Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se 22. duben 1889: novým osadníkům budou volně přenechána velká území Oklahomského indiánského teritoria. Na Západ se proto vydává i Yancey Cravet (Glenn Ford), jeho bývalá přítelkyně Dixie (Anne Baxter) mu ale uzme vysněný díl země před nosem. Yancey tak překvapí svoji mladou ženu Sabru (Maria Schell) rozhodnutím pokračovat ve vedení novin nešťastně zahynuvšího přítele Sama Peglera... Podle bestselleru Edny Ferber. (Pohrobek)

(více)

Recenze (12)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Podle knihy spisovatelky, která napsala i předlohu Stevensova Obra. Podobností je tu celá řada. Film vlastně končí tam, kde Obr začíná. Pojednává o problémech jednoho manželství, při čemž Glenn Ford s Marií Schell docela evokují pár Hudson + Taylor. Snímek je dostatečně epicky široký i výpravný. Vytryskne tu ropa. A protirasistické ideály se dostávají do popředí ještě častěji. Vlastně se tu vyskytnou i tři ztracenci - ne úplně nepodobni Deanově postavě z Obra. Jinak film přes svoji délku příjemně plyne a například scény hromadného závodu spřežení o co nejlepší pozemky mají něco do sebe - zajímavě spjatá komika (velocipedy), drama (nehody) i tragédie (Peglerovo přejetí). Anthony Mann se se svým oblíbeným westernovým žánrem rozloučil vskutku důstojně. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Očekával jsem western, lehký zábavný film. Místo něj jsem shlédl volně plynoucí 2 a půl hodinové drama o dobývání Oklahomy, příběh vzniku a rozvoje státu a zároveň psychologický příběh jednoho manželství výjimečného pionýra, novináře a dobrodruha Yanceyho Craveta a jeho konvenčnější ženy Sabry. Ještě, že mezí vším tím budovatelským eposem bylo plno napínavých momentů - závod o vyclaimování nové půdy v právě otevřené Oklahomě, řešení rasových otázek právem pušky, nález ropy i otázky cti na pozadí postupného rozpadu manželství. Jedině Glenn Ford v hlavní roli dodává filmu patřičnou šťávu, akci a napětí. Navíc jde jen o remake tří oscarového filmu Cimarron z roku 1931 - i když i tento fim Anthonyho Manna obdržel 2 nominace na Oscara. Trailer: http://www.reelz.com/trailer-clips/13875/cimarron-trailer/ ()

Reklama

raroh 

všechny recenze uživatele

Žánr historického budovatelského (nenapadá mě jiné spojení pro vylíčení vzniku amerického městečka v Oklahomě) eposu podaný s nezvyklou kritičností k americkému rasismu i antisemitismu, ve srovnání s Gigantem má film šmrnc a skutečnou dramatičnost, i když závěr dělá z hlavní postavy to, čím určitě celý život nechtěla být. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Podobný snímek jako jeho předchůdce z roku 1931, kdy rozdíl je hlavně v obsazení a barvě. Je to stejně zaměřeno na postavy a jejich vývoj, ale vývoj takový, který mi na Divokém západu nepřijde dostatečně zajímavý, respektive ne tak hezky spojený s prostředím. Já vím, že to primárně není western, ale stejně... ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Westerny jsou obvykle filmy sevřené kolem jediné hlavní historky, ústředního motivu. Cimarron je proto spíš výpravné drama sledující historii jednoho manželství a jednoho státu USA. A to nezvykle otevřeně. Manželské problémy - od prvotní bezbřehé lásky po postupné procitání a uvědomění si, že oni dva k sobě přes všechnu lásku nepasují - jsou pojmenovány a popsány naprosto reálně. Nebýt historických kulis, mohl by to být příběh mnohých současných manželství. I historie Oklahomy - pojatá od divokých začátků až po ustavení civilizované společnosti pořádající večírky - otevřeně přiznává temné kapitoly - lynčování indiánů, Židů, nemorální obchody atd. ____ Film je chvilkami až ironický, když prostřihává komediální momenty s otřesnými (například v závodu o půdu, kde lidé umírají pod koly vozů, jsou zároveň komické záběry na pár jedoucí autem prérií, poprava indiána střídaná s porodem, kdy se rodička i porodní bába smějou na celé kolo, protože se na uklidnění pořádně zlískaly whisky). ____ Jenomže příběh státu i manželského páru popsaný v průběhu několika desetiletí je přece jen chvílemi zdlouhavý a nabízí příliš mnoho motivů. Navíc ještě hlavní hrdina, představený zde coby skutečný pionýr a průkopník, na mě spíš působil dojmem chlapíka, který se vždy pro něco nadchne, aby to za krátký čas vyměnil za něco jiného. Ať už je to žena, farmaření, noviny, politická kariéra nebo revoluce na Kubě. ____ V tomhle ohledu, v rozporu se závěrem filmu, si já myslím, že skutečným pionýrem byla opravdu jeho žena, která vytrvala a po léta budovala to, co její sice okouzlující ale i nespolehlivý manžel začal a opustil. /15. 7. 14./ ()

Galerie (27)

Zajímavosti (2)

  • V roce 1931 byl natočen film se stejným názvem. (M.B)

Reklama

Reklama