Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

Murmand

Jak může někdo tak neuvěřitelnou knihu tak neuvěřitelně posrat?! Úplně si umím představit, jak si Lynch vytáhl z knihy nejdůležitější momenty, splácal je páté přes deváté a z donucení pak místo nějakého rozumného vzájemného a stravitelného propojení dal přednost levitujicímu nepovedenému baronovi a Stingovi v okřídlených plavkách. Panebože!! A co tam sakra pletou nějakou zvukovou zbraň?! Nejspíš kvůli té naprosto smrtelné hlášce v "grandiózním finále", kdy Muad'Dib již tuto zbraň nepotřebuje, protože láme Hlasem podlahy imperátorových fregat a bělí Stingovi oči. Naštěstí nám zapršelo, jinak bych si mohl myslet, že to Lynch myslel opravdu vážně... ()

Chaloupek

Pro mě skvělé převedení knižní předlohy. Vyčítat filmu co všechno oproti knize vynechal a teprve dle toho film hodnotit? Jako opravdu? Kdysi jsem nejdříve viděl film a až o několik let později jsem četl i knihu. A pak jsem si znovu pustil film a byl jsem překvapen, jak skvěle se povedl a jak moc se mi Lynch trefil do noty. Není to pro každého, ale proč by taky mělo? ()

Narana_Baba

Su knižky ktore su tak tluste a hlevne je v nich strašne moc malych přibehu bo velkého hlavního přibehu nejni. A muže se stat že když to čtete tak sa v tom stratite bo krasně stratite pretože vaše fantazia se vrati do detsvi a uplne vas omami. A když vas z teho omameni na vašu hlavu poklepe kdosi a zepta se „proč se tak usmíváš prihluplo a čom ta kniha je?“ , tak vy mu enem odpovíte bo je to peknučke no o deji nevite vy nic povědět. Pozde to zjistil i ten slávny režiser Lunč, který od stejne slavného Džordža Lukasa dostal varovani ať tu Herbertovu knižku nefilmuje bo on to urobil a pak sa stydel. Sedem scenařu bylo napisanych a hodně lidi co to pisali sa na to vykašlali bo jim tež to přišlo nemožne to dobře urobit. Existuje 2 hodinova a 3 hodinova verzia a jestli můžete tak si sežente tu delší určitě bo ta kratši skoro mistama nedava smysel bo je dobra enem k temu si prečtenu knižku připomenut bo některe obrazky su dost nadherne. Tak například vesmirny navigator, červ v pušti a ten hnusny baron su vyvedeni nadherně. No o ději ja pisat nebudu bo je složity plny fantastických postav a dobrodružstev, intrik politických bo spisovatel vytvořil velmi komplexny svet v buducnosti. No a co se tyka bruku je tu červ v pušti až pol kilometru dluhy a ten je majestatny. ()

HennessyVSOP

Kdyby to nemělo dobrej námět, bylo by to zřejmě ještě horší. Herecky asi ok a má to určité kouzlo, co se vizuálů týče, ale jinak je to celé strašně unylé. Scénář se příšerně táhne, což je u takto rozmáchléého díla poměrně hanba, protože bylo o čem točit. Navíc film příšerným způsobem zastaral. Škoda, čekal jsem více. ()

OzzyCobain

První polovina je mnohonásobně lepší jak druhá, která působí jako myšmaš milionu různých nápadů. Na druhou stranu adaptovat takové geniální dílo jako je Duna je těžké a tudíž, i přes mnoho nepřesností musím tvůrce chválit. ()

