Amnestie

Sametová revoluce v roce 1989 přinesla většině lidí svobodu, někomu ale přinesla i problémy, a někomu jinému zase příležitost a kariéru. Z bývalých prominentů se stávají vězni, z bývalých disidentů a vězňů se přes noc stávají politici a lidé s vlivem. Už za socialismu se začíná odvíjet příběh, který revoluce zrychlí a který vyvrcholí během krvavých událostí největší vězeňské vzpoury u nás. Rozsáhlé amnestie prezidenta Václava Havla ze zimy 1990 se řady těžkých zločinců v leopoldovské věznici netýkaly. Ti se proto vzbouřili a na téměř dva týdny celou věznici obsadili. Oblast věznice se změnila na válečnou zónu a ukončit ji musela až policie a speciální jednotky s využitím vojenské techniky. Nesmlouvavý a tvrdý zásah část veřejnosti ocenila, jiná část poukazovala na jeho přílišnou brutalitu. Emotivní thriller Amnestie o manipulaci, násilí a zradě přináší na plátna největší vzpouru ve vězeňské historii Československa. A spolu s ní i příběh tří párů, jejichž životy se prolínají na pozadí obrovských a rychlých revolučních změn v roce 1989. (Bontonfilm)

cpt.Lynch

Není to špatný film, jen mi vyobrazení Leopoldovské věznice přišlo málo deptající a vězni včetně hlavního „záporáka“ jako z Mad Maxe.. 3,5* ()

Maynard.

Tak tohle mi hodně sedlo. Je vidět, že i u našich krajanů se najdou rejžové, který dokážou natočit poutavej příběh. Od začátku je jasný, že si s obrazem rejža vyloženě hraje, už od titulků. To mě navnadilo a pak už sem jen 2 hoďky čučel na jednu ze skoro opomenutých dob naší historie. Jediný, co mi tady vyloženě vadilo, tak byl Vašut, kterej mluvi slovensky, což sem vůbec nepochopil, to bylo za trest :o). Ale jinak všichni herci, jak češi, tak slováci na jedničku. Poměry v čsr vězení, tak to ve mnoha filmech taky nevidíš. STB, práskání, intriky a na konec vlastně i poklad. Tohle všecko se skrývá v tomhle vymazleným filmu, kterej je ovšem slovensko českej a to se zdejším uživatelům nikdy moc nelíbí :o) ()

netahlo

Chtel bych dat vic, protoze akce byla natocena hodne slusne. Ale vzdycky, kdyz jsem slysel to prase Havla, chtelo se me blejt. No a ve finale zpiva Kryla dvojice arcicuraku Koller - Müller, to uz bylo moc. Ale Natalia Germani sikovna zabka, o tom zadna. Jo a Norbert Lichy komisne presny, jako vzdy :-) ()

LexBarker

Téměř dokonalé. Casting se povedl na výbornou, scény z vězení převálcovaly ty z civilního života a třešnička na dortu byla skvěle nasnímaná vzpoura. Jen je škoda, že závěrečné finále netrvalo déle. Při sledování filmu jsem si uvědomil, jak málo se u nás točí příběhů z vězeňského prostředí, což je velká škoda, jelikož film ukázal, že tady je zakopaný velký potenciál a dala by se z toho vytěžit spousta originálních zápletek. ()

bari68

Pravdivé, malo to grády, bavilo to. Veľká spokojnosť. Slovenský film pomalu vstáva z popoľa ( po tiež skvelej Svini ). Len dúfam, že až vyčerpá námety z minulosti bude mať dosť vlastnej iniciatívy nových dejov. ()

Zagros

Od Jonáše Karáska jsem už viděl jeho režisérskou prvotinu Kandidát, která se mi i přes hodně výtek jako celek líbila. S Amnestií to mám opět podobně. Vytkl bych zejména podivné, dle mě zbytečné, hrátky s kamerou a nevhodný střih, který často násilně sekal scény i s hudbou, což mě občas naprosto vytrhlo z děje. Ze dvou ze začátku samostatných a postupně se proplétajících dějových linek (disidentská a vězeňská) mě ta první moc nebavila a zbytečně se táhla. Naopak ta vězeňská mohla dostat více prostoru, zejména casting se velmi povedl. Po půlce filmu, kdy se jela spíše ta disidentská polovina, jsem to chtěl vypnout a nechat zbytek na další den. Naštěstí se to rozjelo a dojel jsem to v kuse až do konce. Přes velmi roztahanou první polovinu bych ocenil gradaci příběhu a vcelku dobře zrežírovaný závěr. Posledních cca dvacet minut se dokonce dostavilo i lehké napětí, díky tomu nakonec dám slabší tři hvězdy. ()

borec999

Amnestie nevedia, čo chcú vlastne povedať. Pri svojej šialenej dĺžke zabrdnú do veľkého množstva tém, no ani jednej sa nevenujú plnohodnotne a žiadnu z nich uspokojivo neopíšu a neuzavrú. Menej je niekedy viac. Technická stránka je slušná, u hercov sa striedajú lepšie výkony s horšími(Bača je celkom mimo), no osobitnú pochvalu zaslúži Gregor Hološka, ktorému rola sadla výborne a tiež neopozeraná Natalia Germani. Trailer lákal na akčné scény plné výbuchov a bitiek. Skoro všetky sú v traileri a dokopy je ich vo filme tak 5 minút. Ale aj to je na slovenský film dosť. Celkovo Amnestie nie sú zlý film, raz sa vidieť bez problémov dá, akurát na mňa pôsobil akosi nesústredene. Skrátiť o 20 minút, vypustiť niektoré zbytočné vedľajšie línie a plne sa sústrediť na nosný motív vzbury a mohlo to byť oveľa lepšie. Takto za 3*. 60% ()

klukluka

Poctivá filmařina div ne hollywoodského střihu. Bohužel včetně vylhaného příběhu vězně hrdiny, zasazeného do “historické” rekonstrukce skutečné vězeňské vzpoury, jejíž dramatický průběh dostal ve filmu deset minut. Vězeň hrdina byl od začátku do konce vážně smolař. Obyčejný lupič, jemuž se Havlova amnestie bůhvíproč vyhla a stal se tak (pro klukaluku poněkud nepochopitelně) součástí vzpoury těch nejhorších muklů. P.S.: Žádnej Čapek neměl na počátku devadesátek hodnotu miliónů, už vůbec ne portrét dědečka paní disidentky. To by se spláchlo jednotkami tisíc. ()

Janega

Ako predstaviteľovi porevolučnej generácie mi je v ďalšom filme predkladané, akí boli komunisti zlí. V tomto smere nič nové. Zaujímavo však pôsobí väzenské prostredie, ktoré nám dáva na vec dva pohľady. Surovosť pred revolúciou a nedokonalosť po revolúcii. A práve toto vyobrazenie je tým pravým na výročie revolúcie. P. S. Jackuliak ani so šedivou bradou nepôsobí autoritatívne, takže mi to prišlo trochu smiešne ako všetci v base pred ním sklápali uši. ()

Admirall

Film Amnestie reflektuje významné udalosti v dejinách Česka a Slovenska – Nežnú revolúciu, zmenu režimu a amnestie, ktoré udelil Václav Havel po nástupe na výkon svojej funkcie prezidenta. Názov filmu síce hovorí, čo by sa malo primárne v deji odohrávať, pravda je však taká, že film sa na tému pozerá skôr zo širších súvislostí. Herecké výkony za mňa veľmi dobre - Od Vašuta a Geislerovej som iné ani nečakal, milo ma však prekvapili Hološka s Bačom. Potešili ma výborná úvodná strihová sekvencia a moderný vizuál, sklamali ma však skoky cez os a chyby v ostrosti. Inak veľmi pekný snímok ()

janesX

Prešli tri dni, čo som videl Amnestiu a ja si stále neviem spomenúť na nič lepšie, čo by pochádzalo zo Slovenska za posledných veľa, preveľa rokov (20? 30!?). Je mi jasné, že aj tu by sa toho dalo vylepšiť, napríklad prirýchly koniec, alebo zbytočné dramatizovanie nezaujímavých liniek (Čapkove obrazy), ale režisér Jonáš Karásek - aj keď toho nemá veľa za sebou, evidentne vie ako má vyzerať dobrý film a je vidieť, že si na tom v rámci obmedzení dáva záležať. Dobre si pamätám, ako som ešte jeho prvotine (KANDIDÁT) dal známku "odpad", aj napriek tomu, že už vtedy som si všimol jeho zretelný talent. Ten ale podľa mňa vtedy "zneužil" tak, že jeho Kandidát vyzeral ako obludná dvojhodinová reklama, teda pre mňa absolútne nevhodné až nepozeratelné. Našťastie v Amnestii už tieto maniere nepoužil a jednoducho, zrobil dobre. Dobre zvolil hercov, tí na oplátku predviedli čo vedia a na obrazovke sú ako králi svojich scén. Dobrý je scenár a aj vykreslenie postáv, ktoré nie sú čiernobiele a majú prirodzené motívy. Páčil sa mi príbeh, v ktorom zápletka je zasadená do historickej udalosti (vzbura v Leopoldove), tá je zase zasadená do ešte väčšej historickej udalosti (zmena režimu-nástup demokracie-amnestia), pričom súhra hlavných postáv tu vytvorila malý thriller a film som teda už nevnímal ako len o vzbure, preto mi ani nevadilo, že samotná vzbura vo väznici tu nakoniec nedostala až toľko priestoru. Aj keď by bol výsledok ešte lepší, film de facto nie je len o vzbure. Plusom je aj hlas Václava Havla a samotný výber jeho príhovorov pridávajú na autenticite. Musím pochváliť aj zvuk, lebo profesionalita sa tu fakt nedala nepostrehnúť a skvelú hudbu, ktorá celý čas pracovala na dobrom dojme. Vždy som rád, keď vidím u každého remesla tú správnu osobu, vtedy bude všetko fungovať. No a len tak na okraj, slovenčina Mareka Vašuta je krajšia ako slovenčina množstva slovenských hercov. 77%. ()

qxkamo

Odvazny pocin poukazat na to, o com sa len sepkalo, ze nie kazde rozhodnutie po revolucii bolo spravne. Kedze nemam averziu voci slovenskym filmom, mozem s pokojom hodnotit objektivne ;) ()

mira007

Největší vězeňskou vzporu v dějinách Československa ve filmu tvůrci obalili více než hodinovou vatou o estébácích, donašečích, disidentech, vězních a policajtech přičemž ve výsledku mi přišlo nejsměšnější, že úplně všichni byli vykresleni jako lidi schopných amorálních činů a jediným čirým statečným hrdinou se stal estébák zahradník. Po vatě přichází konečně filmová rekonstrukce vzpoury, která je sice udělána ve srovnání s průměrnou českou produkcí relativně velkolepě, ale do opravdové autenticity tomu chyběly kilometry. Není to špatný film, ale já měl asi moc velká očekávání, takže absolutním králem je pro mne menší postava vězeňského kápa Gregora Hološka - to je jízda. PS: Natália Germani vyprávěla v rozhovoru, že pro ni byla nejtěžší natáčet milostnou scénu, která byla dvěma sekundami i v necenzurovaném traileru a vypadala na zdejší poměry až moc odvážně , ale nejvtipnější je, že v celém tom filmu jsou jen ty dvě sekundy, které absolutně s ničím nesouvisí, jen jako záblesk vzpomínky. Vsadím se, že tu scénu natáčeli tři dny, chudáka holku vystresovali, aby tu scénu tam nedali. Podtrženo sečteno, kdyby tvůrci natočili jen tu vězeňskou vzpouru a nesnažili se tam natlačit všechno možný, tak udělají líp a mohlo to vypadat takhle https://www.youtube.com/watch?v=cN7JmzMqXd0 ()

ArthasKarfa

Film, který si libuje v disidentském prostředí, opěvuje všechny, kteří "když se to sypalo, tak začali křičet" a nějak tak úplně zapomněl na to, že vězení tady není od toho, aby to tam bylo krásné a útulné. Havel měl opravdu jen pár dobrých myšlenek, jinak nechal v podstatě republiku roztrhat na kusy dvedesátkovým běsněním vrahů a násilníků. Film má tedy dva děje, jeden ten disidentský z epesně zařízených bytů vrchních socialnistických nemakačenek a druhou, hnusný kriminál v Leopoldově, kde kvůli dvěma disidentům dostane hromada plebsu pocit, že jsou také oběti nelidského zacházení komunistického kriminálu. A celé to vysublimování jednoho zloděje a jedné sociální pracovnice na povrch těhle událostí je neskutečný nesmysl. Pěkně jsme si to tady málem posrali. ()

embecka

Pre mňa je film Amnestie slovenský masterpiece. A to som dlho mala na tomto piedestále práve Kandidáta. Páči sa mi, že sa tvorcovia nebáli pustiť do témy, o ktorej vie mnoho ľudí stále málo - a práve preto im nemusí táto téma pripadať úplne atraktívna... Nevedomosť neospravedlňuje, aj keď mám pocit, že Havlovej amnestii a vzbure v Leopoldove mnohí v danom čase nerozumeli, mnohí ju neriešili, mnohí narodení po 89 tieto udalosti vôbec neregistrujú. Havlovu amnestiu zatienili tie Mečiarove a mladí ľudia často ani netušia, že nejaká Havlova amnestia vôbec prebehla. Prečo je film Amnestie super? Lebo je realistický. Neprikrášľuje, nezľahčuje, ponúka obraz doby, ktorý ste aj kúsok zažili a ktorý vás aj kúsok obišiel. Hercom veríte (Hološka, Jackuliak, Germani a Geislerová sú skvelí), príbehu veríte. Poteší vás pekná kamera a do detailu vyšperkované scény. Dojem dopĺňa dokonalý soundtrack. Tvorcovia sú hrdými fanúšikmi porevolučného obdobia a z filmu je to neskutočne cítiť. Videla som 2x a rada si pozriem zas. Kuknite si aj vy. ()

petikacka

Nooo, rozhodně zajímavý pohled na sametovku a dobu těsně po něm, tentokrát z jiného úhlu pohledu a velkého časového odstupu. Musela jsem si poněkud upravit svůj názor na tehdejší novou garnituru politiky. Ačkoliv jsem si nikdy žádné velké iluze o politicích nedělala přeci jenom jsem věřila, že na tom Novém začátku to bylo jiné, čestné a plné ideálů :-))) oj!  O prachy, majetky a moc jde pořád, co svět světem stojí, až na prvním místě. A už se mi chce zase zvracet...Za mě 90% ()

fisus

Pravda a láska bohužel nikdy nezvítězí nad lží a nenávistí.To byla první moje myšlenka po konci filmu. ()