Zábava, zábava

(festivalový název)

Zabawa, Zabawa

Polsko, 2018, 88 min

Kinga Dębska

Dorota Kolak, Agata Kulesza, Maria Dębska, Marcin Dorociński, Barbara Kurzaj, Mirosław Baka, Dorota Landowska, Przemysław Bluszcz, Mateusz Janicki, Rafał Rutkowski, Sławomir Zapała, Jowita Budnik, Magdalena Smalara, Katarzyna Cynke, Milena Lisiecka, Magda Biegańska, Krzysztof Dracz, Ewa Konstancja Bułhak, Tomasz Sapryk, Elena Leszczyńska, Aleksander Mikołajczak, Marian Dziędziel, Katarzyna Kwiatkowska, Bartosz Porczyk, Marcin Czarnik, Bartłomiej Kotschedoff, Mateusz Łasowski, Wiesław Cichy, Agnieszka Wosińska, Adam Cywka, Barbara Zielińska, Joanna Gonschorek, Helena Chorzelska, Bartosz Żukowski, Joachim Lamża, Barbara Dziekan, Paweł Koślik, Lesław Żurek, Justyna Wasilewska, Dominika Kluźniak, Krzysztof Koła, Joanna Żurawska-Federowicz, Katarzyna Bargiełowska, Mariusz Bąkowski, Paulina Gałązka, Agata Pruchniewska, Magdalena Warzecha, Marcin Bortkiewicz, Joanna Borer, Marcin Bosak, Sebastian Pawlak, Olga Miłaszewska, Zbigniew Domagalski, Mariusz Pogonowski, Diana Zamojska, Piotr Chlewicki, Ewa Kaczmarek, Magdalena Koleśnik, Zuzanna Szamocka, Maja Rybicka, Monika Babula, Marek Pyś, Piotr Wojtkowski, Józef Stefański, Elżbieta Jaroszek, Michał Rancewicz, Rafał Osiecki, Janusz Gutowski, Eryk Pratsko, Liliana Czyżewska

Zbigniew Domagalski

Scénografie:

Monika Sudół

Kostýmy:

Dorota Roqueplo

Cesta do hlubin vožraleckých duší v tomhle dámském triptychu. Ta nejmladší, která si to proloží pro jistotu i nějakým tím géčkem, na to dojede celkem solidně. Ta ve středním věku na to dojíždí tak nějak permanentně (oddalující se rodina, manžel, dítě). No a nejstarší dáma chlastá více méně z celkového unavení životem. Kinga to natočila moc pěkně, nekompromisně a bez zbytečných obklik. Super věc.(15.5.2020)

Toto je môj 3. film od Kingy Debskej a ani tento som nedopozeral do konca. Nazerá na problémy ženskou optikou a zdá sa mi, že to ocenia primárne diváčky. Paradoxom je, že jej filmy sú veľmi chválené, ale keď ich nakoniec vidím, sklamú ma.(4.6.2020)

Chlastík umí být hodně zlej kámoš, to může potvrdit mnoho z nás. A to je možná problém proč mě film až tak nebral, protože zcela upřimně, co je po mě tom, že tři ženský si chlastem kurví život sobě a druhým. Zastavím se u slova "druhým" , tam ty emoce jsou. Jak šla Teresa nalitá operovat malé dítě, to bylo hodně odporný. Stejně jako prokurátorka s poslance, který si byli vědomi že by jim prošla i vražda, protože jak sami řekli jsou občani jiné kategorie, to bylo velmi přesně vystižení. Paradoxně ta mladá holka Magda byla ve věku kdy se hledala a těžko jí něco vyčítat. Zavěrečný dějový katarze všech tří hrdinek odpovídali tomu co jsem k nim cítil. Herecký výkony tento film hodně táhnou je to radost sledovat tři polské generece hereček a vidět u všech třech vysokou hereckou kvalitu.(12.2.2019)

Jedinou slabinou filmu mi přišla dějová linie kolem té mladé slečny, co tak ráda paří. Za prvé na mě herecky působila v porovnání s těma ostatníma dvěma herečkama ne až tak přesvědčivě a schopně, ale to by mi tolik nevadilo, za druhé kromě scén z rodinného oběda (které byly neskutečně výstižné a komické) mě její příběh a jeho ztvárnění příliš nesedělo, bylo přitažené za vlasy. Ta scéna, kdy sedí doma na posteli, a už ví, že to, co se jí stalo v té garáži po párty, má svoje následky, a začne pít z flašky, to bylo prostě málo uvěřitelné, a takových tam kolem ní bylo víc. Nějak mi ta její linka neseděla do konceptu filmu. Ale celkově hodnotím pěti hvězdama, protože jsme se bavila, někdy člověka až mrazilo, ty situace byly reálné, někdy měl člověk pocit, že se to neodehrává v Polsku, ale u nás.(22.11.2019)

Za mě jeden z nejlepších filmů za poslední leta, celosvětově. Dokonalý scénář, elegantní funkční režie, skvěle pojaté postavy, silné emoce nejen ve finále. Na podzim i u nás v kinech.(22.5.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 20. září 2018 na filmovém festivalu Gdynia v Polsku. (Stoka)