Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

celticek

Ikdyž to už hodně zestárlo, mně se ten film líbí. Lynch k tomu patří, vystihl ponurou atmosféru planety Arrakis. Obsazení fantastické, namátkou třeba Stingovi to sedne jako ulité. Děj je chvílemi trochu kostrbatý, ale jelikož jsem odkojen počítači, hned jsem si vybavil kultovní strategii Dune 2. Film jsem si pustil po mnoha letech - právě čtu komiks Incal od Jodorowskyho a dozvěděl jsem se, že se spousta sci-fi snímků jeho tvorbou insipirovalo (Star Wars, Vetřelec, Tron, Propast, Pátý element, Prometheus). ()

Tarhiel

Videl som tú najdlhšiu, trojhodinovú verziu – a bol som šokovaný, koľko toho povynechávali oproti knihe až tak, že nechcem vidieť, ako hnusne vyklieštená musí byť tá pôvodná kinoverzia.    - výpravu a audiovizuál riešiť nebudem, i keď mi nesadli, beriem to ako autorskú interpretáciu často krát veľmi halicnogénneho textu a nejednoznačných opisov, ale to čo Lynchovi neodpustím, je zobrazenie mentatov ako fanklubu Leonida Brežneva – obzvlášť, keď medzi nimi a ostatnými ľuďmi žiaden zjavný rozdiel nie je, až na modré oči   - nepochopiteľné (a na produkciu nákladné) odchýlky od predlohy – navigátori ako groteskní mimožemštania? WTF? Zbytočná smrť Duncana Idaha, ktorého sa len v scenári zbavili, a čerešničkou na dorte bolo „tajné bojové umenie Usúla“ – vydávať zvuky počas pálenia z hranatých zbraní – nielen, že si to celé vymysleli, bolo to totálne béčkové, lebo nemali na post-produkciu, aby im z tých fiktívnych zbraní lietali nejaké projektily, takže to vypadá rovnako trápne ako pálenie zo zakňaktelov v Hviezdnej bráne, keď k nim zabudli pridať efekty (zasvätení vedia).  Toto boli scény, kedy akékoľvek zahĺbenie do filmu išlo do hája   Hlavný problém filmu je niečo, čo som dúfal, že sa tomu vyhnú: úplne vyzradenie hlavných zvratov knihy na začiatku, v prológu (čo chcú potom ukazovať po zvyšok filmu?) a opisovanie rozprávačom(!) toho, čo by mal divák zažiť vo filme, často krát počas toho, ako na to pozerá – ten istý hriech, ktorý urobil z Atlasu Mrakov nepozerateľný paškvil, urobil z Duny presne to isté. Prvá tretina filmu sa ako - tak drží predlohy, ale druhá a tretia už strašne skáču v deji a vynechávajú kopu dôležitých vecí a pre diváka neznalého predlohy sú určite mätúce – to je nezvládnutá scenáristka ako vyšitá.   Posledná tretina je uponáhľaná, zbytočne filmová smrť jedného zo záporákov, koniec ju useknutý, ale ten debilne-naivnučký epilóg, hovoriaci o tom, ako hlavná postava odteraz všade vo vesmíre rozsieva lásku, pokoj a dobro – to čo, dopiči?   Ako sci-fi priemerné, ako adaptácia Duny podpriemerné. ()

Ibis

[137minutová verze, kino Mír Krnov] Převést Dunu z knižní do filmové podoby v celé její úplnosti je z podstaty věci přirozeně nemožné. V Herbertově románu tvoří narativ o vyvoleném spasiteli těžiště významově semknutého trojúhelníku; v jednom bodě je to rámec intrikánského politického thrilleru o moci snažící se manipulovat jinou mocí, v druhém antropologická úvaha nad základem náboženského fatalismu i fanatismu, nad jejich osvobozujícím i svazujícím potenciálu ve vztahu k jedinci, kultuře a společnosti a ve třetím ekologické sci-fi tematizující symbiotický, ale zároveň i navzájem transformativní vztah mezi ekosystémem a jeho obyvateli. Filmová verze vrstevnatost knižní předlohy logicky okleštila na nejsnadněji zfilmovatelné dějové linky, které jsou rovněž divácky nejvstřícnější, tj. na epickou space operu o vyvoleném v meziplanetárním válečném konfliktu a ze zbytku si vybírá jen zásadní motivy potřebné pro soudržnost děje. Na tom není z principu nic špatného, Jméno růže zvolilo koneckonců stejný postup, kdy zadaptovalo jen detektivní linii významově mnohem bohatší knihy. Lynchův film má tak frenetické tempo, dějové linie spěchají od jednoho bodu obratu k druhému a jeden motiv střídá druhý, aby se alespoň kostra příběhu pětisetstránkové knihy stihla odvyprávět za dvě a čtvrt hodiny. Paradoxně Duna ani tak nevychází vstříc žadné divacké skupině; jelikož je svým vlastním příběhem, zdaleka ne všichni fanoušci knižní předlohy ji vezmou na milost a pro diváka knihy neznalého musí být film na první zhlédnutí jen obtížně srozumitelný. I tak se na Hollywoodské poměry jedná o odvážný experimentální počin. Místy groteskní scénografie je libově odpudivá, poslouchání myšlenek postav přes voice-over zároveň zcizující i zpřehledňující a v Paulových vizích lze spatřit ozvěny Lynchova surrealismu (byť jsou stále kompozičně motivované). Ve výsledku z toho vychází unikátně divný zážitek, a co jiného si vlastně od Lynche můžeme přát. ()

Myrddin

Mně se to líbilo. Ale úplně chápu, že se to jinak lidem moc nelíbí. Vizuální efekty byly často otřesný a ujasnil jsem si jednu věc - Lynchovi obecně moc nejde psát scénáře. A co se týče dialogů je zvlášť špatný. Ale jinak měl film dobré obsazení, zajímavou hudbu a skvělé, zajímavě vymyšlené kulisy a kostýmy - kterými se očividně silně inspirovala i novější verze Duny, která teď půjde do kin, K tomu má film Lynchovskou divnost, která mně připadá sympatická (i když chápu, že se to s ní nesmí přehánět). Ačkoliv nechápu, kdo na tenhle film Lynchovi dal takový rozpočet a jak si někdo mohl myslet, že tenhle film bude úspěšný, já jsem si to užil. ()

dkas

Tak tohle ne, to opravdu nebylo ke koukání. Ze zvědavosti jsem si pustil tu 180min verzi a jedna hvězda za úvod, abych tak nějak pochopil, o co tam vlastně jde. Jinak triky hrozný zřejmě i na svoji dobu (většinou), často to vypadá, jak parta lidí ve směšných kostýmech někde pobíhá a něco dramaticky řeší. Několikrát jsem u toho málem usnul, takže už to znovu vidět nechci. ()

Milda003

Nooo.. Trošku haluz, nedovedu si úplně představit jak bych to hodnotil tenkrát před 40ti lety.. Někde jsem četl že je to nedoceněný, protože v době vzniku byl už svět zasycen Star Wars a pro tohle už neměli lidé pochopení, protože byla stanovena jasná pravidla.. Dalo by se říct, že i já se k tomu přikláním.. Navíc mám pocit, že až ve střižně zjistili nesmysluplnost snímku, proto doplnili takový ty "myšlenky", kterých je tam opravdu hodně a snad jinde jsem to neviděl v takové míře... Ale, úplná kravina to podle mne není... I když na to pohlížím jako na takový bizard.. Jestli někdo z herců při natáčení SW remcal co to točí za kravinu, nemajíc hlavu ani patu, nedovedu si představit co se honilo hlavou hercům v tomto snímku :-D.. ()

maeb

Jeden z nejlepších sci-fi filmů, které byly kdy natočeny. Bohužel pro Lynche a především pro produkci filmu (a bohudík pro nás), ne každý je schopen naladit se na Lynchovu notu. Není vlastně vůbec divu, že film byl v Americe propadák - za sebe musím říci: Díky, že je takový, jaký je. Jasných 5*. ()

Amadeo

Osobne považujem tento film za lahôdku - myslím director´s cut verziu. Herbertova Duna je podobne ako Tolkienov LOTR veľmi rozšírna a tiež nebolo možné dať do filmu všetko, čo je v knihe. Vizuálne krásne scifíčko z typickým lynchovským mysticizmom a tajomnosťou. Skvelé herecké obsadenie len miestami trochu jednotvárne charaktery - to je snaď jediná vec , ktorá by sa dala tomuto filmu vyčítať. ()

Tanus

Duna jako kniha je neco naprosto fantastickeho. Bohuzel prodlouzena televizni verze (Alan Smithee Version) uz to uplne nesplnuje. Prvni vic nez polovina filma pomerme hodne presne a i detailne opisuje knihu, nicmene, jak uz nekdo poznamenal, asi tak jeji ctvrtinu. To je jeste ta lepsi cast, ve zbytku uz jde kvalita pomerne rapidne dolu. Dej se az prilis zrychli, zapletky se az moc zjednodusuji protoze na ne proste neni cas. Vizualni stranka filmu je na dnesni pomery v nekterych castech hodne slaba, verze kterou sem videl byla navic i naprosto tragicky sestrihana (popravde se nedivim Lynchovi ze se od ni distancoval). Nemuzu posoudit jaka je kratsi Lynchova verze, ale i tak mam pocit ze ani jiny strih prilis nepomuze. Skoda, Duna by si zaslouzila kvalitni zpracovani. ()

Pai-Mei

Skvelá vesmírna sága o dvoch rodoch, znepriatelených kvôlli jedinej planéte v celom vesmíre, na ktorej sa vyskytuje vzácne korenie. Prepracovaný a hlavne zaujímavý dej, výborná hudba a efekty, na tú dobu veľmi dobre zvládnuté. Takže plný zásah. ()

Bigfuckman

Vcelku to nebylo špatné, ale shlédnout tento film a nečíst knihu (můj případ :) ) ve mě nezanechalo moc velkolepých dojmů. Na mé gusto je tento film, hladně v druhé polovině moc rychle odvyprávěn. To zkrocení červa mi přišlo až moc malátné a nereálné. Efekty na tu dobu no budiž. I když takovej Kubrick a Ridley Scott by z toho vytěžili nepochybně víc. Největší grafické klišé jsem shledal v monotoním opakování rozevírání tlamy červů. Sting (nikoli Šídlo, nýbrž Žihadlo (pro Ardatbaye) ) zde hraje vcelku slibně. Mě však zaujal Paul Smith alias Šimon z filmů s Šimonem a Matoušem. Co u mě je jednoznačně pětihvězdičkové tak to je hudba. To je opravdu Majstrštik. ()

Cortyx

Duna,země písku,planeta Arakis. Za mě dostává tento film režírovaný Davidem Lynchem 100% . Psychologie zpracování tohoto filmů je velice intenzivní. Oslovilo mě to jako fandu Sci-fi a staví se tak tento film mezi mé velké oblíbence . ()

dreamflyer

Tak takhle ma vypadat scifi. To co jsem mel rad na hvezdnych valkach je tu jen ustrojeny do temnejsiho a drsnejsiho havu.Tenhle popis je trosku zavadejici,ale je to proste stare zpracovaný,chvilkama az nazorny akcni sceny kde clovek musi pouzit svou predstavivost,ale pres to to nenici celkovy dojem,propracovanej svet(coz vzhledem ke knizni predloze neni zas tak prekvapivy) a naprosto vtahujici atmosfera.Rozhodne snimek kterej pri vhodne nalade je dobry videt. ()

d1x

Je to klasika. Jako fanoušek nejen žánru sci-fi, ale Duny samotné musím hodnotit, tak jak hodnotím. Přestože si myslím, že film měl na víc i v té době:-) ()

jprmusic

Nikdy jsem nepochopil, proč se do téhle blamáže Lynch pouštěl. Především zoufalé triky, příšerný scénář a děsuplné herecké výkony ( taky se Sting nemusel zviditelňovat za každou cenu) jsou důvodem propadnutí téhle rádoby ohromující podívané. Ještě že to Lynchovi došlo a vrátil se ke svému kopytu :-). ()

Fearoth

Popravdě mě Sci-Fi/Fantasy vůbec nebere, ale od Lynche to bylo něco trochu jiného... kdyby mi celý film nekazily hrozné efekty... i když se to dá čekat, tak bych byl mnohem nadšenější. Herci stejní jako v Twin Peaks... ani nvm co si o tom myslím. No je to Lynch :-) Asi jeho nejnormálnější film, co jsem viděl a proto lehké zklamání... neni to ono, i když to není špatné :-) ()

ma883

Nikdy jsem nepochopila, proč tento film propadl. Dobře, Lynch ho musel výrazně prostříhat, ale když jsem neviděla ony vystříhané hodiny, tak nemám být proč zklamáná tímto zásahem. Zbožňuji hudební aranžmá od skupiny Toto, které doplňuje celý film.Trikové scény nejsou na dnešní poměry žádná sláva, ale to mi na filmu nikdy nevadilo. Kyle jako Paul sice rozhodně nevypadá jako patnáctiletý mladík, ale to mu kouzlo nebere a možná se mi líbí více, než by tomu bylo u mladšího představitele. Baron Harconnen je dokonale odporný stejně jako Paulova sestra Alia. Tento film mám velmi ráda a vlastně na něm ani neumím najít zápory, tudíž nebudu vyjmenovávat všechny klady. A komu se nelíbí, vzkazuji: "Spáč se musí probudit!" ()

Leonora

Hmm... Z tak dementní předlohy se toho asi o moc víc dostat nedá (z knížky jsem byla naprosto zhnusená), ale sedla mi atmosféra, obsazení i hudba, takže ve výsledku to není zdaleka taková ztráta času (a při delším koukání i vkusu), jako ta třídílná verze. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!