Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

Jaromír

Vizuálně pěkné sci-fi, ale harkonenové na mě byli až příliš hnusní, což mi zkazilo dobrou půlku filmu. Navíc mi celé sci-fi připadalo až příliš nábožensky ulítlé. Nevím, jestli to bylo tím přehráváním herců a nebo samotným námětem (knihu jsem četl), ale bylo toho na mě prostě moc. ()

McMastamind

Osobité zpracování je Lynchovi vlastní od počátků jeho tvorby, ale opravdu kvalitní věci dokáže točit, až když se trochu odprostí od svých zaběhnutých klišé. Duna je přímo napěchovaná napínavými scénami, při kterých divák hypnotizuje obrazovku. Spousty originálních nápadů se na nás jen hrnou a ani je nestačíme přebrat, natož vstřebat. Přesto mě ani na minutku nenudila. Normálně dlouhé filmy nemusím, ale tenhle bych si klidně o pár desítek minut prodloužil. Abych ale jen nelízal Davidovi zadek, tak musím říct, že akční scény točit neumí. Ani trochu. Ale já se rád u filmu zasměju, takže ve výsledku je to pro mě spíše plus. ()

Mara12

Hodně jsem váhala mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Nakonec jsem dala tři, Lynchova Duna se mi v mnoha směrech líbila(Kyle MacLachlan, výprava, atmosféra, Paulova první jízda na červovi, fremeni), ale akční stránka filmu je zmatená,směšná, shrňme to, je prostě hrozná, a kdybych nebyla fanoušek knižní předlohy byla bych v mnoha základních věcech dokonale ztracena. Duna není zjevně pro každého, ale tím neříkám, že je to špatný film , je prostě jiný a to způsobem vlastním jenom Lynchovi. ()

pekas

Pro Ty, kdo četli je film jedna obrovská zkratka, něco jako udělat výcuc knihy za domácí úkol. Pro ty, kdo nečetli to musí být jeden velký zmatek. Triky jsou dost směšné a myslím že byly už i v době vydání filmu. Výsladek je průměr s hezkou atmosférou a kostýmy. Nic víc. 52% ()

iz67

Tady se dá opravdu těžko věřit, že tohle udělal můj oblíbenec David Lynch. Od směšného děje, přez hrozné herecké víkendy až po naprosto strašnou hudbu pod konečnými titulky!! ()

derive

Už dlouho jsem se chystal na tenhle kousek, ale vždycky jsem si řekl, že si musím nejdřív přečíst knihu. JInak by to přece bylo plýtvání dobrou knihou, že jo? :) A musím říct, že jsem udělal dobře. První část filmu je perfektní. Važně se mi líbil takový ten celkový design - hlavně struktury, atmosféra i kostýmy, ikdyž sardakauři vypadli jako bojovníci s ebolou. Naproti tomu Harkoneni byli fakt hustý (Feyd-Rautha played by Sting - mindfuck :)). Druhá část, na Duně však už hodně pokulhává. Je to jednak tím, že je to všechno strašně uspěchané a taky tím, že Ibádovy oči jsou teda odfláknuté nehorázně. Tohle není ta nekonečná modř uvnitř modři jako v knize. Finální bitva je pak už tak trošku utrpení. Jako myslím si, že na rok 84 je to fakt dobrej film a hodně dobře zestárl, ale taky si myslím, že je důležité si přečíst předtím knihu. Něco z toho filmu vás díky tomu naštve, to jo, ale i tak si to myslím :) edit 1 Ááá sakra, tak z komentů jsem si přečet, že existuje i extended 190 minutová verze. Já měl za to, že dvouhodinový film z 84. je, no... no plná verze. No nic, nechám to chvilku uležet, přečtu si pár dalších knih ságy, jelikož ta první byla vážně skvělá, a pak se mrknu na extended verzi, která by už nemusela být tak moc uspěchaná. ()

vitac.

