Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

wallax

Uff...hral som pôvodnú realtime strategickú hru Dune 2, potom Dune 2000 a neskôr asi väčšinu Command & Conquer pokračovaní... knihu som nečítal, no verím že bola lepšia ako film...lebo hry lepšie boli. ()

jack_scott

Po druhém zhlédnutí SE hodnotím asi tak, že je to dnes až příliš divné. Chtělo by to natáhnout stopáž, však z pěti hodin původního materiálu by se dalo jistě lecos ještě dovylepšit. Ano, jakkoliv to není originální střih, pořád je to jistě lepší než kinoverze. Některé momenty jsou opravdu směšné, a to nemluvím o dobových efektech, ale spíše provedení a vyznění některých scén. Ale na Arrakis je vše jinak, než by člověk čekal. Planeta snů, zvláštních událostí.... osudu....Planeta ideální pro Davida Lynche. Koření vše mění, a je jen škoda, že si ho člověk si ho nemůže před filmem ochutnat. Jisté však je, že David Lynch si našel cestu ke Koření. :-) Jeho pojetí je však prostě skvělé, jakkoliv on sám zůstal nespokojen - **** a 70% - jakkoliv je film legendární a pro historii kinematografie podstatný, vyšší hodnocení by nebylo objektivní. ()

papuchalk

Viděl jsem to kdysi a přišlo mi to hodně vážný a těžký na koukání, no dneska jsem se musel dost často smát. Už to na mně působilo místy trochu parodicky, a vychován daleko těžšími snímky jsem toto bral už jako zcela standardní film. Na tomto filmu je hlavně dobře vidět, proč se Villeneuve odhodlal rozdělit to do dvou dílů. Rozhodl se neopakovat chybu Lynche, který kdesi ve dvou třetinách filmu zjistil, že musí radikálně začít šetřit časem, aby se mu tam všechno vešlo. Do těch dvou třetin to jakž takž šlo hodnotit velice slušně, jelikož Lynchovi se dařilo brát z předlohy více dopodrobna a více vysvětlovat, než se to povedlo Villeneuovi, ovšem od těch dvou třetin dál jsem jako divák začínal ztrácet zájem. Kvalita šla pak rapidně dolů. Na tehdejší dobu to však podle mě byl velice unikátní snímek, s celkem slušnými efekty, a navíc se dost přesně držel předlohy. Dokonce se pokusil z knížky načrtnout ty "plány v plánech jiných plánů.." aby bylo jasné, že podlost a pasti měly v knížce více vrstev. Kniha je ale pro svou obsáhlost nezfilmovatelná tím způsobem, že si režisér řekne "čím víc tam toho dám z knížky, tím lepší to bude film", jelikož se mu stane to samé co pejskovi a kočičce s tím jejich dortem. Kdokoliv se pokusí to natočit, musí dojít ke zjednodušování a k brutálním kompromisům. Lynchovi se to nepovedlo proto, že tam toho chtěl nacpat z knížky co nejvíc, a nechal prkenně stojící postavy před nehybnou kamerou odvyprávět řádky z knížky aniž by tomu dodal nějaké emoce. Villeneuve se více spoléhá na divákovu znalost knížky, a podává spíše audiovizuální žrádýlko než epický rozvětvený příběh, ovšem velmi dynamické a strhující žrádýlko, jenže ty důležité momenty z příběhu nedokázal zformulovat a převyprávět dost dobře, aby působily přirozeně. S knihou se po obsahové stránce utkali oba dva ale nevyhrál ani jeden, i když na body vyhrál Lynch nad Villeneuvem 108 ku 105. Pro svou stravitelnější a modernější audiovizuální formu však vyhrál Villeneuve, a taky hlavně proto, že z jeho snímku je vidět, že knihu opravdu miluje, zatímco pro Lynche to byla asi jen zajímavá zakázka. Ale nerad bych mu křivdil. ()

Kryspinek

Efekty ve filmu chvílemi pripominaji ty od Zemana z cesty do pravěku, zpracovani a pohyby cervu me hodne bavily. Harkoneni na muj vkus zbytecne odporní, ale nejak mi to k tomu všemu patřilo. Chvílemi as úsměvné dialogy, ktere mely znit vznesene, nebo uderně jen dotvářeli celkovy dojem z filmu. To všechno me bavilo, jedine co kazilo celkovy dojem byly az moc patrné a necitlive strihy. Nektere sceny se zdaly az moc odrbane a chybi tam dejove linky, co by vysvetlovali nektere situace. Za me cely film mohl mit o hodinu vice a celkovemu dojemu by to jen prospělo .. škoda. ()

blondboss

Tento fantasy snímok šiel úplne mimo môj zorný uhol. V určitých veciach mi to pripomínalo VesmírnuOdyseu, ale v konečnom dôsledku atmosfericky, vizuálne, ale aj dialógovo ma to vôbec nezaujalo a v tom pretlaku sci-fi filmov v danom období to bol jeden z najslabších. Knižnú predlohu som nečítal, ale zrejme bola ozaj ťažko sfilmovateľná, keďže tento film mi pripadal dosť chaoticky natočený. Musím ale dať palec hore za hudobný sprievod, ktorý bol vskutku epický. 40 % ()

cerdax2

Na muj vkus prilis umelecke a zkratkovite, pro neznalce knihy takrka nepozivatelne. Vcelku zdarile kostymy fremenu a desivi cervi. 60% ()

Gig

Dost to zestárlo? Možná. Pro někoho, kdo nezná předlohu, utahané? Možná. Co možná. Určitě. Kniha je vlastně filozofické dílo a zamyšlení, jak žít, jak přežít. Klade si otázky a odpovědi. Zfilmovat ono dílo je obtížné i v dnešní době, kdy vizuálně můžete téměř cokoliv. Jenže ono to není jen o fantazii vizuální, ale hlavně o té duchovní. A to se tězko převádí z knižní podoby. Lynchovi se to povedlo docela dobře a to na poměrně malé ploše. I když mám radši prodlouženou fan verzi. Na rozdíl od nejnovějšího zpracování postavy nejsou normovány kvótami na černocho, Japonce apd. Ale co hlavně, baron je podoben knize a je ďávelsky slizký rudovlasý netvor a ne jako ten plešatý sliz z roku 2021. ()

Wulz

Hodně moc dobrý film. Dal bych ⁴*, ale počkám si na tu nejdelší verzi...chtělo by to více podivností. ()

PaTeXx

Nevím, nevím. Nejsem úplně zastáncem tady tohoto sci-fi stylu pradaleké budoucnosti, ale že by mě Lynchova Duna zklamala, to taky ne. Příběh jsem hltal, jen pokud jsem se zrovna vyznal v postavách, kdo je kdo. Romanci mezi hlavním protagonistou a jakousi "domorodkyní" Chani jsem nikterak nefeeloval, mladá Sean Young (lol) minimum prostoru a žádné backstory, takže občas zapomenete, že tam vůbec je. Jo a Baronovy nechuťárny bych si kurva poprosil odpustit, barbecue-chicken pizza se u toho úplně žrát nedá. Jsem si vědom, že první Duna dostala v osmdesátkách velký hate, a když se tak pokoukávám po přenesených negacích mých nespojených kolegů z jejich hlav do klávesnic, tak jsem rád, že předlohy nečtu. Lepší průměr. ()

AnthropOcean

Film s megalomanským rozpočtom, ktorý miestami vyzerá horšie ako béčkové sci-fi, najmä v oblasti vizuálnych efektov. Je ťažké definovať jednu konkrétnu vec, ktorá z filmu spravila "mess" ktorým je, lebo to bola myriáda okolností, ktoré tu zohrali svoju rolu. Či už nepripravenosť Davida Lyncha na projekt takých ozrutných rozmerov, režiséra, ktorý slovo epický nemá vo svojom slovníku dodnes, stačí sa pozrieť na jeho filmografiu. Alebo snaha De Laurentiisa a študiových exekutívcov šetriť kde sa dá, editovať čo sa dá a dúfať, že vám z toho nejakým spôsobom vypadne nové Star Wars. Pre tých čo radi nahliadnu za oponu vrelo odporúčam vyčerpávajúcu a pedantne spísanú históriu filmu na viac ako 500 stranách s názvom: A Masterpiece in Disarray: David Lynch's Dune. an Oral History. ()

hrumsrt

První opravdový nástupce Hvězdných válek, který přichází hned rok po ukončení celé původní trilogie. I když se traduje domněnka, že se tvůrci osudů rodiny Skywalkerových inspirovali právě knihou Franka Herberta z šedesátých let, ano a ať si scénáristé Nové naděje budou tvrdit cokoli, tak už jen podvědomě z ní sálá pouštní závan téhle ikonické knihy.. Je pak škoda, že se Duna dočkala svojí filmové adaptace až právě rok po velkolepém finále Hvězdných válek, protože nejen, že kdyby přišla dříve měla by možná ona tu přelomovou roli, ale i tím jak rychle dorazila, setkala se s instantním srovnáním, které nemohlo být kvůli popularitě Star wars drtivější.. David Lynch už v té době byl poměrně slavný a právě Duna byla tou odměnou za jeho výstup ke hvězdám, pokus dát dílo po němž je hlad, tomu nejlepšímu. Dokonce Lynch dostal za možnost jít cestou režie Návratu Jediho, ale tehdy dal raději přednost počátku jiného kultu (a možná udělal dobře, protože kdo dnes zná jména režisérů pátých či šestých Hvězdných válek).. Jako fanoušek knižní předlohy chtěl odvést Lynch správně poctivou práci, a tak ve výsledku dal dohromady snad šestihodinový materiál, který ale po soubojích s producenty musel zkrátit na třetinu, s tím že nad poslední verzí už ani on sám neměl moc, a to nepotěší žádného tvůrce. Vztah Lynche se studiem byl tak vyhrocený, že zkazil režisérovi celé kouzlo Herbertovi předlohy a nejen, že on sám velmi nevolně vzpomíná na cokoli ohledně svojí Duny, ale veřejně jasně deklaruje, že nechce mít nic společného s aktuální novou Villeneuveho adaptací, i přesto jak silný vztah i on sám k Duně jako původnímu textu nejprve získal.. I když by Duna mohla vyznívat jako peklo, které zatratil i jeho tvůrce, tak stejně tenhle film z osmdesátých let získal řadu fanoušků. A to dokonce i přesto, že výsledek je někdy naprosto šílený.. Duna vypráví o pádu rodu Atreides a jeho následném vzestupu, což zosobňuje postava hlavního hrdiny Paul a skrze jeho osobu jde o jakési varování před mocí náboženského fanatismu.. A způsob, jakým tahle Duna vypráví tuhle cestu, je v množství času asi nejhorší možný. Takhle jde jen o souboj nějakých lynchovských hnusáků a hezkých lidí, kteří občas mají i modré oči a do toho tam z písku vylézají červíci. O co všem jde se do Vás v úvodní minutě pokusí dostat vznášející ženská hlava, jenže na úvod tak neefektivně zasype diváka informacemi, že to stejně nemá význam, a co přece by za film měl mluvit obraz a nebude tak těžké pochopit, oč v Duně vlastně jde.. No bude. Vůbec příběh nevychází jako obrovské sci-fi, které založilo úplně novou generaci obdivovatelů knihy. A Duna dochází na limity svojí doby, když nedokáže ani technicky dobře podchytit, oč v příběhu jde.. Lynchova Duna je bizarní podívaná, kterou drží pohromadě režisérovo obludárium, fajn Sting a ten obrovský potenciál značky, jaký by mě z tohohle zážitku ale vlastně nenapadl. Duna nikdy nebyla taková heroes journey jako Star wars a naopak ve větším měřítku šlo o politikaření a intriky, které občas doprovodí nějaký fantasy prvek, a tohle Lynch tady prohodil, narušil tak sílu matérie a výsledek proto nemůže být nikdy podobný.. Hodně divná podívaná, u které je úplně šok, že se v letech 2021 a 2024 dočkala nového dvoudílného zpracování v takové kvalitě, kdo by to před těmi čtyřiceti lety řekl.. 60% () (méně) (více)

Lukasino_T

Nepřehledný, nefunkční, zběsilý a zkratkovitý paskvil, ve kterém se nedá orientovat a pořádně vnímat dění. Ukázkový příklad toho, proč je tak moc dobře, že nová adaptace Duny byla rozdělena do dvou filmů. K dobru můžu přičíst Lynchovu režii, která sice není tak výrazná jako v jeho jiných filmech, přesto však vytváří celkem zajímavou atmosféru. Herci nejsou špatní, až na barona Harkonnena, ten je naprosto příšerný. Potom některé efekty jsou fajn, červi vypadají velmi dobře. Ale některé kulisy a kostýmy jsou naopak docela směšné. Doporučil bych na tuhle verzi Duny zapomenout ()

