Titul Road to Perdition lze chápat ve dvou významech. Perdition je jméno města, do kterého jede Michael Sullivan (Tom Hanks) se svým synem Michaelem Sullivanem jr. (Tyler Hoechlin). Perdition - zatracení - je také eufemismus pro peklo. A Sullivan senior poznává, že si zvolil životní cestu vedoucí do pekel. Modlí se, aby svého syna od takové cesty uchránil. Je rok 1931, doba velké hospodářské krize. Michael Sullivan, nájemní vrah, pracuje pro irský gang. Do jeho života vstoupí pan John Rooney (Paul Newman). Zachrání mu život dřív, než si Michael Sullivan vůbec uvědomí, že o krk jde. Pan Rooney je pro Sullivana seniora vzorem. Totéž k svému otci cítí Sullivan junior. Annie Sullivanová (Jennifer Jason Leigh) svého muže velmi miluje. Neptá se ho na jeho práci. Má se dobře a je za to vděčná, ale často má strach. Bojí se o děti. Avšak práce zasáhne do života Sullivanovy rodiny. Umírá manželka Annie a jejich starší syn. Michael Sullivan se s druhým synem vydává na cestu odplaty a vyrovnání. (oficiální text distributora)

novoten

Nejlepší film Sama Mendese a naprostá špička v žánru gangsterek. Netypické obsazení Hankse jako temného hrdiny je ideálním protipólem k Newmanovu tragickému bossovi a jeho cesta, na které neohroženě kosí nepřátele v čele s dokonale slizkým Lawem, je navíc nasnímaná úžasnou kamerou (viz nezapomenutelný příjezd do Chicaga) a podpořena působivou hudbou. Nedoceněný film. ()

Kordus

Jedna z nejlepších comicsových adaptací, co jsem kdy viděl... Výborná atmosféra, výborní herci, výborná režie, výborná předloha, výborný pocit. Výborně!!! ()

tron

„Ľudia sa ma často pýtajú, aký bol. Bol to môj otec.“ Toto keď som videl v kine, skoro som skapal od nudy. Strašne nezáživný, sucho nakrútený a prízemný film o "veľkých veciach". Pekná výprava nestačí. Herci podávajú veľmi dobré výkony (Hanks, Newman, Law), ale stále som z nich mal dojem hroznej silenosti a únavy, neviem prečo. Nechtiac smiešne je už poňatie Hanksovej postavy, ktorý je vlastne proiadne skur*ený hajzel, ale keďže ho hrá jeden z najobľúbenšjších hercov desaťročia, tak je to vlastne milý chlapík s trocha špinavším zamestnaním. Zvrátené. Dokonca i záverečná prestrelka v daždi pôsobí až nechutne "seriózne", takmer akoby sa Sam Mendes (po tom, čo mu dali Oscara za Americkú krásu) hanbil, že robí "len" mafiánsky triler. Smutnú korunku tomu všetkému v závere nasadzuje detsky polopatistická myšlienka o otcoch a synoch. Jedna úchvatná hra na klavír nestačí. Kino Považan NMnV 2002 ()

B!shop

Mendes nezklamal a ozivil zanr vynikajici gangsterkou s uzasnejma hereckejma vykonama v cele s Tomem Hanksem a Jude Lawem. Ale i vsichni ostatni hrajou vice nez dobre, vcetne detskych hercu. Pribeh je uzasny, se spoustou dokonalejch scen a prestrelek a vyborne napsanejma dialogama. Samotne postavy jsou uveritelne, takze to s Hanksem skutecne prozivate. Potesilo me, ze to nemelo zadnej happy-end. Pro me jeden z nejlepsich mafianskejch fillmu s vybornou hudbou. ()

dO_od

// Jak to ten Mendes jenom dělá ? Každý konec jeho filmu je tak napínavý, že mě doslova zvedá ze židle/křesla/gauče ! Člověk prostě ví co příjde, ví že to přijít musí, ale nechce aby to přišlo a tak čeká a čeká až to příjde. A poněvadž tohle není filosofický krouže už se v tom dál nebudu nimrat, prostě to přišlo a já jsem nakonec rád i nerad, jsou to ale emoce a to je hlavní. No a ta scéna v dešti, daaamn. Takže ano, s Road to Perdition mě Mendes taky dostal. 8/10 ()

movie

Asi jen absolutní blázen by od Road To Perdition mohl očekávat druhou Americkou krásu...Oba jsou to naprosto rozdílné snímky, které spojuje jen několik málo věcí - geníální kameramanské řemeslo (Conrad L. Hall) a režie, nádherná hudba (opět Thomas Newman) a vynikající herecké výkony (Hanks snad neumí ani zahrát špatně).Navíc má snímke velmi silný závěr, který spíše než rozplakal naprosto rozklepal a tak jsem z kina odcházel s pocitem dosud nepoznaným :) ()

monolog

Gangsterka? K čertu ani studie vztahu otce a syna to není. Nemít tak skvělý obsazení, ani pes by po tom neštěkl. Je to příliš nudný, plný vaty a bez něčeho, co by člověka opravdu připoutalo k příběhu. Zápletka je příliš neuvěřitelná, hloupá, trapná a možná i trochu směšná. Atmosféru doby zachytili jenom pomocí kostýmů a dekorací, ale žádná postava tu neměla ten šmak starýho, prohibičního. Možná je to tím, že je to vlastně strašlivě povrchní. Celou dobu jsem to srovnával s hrou Mafia, která tu atmosféru má od prvních okamžiků. Navíc se tu objevuje jistý nešvar, a sice předvídatelnost děje (už při slovech: "Nebylo nám dopřáno mít vlastní děti," mi bylo jasný, jak to skončí). Konec už je jen posledním hřebíčkem do rakve. Předvídatelný je slabý slovo. Připadal jsem si, jako kdybych v křišťálové kouli viděl, co se bude dít. A okamžik, kdy zastřelí Newmana je doslova zářnej příklad hlouposti. Kulometem na padesát metrů rozstřílí šest chlapíků kolem něj a Newman nemá ani škrábnutí. Navíc absence zvuku při té scéně, dodávající filmu "poetičnost" ztracené šance na dobrý snímek mě opravdu dostala. Je smutný, že každý tu píše, jak se zklamal, ale dá s ostatním stádem čtyři hvězdy. To není můj případ. ()

Boss321

Sam Mendes nám dokázal, že Americká krása nebyla jen náhoda! I jeho druhý celovečerní film dopadl na výbornou. Tom Hanks v roli mafiána, který se společně se svým synem vydal za odplatou a vyrovnáním s mafiánem Paulem Newmanem, který nařídil zabít jeho a celou jeho rodinu. Po celou cestu ho, ale pronásleduje zabiják Jude Law. Paul Newman se mi velice líbil jen škoda, že za svou roli neobdržel Oscara (už jen kvůli tomu kolik toho pro film udělal a kolik možností v jeho věku bude ještě mít). Skvělé dílko a musím jen popřát Samu Mendesovi hodně štěstí a těším se na další jeho film(y). ()

CheGuevara

Film plný mnoha geniálních jednotlivosti však bez pořádné gradace je pro mě pouze dobrým nadprůměrem. A právě takovým filmem je pro mě Road to Perdition. ()

EdaS

Vzhledem k tomu, že šlo o film režiséra Americké krásy, mě nepříjemně překvapil příklon k mainstreamovým řešením. Ach jo. :o( ()

