Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

pp

Jen úcta ke knižní předloze mi brání dát nižší hodnocení. Pokud chcete vidět Dunu zfilmovanou, podívejte se raději na trilogii "Dune" z roku 2000. ()

pavont

Zaujimavy snimok, na jednej strane mizerne efekty, na druhej charizmaticky herci. Rozhodne nieje urceny vsetkym. Niektore sceny mozno su zbytocne, na ine sa vsak nezabudne. Za seba davam 4* ()

estella

Jen pojeti posledni (a nejvesti) bojove sceny deli film od prvotridniho... Jinak strhujici zejmena nahlizenim do myslenek postav. Lynchovsky rukopis viditelny snad v kazdem zaberu. ()

danny70

Kniha Franka Herberta „Duna“ patří mezi mé nejoblíbenější, a proto mne velmi zajímalo, jakým způsobem to David Lynch ztvární. Zklamán jsem určitě nebyl, i když některé triky působily trochu naivně. Myslím si, že kdybych tuto knihu nečetl, tak ten film vlastně nepochopím – jakoby David Lynch počítal automaticky s tím, že se budou dívat pouze znalci Herbertovy knihy . Film byl natočen celkem depresivně, ale to je věc, která k Lynchovi patří a kterou na něm mám vlastně rád. V tomto případě depresivní atmosféra patří i ke knize samotné, takže se nakonec docela sešli. ()

nouvelle vague

Předesílám, že jsem nečetl předlohu, takže nemůžu srovnávat, nicméně Mistrova verze mě neskutečně bavila. Vynikající, tak trochu bizarní(upřímně řečeno totálně ujetými) kostýmy spolu s dost temnou atmosférou dělají bezesporu svoje. Labužnická záležitost, pro mě určitě zábavnější než Star Wars. ()

Horácius

Pod tlakem koncentrovaná nuda. Triky v porovnání se starými Hvězdnými válkami vypadají, jako kdyby je dělaly děti. Bojové scény naprosto nezvládnuté. Zajímalo by mě, kam se poděly všechny ty milióny. ()

Hellbilly

Dunu som čítal, takže som bol zvedavý. A ostal som sklamaný. Lynch sa očividne sústredil na hranie sa s obrazmi a štylizáciou (všetci Harkonneni sú ryšaví, mentatské načechrané obočie, srdečné zátky, barón ma miesto nadľahčovačov akýsi takmer steampunkový lietajúci oblek atď.), len mu bohužiaľ neostal čas na dej. Dôležité časti vyhodil, všetko sústredil okolo fremenskej mystiky a úchylnosti Harkonnenov, a aby som nezabudol, herecké výkony sú príšerné, herci, aj keď celkom dobre obsadení, sú hrozne drevení a strnulí. Jediné, v čom tento film predčí predlohu je asi koniec, ktorý bol podľa mňa dobrý nápad. Slabá 1*. ()

SunnyMan

Můžu jedině souhlasit, že podle Duny natočit "normální" film s "přijatelnou" stopáží prostě nejde, Herbertova látka je příliš rozmáchlá a pokud by se ji někdo pokusil převést dokonale, tak výsledná videoencyklopedie s 15 hodinovou délkou by byl ještě úspěch.......Lynch, byť by zrovna jemu nebylo to, co jsem zmínil, tak úplně cizí, se ale s tímto úkolem vypořádal nadmíru výborně a pokud jsem o tom u klasické verze trochu pochyboval, po shlédnutí té prodloužené už vím, že i když Duna není nejzajímavějším filmem, co jsem kdy viděl, co se týče sci-fi filmů, tak u mě kraluje. Chápu, že většina lidí očekává dnes prvoplánový film a za každou nesrozumitelnost body dolů, ale sci-fi není o tom, abychom plně všemu rozuměli, ale abychom měli o čem uvažovati....což Lynch diváka nechává a spolu s osobitým visuálním zpracováním, které zde předvedl, prostě nemá konkurenci mezi sci-fi filmy ( tedy jen mezi filmy, přeci jen mezi seriály tu máme Star-Trek, Farscape a podobné, které kvalitu Duny přeci jen překračují )...... ()

michalkop

Těžko uchopitelný film i pro příznivce akčních a scifi filmů. Film tak mě nudil až jsem u něj po hodině usnul. Vzbudil jsem se a zjistil, že jsem snad o nic nepřišel. Pokud neujíždíte na stylu D. Lynche - nedoporučuji. Jen z úcty k některými zde opěvovanému režisérovi uděluji 20%. ()