PCHE

Lynchov komerčný trapas je podľa mňa najlepšou vesmírnou operou, ktorá na rozdiel od Hviezdnych vojen nie je len detskou rozprávkou. Filmu je vyčítaná nezrozumiteľnosť, ale tá predsa Lynchovho fanúšika nemože prekvapiť. Film je zhusteny a náročný na pochopenie, ale pri druhom pozeraní je jasné že všetko sedí, nič nie je navyše aj keď človek nečítal knižnú predlohu. K trikom - no verzia ktorú som mal k dispozicii bola pravdepodobne remasterovaná, pretože triky pôsobili aj teraz úplne vierohodne, a triky boli v dobe vzniku určite na hranici vtedajších možností. ()

romulus

Mám rád knihu Dune!!!Líbí se mi i její televizní zpracování z roku 2000 a její pokračování z roku 2003!!!Neříkám že z Lynchovy Duny nejsem nadšený, ale prostě je tu jeden velký problém!!!! USPĚCHANOST filmu!!!! Každý kdo četl knihu bude vědět!!! Prostě mi nesedí to, že když Paul a jeho matka Jessica jsou nalezeni fremeny tak zbývá asi 50 minut do konce, což je trochu problém, dyt právě tohle je to nejpodstatnější z celého příběhu a zde je všechno strašně rychle řečeno, z Paula se stane vůdce strašně rychle. Doufám, že jestli někdy uvidím SE verzi tak změním názor, jinak je to za tři a půl hvězdičky!!!!! ()

Hird

Viděl jsem 190minutovou verzi. Délka mi nevadila, ale celkově mě to moc nevzalo. Tahle skvělá knížka by si zasloužila nějaké nové, pořádné zpracování... Možná to je stářím filmu, ale působil na mě strašně uměle, jako nějaká televizní verze... Kdybych nečetl předlohu a neměl radost že ji vidím ve filmu, ať už jakkoli zpracovanou, hodnotil bych mnohem hůř... ()

Tempest

Tak jsem zase po letech viděl toto zpracování slavného sci - fi románu Duna a přece jenom jsem musel změnit hodnocení z 5 hvězdiček na 4. Důvodem je přece jenom už znatelně stárnoucí kvalita filmu hlavně po trikové stránce, i když píseční červi jsou podle mě pořád sakra dobrý, ale také kvůli znatelně slabší druhé polovině flmu či spíše řečeno druhé poloviny sfilmovaného románu. První půlka je podle mě docela dobrá, ale docela mě vadí zpracování od té doby, kdy se Paul s matkou dostal k fremenům. V knize je spíše první část takovou dlouhou předehrou a hlavní jsou fremeni, ve filmu je to bohužel naopak. Na fremeny zbývá cca 30 minut fimu a to je skutečně málo. Děj jede velmi rychle, řadu věcí přeskakuje a pro neinformovaného diváka tj. pro toho, kdo nečetl Dunu, musí být totálně nesrozumitelný. Ve filmu hraje řada skvělých herců, ale film je skutečně trochu mimo mísu. V porovnání se seriálem vychází určitě lépe seriál. ()

DonFrolimo

Kvalita filmu si nezaslouzi ctyri hvezdy, presto si je neodpustim. Lynch mozna prestrelil, z pohledu vsech svych ostatnich filmu minimalne rozpoctem. Ale takovy knedlik v krku to zas neni, jen silne koreneny s primesi pisku. A hlavne - jde o epos (tahle struna zazni v predloze az po jejim nekolikatem precteni), tudiz nema smysl hodnotit akcni sceny jakoby patrily do akcniho filmu a podobne. Efekty naopak povazuji za takrka nadcasove, jejich casta "dvourozmernost", ktera dobre charakterizuje i celkovy dojem z filmu, dava dobre vyniknout dejovym konturam asi jako goticka "perspektiva" podtrhava ohniska semanticka a nikoli vizualni. Take se primlouvam za delsi verzi - je lepsi, ackoli kratsi se zda byt uz dost roztahana. Lituji jen, ze se neuskutecnil puvodni zamer obsadit do role padisaha imperatora Salvatora Daliho a do soundtracku Pink floyd (Brian Eno je ovsem take skvely). Mam ten film proste rad a pripoustim ze za to muze knizka (kupodivu prvni shlednuti filmu jsem kdysi dost ztrhal, nespokojen s jeho odklony od puvodni "reality"). ()

E.T.Martin

Byl jsem potěšen i zklamán. Nakonec ale dobré pocity převažují. Duna je jednou z mých oblíbených knih, a tak mě zajímalo, jak se s jejím zpracováním popral slavný David Lynch. Nutno říct, že atmosféru zachytil dobře, a že první půlka filmu je skvělá. V druhé půlce se ale zdálo, že filmaři spěchají s tím, aby mohli příběh co nejrychleji dovyprávět, a to za cenu různých zkratek a berliček. Tím u mně trochu ztratil. Kdyby to ale pokračovalo ve stylu první půlky až do konce, tak si lepší ztvárnění Duny nedokážu představit. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!