zputnik

Mé oči hltaly každý nádherný záběr, uši se kochaly hudební složkou filmu (připomínající mi náladou Mendesův snímek AMERICKÁ KRÁSA)... a můj mozek měl co dělat, aby všechno toto stačil vnímat, zpracovávat, vyhodnocovat, archivovat a současně vydávat nezbytné signály do dalších částí těla (očím ke spuštění slz, koutkům úst k úsměvu, nohám k nakopnutí Maguireho atd.). Za použití všech možných prostředků je zde výborně vystavěna atmosféra - déšť, tma x slunce, denní světlo, voda etc. Bylo by hříchem nezmínit také práci kameramana - kamera je prostě perfektní (klidné najíždění, objíždění objektů, zaostřování a rozostřování objektů, hra se stínem a dalo by se pokračovat dále). Mírně jsem se obával toho, jak si Sam Mendes pohraje s citlivým námětem. Jde o dostatečně citlivé téma na to, aby se dalo zmršit a z takto zpracovaného výsledku by pak divákovi zůstala jen divná pachuť v mysli. Naštěstí Mendes předvedl, že i tuto oblast má v malíčku - samotný závěr přesvědčí i nás ze "staré školy", že vše je jak má být (že dobré je dobré a špatné špatným bez ohledu na to, jak to kdo vyargumentuje). Vše je navíc předloženo bez zbytečného moralizování a okecávání. Shrnuto a podtrženo: Tomuto teda říkám čistá filmařina - krásně natočené, výborně zahrané... a s myšlenkou, která člověku něco dá. ()

H34D

Co může dokázat skvělá souhra režiséra a kameramana? Déšť v noci snad ještě nikdy nebyl tak atmosferický... Ale čeho si cením ještě víc jsou momenty typu Sullivanova pomsta u auta, odchod z vyúčtování s Connorem, kdy byl výsledek jen jakoby náhodou zobrazen v zrdcadle, nebo závěr točený přes okno - dokonalé, vážně. Až mě mrzí, že filmu s tak fascinujícími momenty, perfektní vizuální stránkou a výbornými herci nemůžu dát plné hodnocení. Nemůžu, protože forma jaksi předčila obsah, vztahy mezi postavami mohly být zajímavější, když už ne rozvinutější (a teď nemyslím, že by se měla zvětšit stopáž) a emocionální dopad taktéž nedosáhl svého potenciálu, zvlášť když se ona klíčová událost ve středu filmu přešla bez jediné slzičky, či vzpomínky... Lepších 8/10 ()

xxmartinxx

Slušná gangsterka. Čistá práce. Možná až moc čistá. Perfekcionismus a preciznost tu dupou na veškeré city, které pak tak trochu šustí papírem. ()

dobytek

Je to kvalitně natočený, slušně zahraný, dokonce i ten Tom Hanks v roli nájemnýho vraha nepůsobil až tak divně, jak jsem čekal. Jinak příběh o pomstě sice nepřináší nic novýho po Sluncem, ale celkem se na to dalo koukat. Zároveň to je ale takový nemastný, neslaný, atmosféra taky žádná sláva a hlavně jsem teda nečekal, že film, kde je to samej mafián, gangster a nájemnej vrah, se bude celou dobu motat kolem vztahu fotra se synem. A samozřejmě nemůže chybět hollywůdskej dojemnej konec. Celkově průměr. Vyzdvihnul bych akorát Newmana a Lawa. ()

Skejpr

Nádherná, vizuálně, atmosféricky i herecky vytříbená gangsterka na straně jedné, předvídatelnost a místy až příliš pomalé tempo na straně druhé. Mendes natočil i lepší filmy. ()

BadoXXII

Tradične rozohratá partia medzi dobrom a zlom je tu nezvyčajná. Sám kladný hrdina je zapojený do mašinérie zla. Dôraz sa kladie na vťahy otca so synom a aj na silné priateľstvo. Film má voľnejšie tempo a nájdeme tu aj sentimentálne rodinné scény, ale aj výborne zvládnuté akčné scény. Samozrejme, všetko s mierou. Výprava a výtvarné poňatie filmu sú na veľmi vysokej úrovni. Inšpirované krimi comicsom............ Kameraman Conrad L. Hall (Butch Cassidy a Sundance Kid, Americká krása) urobil veľmi dobrú robotu. Pri pozeraní sa dá nájsť nespočet kvalitných obrazov a zaujímavých pohľadov. Veľmi sa mi páči ako je natočená nočná prestrelka v daždi alebo detailný pohľad do očí Paula Newmana. Kameraman si Oscara zaslúžil, no už si ho prebrať nemohol. Práca na tomto filme bola jeho poslednou........... Herci hrajú svoje úlohy precízne, či už vetrom ošľahaný starý vlk Paul Newman, o pár rokov mladší Tom Hanks (ktorý podáva svoj štandartne skvelý herecký výkon), detský herec Tyler Hoechlin, zabijak Jude Law alebo aj Daniel Craig.......... Sam Mendes. Originálnou a zaujímavou Americkou krásou si vydobyl uznanie a slávu a týmto filmom svoju povesť potvrdil.Jeho réžia je presná, mierna a udáva to správne tempo. Dovolí každej scéne vyniknúť a herci môžu svoje umenie ukázať. Pod jeho dohľadom šlape všetko presne ako švajčiarske hodinky... Thomas Newman stvoril v tomto filme nezabudnuteľnú a krásnu hudbu....... Road to Perdition sa dá chápať aj ako Cesta do zatratenia. U mňa to pri tomto diele nehrozí. Film sa prebojoval do mojho srdca a už tam zapustil svoje korene. ---Všetci robíme chyby a Boh to vie. Pripime si na Dannyho počesť s nádejou, že sa dostane do neba, aspoň na čas, kým v pekle nezistia, že zomrel.--- ()

Shit

Tom Hanks se na gangstera moc nehodi, ale svuj nedostatek dokaze nahradit svym hereckym umenim za to Jude Law je jako stvoren pro uchylnyho fotografa, ktery sam zabiji aby pote mohl svoje mrtvoly vyfotit ()

gudaulin

Natočeno podle úspěšné komiksové série Maxe Allana Collinse. Sam Mendes svou Americkou krásou nabudil u kritiky i fanoušků taková očekávání, že by je nedokázal uspokojit, ať by se snažil sebevíc. Z mého pohledu a po střízlivém uvážení dávám přednost Cestě do zatracení. Jasně, z hlediska výběru látky to byla zjevná sázka na jistotu, ale u Americké krásy ten kalkul byl taky, byť rafinovanější. Mendesova gangsterka je po všech stránkách kompaktní snímek s perfektní kamerou, silným příběhem a charismatickými postavami. Srovnám - li Cestu do zatracení s tím, co jsem zhlédl v posledním roce, nezbývá mi než hodnocení zvýšit na pět hvězdiček. Celkový dojem 90 %. ()

choze

„Synové se rodí, aby dělali starosti otcům." Silná filmařina, od luxusní dobové výpravy přes skvělou kameru (scény zabíjení v jednom dlouhém promakaném záběru) a melancholickou hudbu, až po příběh a vynikající herce (atypicky obsazený Hanks, stylově se loučící Newman). ()

Sarkastic

Výtečný film, kterého bych si možná ani nevšiml nebýt mé mamky, velké fanynky Paula Newmana. Herecké obsazení je vstutku výborné, Tom Hanks si poradil s rolí zabijáka ohromně a i jako otec nebyl vůbec špatný, spíš naopak. Potom skvělý Jude Law, který si střihl chladného a střihlého vrahouna, Daniel Craig jako rozmazlený a zlý hejsek velkého mafiána a v neposlední řadě samozřejmě Paul Newman, kterému role "ctihodného" kmotra dokonale sedla. Dále se film může pyšnit velmi přesnou Mendesovou režií, poutavým příběhem, kterému nechybělo napětí, pak kamerou (nejvíc se mi líbily scény v dešti) a krásnou hudbou, která už po pár prvních tónech prozradí svého tvůrce Thomase Newmana. Výborná gansterka, které po třetím zhlédnutí zvyšuju hodnocení ze 4* na plný počet, to zakončení mi už nepřišlo tak špatné. ()

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga