Paroží

• USA Antlers (více)

V izolovaném městě v Oregonu se učitelka střední školy a její bratr, místní šerif, zaplete s jedním ze studentů, jehož temná tajemství vedou až k děsivému setkání s legendární bytostí, která zde byla dávno před nimi. (Falcon)

Pepinec

Nasadit tomuhle filmu parohy nebude až tak velké morální dilema, protože nápaditější než scénář je podle mě i jelen v říji. ()

Cappuccino

V úvodných častiach ma film zaujal svojou ponurou atmosférou malého amerického mestečka. V deprimujúcom móde diváka udržoval aj pri pohľade na život Lucasa a minulosť jeho učiteľky. V poslednej pol hodine sa ale všetko pokazilo. Záver bol príliš doslovný, postavy sa správali nezmyselne a (spoiler!) spočiatku OP záporák schytal ponižujúcu porážku od učiteľskej Ellen Rippleyovej, ktorú ako takmer jedinú (okrem jej brata) neroztrhal za pár sekúnd na kusy. ()

pornogrind

Zdejší obsah mě moc nenavnadil a úvodní minuty mi jasně naznačily, že tenhle film nebude nic pro mě. I přes tyto varovný signály jsem se rozhodl pokračovat dál. Jak se říká risk je zisk. V tomhle případě to ale neplatilo a já tak promarnil 99 minut. Za sebe radši doporučuju film Gaia z roku 2021, kterej by si podle mě zasloužil větší pozornost než tohle nudný NIC. ()

mzss1

[63%] Viděno v kině. Jak jsem očekával, je to takový standartní, jednorázový horor, který se dá bez větších problémů vidět, ale nijak moc neuchvátí. Děj se zdá být zpočátku prostý ničím nezajímavý a tak to zůstane až do závěru. 1/3 filmu mě moc nebrala, pomalé tempo atd, navíc mi vše zde přišlo takové předvídatelné. Naštěstí někde uprostřed se to už trochu vylepší. Máme tu Rkové provedení, takže se tu najde pár krvavých scének. Ta na půdě, kdy to monstrum nemilosrdně napůl sežere tu starší ženu – to nemá chybu. Finále je už takové klasické na poměry těchto filmů, nepřekvapí, ale mě se celkem líbilo. I ta technická stránka není nejhorší. Zejména to ozvučení jistých scén je dobré. K tomu je drsnější momentka ke konci … Herecké obsazení je na tom tak nějak v normálu. Keri Russell mě asi bavila nejvíc. Role jejího filmového bratra mě nebavila a ten dvanáctiletý chlapec jen tak tak. Hudba – docela v poho. Takže na 1 vidění to ušlo; jsou slabší horory v dnešní době. ()

kingik

Prastará indiánská legenda ožívá v zapadákově v Oregonu, kde masožravému monstru s parohy čelí učitelka v nejlepších letech, její žák a její bratr, který je v městečku šerifem. Stvoření je vzhledově příbuzné jelenovi, ovšem hajný Robátko se před ním třese a Smolíček raději podrží Jezinkám, než se nechat roztrhat na kusy tímto obávaným desaterákem. Scott Cooper se dal na horor. Kdysi na začátku své kariéry s odvětvím tohoto žánru po scenáristické stránce koketoval, ovšem naplno se do hororových vod ponořil režijně až nyní. Ke spolupráci přizval hormonálně soustředěnou Keri Russell, od ambicioznějších rolí si odskočil Jesse Plemons a rodičům školou povinného Jeremy T. Thomase slíbil, že natáčení nikterak nenaruší jeho psychiku a výchovu. Podíl na scénáři je u Coopera obvyklá záležitost. Literární námět má ale jednu nevýhodu. Kdyby se jej totiž neujal schopný režisér, jakým Scott Cooper je, hrozil by vážný pád do (laciných) produkcí, jejíž výsledkem by mohla být otřesná realizace. A pochopitelně by film kina minul velkým obloukem. Což se nestalo. Průběh je poutavý, tempo je vyvážené, herci, masky a gore jsou precizní. Legenda se nikterak složitě nepitvá, v případě jejího původu zcela postačil kratičký odborný výklad Grahama Greena. Většina filmu má náboj a i atmosférický ráz i tajemný háv. Po zdárném průběhu měl ale film vygradovat a překlopit se do pořádně zběsilé finální části. Tak bych si to nechal líbit. A to finále mě zrovna nenadchlo. Jeho vyznění se nemálo přiblížilo k horším béčkovým hororům, neudálo se už nic tak napínavého a zajímavého, jako předtím. Dokonce je naznačena možnost pokračování, ovšem silně pochybuji, že na něj v budoucnu dojde. Rozhodně Cooper danou látku nikterak neprohospodařil. Ukázal, že se i v žánru hororu umí zdatně až originálně orientovat, dokáže diváka přikovat v napínavém rozpoložení a torza dokonale zohavených těl mohou způsobit citlivější sortě diváků zpětné návaly obsahu jejich žaludků. Příště vypilovat finální část, nenaznačovat otřele možná druhá dějství a nebudu mít co vytknout. 8/10 ()

Omnibus

"Jelene, jelene, oči máš zelené. Parohy trkavé, masíčko křupavé z lidí ohryzáváš. I když tě uloví, přežiješ, ne že ne, ocasem zamáváš." Milé děti, dnes si probereme jelena oregonského. Říše: živočichové. Kmen: humanoidní, krvelační. Podkmen: obratlovci, proměnliví. Třída: savci a hryzavci. Řád: pořádný neřád. Čeleď: zmutovaní. Takže, děti, kdo nám ho namaluje na tabuli? Samozřejmě, Lucas Weaver, ostatně dva takové exempláře prý chová doma. Pěkně, Lucasi, krásný obrázek, oregonský jako živý. A co to žere? :-) Btw, tento horor jsem ocenil spíš coby ponurou baladu o ztraceném dětství chudáka Lucase, který se tak obětavě staral o "nemocného" tatínka a malého brášku. Místo Malého Bobše či Verneovek začal ve škole pod lavicí louskat "Jak klást pasti", denně si brousil kudlu na krájení syrového masa a v přírodě sledoval havrany a supy, aby ho dovedli k mršinám. Smutný a dojemný příběh. ()

Anderton

Ja tento film skúsim vytiahnuť hore, pretože som nečakal, že bude až tak depresívny a pomalý. A nemyslím tým nejakú cool temnotu, ale to, čo prežívajú postavy vo svojom vnútri, aké majú mindráky a ako to skvelo ladí s okolitým prostredím. Bubák je samozrejme zameniteľný, ale vnímavejší fanúšik hororu ihneď začne chápať, že v ňom treba hľadať metaforu práve pre staré, ale aj tie súčasné rodinné krivdy a ako sa s nimi vyrovnať. Každému to ide bez výnimky ťažko a nie všetci sú (sme) tak silní, aby sme mohli podobným "paroháčom" uniknúť. Ak ale chcete nervy drásajúci horor a budete Antlers hodnotiť na základe jeho intenzity a schopnosti prvoplánovo vystrašiť, budete sklamaní. Pre mňa príjemné halloweenske prekvapenie. ()

Kudly4

Kvalitně natočený monster Horor. Parádní, deprimující, deštivá atmosféra, děcka v hororech nemusím, zde mi to vůbec nevadilo, monster přeměna byla fakt děsivá, dojde na jednu infarktovou lekačku, nechybí krev a rozpáraná těla. Milfka v hlavní roli celkem ušla. Finále, kde dojde na menší fightík, bylo trochu úsměvný a jednoduchý, ale tak co. Na jedno zhlédnutí, dobrá podívaná. (998. hodnocení) ()

silentname

"Antlers" bolo asi jedno z mojich najväčších hororových očakávaní tohto roka. Veril som, že Scott Cooper prinesie skvelý film a musím povedať, že som s výsledkom spokojný. Jediné čo ma štve je, že som mal skoro možnosť vidieť tento film v kine, a pre pandémiu a nízky záujem sa nepremietalo. Pretože si myslím, že keby som mal možnosť vidieť ten film na veľkom plátne, dokázal by som mu ešte nejaké body pridať. Pretože v jadre si myslím, že dobré momentky sú veľmi silné. Miestami som mal len z filmu pocit, že nemá nejaký konkrétny cieľ. Prvá polhodina je skôr veľmi temná dráma. Dobre spracovaná, ale čakal som na nejaké strašidelné momentky. A hoci ich neskôr pár príde, myslím si, že tento film s nimi čakal až trošku moc dlho. A rovnako sú to už veci, ktoré potom vieme predvídať. Nemôžem povedať, že by všetky scénky boli predvídateľné, no keď sa do toho film dostane, tak moc veľa prekvapení neskrýva. Pár ich ale je. A sú dobré. Čo ma len ešte mrzí je fakt, že Keri Russell má sama svoj vlastný tragický a temný príbeh, ktorý mohol byť povedaný o niečo kvalitnejšie a silnejšie. Vo výsledku sa ale na ostatné sťažovať nemôžem. Atmosféra je veľmi dobrá, falošné ľakačky sú urobené dobre, film nepôsobí ako veľký PG-13 horor, ale ako reálny temný "R" film a výkony toho chalana čo hrá Lucasa sú podľa mňa dosť dobré. Okrem toho som našim hrdinom fandil. Takže výsledok je viac než len dobrý. Som s filmom spokojný, no je cítiť, že mal našliapnuté ešte vyššie. A je škoda, že mu to nevyšlo. Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

3 M bolo splnené. Mystiku, mysterióznosť aj monstera sme tu mali. Ale gradácia filmu bola akoby prevrátená naruby. Prvá hodina dobrá atmosféra, ku koncu stále slabšie a vyvrcholenie úplne že nič. Ľakačky tu u mňa nezafungovali, podľa mňa film nie je ani trocha strašidelný, akurát škaredý chlapec sa vydaril. ()

Crocuta

Můj oblíbený režisér Scott Cooper pokračuje v zobrazování odvrácené tváře Ameriky. Po pensylvánských  ocelářských dělnících a buranských horalech z "Pryč od pece" se přesunul mezi socky v odlehlé oblasti Oregonu, kde straší nasraný indiánský bubák, kterému už leze krkem devastace přírody i mezilidských vztahů - a činí tak pro diváka velice uspokojivým (tedy přiměřeně napínavým, strašidelným a lekavým) způsobem. Prostředí všeobecného úpadku i ponurá atmosféra jsou zachyceny na jedničku a kvalitní kamera i zvuk na tom mají nemalou zásluhu, stejně jako všeobecně kvalitní herecké výkony. Jen dodám, že Graham Greene mi udělá radost vždycky a na další Cooperův snímek už se těším! ()

Chrustyn

Přiznávám, že na Paroží jsem se od první ukázky dost těšil. Lákalo mě prostředí průmyslového Oregonu i tajemné monstrum, likvidující místní. Bohužel Scott Cooper se rozhodl nenatočit čistý monster horor, ale s větší částí depresivní, sociální drama. V této rovině film překvapivě dost funguje a většina postav je dostatečně zajímavá i vzhledem k postupnému odkrývání jejich minulosti. Bohužel scénáristicky je film dost roztříštěný a hlavně ve chvíli, kdy dojde k vysvětlení tajemné legendy ohledně ústředního monstra, jsou cítit i značné nelogické mezery. Ve chvíli kdy v poslední třetině dojde na slíbené hororové hody, už to nedokáže zachránit celkové rozpačité dojmy z předchozí hodiny. Film má svojí atmosféry a řemeslně je vynikající, což je znát převážně v prostředí, kde se odehrává a některé interiéry jsou neskutečně děsuplné a nestyděli by se za ně ani tvůrci kultovního thrilleru Sedm. Já jsem očekával něco výrazně přímočařejšího, vzhledem k tomu, že sociálních dramat máme více, než čistokrevných monster hororů. ()

