Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

mapar

Ačkoliv by se tomu dalo leccos vyčítat, tak tu lehce/těžce zvrácenou atmosféru Duny film zachycuje znamenitě. Pátá hvězdička je za barona Harkonnena, tak nádherně nechutný záporák se opravdu hned tak nenajde - spíš vůbec ()

hmyzovrah odpad!

V tomto filmu je snad vše špatné. Špatné efekty, i na svou dobu, seriálový podprůměrní herci. Plytký děj, odporné kostýmy a příšerná hudba. Film bych označil přívlastkem "déčkový". Jakožto milovník scifi a hra Duna, musím konstatovat, že tohle se opravdu Lynchovi nepovedlo. A nepamatuju si, kdy bych dal scifi filmu odpad, ale tohle nelze hodnotit jinak.. ()

Jindra_S

Nevím, zda byl film poplatný době svého vzniku, ale sledováno dnešním pohledem působí jako parodie - triky i hereckými výkony nebo vnitřními monology. Doufám, že nové verze bude lepší. ()

Elanornegra

Pozrete, len kvôli tomu že reboot bude točiť Dennis. Prvú hodinu som absolútne netušil, ktorá bije, extrémne nezrozumiteľne, až smutne, miestami nechutne, až druha polovička, hlavne keď Kyle dostane viac priestoru, po prehratej bitke fajn. Vizuál extravagantný v tej dobe slušný, príbeh plny scén, kde sú otrasne dialógy, zachránili to ešte Patrick Steward a Max von Sydow a slušná hudba .....60% ()

0oq

Kdyby Jodorovsky tak nevyhajpoval svou dunu tak bych tomu dal klidně 3 hvězdy, ale s vědomím toho, že by mohla být duna tím čím popisoval je tento film dost podprůměr ()

Rene.Artois

Zdejší komentáře se dají rozdělit v zásadě na dva tábory. První jsou diváci Lynchových filmů a hodnotí Dunu jako jeden z dalších filmů tohoto režiséra a předlohu vůbec nečetli. Pokud se jedná o jeho fanoušky, jsou víceméně spokojeni. Pak je tu druhý tábor, ke kterému patřím i já, tedy lidé, kteří byli zvědaví, jak dopadlo zfilmování jednoho z nejzásadnějších sci-fi světové literatury. Já jsem tento film viděl poprvé pár let po přečtení knihy a byl jsem dosti zaskočen. Pod příslibem nového filmového zpracování jsem si knihu znovu přečetl, abych si ji oživil, ovšem premiéra byla odložena. Dal jsem tedy ještě jednu šanci Lynchovi, ale popravdě to bylo ještě horší. Z mého pohledu na tom filmu nefunguje nic. Počínaje Kyle MacLachlanem v roli patnáctiletého Paula Atreida, přes až sebeparodicky nechutné Harkonneny, naprosto otřesně vypadající mentaty (proč na začátku mluvící hlava Irulán vysvětluje, že mentati se poznají podle karmínově rudých rtů, když jsou ve skutečnosti upatlaní od marmelády až na bradě, čehož si stejně nikdo ani nevšimne, protože veškerou divákovu pozornost upoutává půlmetrové obočí), ochranné štíty, které místo slabého tetelení vzduchu změní svého nositele v soustavu krychlových útvarů, atd. Tady se Lynchova estetika tak těžce nepotkala s tou mojí, že to až bolí. O snaze dostat poměrně rozsáhlý děj do jednoho filmu se ani rozepisovat nebudu, ten boj byl patrně předem prohraný. Zvlášt, když režisér na mnoha místech věnoval pozornost podružnostem. S Davidem Lynchem se shodneme na jediné věci- oba ten film považujeme za průšvih. Hvězdičku dávám za Stinga jako překvapivý castingový tah. ()

ezop1012

Toto je to vrcholné dielo Lyncha, nič podobné som nevidel, perfektná hudba dobrí herci, výborný príbeh. Tento štýl je veľmi iný a nepodobá sa mu žiaden iný film, avšak vytknem tu jednu vec aj ten druhy rod páchal zločiny a terorizoval, tu však bol zobrazený ako bez viny a ten správny, ktorý si zaslúži vládnuť. p.s. Mentálna Grétka si požičala slovne spojenie "Ako sa opovažuješ!" (How dare you!) od Shaddama IV ()

VelkejViktor

Knihu jsem nečetl, a proto jsem se v ději filmu naprosto zamotal. Strašně moc střihů, které na sebe nepasovaly. Určitě v 80. letech byl film velmi inovativní a sledující museli být ohromeni vizuálními efekty, kostýmy a maskami. Na dnešní dobu moc zdlouhavé a chaotické. ()

padlar

Film jsem viděl kdysi a paměť mi tvrdila, že byl dobrý. Nu což, paměť se občas mýlí. Vizuálně je film zajímavý, ale sci-fi propriety (vesmírné lodě, zbraně, navigátor, …) jsou ve srovnání se staršími Hvězdnými válkami tragické. Úvodní představení postav a reálií zabere polovinu filmu. Druhá polovina je pak útržkovitá a působí, že z ní někdo vystříhal 2/3 scén. Nemohu si pomoci, ale většina postav mi připomínala spíše kreslené postavičky než reálné postavy. ()

JaHlo

Dnešní generace asi nedokáže docenit, ale za mne skvělá alternace na svět Duny. Efekty i dnes dostatečné, muzika geniální a vypravěčské tempo na celkový svět stravitelné ale s ohledem na minutáž není možné přenést z knihy vše. Jistě efekty nejsou na dnešní dobu top, ale i tak má film pořád co nabídnout a je to to lepší co svět pana Herberta nabízí. Jen budu doufat, že se najde někdo, kdo jednou celou ságu uchopí od začátku. Inu uvidíme letos, zatím upoutávky nic moc a celebrity tomu moc nepomůžou. ()

TylerD.

Dívat se na to v osmdesátých letech v kině asi fajn, dnes zbytečné. Film pro film. Věřím, že kniha je na tom lépe. ()

Snowfire

S veľkým odstupom času od prvého pozretia, kedy sa mi ako skalnému fanúšikovi knihy na filme okrem kostýmov a hudby nič iné nepáčilo, musím dať plné hodnotenie. Lynch sa scenára chopil najlepšie, ako vtedy mohol, a podarilo sa mu slušne preniesť komplikovanú zápletku na plátno a povedal by som, že úvodný dialóg medzi imperátorom a navigátorom diváka správne uvedie do deja. Krásna princezná Irulán a jej monológ s mysterióznym podmazom kapely Toto tiež poteší. Osemdesiatkového červa od Carla Rambaldiho mám radšej než toho nového z roku 2021, má lepšie možnosti výrazu či charakter, ak to dáva niekomu zmysel... Škoda slabších trikov okolo štítov a vesmírnych lodí. Francesca Annis trochu drevená, zato Ctihodná matka Mohiamová hotová slasť. Kto môže, nech siahne po fan-made zostrihu Alternative Edition Redux. Večná škoda, že Lynchovi odopreli finálny strih a nakoniec sa od svojho diela tak dištancoval. Dve skladby zo soundtracku, Prophecy Theme a Take My Hand, sa mi navždy zaryli do hlavy a som za to len a len rád. ()

LEFTFLANK

Na starú Dunu som sa podujal len z hľadiska poznávania samotného sveta. Knihomoľ už dávno nie som, ale viem si predstaviť, že kniha by predstavovala obohacujúci zážitok oproti tomuto "veľdielu". Preto nedám vyslovene odpad, to si zas Duna 84 nezaslúži, a tiež to bola predsa len iná doba. Naproti tomu sú však už v tej dobe natočené niektoré kultovky, z ktorých sa mohol Lynch nechať inšpirovať. Takto je to neskutočný des. Ten voiceover prevzatý z knihy (pravedepodobne) je dôkazom, že režisér nemal ani páru ako sa postaviť k adaptácii. To isté platí pre dej. Raz je jedna chvílka rozťahovaná ako na škripci, inokedy sa skáče medzi mesiacmi a takmer rokmi. Postavy a ich interakcia je častokrát odbytá, generalizovaná a chladná. Chýbajú akákoľvek emócie a motívy sú vtláčané na silu. A čerešnička na torte je postava malej Alie. Ale nemôžem uprieť, že som sa na tom nasmial viac ako na posledy videnom Free guy :D ()

Milan.Nedwi

Po shlednuti 1 části z roku 2021 nejde pro mě dát jiné hodnocení… Odpad nedávám ze slušnosti k panu Linchovi ale ted tam vidim tolik špatného … Efekty, Herecké výkony vše tam vidím špatné .. bohužel ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!