Tak první z přichystané trojice filmů dle knižních předloh, který jsem stihl v poslední a dřívější době přežvejkat, mám úspěšně za sebou. Lynchovu Dunu jsem už viděl, ale dávno již tomu, na malé obrazovce a před podrobnějším obeznámením se s Herbertovým románem. Jen si pamatuju, že jsem z toho moc moudrej nebyl, takže větší obraz a znalost předlohy (v rozsahu větším než z Dune 2 od Westwoodu:)) určitě pomohly, teď nebyl problém. Viděl jsem klasickou 137 minut verzi a rád bych viděl některou z prodloužených, protože zatímco první polovina filmu se mi zdála detailně prokreslena, z "fremenské" části jsem cítil jistou schematičnost a zkratkovitost. V první řadě musím vyzvednout vizuální stránku, obdivuju Lynchovu představivost a způsob, jakým dokáže svoje představy realizovat. Právě a především v první polovině se tím může divák kochat opravdu do sytosti. Hudba a hereci nejsou o moc pozadu. Co už dopadlo hůře (a nemyslím si, že by to bylo způsobeno jen zubem času) jsou - až na výjimky - efekty a bitvy, souboje, "akční" scény. Ty měl David snad raději nechat udělat někoho jiného:) Ale celkově jsem spokojen, je to tak tři a půl, zaokrouhlím nahoru - čtyři hvězdičky. ()

LukeKiller

Pozreté na základe odporúčania. Bohužiaľ tento film je neskutočne nudný, nedáva moc dobre zmysel a stratiť sa v ňom bolo o dosť jednoduchšie než by som si prial. Jediné čo hodnotím pozitívme je výprava, scénografia a masky. Vizuálne je to impozantné, ale neskutočne nudné. ()

Fajt odpad!

Již se nedivím, že dvacet nakladatelů odmítlo knihu Duna vydat !!! Zoufalý, nekonečný a přímo šílený film, který by snad odpovídal realizaci v šedesátých letech. V roce 10191 je vše přetechnizované, ale dřevěné dveře jim nevadí. ()

Stejšn

Jedním slovem: nedůstojné. Je tu špatné snad úplně všechno - kamera, režie, herecké výkony, hudba, triky. Celkem pěkní byli červi a boj se štíty. Vypadá to jak sovětský televizní film. Další rána je naprosto dementní český dabing, ve kterém jsou vyložené faktické chyby, neodpovídající ději na plátně, ani logice. Nutno tedy přiznat, že už tak špatnému filmu dabing už tolik neubližuje, je to spíš guilty pleasure. Knížku jsem si přečetl, nějaký extra dojem ve mně nezanechala, ale oproti tomuhle zpracování je to o vesmír jinde. ()

Joiner

Viděl jsem tento kultovní snímek až teď na stará kolena i když jsem o něm slyšel už dlouho a skoro měl pocit, že jsem jediný, kdo ho neviděl a tak nemám k němu nostalgický vztah. Upřímně se přiznávám, že takhle jsem se u filmu už dlouho nenudil. Neznám předlohu a tak pro mě scény působily zmatečně a nelogicky, herecký projev mi připomínal české inscenace z 80´let- hlavně když postavy mluví v duchu. Atmosféra filmu je fajn, ale ať se mě nikdo neptá o čem to bylo a jestli jsem to pochopil. Asi mi to stačilo vidět jen jednou. ()

Pete

Nápad svěřit režii epického sci-fi Lynchovi byla od počátku producentská sebevražda, a těžko hledat obdobný případ takto bizarního velkofilmu. Ducha předlohy se vystihnout úplně nepodařilo, je lépe se snažit dějově s knihou vůbec nesrovnávat, a vzniklo cosi zcela mimo realitu. Sen o válce rodů, předurčení, pouštní planetě, sen o Duně. Sám o sobě pak film obstojí asi pouze u fanoušků Lynchova vizuálního stylu, dokonce i Herbert byl prý s převedením svého vidění vesmíru na plátno spokojen. Z dnešního pohledu je to takový celkem příjemně retro unikátní úlet, předmět k analýze spíš než zábava, a nejslabší mistrův snímek. Ale je to taková čestná prohra. Zhlédnuta 180 minutová neautorizovaná rozšířená verze, která je místy zdlouhavá, místy stejně příliš uspěchaná. ()

johnny01

Námět je velmi dobrý a stejně tak i vizuální stránka filmu, místy se to však poměrně vleče, asi chybí více napětí a nějak to není úplně ono. Škoda i nesmrtelnosti hlavní postavy při pádu ze skal. ()

ostravak30

Tak si můžu odškrtnout další slavný film. Duna je opravdu legendární snímek, ale shlédl jsem jej teprve včera. Popravdě musím přiznat, že to zase taková škoda pro mě nebyla. Hned začátek mnoho divákl odradí. Vypravěčka nám sdělí obsáhlou historii plnou jmen a jednotlivých vazeb ve kterých je opravdu složité se vyznat. Jednou ze zvláštností celého filmu jsou myšlenkové pochody různých postav, které mnoho vysvětlují. Opravdu náročný snímek, dvě a půl hodiny je více než dost, není snadné sledovat. Film je totiž mnohdy těžce stravitelný i po vizuální stránce byť je patrné, že právě na ni si dali tvůrci hodně záležet. Jenže celek působí spíše jako epizody několik sérií seriálu poskládané za sebou. Nebo naopak trailer nového filmu. Znatelně bylo poznat, jak se jednotlivé epizody odehrávají jedna za druhou a přestože v tom souvislost byla jasná, stejně to jako celek působilo dost nesourodým dojmem. Ve stínu tehdejších Hvězdných válek Duna asi neměla moc šancí. Knihu jsem nečetl a nejspíš ona je klíčem k pochopení celé Duny a jejích pokračování, které asi už nikdy nevzniknou. Důležitým faktorem také je, že sám David Lynch se o Duně nevyjádřil příliš lichotivě. Otázkou tak je, jak vypadají seriály Duna z nedávné doby a připravovaný film a seriál. Tento film je sice vizuálně zajímavý, ale jako celek působí strašně. ()

george82

Na tu dobu asi dobrý, ale dnes už to vzbuzuje spíš úsměvné pocity. Když to nebudu srovnávat, tak každopádně hudba je tam žalostná a děj taky pokulhává. Hlavně jeho spád. ()

mrclTV

Trochu paradoxne sledujem Lynchovu Dunu až tesne po tej novej Villenevovej (a navyše som doteraz nečítal knihu, hanba mi!). Už som počul o problémoch pri tvorbe tohto filmu, dostať na plátno 500 stranovú knihu nie je len tak, obzvlášť keď sa toho chytí režisér známy svojou excentricitou. Kým film kopíroval dej novej Duny bolo to celkom OK, ale akonáhle prešiel dej ďalej (po približne 90 minútach) zrazu sa začala skladačka filmu rozpadať. Nie je jednoduché vytvoriť film podľa rozsiahleho knižného diela a sprístupniť ho aj "nezasvätenému, ktorý nečítal predlohu", tu to veľmi nevyšlo. Neviem, čo by som hovoril, keby som nevidel ani Villenevov film, to by som možno stratil prehľad este skôr. Jednoducho tu vidieť, že tento film sa v strižni strihal pokiaľ sa dalo a snažil sa udržať ucelený príbeh, pri čo možno najmenšej minutáži. Tu sa strácali a opäť objavovali postavy, vzťahy medzi nimi, či dôvody ich konania (v jednej scéne chce Paul viesť Fremenov, v ďalšej pije vodu života a všetkým tečie krv z očí a potom opäť vedie svoju vojnu proti Impériu a niekde medzi tým je zabitý Rabban (ako sa dostal k imperátorovi, prečo ho imperátor zabil?), ide to strašne rýchlo!). Asi by sa zišlo zohnať si Special Edition, lebo tá 137 minútová "nezasvätenému" divákovi pri sledovaní veľmi nepomáha. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!