Marze

Je tu hodne krupajicich kosti, prepulenych tel. Patnactilety americky herec Jeremy T. Thomas hraje vyborne, ale je to maly Lucas, ktwry pritahuje pozornost. ()

TheEvilTwin

Scott Cooper mě s jeho Hostiles odrovnal na plné čáře, a tak jsem v koutku duše doufal, že tomu nebude jinak i u jeho odvážného hororového kroku Antlers. Zázrak se ale bohužel nekoná a ačkoliv bych si strašně přál, aby to vyšlo, nejde hodnotit víc jak dvěma hvězdami. Už od začátku jde vidět, že film nemá ambice být trhákem roku a je jednodušší téměř ve všech ohledech - 3 postavy, 3 lokace, jedno občasné monstrum a o nějakém konstantním strašení či hutné a neúprosné hororové atmosféře se mluvit taky nedá. Film má v základu hodinový úvod, u kterého divák jen čeká na ono závěrečně vyvrcholení a finální jatka, ale paradoxně tam, kde by měl film excelovat, působí nejvíc komicky, uspěchaně, neoriginálně až směšně a celé předchozí snažení úplně zazdí. Nehledě na to, že celý koncept monstra se zde vůbec nerozebírá a my se nedozvíme ani základní odpovědi že CO a PROČ se zde vlastně událo. Režisérský přešlap a kino omyl, který se naštěstí v sále dá bez újmy přežít, ale doma bych u Antlers asi do konce nevydržel. Za týden o něm nevím. ()

SOLOM.

Tento film jsem nechal dost dlouhou dobu „uzrát“ ve své sbírce, aby pořádně vychladl a já si jej mohl v rámci nabídky vychutnat. Ve své době jsem o něm slyšel ze všech stran (ať už chválu, nebo kritiku), ale jelikož nepatřím mezi ty, kteří vše musí vidět hned, odložil jsem jej stranou, abych se nenechal ovlivnit. A asi jsem udělal dobře. Docela dost jsem toho četl o mytickém Wendigu, viděl pár dokumentů i filmů na toto téma a můžu s klidným říct, že Scott Cooper tohoto tvora dost pojal podle své fantazie – což však ve finální podobě nedopadlo vůbec tragicky. Nicméně už jsem viděl lepší kousky na toto téma.    Paradoxně se mi líbila spíš první polovina, která sebou přinesla kromě nádherné kanadské přírody i zajímavou ponurou atmosféru a spíše jakousi formu sociálního dramatu, nežli čistokrevné hororové podívané a to bylo jen a jen dobře. Tichý šikanovaný chlapec s tajemstvím za zavřenými dveřmi a proti němu učitelka s rovněž smutnou historií. Bylo zajímavé sledovat proplétající se vztahy těchto dvou, až k finálnímu odhalení. Které tušili tak nějak všichni, už od začátku. Scott Cooper si hrál s náznaky, dokázal postupně stupňovat atmosféru, přidal pár dramatických chvilek, jenže potom se vrhl hlavně na hororovou stránku filmu a ejhle…   Dojde na nějaké to gore – jo bylo celkem fajn, dokonce ani zrod – proměna otce ve Wendiga nebyl špatný, ale u pasti „na dva policajty“ jsem si klepal na čelo (to byli oba tak slepí a hluší?), no a finální souboj v dole…Tak to už bylo čisté zoufalství, které mi rapidně zkazilo dosavadní nadšení z filmu. Co na tom, že jak Keri Russell tak Jeremy T. Thomas podali velmi dobré herecké výkony, když to tahle tvůrci v posledních minutách doslova zmrví. Jejich záchranou bylo, že víc jak polovina filmu byla opravdu dobrá a navíc nádherná příroda, to je vždy plusový bod v mých očích. Lepší průměr, ale mělo to daleko navíc. 60% ()

Necrotongue

Do záležitostí zařazených do hororového žánru jdu vždycky s obavami. Paradoxně se bojím, že se nebudu bát a že se budu až paranormálně nudit. A zpravidla to tak i dopadne. V tomto případě tomu bylo jinak. Ani tentokrát jsem se nebál, protože na žádný horor nedošlo, ale jako jakýsi mysteriózní thriller, do něhož byl obsazen i jeden z mých oblíbených rudokožců a vždy vítaná Keri Russell, fungoval film velmi dobře. Ostatně i hlavní dětská role byla obsazena dokonale, chlapec vypadal, že dostával najíst vždy jen tolik, aby vydržel do konce scény, a pak ho zase nechávali do příští klapky hladovět. Ve vlhkém sklepě. Atmosféra mě velice potěšila, zajímalo by mě, kolik musela produkce zaplatit Londýňanům za to, že se po dobu natáčení vzdali svého počasí. Bylo vlhko, bylo mlhavo, bylo explicitní násilí, chyběl jen ten horor. Ale i tak jsem si to užil. ()

JASON_X

Ale jistě, ponížená a znásilněná Matka Země a nasraní duchové Indiánů a wendigo podobný blá blá blá otřepaný řečičky... Ale to nic nemění na tom, že tohle je  jeden z nejlepších horrorů, jakej jsem za posledních pár měsíců viděl. Celým filmem se nese těžkomyslnost, ponurost, neveselost, počasí je nevlídný a pochmurný, všechny postavy se tváří děsně nešťastně a depresivně a vyprázdněně a nesou si s sebou nejrůznější traumata, nebo mají nějaký děsivý tajemství... Dokonce i děti, který mě v horrorech skoro vždycky hrozně štvou, protože už to pak s nima nejsou žádný pořádný horrory, jsou tu nezdravě vyhlížející, bledý, vyhublý, s hlubokejma očima... Takže z horrorovýho hlediska je všechno naprosto perfektně stylový. A když k tomu připočtu i pečlivou pomalou kameru, prostředí mýho oblíbenýho americkýho severozápadu, vyzrálou Keri Russell, no a když pominu/prominu nechtěně komický a retardovaný Keriin závěrečný duel s wendigem, je moje hodnocení snad naprosto jasný. ()

Obsazení nového filmu Scotta Coopera se rozrůstá

Obsazení nového filmu Scotta Coopera se rozrůstá

02.12.2021

Režisér Scott Cooper (Crazy Heart, Nepřátelé) přibližně před měsícem v kinech představil svůj dlouho odkládaný horor Paroží s Keri Russell a Jessem Plemonsem v hlavních rolích. V současné době však… (více)

Christian Bale v historické detektivce

Christian Bale v historické detektivce

28.02.2021

Režisér Scott Cooper (Nepřátelé, Pryč od pece) a Christian Bale (Temný rytíř) se dohodli na své již třetí spolupráci. Jejich nový snímek bude tentokrát adaptací historické detektivky The Pale Blue… (více)

Tiché místo 2 a další filmy se odkládají

Tiché místo 2 a další filmy se odkládají

12.03.2020

Jen týden před premiérou se rozhodlo studio Paramount Pictures pro jistotu posunout snímek Tiché místo 2 na pozdější datum. Oznámil to samotný herec, producent a režisér John Krasinski na svém… (více)

Margaret Qualley bude mít hlavou plnou duchů

Margaret Qualley bude mít hlavou plnou duchů

18.02.2020

Herečka Margaret Qualley (Pozůstalí, Tenkrát v Hollywoodu) se upsala novému projektu od režiséra Scotta Coopera A Head Full of Ghosts. Film bude adaptací stejnojmenné knížky od Paula Tremblaye,… (více)