J. K. Lister

Na můj vkus až moc těžkopádný film s minimem působivých akčních scén, následující seriál z devadesátých let byl daleko lepší než Lynchova Duna. ()

miromir

jsem obrovsky milovnik sci-fi, tento film sem vydel asi pred 15lety a tehdy me to vubec nezaujalo, takze kdyz sem na nej po letech znova nahodou narazil rek sem si ze mu dam zase sanci, ale to vazne neslo, potencial by to melo, napad velice zajimavy ale je to neuveritelne nudne natoceno, uz skoro od zacatku mi bylo jasne jak to skonci, trapne akcni sceny...no proste tak v pulce sem se modlil at uz je konec.1*hudba1*predloha vic ten film bohuzel nema, tesim se na nejaky reamake. ()

AnimalMother

Je mi uplně fuk, že to není doslovně podle knihy. Podle mě, má každý režisér právo na svou vlastní interpretaci literárního díla. Kdybych to tak nebral, musel bych porovnávat třeba Anaudovo Jméno Růže s Ecovou předlohou, nebo Blade runner s Elektronickýma ovečkama a to by se mi opravdu moc nechtělo, protože filmové a literární pole jsou úplně odlišné hřiště. Takže Lynch natočil "jiné" velkolepé epické sci-fi s jedinečnou (až snovou) pohltivou atmosférou s úžasnými kostýmy a kulisami o přerodu a probuzení jednoho floutka ve vůdce Fremenského lidu a defakto vládce vesmíru. Přesto že Lynch sám ten film nemá rád, díky mu za něj. 100% ()

Tomulka

Tento film je pro mně srdcovka škoda jen toho, že se nepovedlo film udělat delší,byl by tím pádem větší prostor pro rozvinutí postav a rozvětvení zápletek do větších mezí. Jinak tento film dělá dobrým filmem hlavně perfektní režisérské pojetí. Ponurost a temnota filmu hodně sluší a člověk má někdy aji pocit obav či strachu. Každopádně pocit odporu při podívání na Harkonenské prasata jsem měl :). ()

poison

Docela narocna podivana, ale fascinujici kostymy a vyprava vse kompenzuje. Jenom pozor na DC verzi a ruce pryc od ni. ()

tulen

Vizuálně/výtvarně zajímavé a nápadité, herecky trochu sterilní, záverečná bitva spíš směšná (banda lidí stojí na přerostlých žížalách a dělají bžžž-bum). Každopádně ale oceňuju originalitu pojetí. ()

rigpa

Sci-fi Duna (Dune) v režii Davida Lynche. Hm co na to říci? Po vizuální stránce jsou tu působivé momenty. Horší je to s nedostatečným vykreslením charakteru postav a jejich motivacemi. Vše se odehrává skokově a často chybí souvislosti natož nějaká emoce. Taková Lynchova filmová mlha, která si bohužel s barvitou a propracovanou předlohou od Franka Herberta nesedla. Mystickou cestu Paula Atreida Lynch úplně vynechal. Věřím, že někomu film nemusí dávat smysl. Jako manuál bych doporučil knihu. Jako plus bych viděl kvalitní herecké obsazení a nápadité kulisy. ()

2sistem

Neznám předlohu a mohu hodnotit čistě jen co jsem viděl. Ve své době určitě nedoceněn ač se neměl vůbec za co stydět co se týče výpravy, triků, kostýmů, hereckých výkonů nebo samotného příběhu. Po zhruba 20 -30 letech má spíše kultovní hodnotu jako klasika od oblíbeného "vystředního" režiséra. Viděl jsem kdysi kousek jako sci-fi a moc mě to neoslovilo, později jsem se na to podíval i z jiného hlediska a dokázal jsem si udělat na Dunu názor. Ze začátku jsem se ztrácel ve všech těch národů, jmen a názvů a asi nebudu sám. Sice seznámení s tím vším bylo vysvětleno jednoduše ale za tak krátkou dobu to člověk jentak nepochytí. Ke konci jsem se už orientoval bezvadně. A čím více film postupoval k finále, tím více jsem se bavil. Je vidět, že si Lynch s vizuální stránkou filmu vyhrál a mě se jeho styl líbí, i když spíše ho raději vidím v drama - thrillerech. ()

robbez

Jeden z mála Lynchových "normálních" filmů, ale už tady nezapře svou originální bizarní estetizující obrazotvornost. ()

Woyczek

Začátek zkrátit, akční konec si více vychutnat a měli bychom perfektní film. Utahaný rozjezd se spoustou zbytečných scén (aškoli mám rád herbertovu předlohu, spousta věcí se dala opravdu vynechat (Benne Gesserit testuje Paula, scény s Harkonneny), na druhou stranu partyzánská válka fremenů by si určitě zasloužila více pozornosti stejně jako závěrečná bitva. Škoda... ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!