Benedict Cumberbatch ztvárňuje hlavní roli v tomto aktuálním a palčivém dramatu ze zákulisí kampaně referenda o brexitu. Film sleduje tuto kampaň z pohledu nepříliš známých stratégů z obou táborů – jak příznivců, tak i odpůrců unijního odcházení. Zatímco se jedna strana snaží získat navrch nad druhou, paktují se s politiky, kteří se snaží protlačit na výsluní, a kontroverzními sponzory. V době, kdy se do popředí zpravodajského zájmu dostávají odhalení o zneužívání osobních dat i škodlivém vlivu tzv. "fake news" a mikrocílené reklamy na sociálních médiích, snímek "Brexit" zkoumá, jak moderní techniky kampaní řízených daty přispěly k jednomu z nejméně očekávaných, nanejvýš napjatých a také nejkontroverznějších rozhodnutí v moderní politické historii. (HBO Europe)

rerabinka

Zajímavé a smutné, jak se dá efektivně manipulovat s lidmi, i nerozhodnutými, kteří obvykle ani nechodí volit a právě tato početná skupina může rozhodnout tak důležitou změnu, která zahýbe i monarchií, anarchisticky a za pomoci moderních technologií i sociálních sítí, které jsou dnes všem dostupné a sbírají data o nás všech. Benedict Cumberbatch podal neskutečně přesvědčivý herecký výkon a člověk by mu až věřit, že chce pro Británii zpět svojí kontrolu, ale racionálně bych řekla, že to nemůže být šťastně zvolená cesta v brojení proti ekonomickým imigrantům, kteří dávno dělají práce, o které sami Angličané nestojí a berou jako podřadné a bude jim následně třeba i scházet. A o celkovém rozdělení společnosti, z kterého profitují vybrané skupiny politiků a lobbistů, kteří kampaň financovali vůbec netřeba dále mluvit. ()

TheSpearCZ

Troufnu si napsat, že ačkoliv se vyznám v britské politice a její historii, tak bych se na Brexit nejspíše nepodíval, kdybych to neměl jako školní povinnost. Každopádně to rozhodně nebylo špatné, 93 minut je akorát na představení celého příběhu a finální zodpovězení toho důležitého, tedy že celý problém přetrvává a přetrvávat ještě nějaký ten rok bude. A i přesto, že je mi Cumberbatch nesympatický, tak na jeho výkon nemůžu říct půl slova. Dobře vypadající zajímavý dokument, který po zhlédnutí rozpoutá diskuzi. Slabší 4* ()

tomashrabek

Bohužiaľ, tento film stelesňuje všetko, prečo pro-európske "liberálne" elity prehrali boj o Brexit a prehrávajú aj ďalej – je príliš elitársky, pôsobí ako propaganda, presviedča presvedčených a zlyháva v tom najdôležitejšom, v komunikácii s masami. ()

Rathalos

Brexit je tema,o ktorej sa samozrejme musi hovorit,ved to ma vplyv asi na cely svet,no ja nie som velmi expert na politiku,takze nebudem do toho kecat,no a samotny film som si pozrel len zo zvedavosti,cize moje hodnotenie budu 4 hviezdicky,aj ked nejaky zazitok to nebol,ale v ramci toho,o com to bolo,je to slusne natocene...:-) ()

BOURQUE

Film zachytáva tú stránku „Brexitu“, ktorú sme zatiaľ videli len čiastočne. Okrem „jedného hereckého výkonu“, kde B. Cumberbacht v podstate má („opäť“) „one man show“, by sa dalo povedať, že film nepatrí do „extratriedy“. Ale film ma dostal zobrazením toho, ako sa tvorcovia snažili zachytiť tú „manipuláciu“ davu. „Fake news“, „sociálne siete“, „pozorovanie, “„riadený informačný tok“, atď. sú len špičkou ľadovca. Keď na nič iné, tak na to je film dorý – upozorniť diváka na to, aby mal vždy otvorené oči a premýšľal. Záverečný monológ D. Cummingsa v podaní B. Cumberbachta sa dostáva do vyšších úrovní. To, že čo prinesie Brexit, ukáže dvojica „čas / dejepis“. P.S.: A ešte jedna vec! „Imaginárna hviezda“ pre maskérov a hercov, ktorí zachytili postáv Nigele Faraga a Borisa Johnsona. Hlavne v prípade B. Johnsona to nemá chybu. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

sadlokan

Příběh o povedeném sociálním experimentu,který může zvednout sebevědomí ostatním národům ve smyslu-Jak velký musí být špek,skočme na něj taky,až nás budou mraky. ()

Faila

Tohle politické téma by si jistě zasloužilo daleko rozsáhlejší a obsáhlejší zpracování, ale myslím, že o to tvůrcům TV filmu Brexit nešlo. Pro mě jde o skvělé zpracování velmi palčivého problému, s kterým se budeme potýkat častěji a je dobré o něm přinejmenším vědět. Místy mi Brexit přišel skutečně děsivý, hlavně tehdy, kdy se ukázalo, jak "jednoduché" může být někoho ovlivnit. Není to sice nic nového, ale není na škodu si to jednou za čas připomenout. Trochu mě mrzí absence motivací jednotlivých postav, protože jsem úplně nepochopila, o co všem těm z projektu Leave šlo. Řešilo se pouze "jak", ale ne "proč" a to je jedna z věcí, která by mě velmi zajímala. Chápu, že se tenhle film nezabýval ani tak tím, zda je Brexit dobrý, nebo špatný, přesto bych byla raději, kdyby zde tyto argumenty zazněly v jiné než v té zkreslené a "oficiální" verzi. ()

Kingjiri

Film jako shrnuje pár momentů z kampaně před referendem a upřímně jsem se toho moc novýho nedověděl. Nicméně se mi líbilo nahlédnout do zákulisí politickýho marketngu (aneb nepracujeme s informacema, ale s pocitama), Cumberbatchovi role sedla jak hrnec na prdel a moc jsem se nenudil i přesto, že se většinu času horlivě konverzovalo, tři čistý hvězdy. A teď ještě něco málo k referendu obecně: Cameron to podělal ve chvíli, kdy slíbil referendum, aby se udržel u koryta. Referendum má smysl u záležitostí, který opravdu dokáže každej člověk vyhodnotit (místní referenda, popř. celostátní o kouření v hospodách, zákaz prodeje o svátky apod.). V případě těhlech zásadních záležitostí by se vůbec referendum nemělo konat. Jde totiž hlavně o hroznej alibismus ze strany politiků, který jsou volený proto, aby rozhodovali (a k tomu maj dostatek času, aby si problematiku nastudovali, popř. maj možnost ji probrat s odborníkama, nechat si vypracovat analýzu apod.) a navíc hlasujou veřejně, takže si sakra rozmyslej, jak budou hlasovat (když rozhodnou špatně, jejich šance na znovuzvolení se budou blížit k nule a mohli by i v budoucnu čelit silný kritice za svoje rozhodnutí). V případě "lidu" pak drtivá většina daný problematice nerozumí (kdo z hlasujících vůbec věděl, jaký má EU orgány, co dělaj apod.?), takže se rozhoduje nikoliv racionálně na základě informací, ale podle dojmů a pocitů, který živěj marketingový kampaně obou stran (ANO / NE). Hlasuje se samozřejmě tajně, takže ani zodpovědnost hlasujících neni příliš vysoká. Možná bych si ještě dokázal představit situaci, kdy by britskej parlament brexit odhlasoval, vyjednal podmínky a pak o tom nechal hlasovat v referendu. V tomhle případě, kdy se při hlasování vlastně ani pořádně nevědělo, za jakejch podmínek brexit proběhne, se jednalo o totální nesmysl. ()

franzkfk

O architektech společnosti. --------------- P. S.: Samozřejmě se nabízí paralela se Sorkinovým Jobsem. Mám ten film ale zatracovat, protože není z formálního hlediska původní, nebo ho mám adorovat, protože sdílím jeho fundemantální myšlenku? ()

Dm1tr1j

Film, je jasné zobrazenie víťazstva chaosu nad rádom. Británia za ten blbý deň kedy rozhodli na základe nelegálnej podprahovej reklamy o výstupe z únie platí a bude platiť ešte pomerne dlho. Je zaujímavé, že krajina ktorá vznikla na kolonizovaní a imperializme zrazu odmieta byť platným členom spoločenstva. Chceli vziať kontrolu ale nad čím? Vzali kontrolu sami sebe a vydali sa na milosť bankám, boháčom a iným investorom....ale ktovie, možno to nakoniec majú premyslené. ()

Hpatrik

Je to rychlé a často hodně nepřehledné, je tu spousta mluvících hlav, spousta důležitých lidí, které nám tvůrci neopomínají představit, ale je jich prostě moc, a pro diváka jsou nezajímaví a nedůležití. Nakonec se ale nic zvlášť zajímavého či šokujícího o Brexitu nedozvíme, možná snad kromě toho, jaký byl Farrage pozér, a že s tím úspěchem měl málo společného. Obsazení naprosto bez problémů. Lepší tři. ()

tranquill

"Já říkám: změnit matrix politiky!" Původně jsem chtěl sledování po nějaké chvíli vzdát, pak jsem si uvědomil, jakou moc mají (jakákoliv) média a s nimi spojená reklama. Tohle není o hereckých výkonech nebo příběhu, tohle je o holé realitě. Člověku z toho běhá mráz po zádech, kolik Trumpů nás takhle ještě čeká, aniž bychom to mohli vlastním názorem nějak ovlivnit... "A to jsem udělal: reset!" ()