Ronkar

Řekněme si to upřímně. Tahle látka byla na Lynche prostě moc velká a nedokázal ji ztvárnit dobře. Vnitřní monology, které v knize jsou všude a logicky dotváří hloubku charakterů ve vizuální podobě vůbec nefungují, působí blbě a ničí atmosféru. Vizuálně to má světlé momenty a herecké obsazení je dobré, ale Herbetovu Dunu jsem v tom moc necítil ani neviděl. Možná, že kdybych nejdřív koukal na film a pak teprve přečetl knihu, nebyl bych tak kritický, ale jako adaptace to selhává v mnoha směrech. Především v těch niterných. Knižní postavy jsou mnohavrstvé, bohaté, každá si prochází nějakým vývojem, bolestí i vítězstvím a je to velmi komplexní. Tady jsem po emoční stránce necítil vůbec nic. Oceňuji stylizaci, výtvarnou stránku atd., ale popravdě, to je všechno lynchovina a ne text, který fanoušci klasického SF milují. TV Duna z roku 2000 je tedy z mého pohledu lepší i přes horší obsazení, špatné triky a naprosto průměrnou režii. Nepovažuji ji za kvalitní, ale scénář se alespoň drží textu s bohatým přesahem a lépe ho předkládá divákovi. Kdybych Dunu nečetl, připadala by mi Lynchova verze jako taková ujetá sci-fi, kde si zhmotňuje svoje fantasmagorie. Vcelku zabávná, ale s kouzlem Herbertovi Duny to moc společného nemá. Jinak pokud někdo hledá adaptci, která se nejvíc přibližuje duchu předlohy, doporučuju TV minisérii z roku 2003 Děti planety Duna. Zatím nejlepší adaptace, která pojímá 2. a 3. knihu série. ()

SmajdalfCZ1

Tak jelikož jsem na to dokoukal onehdá na Netflixu a pak jsem projel i rozšířený Cut, tak jsem si řekl, že napíši recenzi ... proč taky ne :) . Jelikož jsem díky tomuhle dílu koupil komplet knižní sérii z vesmíru Duny. Jelikož tedy já označuji filmy z minulého století ( tedy ty které se mi líbí ) za klasiku, kterou prostě musíte vidět, tak tohle třeba společně se Soudcem Dreddem, je prostě klasika co musíte vidět. Až budu mít manželku, tak to prostě bude znát nazpaměť :D . Každopádně musíme příhlednout k tomu, že je to z roku 84. Ano Lynch má prostě svůj styl, který se zde promítl a nebylo to dle mne na škodu. Film prostě si to sjel od startu po konec a mělo to hlavu a patu, což dle mne v dnešních filmech hodně chybí. Navíc zde je velice kvalitní zvuk - k němu nemám co vytknout. MacLachlan se mi zde ve filmu opravdu líbí a zahrál to více než solidně. A ano knihy jsem četl, ale člověk musí brát, že ty knihy jsou obsáhlé a mohl by z každé knihy být 8 hodin dlouhý film i delší a prostě stejně by tam nebylo vše, takže filmy musí být dělány s kompromisy. Za mě plný počet a rozhodně tenhle film mne neomrzí. ()

DJMaroko

Mám pocit, že jsem Dunu kdysi dávno viděl na VHSkách snad jako dva díly. Už si ovšem nepamatuji jaké to bylo jen ty červy, takže jsem si to chtěl připomenout. Verze 137min. na mě moc málo obsáhlá a v ději jsem se neustále ztrácel konec to zabil, takže bohužel průměr. Hloubka filmu mě vůbec nezajímá. Bylo to jako na houpačce nuda, akce, dobří herci, mezery v ději a spousta nesmyslů 50% jen z nostalgie. ()

kreion

Tak nejako si predstavujem Silmarillion od Tolkienka, keby ho niekto natlačil do 2 hodinovej stopáže. Ani hlava, ani päta. 2/5 s veľmi zavretými očami. ()

Felix22

Po přečtení Herbertovy předlohy a kouknutí na stopáž jsem si uvědomil jednu věc: je to málo. Duna v sobě skrývá rozsáhlý, komplexní a komplikovaný příběh a fikční svět, těžké na přečtení. Film by potřeboval tak tři hodiny, zároveň ho dost zrazuje technická stránka, která hodně zestárla, a vedle toho i toporné vyprávění. I tak má Lynchova Duna určité kouzlo a Lynchovi se musí uznat, že měl odvahu do toho jít a natočit to. ()

Heywood

Samotný román je dlouhý, těžký a plný okultismu. Přetavit jej do filmové podoby v roce 1984 bez CGI nebylo tak jednoduché. Filmu se dá vytknout těžkopádnost, zdlouhavost a grafické vyznění tzv. vizuál zasazený do doby Alfonce Muchy a to se mi jevilo jako největší chyba filmu. Herecké obsazení (Stinga nepočítám) bylo spíše průměrné a mnozí herci zbytečně přehrávali. Ale i tak si ve své době skoro kultovní film zaslouží ocenění na 60%. Optikou dneška 2021 by zajisté skoro propadl. Ale to možná filmy Ch. Chaplina také. ()

stanlyOu

Majstro toto si pekne domrvil. Akoby si to ani netočil ty. Hračkársky vizuál a nič pútavé čo by pritiahlo pozornosť.  2/10 ()

Fender

Ta vizuální stránka nebyla tak špatná, docela to místy bylo i podmanivé ale sakra, některé ty herecké výkony byly opravdu příšerné a Sting tam vypadal, jak nějaká irská pornoherečka se slabostí pro BDSM. Nejbizarnější třešničkou na dortu pak byly ke konci závěrečné titulky, to sakra mělo být co, napodobenina pořadu "Chcete mě"?? Tohle se fakt moc nepovedlo, přesto pro tu vizuální stránku a určitou "vyhranost" si s filmem nemohu hodnotit méně, ač k tomu mám silné sklony. ()

albiebennett

Faktem je, že Sci-fi je žánr, který skutečně nemusím a Lynche považuji za nejpřeceňovanější režiséra vůbec. Přesto jsem tomu dal šanci a zpětně vím, že jsem to neměl dělat. Jeden z nejnudnějších a nejvleklejších filmů, co jsem kdy viděl. Udržet pozornost dvě hodiny je nadlidský úkol. Oceňuji pouze vizuální stránku, střih a hudbu. Některé starší filmy jdou stále s dobou, ale tento to rozhodně není. ()

PTuranyi

Veľkolepý projekt Davida Lyncha naráža nie len na limity technologické ale aj filmové. Produkcia pracuje s atmosférou na dobrej úrovni, ale filmové triky v roku 1984 určite umožňovali viac ako nám ukazujú o 6 rokov staršie Hviezdne vojny. Žiaľ množstvo trikových scén vyzerá dnes veľmi slabo, hoci červy samotné sú zobrazené celkom dobre. Rozprávanie príbehu sa rozbieha celkom dobre a súvislosti v knihe sú podchytené zrozumiteľne, ale aj keď 3 hodiny sú celkom veľký priestor, na zachytenie príbehu románu Franka Herberta to zjavne nestačí. Takže ako dochádza čas, postupne vypadáva z mozaiky viac a viac čriepkov a príbeh robí časové skoky, ktoré v ňom zanechávajú neprehliadnuteľné diery. Herci hrajú celkom dobre, hoci často pôsobia sterilne. Malá Alia pôsobí napriek snahe strašne detsky a malé cameo si zahrá aj David Lynch ako operátor zberača. Prekvapilo ma obsadenie začínajúcej Sean Young, ktorá predtým zahviezdila v Blade runnerovi. 70% ()

veverysiak

Tento film som pozeral niekoľkokrát, a furt som bol mimo, napriek ohromne zaujímavým detailom som nedokázal pochopiť dejovú kostru, asi to bolo lynchovským štýlom uchopenia predlohy, ale možno mojou nepozornosťou, proste som bol vtedy napašmaný na epickejšie prístupy k scifi témam, takže 45%. ()

Imouse

Lynch si točí podle svého a nelze mu tedy zazlívat „jeho“ zpracování DUNY. Navíc maximálně využil tajemna příběhu a všem kteří příběh znali, ho podal jinak, ne lépe, ale zkratka jinak. Ostatní, kteří knihu nečetli, mohli z příběhu vycítit jistou tajemnost nevyřčeného a neviděného. Já jsem se počítal mezi druhou skupinu (v mládí), ale dnes již mezi první (jistě početnější) a to hned několikrát:). ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!