Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

Milan25

V době vzniku to asi mohla byt pecka, ale v dnešní době už je to spíš k smíchu. Filmu rozhodně nepřidává to, že ho polovina skončila ve střižně, protože některé momenty filmu se stanou až moc rychle a nelogicky. Co jsem ale vůbec nepobral, tak je celé vyobrazení Harkonnenů, a zejména role Stinga. To je celé jedno velké wtf. ()

Blondsky

Naprosté nepochopení geniální předlohy. Všechno špatně, počínaje efekty (na osmdesátá léta jsou některé fakt tragédie), pokračujíce skrze (ne)prokreslenost postav a totálně tragické uchopení některých scén. Chápu, že musel Lynch krátit, ale stvořit film, u kterého nefunguje gradace, napětí ani hlavní hrdina, prostě nic. Pro člověka, co knihu nečetl to musí být extrémní guláš. Lynch pořádně ani nevysvětlí, kdo je kdo, scény na sebe vlastně ani pořádně nenavazují, a dokonce se mu podařilo udělat z Alie ještě víc dementní a nesympatickou postavu než v knize (takřka jediný problém, co s knihou mám). Jediná pozitivní věc na tomto „díle” je hudba, i když se ani nedivím, když ji skládalo Toto. Ultimátní fail a já jsem rád, že už od traileru vypadá Villeneuvevův projekt o dost lépe. Už jen náznaky scén, které tu chyběly mi dodávají naději, že vznikne alespoň slušně reprezentující dílo. PS: To, jak je naloženo s postavou Barona je už jen vrchol. /30%/ ()

Bouřňák

70% Zvyšuji své hodnocení - kdysi dávno jsem si Dunu pustil poprvé a ještě před polovinou jsem to musel vypnout. Co se děje týče, byl jsem zmatený a dezorientovaný. Teď jsem se rozhodl o druhý pokus (po mnoha letech) a podařilo se. Tedy zejména to, že jsem film dokoukal a neutrpěl žádnou újmu. Jednoznačně musím říct, že to není špatný film. Spousta jeho složek je bravurní a vydařená. Ale podle mě jde o natolik složitý a náročný příběh, že jeden film na to nestačí (možná by stálo za to sehnat si tu delší verzi). Spousta informací je zhuštěných a než se v nich začne divák orientovat, už jsme někde jinde. Pro člověka, který četl knižní předlohu, je asi orientace v ději lehká, ale nám ostatním je sledování až příliš stížené. Proto se mi celkem líbilo nové 4,5 hodinové zpracování z roku 2000 (www.csfd.cz/film.php?id=73868). ()

Anderas

Asi bych si měl po těch letech dát menší rekapitulaci, ale dodnes si pamatuju osudné setkání s tímto filmem, kdy jsem ještě jako malý, filmem toliko neposkvrnéný, okusil sladké sousto z nepoznaných krajů Lynchovi imaginace a ač Duna není mým nejoblíbenějším kusem i přes mou neumírající lásku k sci-fi, otevřela mi oči pro jiný druh zážitku, daleko za hranicemi obyčejnosti. Nebudu si hrát na to, že jsem Dunu tehdá pochopil, možná by se mi to ani dnes nepodařilo, to však již "vzdělán" kompikovaností a komplexností předlohy. Duna, nezavisle na jejích objektivně-subjektivních kvalitách odemkla mé srdce pro úžas. ()

Drc

Určitě velice kontroverzní film, zejména vzhledem k různým hodnocením. Podle mě ale zároveň velice dobrá adaptace obtížného tématu, se svou vlastní atmosférou a stylem. Pokud přihlédneme k době vzniku a zohledníme i extended verzi, poskytne tento film neobvyklý sci-fi zážitek. Navíc, soundtrack je vskutku geniální. ()

Arach.No

Viděl jsem pouze Lynchovu 131 minutovou verzi. Vzhledem k tomu, že všechny ostatní odmítl autorizovat, tak jsem rád, že se FilmX rozhodl na dvd vydat právě tuhle. Nejsem si jistý, jestli by s delší stopáží šlo nahoru i hodnocení. Na Duně je vidět že prošla razantními změnami oproti své původní (čtyřhodinové) verzi. Občas nějaká scéna vyloženě chybí, nebo si říká o prodloužení. Tyto střihačské zákroky potlačují klasickou narrativní linii filmu a ten se stává více snovým a emotivním. Dovolím si ho dokonce v tomto aspektu přirovat k nedostižné Kubrickově Odyssee. Lynchův styl se však nezapře, právě ten dal tomuto sci-fi tak jedinečnou vizáž. Duna je velmi podceňovaná (možná nejvíc ze všech Lynchových filmů), přitom by si rozhodně zasloužila lepší hodnocení, než jí tady spousta lidí dalo. ()

Radim

Příšernost, která je od knižní předlohy vzdálená opravdu hodně. Nejvíce mi vadila zkratka, kterou Lynch použil - pro nezasvěcence nepochopitelný děj okleštěný o filozofickou, sociální a ekologickou hloubku, nedotažené náměty, z Harkonnenů byla udělaná karikatura. Ušla hudba, kamera a na svou dobu celkem slušné triky. ()

Ezekiel1

Dokážu si představit, že v 80. letech to mohla být pecka. Zrovna tak si myslím, že tento snímek mohou milovat příznivci fantasy. Pro mě je bohužel DUNA nezáživnou a nic neříkající podívanou. Efekty jsou na dnešní dobu střídavě dokonalé, ale také trapné a zastaralé. Nejspíše proto, že vznikaly v přelomovém období vývoje digitálních triků. Příběh se mi nezdál špatný, i když je šílený, takže poměrně chápu, že se ho ujmul právě David Lynch.:) ()

seth82

Nie som vôbec fanúšikom Davida Lyncha - práve naopak - jeho tvorba ma obchádza, práve okrem tohoto filmu. Kedysi sa tvrdilo, že román Franka Herberta je nezfilmovateľný, Lynch to celkom svojsky dokázal. Hoci sa celkom nepridŕža originálneho príbehu, predsa len sa dá aj z filmu pochopiť celková podstata a to celkom ľahko. Podľa mňa skvelý výber hercov, zaujímavé vizualizácie Arakisu, ohýbania vesmíru a v neposlednom rade aj hudba Toto a Briana Ena vo mne zanechala večnú pamiatku, možno aj preto, lebo Dunu som videl prvý krát ako malé dieťa, samozrejme bez akýchkoľvek poznatkov o Herbertovom románe. Samotné score si rád vypočujem kedykoľvek, Enov skladateľský podpis je nezameniteľný, s gitarovým doprovodom (napríklad Take My Hand) TOTO je hudba k filmu samostatným dielom. Veľmi sa obávam remake-u, ktorý má vyjsť budúci rok a myslím si, že hoci Lynch Dunu nazval svojim najhorším filmom, vždy zostane na popredných priečkach knižných adaptácií... ()

Ixbalanke

Četla jsem téměř všechny díly Duny a proto nemohu tomuto filmu dát více. To je ten věčný spor mezi knihami a filmy:) ()

IvoB

Film přeplněný šílenostmi, podivnostmi, i zajímavými nápady. Po stránce kostýmů, světa a celkově provedení je to příjemně neokoukané – frakce, postavy, prostředí, ale i třeba některé přechody mezi scénami nebo způsoby vyprávění jsou zajímavé. Můžeme zde například slyšet i myšlenkové pochody rozličných postav (ne jen hlavních), a to v takové míře, že je v podstatě uvažování postav (a jejich „telepatie“) stejně důležité jako dialogy samotné. I přes takové vychytávky však nemůže být řeč o nějaké srozumitelné výpravě. Film naopak bez ladu a skladu na sebe hází řadu svých podivných postaviček, rekvizit a událostí, aniž by se nějak zvlášť snažil dané motivy objasňovat. Nechává tak řadu diváků (osobně jsem knihu nečetl) podstatnou dobu tápat. I když je tedy film unikátní ve svém vlastním stylu (popravdě ho nemůžu k žádnému jinému sci-fi filmu připodobnit), rozhodně nemůžu říct, že bych se při jeho sledování bavil. Mohl jsem jen „obdivovat“ (s určitou rezervou) jeho originalitu, ale celkově jsem se dost nudil, a jakékoliv směřování příběhu mě přestalo velmi brzy zajímat. A to není moc dobré. (Viděno v kinoverzi – 137 min.) ()

Mitin

Tak jsem se k tomu konečně dostal!!!! Aaaaaa, nuda.. Pár částí se mi opravdu líbilo a bylo zajímavých, ale film je dlouhý a je tam spoustu nudných pasáží. Ačkoli Lynchovo podivná tvorba se mi líbí, tohle mi bohužel nějak nesedlo. ()

Paldiny odpad!

Ak chcel dať Lynch vzniknúť päťhodinovej verzii, mal v pláne vyhubiť ľudskú rasu. Väčší brak v tomto vesmíre nenájdete a ten voice-over je priam ukážkové poníženie diváckych zmyslov. ()

Shimargh

Eeh..tohle se úplně nepovedlo, příliš rychlé skoky v ději, zmatenost, béčkovitost, tohle měl být seriál, takhle je to akorát tak zmatený a solidní průser. ()

Prochy38

Knihu jsem nečetl, dokonce jsem se k Duně dostal hodně pozdě. Slýchal jsem ledasco ze všech stran, ale v reálu jsem ji viděl cca 2 roky zpět, kdy se začalo mluvit o velkolepém zpracování na rok 2021.  No a za mě teda nadšení. Super postavy, skvěle zpracovaný svět. Efekty na ty roky pohodové. Fakt líbilo. Na to, abych byl unesen, jsem to viděl pozdě.  Sean Young neskutečně nádherná. ()

Sweeneyyy

Ty střihy. Je mi dost jasně, co se v posprodukci stalo a Lynche mi je fakt líto. To, co se děje v druhé půli je parodie na jakékoliv dějové zkratky. Atmošku to má, divný céčkový efekty taky, skvěle zahranou dětskou roli, ale... Škoda převeliká, naneštěstí Lynchova verze je asi schovaná někde ve VIP trezoru. ()

Spectre

Duna je ťažkým orieškom a aj taký režisér svetového formátu ako Lynch sa s tým vysporiadaval dosť ťažko. Atmosféra je úchvatná a presne vystihuje ducha knihy. Je len škoda, že si nikto nemal možnosť pozrieť originálnu Lynchverziu - kratšia verzia je v podstate producentský strih a dlhšia verzia nie je Director's Cut, ale hnusný amatérsky zlepenec. Keby bola daná Lynchovi možnosť vypustiť pôvodný strih, stúpla by Duna do dejín kinematografie, takto sa môžeme rozplývať iba my, čo sme čítali knihu a chápeme súvislosti. ()

El_Rabbit

Nic uzasnyho se nekonalo, mozna kdybych trochu vic znal svet Duny, tak by se mi to libilo vic, nevim... Navic to od zacatku bylo porad jen vic a vic divny... a co tam sakra delal ten Sting? Jeho postavu jsem nedaval ze vseho nejvic :D ()

Ukko

Solidní práce Davida Lynche, navíc tak jak spousta lidí píše, že se u filmu nudila, já vůbec. Film zdobí dobrá hudba a nadčaasové efekty a kostýmy, takže u mě prostě dobrý. Ponurá atmosféra je taky vydařená. Duna jede ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!