Urukhaj98

Téměř dokumentárně natočené drama o jedné z nejdůležitějších událostí z posledních let, na kterou nepanuje ve společnosti jednotný názor. Ani film se přímo nesnaží diváka přesvědčit o jednom či druhém pohledu na věc, byť je zřejmé, který z nich zastávají tvůrci. Věřím, že řada lidí to kvůli tomu nepřekousne. Problém filmu však spíš tkví v tom, že vás jako diváka nijak nestrhne a nezasáhne, a i když ty s otevřenější myslí možná přiměje ke chvilkovému zamyšlení, ničí názor určitě nezmění. Na to se tu s načrtnutými tématy až moc klouže po povrchu. Jako životopisná jednohubka však docela funguje. 6/10 ()

kukkik

Zajímavý, dobře natočený a zahraný film ale klade hodně vysoké nároky na politické povědomí diváka (nebo britské občanství, kde snad každý ví o co jde a kdo je kdo), které bohužel nemám dostatečné abych stíhal sledovat děj filmu a chápal všechny souvislosti. 4/5 ()

kotilion

Jak již název napovídá, tento historický film nám dává příležitost nahlédnout do zákulisí jednoho z nejkontroverznějších a nejnapjatějších rozhodnutí moderní politiky. Ve filmu jsou použity nějaké real footage záběry, ale nejedné se o čistokrevný dokument. Film se odehrává v roce 2016 a sledujeme zákulisí vedení dvou kampaní. Kampaň pro opuštění Evropské unie Spojeným královstvím vede Dominic Cummings, kterého ztvárnil Benedict Cumberbatch. Naopak kampaň na setrvání v EU vede Craig Oliver v podání Roryho Kinneara. Větší prostor tu dostává B. Cumberbatch, z jehož pohledu primárně sledujeme dění filmu. Oba dva herci jsou velmi charismatičtí, skvěle udrží divákovu pozornost a dodávají filmu jistý šmrnc. Tvůrci se snažili, aby byl film „stylově“ natočený a podařilo se jim to. Máme tu Cumberbatchovi monology, které jako by vypadly z televizního Sherlocka, nějaké montáže a skvělou hudbu. Častokrát se ve filmu objeví kamerové přelety, či rychlé zoomy. Tento režijní styl a stopáž 90 minut dělají z Brexitu opravdu přístupný film, který by měl bavit i diváka politikou nepolíbeného. Nějaký hutnější, pomalejší a propracovanější přístup by mohl všechny témata a události prohloubit a dokreslit, ovšem cíl vidím spíše v oslovení co největšího počtu diváků. A to se tvůrcům daří. Hlavním důvodem, proč by se měl na tento film každý podívat je samozřejmě jeho obsah. Brexit je významná událost našeho období a film pozadí této události vykresluje opravdu věrně. Snaží se poukázat na nové trendy v politice, které jsou obecné a můžeme je vidět v každé zemi. Patří mezi ně fake news, digitální politika, sociální sítě, vypjatost, nenávist, imigrace a manipulace. Brexit je velmi aktuální film (vznikl jen 2 a půl roku po referendu, za což si také zaslouží uznání), který nenásilnou, realitě věrnou a zábavnou formou poukáže na důležité věci, které by měl o politice každý vědět a dávat si na ně pozor. Udělejte si 90 minut čas a pusťte si Brexit. K dispozici je třeba na HBO Go. ()

Listyx odpad!

Teda fuj. Po všech směrech. Když to tak vemu podle žánrů nahoře. Drama? Cože? Co na tom má být jako dramatického? Od začátku víte, jak to dopadne, postavy jsou ploché a divák nemá šanci si k nim vybudovat vztah, nic dramatického se tam neděje, nenastávají zásadní situace, které by snad musel někdo překvapivě řešit, nulové napětí. Životopisný? To už je vyloženě legrace. No historický… řekněme inspirovaný skutečnou událostí. Ale musíte si u toho představit epizodu věřte nevěřte s mluvícím koněm co byla taky inspirována skutečnou událostí. Jestli si někdo přestavuje, že mu film předkládá objektivní a celkový obraz zákulisí skutečné politiky, tak je mi ho opravdu líto. Snímek je natolik jednostranně zaměřený, že mi připomíná produkci na podporu totalitních režimů. Svou inspiraci bere ve vrtěti psem, ale režisérovi a scénáristovi se nepodařilo poskládat funkční celek, který by diváka přesvědčil. Kdyby se zaměřili na střet kampaní, dali oběma táborům stejný prostor, předvedli souboj dvou lídrů, umožnili ději nějak gradovat… nic. Za mě profesionální selhání. Vokurka hrající hlavního sociopata se sice povedl, ale už mi přijde jak Luděk Sobota, respektive je to pořád to samé. Jestli chcete si chcete užít manipulační kampaň pusťte si ono Vrtěti psem. Minimálně je to dobrý film. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024