázat své umění a je vskutku co sledovat. Jednoznačně jako nejlepší hodnotím první povídku, v níž exceluje F. Smolík v roli dobrotivého knížete. Sledovat jeho kreace při ochutnávání jeho botové polívky, stejně tak i opilého J. Vojtu při servírování bylo skvělé. Druhou a poslední povídku považuji za podobně zábavné dílo, co se týče povídky, v níž vězeň E. Fiala sveřepě bojuje o knedlík za ministraci, jejímu hodnocení značně pomohl pohled na neobvykle rozjařenou inspekční komisi v závěru. Povídka o konkurzu na místního policajta, byla velmi dobrá, kromě tradičně výborného J. Pivce a V. Řepy mě pobavili uchazeči kostelník S. Neumann a pastýř V. Trégl. Trampoty pana Tenkráta mě však nemile překvapily, oproti zbývajícím povídkám u mě neobstojí, aspoň průměrnou úroveň zachraňoval J. Marvan v jeho klasické roli bouřlivého otce rodiny, L. Pešek i R. Hrušínský tentokrát zklamali. Celkově soubor povídek hodnotím velmi dobře, mnoho slavných herců se zde představilo v komické poloze ve vtipných povídkách českého satirika, navíc výjimečně ideologocky imunní snímek z počátku 50. let vždy potěší. ()

xenopus

Povídka první "Polévka pro chudé děti" vypráví o posledním knížeti rodu Mechlínských, Robertovi, který to nemohl vydržet bez dobročinnosti... Povídka druhá "Zasedání obecního zastupitelstva" ukazuje, jak se rozhodli v Mejdlovarech poskytnout dobrodiní stavu policajtského příslušníku obce, který toho byl zvlášť hoden... Povídka třetí "Trampoty pana Tenkráta" vypráví o ctihodném měšťanu panu radovi Banzetovi a o nesnázích, které vytrpěl za svou dobrotivost... Povídka čtvrtá "Vzpoura trestance Šejby" ukazuje názorně s jakým nepochopením se stkala dobrá vůle a shovívavost správy c.k. rakouské trestnice... (...) Tady je vidět, jak předloha dokáže udělat film. Nebýt toho, tak prakticky není moc co vyzdvihnout... Doopravdy vyčnívá snad jen František Smolík v roli Jeho Jasnosti, ostatní zahráli prostě "jen" standardně dobře. Hašek byl génius satiry a některé jeho věty by se daly tesat do mramoru i dnes... "Jsi alespoň svědek, že u nás není žádná korupce. Dali jste všichni a stejně, tak je to spravedlivý." "Není člověk živ jen od hulákání, ale od od pití, od jídla a od šlofíčka." "Víte, co to je rodina? Víte, co jsou to děti? Víte, co je to manželka? Chomout, starosti!" "S plným žaludkem se i slovo Boží lépe poslouchá." a spousta dalších... ()

Pitryx

Hlavně první povídka je bezchybná:-).// Většinou se povídkové filmy velmi špatně hodnotí, pokud jsou povídky různé kvality. Zde však neváhám a hodnotím jednoznačně a bez potíží. ()

Forsetino

Jako všechno od Haška, i tohle bylo naprosto trefné. Je až k nevíře jakou "nadčasovost" autor předvedl. Ony se totiž vykreslené, zpravidla negativní, vlastnosti a tendence ve velké míře vyskytují pořád. Vlezdoprdelství, uplatkářství a celkově absurdní chování dominuje všem 4 satirickým příběhům. Snad nejbizarnější jevy byly k vidění v posledním příběhu, který mě tak zaujal nejvíce. Není nad lidskou blbost! ()

mosem

Čtyři povídky, které jsou čtyřmi částmi hereckého koncertu. Milé pohlazení, nejen díky příběhům z pera humoristy a klasika Haška, ale i zásluhou velkého hereckého umění slavných postav naší kinematografie. Příběhy téměř nadčasové, které by se daly s lehkou úpravou přenést i do současnosti. Okázalé mecenáštví, korupce, nepotismus či podlézání v kombinaci s vydíráním a ukázkou zkorumpovanosti justice by stálo jistě za aktualizaci. Osmdesátiminutový film, na dnešní poměry krátký, obsahuje tolik herecké akce, tolik humoru, že jiné než pětihvězdičkové ohodnocení by bylo nespravedlivé. ()

ostravak30

Haškovy povídky jsou především vyprávěním o době, jejíž ať úřednická či lidská specifika nám dnes mohou připadat bizarní. A přesto to byla všechno pravda, protože takto to Jaroslav Hašek zaznamenal. Paradoxně se tu sešel zájem komunistické moci se zájmem lidí z první republiky, protože i nadvláda císaře byla tak trochu totalitou a po vzniku Československa si z ní filmaři dělali prču. Ve snímku se objevuje plejáda vynikajících herců. ()