Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

mrtvejbrouk

Přiznejme si že film má náboj, zaujme, je umělecký, ale na druhou stranu je zmršený a to díky zásahu producentů do tvoření D. Lynche. Opravdu je to jako se dívat na úvodní díl seriálu a na poslední díl seriálu to co je mezi nimi nám zůstalo skryto. Ať už s tím měl Lynch jakýkoli záměr tak mu nevyšel. Škoda. ()

Bof

Výjimečný film Davida Lynche, při kterém se ve mně mísily pocity libosti, euforie, ale i ponurosti a sklíčenosti. V hlavě se mi přemítají různé myšlenkové vzorce o smyslu tohoto snímku. Dlouho na mě nezapůsobil film takovým způsobem, jakým to dokázal právě Lynchův Mulholland Drive. Paráda! ()

Road.Man

Kúpil som si nábytok na skladanie, skladám ho podľa seba a výsledok je pomerne zvláštny, skladám podľa návodu a výsledok je úžasný. Na prvý krát ťažko pochopiteľný film. ()

Nicek

Nevšední podívaná do útrob Lynchovy mysli. Děj Vás vtáhne a nepustí. Skládáte mozaiku událostí a snažíte se dopátrat kdo je kdo a co znamená tohle a tamto. Když už si myslíte, že pomalu nad dějem vyhráváte, otevře se modrá krabička a nastupuje dokonalý mix událostí před a po, které nabírají na otáčkách tak rychle, že si to ani neuvědomíte a je konec. Film na který můžete koukat neustále a vždy objevíte něco nového. Dokonalá fascinace. ()

pantokrator

Pouštím se na velmi tenký led... Mulholland Drive jsem prvně viděl při premiéře v maloměstském velkoformátovém biografu v roce (tuším) 2002. Vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu, vytáhl mě tehdy ještě s partou nadšenců jeden znalejší kamarád a jméno Lynch mi tehdy ještě nic neříkalo. Nakonec jsem byl asi jediný, komu se film doopravdy líbil. Užíval jsem si každou vteřinu a přitom nic nechápal. Uhrančivé panoptikum bizarních postav a situací nedávalo smysl, ale bavilo, děsilo, dojímalo na hranici snesitelnosti. Pokud bych měl popsat, co mě na filmu zaujalo, asi bych nedovedl říci nic kloudného. Jako člověk, jemuž bylo umožněno nahlédnout do věčnosti a jenž nemá pozemských slov, k popisu viděného, plkal bych mnoho nic neříkajících nesmyslů. Prostě mě to vzalo. Po několikaleté pauze a při dobrém naladění jsem si film pustil podruhé, tentokrát o samotě a z placky. Najednou jakoby se zvedla opona a já v okamžiku spatřil prostinký příběh s mnoha vysvětlujícími odbočkami. Ten příběh jakoby někdo nejprve v kuse natočil a film pak rozstříhal na malé kousky a ty nazdařbůh zpřeházel a k tomu ještě přimíchal útržky dějů z prapodivného světa filmového byznysu, v jehož kulisách se vše podstatné odehrálo. Kousky samy o sobě barvité, chutné a krásné, ale zdánlivě bez jakýchkoli vzájemných souvislostí. Nevím, jakou náhodou se mi podařilo uvidět je ve správném pořadí a nevím ani, kolik jiných alternativních příběhů z nich lze ještě poskládat. Nabízím tedy jen svou vlastní verzi - bez nároku na absolutní platnost. Ten můj příběh je příběhem mladé herečky (Laura Harring), která otřesená a postižená ztrátou paměti při autonehodě bloudí po dříve známých ale nyní nepoznávaných místech, doprovázená oživlou vzpomínkou na důvěrnou kamarádku (Naomi Watts). Ta před časem přijela hledat štěstí do Hollywoodu a navzdory nevídanému talentu (scény ze zkoušek, při kterých běhá mráz po zádech) neuspěla. O obsazování rolí již dávno rozhodli jiní a jinde (boží scénka schůzky mafiánů s pitím a následným dávením kávy... pomsta znechuceného režiséra na producentově kabrioletu... ze zákulisí dirigující Kovboj... tohle dovede opravdu jenom Lynch). Události se nahodile a na přeskáčku vynořují z mlhy zapomnění: Po krátkém lesbickém románku se jedna z dívek zasnoubila s potrhlým režisérem a druhá, odmítnutá filmem i přítelkyní, zpustlá a deprivovaná v afektu objedná její vraždu – u přemrštěně sebejistého blbce a smolaře (viz nepovedená vražda v kanceláři. Nikdy by mě nenapadlo, jak může i úkladná vražda být směšná). Příliš pozdě si uvědomuje, že už není cesty zpět – zločin je zaplacen a žádný kontakt na vraha není. Pod tíhou svědomí si sáhne na život právě v době, kdy smolařovi při autonehodě jeho oběť unikne a on sám bídně skape... Za naprosto klíčové pro pochopení příběhu považuji to, co se odehrálo v divadle: Trumpetista i zpěvačka padnou mrtvi, ale zpěv i trubka ještě zní. Člověk zemře, ale ještě nějakou dobu po něm zůstává ozvěna, stín. Ritě právě tady náhle dochází, kdo je a co se vlastně stalo, procitá z nechápavého, leč blaženého polosnu do trpké skutečnosti a stín mrtvé právě v tom okamžiku mizí – už tady není potřeba. Teď teprve lze rozeznat, že něco z viděného byly vzpomínky na někdejší skutečnou Betty a něco byla už jen její mizející ozvěna, která se pokoušela Ritu probudit z nevědomí. Zní to tak prozaicky, že? V tomto pořadí natočen, byl by film o ničem. Jak se podařilo Lynchovi ingredience zamíchat, to je k neuvěření. Popravdě, nedělám si naději, že bych filmu porozuměl doopravdy beze zbytku. Ono to není k chápání. Je to k tomu, aby se člověk kochal, aby se nechal uhranout, aby trnul a bál se a smál se a žasl. Což se myslím podařilo dokonale. () (méně) (více)

Izzetman odpad!

Dlouho jsem přemýšlel, jak k tomuto filmu přistoupit. Ano, je to mistrovské dílo. Kromě děje nebo smyslu mu nelze nic vytknout. Ale proboha děj tvoří základ filmu. Hlubší smysl? - ne!? Bylo to 147 minut nudy, kde místo toho, aby se to začalo konečně rozmotávat se všechno ještě více začmodrchalo. Kdo neviděl tento film, rozhodně o nic nepřišel. ()

bloks

Famózny film... Po každom ďalšom pozretí sa zdá ešte lepší. Film popiera logické rozprávačské postupy, objaví sa tu viacero divných postáv, ktoré následne zmiznú a už sa vo filme neobjavia. Vo filme sa objaví aj jeho dvorný skladateľ Badalamenti v roli producenta. ()

danny79

Hypnoticka atmosfera, velmi hluboka psychologicka otevrenost, podmaniva hudba, zvlastni dialogy. Nevim jestli jsem film pochopil, ale fascinoval me. ()

felipe81 odpad!

Jak už napsal golfista: Taky zůstávám přimraženej k sedačce a slov se mi nedostává.. Ale z jiného důvodu.. Je to neskutečná sr...., která nemá ani hlavu ani patu. Věřte mi, miluju filmy těžké, zvláštní, ale tohle je taková blbost, že jsem to ještě neviděl. JEDINÉ, co bylo fantastické, byla Naomi Watts.. Tenhle film je asi to nejhorší, co jsem kdy viděl. Sorry. ()

mirasul

Nyní vidíme jako v zrcadle, jen v hádance... Lynchův surrealistický mix thrilleru a satiry. Nekompromisní odsouzení Hollywoodu: na první pohled cosi spořádaného, kde je vše tak, jak to známe, nakonec však drsné probuzení do reality. Nejasná spiknutí, symbolické předměty a čísla, jejichž smysl je však nepříliš jasný. Příběh není vyprávěn obvyklým způsobem, ale je roztříštěn na malé kousky. Přitom není naším úkolem snažit se je poskládat zpět do jednoduché linie, ale vnímat celek. V tom je fim podobný výstavbě Joycova Finnegan's Wake. Postavy ze snu se stávají skutečností, vlastně si nejsme jisti, kde je sen a kde realita. Jeden z filmů jež výborně odrážejí naše lidské vnímání skutečnosti, zároveň je to skvělý obraz lásky, žárlivosti, svědomí, nevědomí a (hlavně) strachu. ()

Ferguson

Magické dílo s dvěma krásnými ženami a záhadnými muži. Na potřetí jsem ten film asi pochopil. Nakonec to asi nebude tak "nesmyslné", jak se to tváří. Spoiler: Watts hraje dvě ženy v jednom příběhu herečky, kterou chce jedna z těch žen ze žárlivosti zabít a druhá jí po nevydařené vraždě pomáhá vrátit paměť (postavy, které hraje Watts se protnou ve scéně, kdy najdou žárlivou ženu mrtvou po spáchání sebevraždy). Tím vším se proplétá příběh režiséra, který se s herečkou zapletl v době těsně před pokusem jí zabít (asi to také bude ta herečka, kterou chce režisér původně obsadit a proto ji také chtějí zabít producenti fimu, kteří chtějí obsadit někoho jiného). A nebo jsem idiot, který se snaží najít logiku tam, kde není, nebo není potřeba jí hledat. ()

phoenix9

Nebyť poslednej polhodinky ktorú som nepochopil by tento film patril medzi kandidátov do osobnej top ten. Takto je to len za štyri , ale pán Lynch sa s nami zahráva ako vždy a my s tým nič nespravíme:) 75 % ()

JirkaWade

Neuvěřitelný. Pro nenáročný diváky film trvá zhruba hodinku a půl. Ty ať to vypnou a jdou od toho. Pokud chcete mít z Mullholand Drive nevšední zážitek a zamotanou hlavu, stačí dokoukat zbytek. Nemyslím si, že to někdo pochopil tak jak já, ale zde je moje interpretace. Naomi Watts = Betty (sen) = Diana (realita). Laura Harring = Rita (sen) = Camilla. Diana bydlí v bytě číslo 17 a má milenku, konkurentku Camillu, která začne mít poměr s režísérem Adamem a ten ji chce dosadit do filmu. Nestane se tak, jelikož pro svoje dobro a zdraví přijme Camillu (jiná Camilla, pouze shoda jmen) , která je onou vybranou dívkou ("This is the girl"¨), jakou chce producent vidět ve filmu. Adamovi konkrétně vyhrožuje kovboj. Adam měl předtím přítelkyni (manželku?), která ho podvádí. On příliš neotálí a zareaguje tím, že požádá na večírku Camillu o ruku. To vše se nelíbí Dianě (nemá nakonec ani milenku, ani roli ve filmu) a chce ze závisti Camillu zavraždit, a tak najme vrahy za balík peněz, kteří úspěšně odvedou svoji práci. To se potvrdí tím, že má Diana ke konci filmu ve svém bytě modrý klíč položený na stole. Současně ji navštíví sousedka s tím, že ji hledají policajti. Diana se z toho nakonec zhroutí, má halucinace, zdají se ji hrozné sny, vycházející ze svého reálného života a zastřelí se. Jeden z vrahů pak zabije toho druhého kvůli Edově černý knížce. To vše je realita, která je filmu doplněna snem. Tento sen začíná tím, že Betty přiletí z Kanady a bydlí u své tety Ruth. Ve sprše však vidí neznámou žena, která nezná ani svoje jméno, ale představí se jako Rita. Společně pak vzpomínají o její minulosti. Jelikož má Rita s sebou kabelku plnou peněz, začíná to být zajímavý. Přijdou na to, že Rita se stala součástí autonehody (zároveň i pokusu o vraždu). Dále si Rita vzpomína na jméno Diany. Najdou si adresu a navštíví ji. Uvidí zde mrtvé tělo a utíkají. Během scény se objeví vrazi, jenž se vyskytli na začátku filmu. Součástí snu usiluje Betty o roli ve filmu, při které má milostnou scénu se starým mužem. ()

darazoda

hmm, tak po dopozeraní filmu neviete, kde je sever. krasne herecky, velmi zaujimavy a premysleny dej, velmi dobra praca s kamerou a koniec plný dohadov a otázok: o čom je vlastne celý dej? ()

Pollini

Já jsem asi blbá, ale pořád nechápu, co je na tom tak převratnýho? Viděla jsem to dvakrát, spoustě lidem asi přijde ohromující, jak se nedá skutečnost rozeznat od schizofrenie nebo jak těžko. Za sebe musím říct, že mi to teda dech určitě nevyrazilo. Kdybych na to šla do kina, byla bych naštvaná za vyhozené peníze, protože spousta lidí mi teď tvrdí, že se to musí vidět víckrát. Mimochodem, originální mi to taky nepřišlo, všechno z toho jsem už někde viděla - ztráta paměti je běžné téma a objevování jakkoli zdrcující nebo radostné identity taky, lesbická "show" nedělá ten příběh mocnějším ("já tě tak miluju" po pár dnech?), všichni víme, jak obsáhlé je lesbické "péčko". Záhadná krabička s klíčem? Ten klíč nakonec všechno rozklíčuje, což jsem rozklíčovala někdy v půlce. Ovšem tento film se hodí pro lynchovské "fajnšmekry", kteří jsou na lynchovský "odér" už zvyklí a zřejmě tomu "jazyku"lépe porozumí už napoprvé. ()

AliceWHall

Zajímavé, vášnivé a smyslné. Nejde o film jednoduchý k pochopení, ale o to je lepší. Velmi kvalitní a dobře zpracovaný film! ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti