Výpravná koprodukční česko-slovenská pohádka o tom, co všechno se může stát, když nedostanete od sudiček do kolébky ani kapičku štěstí... Filmová pohádka režiséra J. Nvoty vznikla jako česko-slovenská koprodukce a vypráví příběh o tom, jak skromné děvče málem přijde o štěstí kvůli nezodpovědné sudičce, ale díky dívčině vytrvalosti a talentu a za pomoci popletených kouzel se všechno v dobré obrátí. Pohádka začíná ve chvíli, kdy přijde na svět děťátko a ke kolébce spěchají tři sudičky. Jedna má Johance do života darovat výjimečné vlastnosti, druhá překážky na cestě životem a třetí naděluje štěstí. Co se ale stane, když poslední ze sudiček, Tea (E. Vášáryová), svůj úkol nesplní? V pohádce plné napětí, humoru a překvapení se o tom na vlastní kůži přesvědčí její hlavní hrdinka, šikovná a sympatická Johanka (D. Zeleníková). Nemohou chybět ani král (O. Vetchý) a královna (známá slovenská šansoniérka S. Tobias), poněkud tvrdohlavý princ (F. Cíl) a jeho sestra, princezna stejně svéhlavá (slovenská zpěvačka Kristína). Chamtivý strýc a zlý bratranec se k Johance nechovají hezky, naštěstí proti nim zasáhne spravedlivá víla Tea. Jak už to tak v pohádkách a někdy i v životě bývá, je to především velká láska, která pomůže také Johance zdolat všechny překážky osudu. Nebude to ale snadné… (Česká televize)

Flakotaso

Hvězda za hudbu, která v lyričtějších momentech občas zněla trochu jako Popol Vuh (!) z Herzogova dokumentu o skokanovi Steinerovi :)) Nebo jsem si to jenom namlouval, aby ten film byl alespoň nějakou drobností zajímavý. Jinak se objevuje poněkud klasicky místní kocourkovský paradox - v Epsteinově "české" pohádce Svatojánský věneček půlka osazenstva mluví poloitalskou a poloněmeckou hatmatilkou a ČT vůbec nezajímá, že jejich plácání není rozumět, ale slovenská pohádka se dabuje do češtiny, co kdyby náhodou někdo nerozuměl slovensky! Chci nadabovat do češtiny Trojana a Myšičku! A nejlépe slovenskými herci, ať se ten kruh uzavře. ()

helianto

Bele, bele, ať se to všechno rychle mele... Tak. Jediná zapamatováníhodná věta z celé pohádky. Mám dojem, že i Emília Vášáryová si přála, aby se to hodně rychle mlelo, aby v tom už nemusela být. Výborná pohádka. V první půlce se sice nic nedělo, zato ve druhé půlce... Tam se taky nic nedělo. Všechno to bylo celé nějak špatně začarované. Tea prostě nestihla popřát štěstí nejen Johance, ale, bohužel, ani této pohádce. ()

BMW12

Na tuhle pohádku jsem se kouknul kvůli mé nejoblíbenější slovenské zpěvačce Kristíne. Ovšem moc jsem si jí v tom filmu neužil, za prvé na scéně moc nebyla a za druhé tuto pohádku jsem po 20 minutách vypnul. Už po 5 minutách mi bylo jasné, že tohle bude průser. Takhle špatné nejsou ani ty novodobé české pohádky a že ty celkem špatné jsou. Hned to úvodní představení se sudičkama se mi nelíbilo a ten následný děj, no vlastně přišlo mi, že to nemá žádný děj. Prostě pohádka o ničem. ()

honajz

Utahaná nuda bez vtipu. Kopie Tří oříšků mixnutá sem tam nějakými gay scénami, pak zoofilií a kdovíčím ještě. Bez vtipu, bez nadhledu. Když po několika minutách odhadnete, kdo s kým a jak, a hlavně, jak to celé skončí, a pak jen trpíte nudou, než se odehraje další povinná a často zbytečná a natahovaná scéna, je něco zle. Popletená sudička je tak vtipná, že má člověk chuť jí dát pár facek, aby se probrala, nebo ať ji už raději vezmou do domova lidí s Alzheimerem. A nechápu, co mají filmaři pořád s tím věnečkem, to má být nějaký nový trademark? ()

rikitiki

Ke kladům této .... no, tohoto....ale jo, skočím do toho po nohou: paskvilu - patří neokoukané slovenské stavební historické památky, hezké kostýmy a snaha udržet jednotnou dějovou linku bez mraků vedlejších motivů, jak naneštěstí bývá u jiných současných pohádek nepochopitelný a znepřehledňujícím zvykem. Zbytek je čirá hrůza, pohádka by se měla pouštět jen za trest opravdu hodně zlobivým dětem. _____ Příšerné byly už poletující sudičky, z nichž asi nejvíc zlobila Vášáryová, takže ji odsoudili k nejdelší roli. To její čarování: Pele - Mele, jak to tam motala snad dvacetkrát, bylo neskutečně otravné. Kouzla ke všemu furt postrkovala děj, takže na hrdiny toho moc nezbylo. Když začal nějaký problém, prostě Vášáryová zamávala rukama, zamumlala tu svou protivnou mantru a bylo vymalováno. _____ Ráda bych řekla, že autoři měli jen nešťastnou ruku při obsazování hlavních rolí, kde jediná hezká a koukatelná byla princezna Kristina, ale já si to nemyslím. To musel být záměr vybrat pro film tak prapodivné zjevy. ___ Režie je nezvládnutá, utahaná. Dialogy nesmyslné blábolení (dalo by se to brát i jako klad, protože pak se v nich to ustavičné "Pele - Mele" aspoň trochu ztratí). Scény na sebe nenavazují. Hudbu snad někdo složil na elektrickém pianu, které se zasekávalo a půlka kláves nefungovala. _____ Nevadí mi nijak převlek dívky za chlapce tím, že si nasadí čepku a nikdo to nepozná. Téhle fintě známé z mnohých Shakespearových her přiznávám v rámci nadsázky právo na existenci. Nic mě ale nepřesvědčí, že je scenáristicky v pořádku, když ráno přijmou holku/kluka do služby a už večer má funkci princova důvěrníka a komorníka a princ bez něj nemůže ani na chvilku být. _____ Až ke konci filmu vyšlo najevo, že postarší dvojice ze statku, která se o Johanku starala, byli jen nějací sloužící, celou dobu před tím se zdálo, že patří k rodině. ____ Princeznina hádanka nebyla vůbec hádanka, ale úkol a navíc šíleně pitomý. _____ Milostný motiv byl leda šmírácký, protože Johanka se do prince zamilovala, když ho sledovala, jak se koupe v jezeře a on do ní, když v noční košili plavila koně. Žádnou další romantiku a dokonce ani interakci nečekejte, takže Johančino závěrečné zoufalé: "Vždyť on vůbec neví, kdo jsem!" naprosto reálně vystihuje situaci. ____ Finále jsou jen namátkou vršené nelogické scény. Princ se od Johanky odvrací s tím, že mu nedůvěřuje a on tedy neví, kdo doopravdy je (tak v tom má pravdu) a hned v následující scéně ji hledá po celém hradě, aby ji všem představil jako budoucí královnu (aniž by znal její jméno). Dav při pohledu na Johanku bučí, ale pak jí Vášáryová vyčaruje trochu zdobnější šaty a poddaní v tu ránu nad Johankou vzdychají obdivem. Pak si ještě sudička Vášáryová zatančí sama se sebou na balkóně a nakonec odletí. Doufám, že do kelu i s celou touhle pohádkou. ()

Sifaka

Tak sestupná tendence u nových pohádek na ČT dokončena, to bylo nudnější ještě než včera a to už je co říct...Fakt úplně o ničem, ztráta času, herecké výkony o ničem, zdlouhavé a dabing hrozný, tuto pohádku nikdy více... ()

jhrasko

Oči Léi Seydoux, málinko, druhá polovica Popelka ako vyšitá, vykradnuté, bez napätia, ale vo výsledku pozerateľné a oveľa lepšie než vačšina pseudo pokusov o moderné rozprávky posledných rokov. Emília Vášaryová zahrá úplne ale úplne všetko. A vždy tak krásne a elegantne! ()

Tommassi3

"Co když to byl jen nějaký přelud ??" - "Sám jsi přelud !!" ;) Myslím, že není tajemstvím, že naši bratia spod Tatier až na několik málo čestných výjimek pohádky veskrze vlastně nikdy pořádně neuměli.. Tohle je totiž neskutečně jalový kostýmní mix žánrových motivů, navíc naivně vykrádající Tři oříšky pro Popelku, s dokonale příšerným scénářem a ztrapňující se Vášáryovou, který tu moji teorii jen potvrzuje.. A chudák Ondra Vetchý, co zde nemá absolutně co hrát, poslední dobou na Slovensku herecky hodně vytížený, už začíná vypadat jen jako smutné memento starých časů, jen při vzpomínce na něj a Bočanovy hravé pekelníky je totiž jednomu docela těžko u srdce.. Trnovou korunu všemu (zejména úpícímu divákovi) nasazuje naprosto obludný dabing.. ()

Dale

Ako to už býva zvykom u nových českých a slovenských rozprávok, autori čerpali inšpiráciu z viacerých známych rozprávok a urobili z toho guláš, ktorý nemá čím zaujať. Jedine pesnička od Kristíny za niečo stála, zvyšok, vrátane hercov (prekvapujúco aj Vášáryová s tými jej čáry-máry-fukami) podpriemer. ()

jh666

Tak poslední letošní vánoční pohádka za námi. Nebudu lhát, z pohádek na ČT1 byla nejslabší, ale rozhodně to nebyla taková tragédie jako Tři bratři nebo loňská pohádka Kdyby byly ryby. Hlavně první polovina pohádky je na tom špatně, tak je hodně nudná. Druhá polovina funguje o něco lépe, ale asi nejlepší věcí na této pohádce závěrečná písnička od Kristíny. 60 % ()

Marek1991

Tak vážení pele mele :D Keď rozprávka skončila moja mama povedala niečo v zmysle, že túto rozprávku už viac nech nedávajú, akurát tak po polnoci. Môj otec volal môjmu ujovi, ktorého tuším zobudil a ten zo seba dal niečo v zmysle, že záver je pekný. No, hrala pieseň od Kristíny, podľa asi celej našej rodiny, čo to pozerala, to najlepšie z celej rozprávky. Otec sa vyjadril niečo v zmysle, že scenárista asi nepozeral klasické slovenské rozprávky, mama že akurát tak Flintstoneovcov. No, neviem, keďže mne sa to zdal skôr taký mix rôznych motívov z našich starších rozprávok, ale možno to naši mysleli v originálnosti, v humore, v nepredvídateľnosti, keďže môj otec pri viacerých scénach predvídal nasledujúce. Takže môj brat, ktorý drvil strieľačku o veľa neprišiel, akurát tak ako ja si po dlhej dobe neľahol do rodičovskej postele medzi otca a mamu ako decko a nesledoval s nimi v rodinnej atmosfére podľa mňa znesiteľnú vec, kde aj tak išlo skôr o niečo iné než to, čo sme pozerali. Tieto dojmy som napísal aj na sociálnu sieť, kde ma cez iný profil sleduje moja teta a nemá veľmi rada, keď tam píšem niektoré veci a asi za to schytám, no ona aj tak dnes zadrela babke, ktorá má asi už Alzheimera a nepamätá si mnoho vecí, dokonca ani čo dostala pod stromček, že tak jej to znova ukážeme a bude sa znova radovať. Proste chápete, že niektoré veci netreba prežívať tak ako ja neprežívam extra to, že z rozprávky si odnášam akurát tak pár hlášok, scén, pohľad na krásnu Kristínu a dojem, že tu bolo veľa nevýrazných postáv, hercov a herečiek, scén, čudnej nadväznosti, čudných kamerových scén a takmer ničoho, čo by sa mi spájalo s Vianocami. Nuž, ale nová doba, snehu je každým rokom mám pocit čoraz menej, takže asi si budem musieť zvyknúť. Občas ma trocha mrzí, že nevýrazní ľudia sú v extra farebných kostýmoch, občas že je to akoby stále o tom ranom novoveku. Od Nvotu som zatiaľ videl iba eŠteBáka a Muziku a oba filmy sa mi páčili viac, toto ma nezaujalo. Možno som po toľkých filmoch a takej dobe už náročnejší, možno si to len nespájam s nejakou inou ešte krajšou chvíľou, ale predsa si myslím, že toto asi netromfne časom iné klasiky a nestane sa niečím, na čo sa budú ľudia už dopredu tešiť. ()

nervoznideda

Tak tento rok se naši i slovenští filmaři opravdu předvedli. nemám slov . 3 nové pohádky jen ztráta času.úděs :-) Úspěšná byla jen Alice Nellis se Sedmero krkavců ta jim vypálila rybník zdraví deda :-) ()

hous.enka

Vypadalo to na akční pohádku o šikovné děvečce, která si získá srdce samotného prince... No, po 85 minutách téhle pohádky musím říct, že slovenská pohádka je mrtvá. A Johančino tajemství prostě jen zatlouklo další hřebík do její rakve. Nepřehledná, ponuře temná, nesrozumitelný děj (synek prohrávající pozemky v kostkách, ti dva lidé, co vychovávali Johanku...) a k tomu moje oblíbená Emília Vášaryová v tak strašné roli a ještě předabovaná. Všechno je tu prostě špatně a nezachrání to ani jakože feministicky orientovaná ústřední hrdinka. Kladně hodnotím jen to, že se to natáčelo na Bojnickém zámku a pro ten já mám velkou slabost. ()

MartinezZ

Mele mele a pohádka jde do **ele. ~~~ Takhle to šlo s každým zaříkáváním. Poněkud zmatečné a nesmyslné a korunu tomu dávala příliš hlasitá a neposlouchatelná hudba. Kdo dělal dramaturgii? Docela se divím, že král jim ty partnery neschválil čistě jen z nudy nad tím vším. ()

Praxis

Ze všech vánočních pohádek zdaleka nejnormálnější snímek, který jsem mohl vidět. I když celému vzezření vadí chudinký rozpočet, omezená výprava i celkově televizní look, pohádka si na nic nehraje a předvádí nejklasičtější podání dobra a zla, kde se kouzla využívají jen omezeně. Herci celkově v pohodě, Vetchý zase největší geroj a i Cíl tady vypadá celkem normálně. Johanka je krásná zrzečka a Vašáryová by svojí roli potrefené a pomatené tety mohla občas trochu ubrat. Co mi ale strašně vadilo, byl naprosto zbytečný dabing, který srážel dojem o úroveň níž. Škoda. A závěrečná hudební vsuvka trošku návykovka. Kristina umí. 60% ()

Wysch

Tak asi bych začal tím, že z tria vánočních ČT pohádek má Johanka nejlepší look, co se výpravy týče. Což je kolem a kolem asi to jediné plus, které film má. Zrzky obecně nemusím, takže tady Johanka ztrácí. Žádná z ostatních postav není nijak zapamatovatelná, a není to tím, že herci jsou špatní. Spíš nemají co hrát. Příběh je nudle z nosu a ždímá jedno klišé za druhým, a navíc dělá z postav obecně pitomce, protože prsatou Johanku by v přestrojení poznal i slepý panic. A ke všemu to zazdívá předabování. Slovensky snad ještě rozumím, a tak mi přes oči úplně nelezlo to, že postavy byly prostě zdabované do češtiny. Jo a snad abych nezapomněl, Johančino tajemství je totální mozková mrdkovina, ze který mi kleslo IQ z 99 na 90. Děkuji pěkně. ()

katasta odpad!

Za dlouhou dobu opravdu (s prominutím) nejblbější pohádka, co jsem viděla. Nikdo kromě Ondřeje Vetchýho neumí absolutně hrát, postavy jsou divné a otravné. Nic z toho, co se v pohádce děje, nemá žádný nápad ani moc žádný smysl. Přijde mi to spíš jako strašná splácanina hromady jiných pohádek, které jsou samy o sobě dobré, ale v této divné kombinaci je to horor... ()

elizabeth_ba

Viděno spíše náhodou u rodičů v přísunu předvánočních pohádek čt. Vypadá to trošku jako když pejsek s kočičkou dělali dort a nepoužili k tomu, co se dá jíst, ale české, německé a jiné pohádky. Johanka byla sympatická, ale co z toho, když podobnou zápletku jsem přečetla u Ludmily Vaňkové (Král železný a zlatý). Přemysl Otakar II. byl zde (s prominutím) stejný osel, taky u Anežky Palcéříka na nic nepřišel (a to vedle ní dokonce spal) a to mě oboje docela rozladilo ;-). S přihlédnutím k tomuhle, k tomu co píšu v úvodu, i k tomu, co již psali mí přátelé a oblíbení uživatelé v komentářích přede mnou, hodnotím třemi hvězdičkami (a to jsem ještě byla k pohledání shovívavá...) ()

rt12

Opět jako minulý rok Slováci u mě zvítězily. Po rozvláčnějším začátku se vše rozběhlo, jak mělo. Jednoduchý a srozumitelný námět určený hlavně dětem. A o to by v pohádkách mělo jít především. ()

Rakosnicek77

Kde jsou všechny ty Jasněnky, Večernice, Třetí princové apod. Kam se vytratili ty geniální vánoční filmové pohádky, na které jsme se mohli každoročně s jistotou těšit??? Kde jsou režiséři typu Vorlíček? Proč máme teď každoročně zcela opačnou jistotu v tom, že si vánoční čas pokazíme další sérií hrůz, které někdo odvážně nazve pohádka a někdo ještě odvážnější je zařadí do vysílání na vánoce. Po Sedmero krkavcích, jsem začal nabírat optimismus. Že by se něco změnilo? Evidentně omyl, jsme zpět v těch stejných kolejích, které ovšem nevedou moc směrem k dětským srdcím. Nic proti mladým režisérům a hercům těsně po škole, chápu že někde se ostruhy nabrat musí, ale proč zrovna v takových projektech, jako je vánoční pohádka. A vždy je jasné, kdy se projekt odstartuje, pustí do světa, proto si myslím že je předem jasné, že start bude o vánocích. Co takhle vsadit na jistotu a ty začínající "hvězdy" nechat otrkat na méně významných projektech. Kdo na ty hrůzy má pak koukat? Akorát jsem pak naštvanej... Johanka byla blbost, kterou natočil neschopnej režisér, podle ještě nemožnějšího scénáře! Vyhozené prachy oknem! ()