• rikitiki
  ***

  Westerny jsou obvykle filmy sevřené kolem jediné hlavní historky, ústředního motivu. Cimarron je proto spíš výpravné drama sledující historii jednoho manželství a jednoho státu USA. A to nezvykle otevřeně. Manželské problémy - od prvotní bezbřehé lásky po postupné procitání a uvědomění si, že oni dva k sobě přes všechnu lásku nepasují - jsou pojmenovány a popsány naprosto reálně. Nebýt historických kulis, mohl by to být příběh mnohých současných manželství. I historie Oklahomy - pojatá od divokých začátků až po ustavení civilizované společnosti pořádající večírky - otevřeně přiznává temné kapitoly - lynčování indiánů, Židů, nemorální obchody atd. ____ Film je chvilkami až ironický, když prostřihává komediální momenty s otřesnými (například v závodu o půdu, kde lidé umírají pod koly vozů, jsou zároveň komické záběry na pár jedoucí autem prérií, poprava indiána střídaná s porodem, kdy se rodička i porodní bába smějou na celé kolo, protože se na uklidnění pořádně zlískaly whisky). ____ Jenomže příběh státu i manželského páru popsaný v průběhu několika desetiletí je přece jen chvílemi zdlouhavý a nabízí příliš mnoho motivů. Navíc ještě hlavní hrdina, představený zde coby skutečný pionýr a průkopník, na mě spíš působil dojmem chlapíka, který se vždy pro něco nadchne, aby to za krátký čas vyměnil za něco jiného. Ať už je to žena, farmaření, noviny, politická kariéra nebo revoluce na Kubě. ____ V tomhle ohledu, v rozporu se závěrem filmu, si já myslím, že skutečným pionýrem byla opravdu jeho žena, která vytrvala a po léta budovala to, co její sice okouzlující ale i nespolehlivý manžel začal a opustil. /15. 7. 14./(15.7.2014)

 • kaylin
  ***

  Podobný snímek jako jeho předchůdce z roku 1931, kdy rozdíl je hlavně v obsazení a barvě. Je to stejně zaměřeno na postavy a jejich vývoj, ale vývoj takový, který mi na Divokém západu nepřijde dostatečně zajímavý, respektive ne tak hezky spojený s prostředím. Já vím, že to primárně není western, ale stejně...(26.3.2017)

 • RHK
  ***

  Očekával jsem western, lehký zábavný film. Místo něj jsem shlédl volně plynoucí 2 a půl hodinové drama o dobývání Oklahomy, příběh vzniku a rozvoje státu a zároveň psychologický příběh jednoho manželství výjimečného pionýra, novináře a dobrodruha Yanceyho Craveta a jeho konvenčnější ženy Sabry. Ještě, že mezí vším tím budovatelským eposem bylo plno napínavých momentů - závod o vyclaimování nové půdy v právě otevřené Oklahomě, řešení rasových otázek právem pušky, nález ropy i otázky cti na pozadí postupného rozpadu manželství. Jedině Glenn Ford v hlavní roli dodává filmu patřičnou šťávu, akci a napětí. Navíc jde jen o remake tří oscarového filmu Cimarron z roku 1931 - i když i tento fim Anthonyho Manna obdržel 2 nominace na Oscara. Trailer: http://www.reelz.com/trailer-clips/13875/cimarron-trailer/(2.3.2012)

 • Martin741
  *****

  No konecne tu nevidim komentar Karla Chrochta ani Radka. Reziser Anthony Mann /T-men 1947, The Furie a Winchester´73 -oba 1950/ natocil genialny western nielen o obsadzovani US Oklahomy, ale aj o rope a problemoch v rodine. Perfektne dialogy, ktore prakticky nemaju chybu, k tomu vyborny Glenn Ford /Plna Kapsa Zazraku/ taha suverenne film dopredu, zenske na urovni, ale stale vela hercov nepoznam, tudiz to musim dohnat. A nie je to posledny film Anthony Manna, este po tomto natocil Cid a uplne jeho poslednym filmom bol Hrdinove z telemarku. Kazdopadne pre mna genialna podivana, ktora je zase v uzadi. Hlavna vec, ze vpredu su dementalne picoidy ako vsetky 3 Tchory, Kapitan Banglades ci jaxa ta krajina vlastne volala a ta retardovana ultrapicovina Chappie. 100 %(28.10.2017)

 • Mikino00
  ***

  Rozsáhlá výpověď o životě rodiny při osidlování Oklahomy, při nálezu ropy i postupu do sfér politiky nabízí místy zajímavý pohled na dění, ale bohužel se často nevyhne přílišné roztahanosti, knižní předloha v pozadí je cítit. Nečekejte klasický western, je to spíše sága jedné generace při osidlování Západu.(28.7.2013)

 • - V roce 1931 byl natočen film se stejným názvem. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace