Titul Road to Perdition lze chápat ve dvou významech. Perdition je jméno města, do kterého jede Michael Sullivan (Tom Hanks) se svým synem Michaelem Sullivanem jr. (Tyler Hoechlin). Perdition - zatracení - je také eufemismus pro peklo. A Sullivan senior poznává, že si zvolil životní cestu vedoucí do pekel. Modlí se, aby svého syna od takové cesty uchránil. Je rok 1931, doba velké hospodářské krize. Michael Sullivan, nájemní vrah, pracuje pro irský gang. Do jeho života vstoupí pan John Rooney (Paul Newman). Zachrání mu život dřív, než si Michael Sullivan vůbec uvědomí, že o krk jde. Pan Rooney je pro Sullivana seniora vzorem. Totéž k svému otci cítí Sullivan junior. Annie Sullivanová (Jennifer Jason Leigh) svého muže velmi miluje. Neptá se ho na jeho práci. Má se dobře a je za to vděčná, ale často má strach. Bojí se o děti. Avšak práce zasáhne do života Sullivanovy rodiny. Umírá manželka Annie a jejich starší syn. Michael Sullivan se s druhým synem vydává na cestu odplaty a vyrovnání. (oficiální text distributora)

Big Bear

Velmi slušná mafiánská záležitost a také jeden z posledních skvělých filmů, kde si střihl roli Paul Newman. U tohohle filmu vydržíte sedět bez pohnutí od první chvilky až do poslední minuty. Výprava je dokonalá, vše perfektně odpovídá době třicátých let. Kdo hrál na PC Mafii bude mít k tomuhle snímku vztah ještě o něco vřelejší .-). Dávám čtyřy zásobníky do thompsonu. * * * * ()

Boogeyman

Gangsterka jako ze staré školy. Mendes zamířil hodně jiným směrem než byla jeho předešlá Americká krása a opět trefil do černého. Ačkoli tentokrát to měl snazší, šíp nemusel proletět přes několik vrstev přetvářky, proto také nebylo Road to Perdition přijato s takovým euforickým nadšením, jako jeho starší sestřička! Příběh, kterak otec se synem vyrazí na cestu za krvavou pomstou má mnoho linií, všechny se vzájemně doplňují a postupně a pomalu posunují film až k očekávanému závěru. Vizuálně jde o neskutečnou lahůdku, hudba je nádherná, Hanks, Newman, Law pche, to je záruka lepší než deset certifikátů! Tak kde chybí ta jedna hvězdička? Příběh prostě jen plyne vpřed, bez zvratů bez překvapení, přímočarý tah na bránu, díky čemuž se ztrácí kapka napětí a strachu z nejistoty. ()

kyselina

Sam Mendes mě trochu zklamal...vlastně mě zklamal hodně. Hezký příběh, který je zkažen nezájmem o vztahy mezi hlavními postavami a ti, kteří nemají tento žánr oblíbený, se unudí k smrti. ()

Rover

Příjemně plynoucí gangsterka, kde jsou pasáže, které už už začínají nudit, ale v ten správný moment se něco stane a divák je zase dokonale probuzen, šokován či zaražen. Tom Hanks mi tam kupodivu docela seděl, Craig byl fakt slizkej a Newman má skvělý oči... HUDBA: Thomas Newman - prvotřídní, perfektní, superlativní. Ale soundtrack si shánět nebudu... asi tak. ()

Madsbender

Vynikajúca atmosférická gangsterka, ktorá je tým, čím sa snažili stať Verejní nepriatelia Michaela Manna, no príliš sa im to nepodarilo, čiastočne aj kvôli jemne prestrelenej dĺžke. Mendesova Road to Perdition je omnoho výraznejšia, silnejšia a temnejšia, a zároveň predstavuje plejádu brilantných hercov v skvelých úlohách tvoriacich živé postavy, ktoré sú skutočne úlisné, zbabelé, čestné či prospechári. Ako som spomínal aj pri Skyfall, Mendes je na skutočné a realistické postavy expert. Príbeh Michaela Sullivana je spracovaný bravúrne a jedinou výčitkou tomuto silnému filmu bola počiatočná nesympatia voči samotnému Sullivanovi, do ktorého role mi Tom Hanks jednoducho nesadol. Zvykol som si však naňho a všetky ostatné postavy boli skvelé, najmä Cragov Connor a Newmanon Rooney senior, ktorého mi na konci prišlo aj trochu ľúto. Podkreslenie skvelou hudbou Thomasa Newmana a Jude Law + Ciarán Hinds vo vedľajších úlohách sú už len čerešničkou na mimoriadne chutnej torte. ()

petaspur

Příběh loajálního zabijáka, který po preventivním vyvraždění dvou ze čtyř členů své rodiny, bere pod svá ochranná křídla přeživšího syna Michaela a vydává se do války proti svému milovanému zaměstnavateli. Kromě poznání, že i zparchantělý vlastní syn je pro otce důležitější než oddaný přítel, nemá tento snímek příliš co nabídnout. ()

GilEstel

Newman jako "kmotr" naprosto skvělý. Beru ho naprosto bez výhrad. Jude Law se ujal slizkého záporáka též na jedničku. Tom Hanks ... nemůžu si pomoc, ale role hodnýho gangstera opravdu není jeho parketa. Scénář solidní. Tradiční gangsterská zápletka, kdy musí jít rodina proti sobě, je zde pěkně rozvinutá. Atmosféry některých mafiánských ság ale film nedosahuje. Těžko říci, co tomu chybí. Buď se mělo jít cestou drsnějších scén (zastřelenou manželku s dítětem jsme neviděli) a vyhrotit to tímto směrem, nebo se mohlo jít cestou silnější osobní konfrontace charakterů. Někde ten kousíček prostě chybí. I tak jde jednoznačně o nadprůměrnou podívanou 77% ()

Cappuccino

Som skôr zvyknutý na gangsterky dramatického typu, kde môže aj ten najväčší "hrdina" schytať kedykoľvek guľku do hlavy. Neohrozené postavy mi v tomto žánre jednoducho nesedia (aj keď dokážem akceptovať, že bol film natočený podľa komisku, v ktorom sa Sullivan prezentoval ako riadny búchač). Road to Perdition je natočený zručne, ale príliš šablónovito, so skutočne predvídateľným záverom. Celkový dojem vylepšuje aspoň herecké obsadenie a Newmanov soundtrack. ()

Ruut

Nádherně pomalá "milá" gangsterka. Možná nejlepší je kamera pana Halla, což si asi naplno uvědomují i všichni ostatní tvůrci a producenti. ()

Allien.9

Ani přes velmi zdařilý konec a úchvatné zúčtování v dešti nemohu dát "Cestě do zatracení" více jak tři a půl hvězdičky, neboť jsem po celý film těžce postrádala jednu zásadní věc - emoce. Mendesova režie je nicméně výborná (jako vždy) a herecké obsazení potěší nejen oko (Craig, Law), ale i duši (Hanks, Newman, Tucci).;-) ()

misterz

Jednoduchý príbeh o pomste, ale zabalený do skvelej atmosféry. Niečo také vie Sam Mendes vytvoriť dokonale. Pokiaľ sú výhrady, tak jedine k obsahu a slabšej dramatizácii niektorých scén. Malé plus má aj Daniel Craig ako záporák, človek mal chuť vziať mokrý vecheť a poriadne ho prefackať hneď od začiatku. Aj so záverom som celkom spokojný, len mi prišlo, že to mal Tom Hanks až moc jednoduché. A Paul Newman? Toho musíte mať radi aj keď hrá kmotra alebo tancuje balet. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

HAL

První film Sama Mendese který mě vážně nezaujal... vizuální mistrovství za kamerou a vtipný magor Jude Law nic nemění na tom, že ten příběh příběh působí vykonstruovaně a nelogicky, a všechno je tu až příliš viditelně samoúčelně "na efekt". A za strach ukázat aspoň jednu jedinou důležitou vraždu syrově přímo na kameru zaokrouhluji dolů. 7/10 ()

ChewieDC

Nepříliš komplikovaný a těžce předvídatelný příběh, který kdyby natočil někdo "normální", šlo by pravděpodobně o průměrný film. Ale díky režisérskému vedení jde o nevšední vizuální zážitek, který sice zaujme, ovšem neohromí a nepřinutí vás téměř nedýchat (až na závěrečnou přestřelku v dešti, která byla pojata vcelku nekonvenčně a tím mě docela ohromila). Tom Hanks je jako vždy dokonalý, ovšem Newmanova rozpolcenost, kdy si má vybrat mezi vlastním synem a někým, koho za syna bere, byla podle mě podána nepříliš uvěřitelně a přespříliš uspěchaně (proč si všichni myslí, že by měl dostat Paul Newman Oscara?). ()

Satan

Road-movie s příměsí pomsty je dokonalá v detailech a jednotlivých scénách, ale pohromadě nedokáže diváka až tolik zaujmout. Některé scény na sebe navazují moc rychle a hodně se skáče časem i prostorem, takže je vcelku pochopitelné, že divák nemá moc šancí se nějak více ztotožnit s příběhem. Naproti tomu stojí geniálně vystavěné scény, skutečně pohlazení pro oči i uši. Herecké výkony taktéž výborné. Hanks jako vždy velmi přesvědčivý a ač téměř nikým nezmiňovaný (pravda, Law ve druhé půlce těžce ruluje) - fantastický Craig. Skvělou práci odvedli i oba Newmanové. Cesta do zatracení je přesně tím filmem, kde si budete přehrávat 3-4 scény pořád dokola, ale ten zbytek zůstane jen dobře natočenou omáčkou. Hodně silné 4*. ()

Goldbeater

Člověk by si myslel, že v dnešní době již nelze natočit skvělý mafiánský snímek. Tenhle film ale ukazuje, že je přesně takový, jaký má být. Výborná Mendesova režie se mísí s parádními výkony hlavních představitelů (u mě vítězí Paul Newman s Tomem Hanksem). Scénář je samozřejmě také velkým plusem filmu. Tohle vše dělá z Road to Perdition skvělou podívanou s výborným příběhem a mnohými pamětihodnými scénami. PS. Hudba Thomase Newmana taky stojí za zmínku. ()

kingik

Gangsterské filmy nijak neprožívám. Je tedy zázrak, že mě to bavilo. Herecké obsazení hraje tak, jak má. Ani jednoho z herců v hlavních rolích nemusím, ale hráli dobře. Mendes je režisér, který znudí, i kdyby scénář psal mistr dynamiky a napětí. Jak tenhle člověk chce režírovat novou bondovku, mě opravdu děsí. Jinak tohle se snažilo, ale bylo to až moc zbytečně dlouhé. Dvakrát vidět Hankse a spol. je pro mě nemyslitelné. Za snahu blýsknout se něčím inovativnějším v zoufale obehraném "mafiozo" žánru si to 60% rozhodně zaslouží. ()

Legas

Jeden z nejzajímavěji zrežírovaných filmů v tomto roce. Fantastická dobová atmosféra, dobře vykreslené postavy, zajímavý Tom Hanks... Tento příběh mě oslovoval s každou minutou více, aby na závěr vygradoval do "Byl to můj táta" a tím si mě definitivně získal. ()

InJo

Bezbřehá nuda nebo neuvěřitelně silný divácký zážitek? To ať si každý určí sám. Pravdou ale určitě je, že Road to Perdition je po formální stránce naprosto dokonalý snímek. Kamera, hudba, výprava - to vše vytváří neskutečně působivou stylovou atmosféru. Hereckému obsazení v čele s Tomem Hanksem a Paulem Newmanem také nemám co vytknout. Problémem tudíž zůstává hlavně poměrně fádní příběh (jehož zápletka mi tak trochu připomíná Poslední vlak z Gun Hillu) a velmi pomalé tempo děje, ze kterého budou někteří slintat blahem a jiní se zase při něm hezky prospí. ___ Po Jarhead musím stejně jako Cival ze svého hodnocení slevit. Je to totiž obsahově zatím nejslabší Mendesovo dílo... 80 - 90 % ()

HoneyBunny

Po všech stránkách krásný a propracovaný film, který určitě stojí za shlednutí, protože nabízí skvělý zážitek. Je to jeden z nejlepších filmů roku, ale má jeden problém. Působí jako remake nějaké jiné gangsterky ze sedmdesátých let. Mendes svou práci odvedl skvěle, ale šel prostě moc na jistotu a proto tenhle film nezmění chod filmových dějin. Možná je to škoda u snímku, který měl tak velké ambice. ()

Jordan

mendesova štúdia osudovosti a determinácie, pomaly plynúce no napätie nestrácajúce road movie, vynikajúci hanks, slizký law, ne rozdiel od americkej krásy tentoraz synom rozprávaný príbeh hľadania cesty k vlastnému otcovi; veľmi slušne zrežírované a precízne vymodelované, vyhýbajúce sa patetizmu a rôznym klišé, ktoré sa vzhľadom na témy, žáner a dobu filmu podsúvajú ()

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga