Snímek sleduje osudy J.R.R. Tolkiena (Nicholas Hoult) dávno před tím, něž se z něj stal slavný spisovatel. Dospívající Tolkien, obklopen spolužáky, objevuje sílu přátelství, odvahy a odhodlání. Společné pouto je časem stále pevnější, první světová válka však může jejich přátelství rozbít. A právě tyto zážitky se později staly Tolkienovi inspirací při psaní slavných románů ze Středozemě. (Bontonfilm)

silentname

"Tolkien" som veril, že bude fenomenálnym filmom. Rozpráva to príbeh jedného z najväčších spisovateľov fantasy, veľkého génia a v hlavnej role máme talentovaného Nicholasa Houlta. Ako sa môže stať, aby toto nedopadlo na výbornú? Nuž, stačí do toho nedať žiadne výrazne zaujímavé scénky, motáme sa v histórii, ktorá nám toho moc nepovie a akosi film v ničom výrazne nevyniká. Aby som neklamal, vo filme je niekoľko skvelých scénok, výprava je vynikajúca a okrem toho by som povedal, že film má skvelý a mohutný soundtrack, ktorý človeka nepustí. Nicholas Hoult je podľa mňa ideálnou voľbou do hlavnej role. A dáva do toho najviac čo môže. Len mám pocit, že aj keď nemôžem film ohodnotiť ako nezaujímavý, nemám pocit, že by sme sa toho o Tolkienovi ako autorovi toho veľa dozvedeli. Páči sa mi romantická linka. Vizuálna stránka filmu (ako som povedal) je super. Priateľstvo medzi našimi hrdinami je super stvárnené. A vojnové časti... nuž... popravde nemám pocit, že sme nimi museli film takto pretkávať. Mám hlavne ale pocit, že z filmu som ostal akosi nenaplnený. Je to viac-menej predvídateľné, nemá to nejaké výrazné prekvapivé momenty. Neviem ani čo viac k filmu reálne povedať. Akosi by som si prial, aby sme videli viac z jeho literárneho života a menej z jeho študentských čias. Viem, že to bolo podstatné, no nie som si istý, že toto boli časti Ronaldovho života, na ktoré som bol výrazne zvedavý. Ak ste zvedaví, nebudem vás presviedčať, no jednoznačne je to pre mňa filmové sklamanie. A film si nevedel udržať moju pozornosť. Hodnotenie: C ()

Arsenal83

Fanúšikovia Tolkiena môžu byť sklamaní. Nejde ani o kompletne životopisný film a ani tá časť života, ktorú nám sem predostreli, nie je taká zaujímavá, ako Tolkienove diela a následné filmy. A to hranie Collinsovej tu malo byť tlačené do artu? Alebo sa herečka cítila ako v divadle? Jej repliky zneli akoby sa chystala na Hamleta. Celý film ale vyznieva tak čudne, normálne že nuda až brutal nuda. ()

Marze

Vidíme backflashe do Tolkienova sirotčího dětství, školní roky a zkušenost bitvy na Sommě v roce 1916. Vidíme jeho názory, jeho vášeň pro filologii (ne pro film), lásku k legendám a mýtům Tolkien tento film samozřejmě nikdy neviděl. Film má svá emoční místa (schůzka na kafe mezi Tolkienem a jeho budoucí ženou, kterou ztvárnila Lily Collins). Něco je zjednodušeno a nebo zavádějící. Některé věci úplně chybí (katolicismus). ()

Chrustyn

Ničím zajímavý a popravdě dost nudný životopisný film, kde se divák nedozví prakticky nic zajímavého o světoznámém spisovateli, který přivedl na svět legendárního Hobita a Pána Prstenů. ()

marhoul

Do háje. Konečně film o mém spisovatelském idolu, jehož styl psaní oplývá až okouzlující lehkostí, ladností, moderním jazykem a svižným tempem, o obsahu jeho zaznamenaných fantazií a dobrodružství ani nemluvě. Jednak mě začal zajímat až v polovině, kdy na scénu vstoupil profesor filologie, do té chvíle nuda k uzoufání. Však má maličkost nezůstala spokojená až dokonce, neboť ten se opět ulopotil v čemsi podivně lepkavém. Veškeré záběry na imrvere depresivního Tolkiena, který byl v depce i když měl být na vrcholu blaha byly neskutečně otravné! Jeho život byl přitom tak zajímavý. Pojetí tvůrců nerozumím. A výběru hlavního představitele už vůbec ne. Panáček mě zaujal jako malý chlapec ve svetru s duhou, když házel chleba na kachny, (tuto veselohru mám v oblibě a s úsměvem vzpomínám, že jsem na ní byla s Mišákem, který už přes rok není mezi námi a tímto ho zdravím do desperádovského nebe), nicméně nečekala bych, že ošklivého nemotorného chlapečka se zaječím pyskem rozměru knoflíčku na dětské košilce, charismatického asi jako hotelový mop ještě někdy spatřím. Tak nejen že mě točí v Xmenech, ještě je obsazen do role mé modly. Ale on nebyl až takový průser. Ani obočí s knírkem v roli osvícené a nejkrásnější elfky ever. Problém byla režie, scénář, dramaturgie a uchopení látky jako takové. Chápu, že Tolkiena ztráta jeho přátel ze studií poznamenala navždy, chápu, že válka byla čisté peklo, že ho to vše formovalo a vybičovalo k psaní nádherných příběhů, ale co třeba jeho největší životní štěstí? Kterého se mu dostalo v podobě čtyř zdravých dětí, které nesmírně miloval a pro které své knihy a pohádky psal? Co jeho radost z profesorské a tvůrčí činnosti? Nic. Klady: výprava, odkazy na prvky, které spisovatele ovlivňovaly, vize, bitevní vřavy, znázornění jeho pověstné lásky k Edith a především nádherná hudba, ze které je zřejmé, že geniální Thomas Newman k látce přistoupil s abnormálním respektem a s nadějí, že se bude jednat o dílo doslova výjimečné. Proto za tři. No mně zůstane v paměti pouze ta krásná hudba. ()

VenDulin85

Začátek filmu je skvělý, bez chyby. I potom dějové lince s Edith nemám co vytknout. Je to téměř pohádka, že se potkali dva lidi, kteří si takhle rozumí. Pak přichází hrůzy první světové a já se začínám bát, že víc už nebude. Že jsem čekala od dvou hodin stopáže více jeho života a ne jen pak titulky v závěru s různými dodatky. Pak si ale vzpomenu, že to natočili Amíci a říkám si, že je to vlastně dobré. ()

Stanislaus

"Věci nejsou krásné tím, jak nám znějí. Jsou krásné tím, co znamenají." I když jsem nikdy od Tolkiena nic nečetl - ostuda, já vím - tak mám rád a uznávám LOTRovskou trilogii, a proto jsem byl zvědavý na film, který zobrazuje mládí autora, který vdechl život tolika úchvatným místům a postavám. Divák si během filmu nejednou všimne okatých narážek na příběhy ze Středozemí - mě osobně nejvíce zaujaly výjevy z války. Nicméně jsem čekal, když vezmu v potaz, že se příběh z velké části točí okolo války, že bude obsahovat více silných scén. Zobrazení vztahu mezi Johnem a Edith mi přišlo odbyté, zato se mi však líbily scény s profesorem v podání Dereka Jacobiho. V závěru snímku hráli tvůrci už poněkud na city - ale budiž. I tak jsem ale rád, že jsem do filmu investoval čas, protože nabídl několik zajímavých momentů ze života jednoho z největších fantasy autorů všech dob. ()

BMW12

Rád jsem se dozvěděl něco z mládí J.R.R Tolkiena, jednoho z nejznámějších spisovatelů historie. Ale nemohu tomu dát více než 3*, protože to bylo místy nudné, táhlo se to. ()

Jenda

Poklidné vyprávění o životě Tolkiena v době, než sepsal svá nejslavnější díla. Je pravda, že tempo filmu není moc rychlé a v dnešní blockbusterové době možná bude někoho nudit, ale já jsem si převážnou pohodovost filmu pojednávajícího o přátelství a obyčejné lásce užil. Ocenil bych taktéž scény s Derekem Jacobim nebo výjevy Tolkienovy představivosti v zákopech za první světové války. ()

ARI50

Dobře zpracované, dvě hodiny utekly jak voda, skvělý příběh, skvělý herci. Náramně se koukalo jak se příběh Hobita zrodil, jak šel život skvělého člověka, život nebyl jednoduchý ale přesto zajímavý. Knihy má skvělé a to je hlavní, prostě skvělé zpracování příběhu. ()

Necrotongue

Z Tolkiena mám dost rozporuplné pocity. Stopáž byla neskromná, ale u životopisných filmů obvyklá, scénář byl ale hodně zvláštní. Pokud šlo o dění v Anglii, bylo všechno v pořádku, válečné pasáže zato vypadaly, že je napsal někdo pod vlivem (čeho, to už nechám na odbornících). Vadilo mi, že se tvůrci velmi věnovali vývoji jazyků, zatímco o životě titulní postavy jsem se toho zas až tak moc nedozvěděl. ()

luka4615

Nemůže být pochyb o tom, že John Ronald Reuel Tolkien žil naplněný a zajímavý život. Je mi tedy vážně záhadou, proč o něm tedy vznikl takto úděsně nezajímavý film. Tolkien se sice může pochlubit perfektní kamerou, k níž dokonale lícuje soundtrack Thomase Newmana, nicméně scénář samotný je zdlouhavý se spoustou hluchých a zbytečných scén, kdy se ve filmu neděje vlastně vůbec nic. Nebýt tedy skvělé válečné sekvence a několika očividných odkazů na knihy "The Hobbit" a "The Lord of the Rings", skoro byste měli dojem, že se koukáte na životopis někoho úplně jiného. A to je vzhledem k nespornému odkazu, který Tolkien přenechal následujícím generacím vážně hodně špatně. „Things aren't beautiful because of how they sound. They're beautiful because of what they mean.“ ()

Lacike

Tolkien ako osobnosť ma nezaujíma a Pána prsteňov vôbec nemusím, ale trailer vyzeral celkom zaujímavo a mám rád Houlta, takže som to riskol. Výsledkom je taký štandardný životopis v ktorom sledujeme aké udalosti formovali Tolkienovu fantáziu popri jeho peripetiách v súkromnom živote. Nie je to zlé ale pre mňa ani nič skutočne pútavé. Fanúšikovia ságy o chodiacich stromoch asi budú o stupeň spokojnejší. Nejaké fantasy výjavy si neodpustili ani v tomto filme a po vizuálnej stránke je to fakt nádhera s lepšími trikmi ako kdejaký čistokrvný blockbuster. 5/10. ()

GeusX

Příjemný životopisný příběh. Žádné divoké eskapády, v klidu plynoucí děj bez velkých dramatických zvratů. Nic víc ani nic míň. 70% (viděno: 1x) ()

JohnCZ

Obrazově krásné, ale na to, že se jedná o film o mistru Tolkienovi, je to nečekaně vlažné a povrchní. Přes všechnu tu formální krásu filmu nějak chybí opravdová duše a scénář, který by Tolkiena skutečně vystihoval. Nebo reálný život obecně. Působí to spíš jako vyumělkovaná hollywoodská romance než jako životopisné drama. O jeho životním díle se nedozvíme kromě několika náznaků vůbec nic. A to je v případě Tolkiena fakt škoda. ()

vurhor

Kdo mě alespoň trošičku zná, moc dobře ví, že svět Středozemě, zejména pak moje milovaná filmová trilogie, je pro mě něco jako modla, která často určuje, koho budu mít rád a koho ne. A to by bylo, abych si životopisný snímek o otci toho světa nechal ujít, ještě k tomu s věčně sympatickým Nicholasem Houltem v hlavní roli. Tolkien není film pro každého. A nemyslím žánrově, ale hlavně obsahově. Pokud autorovu tvorbu znáte pouze prostřednictvím filmových adaptací, film vás možná nebude zas až tak bavit. Pokud se vám však do rukou dostaly knihy nejen Hobita a Pána prstenů, ale také třeba Silmarillion, Artušův pád, plus nějaké jeho spisy o germánské mytologii, kouzlo některých scén a okamžiků pochopíte a film si o to víc užijete. Film není žádný manifest Tolkienových budoucích výtvorů, je to zejména o něm a jeho životě. Odkazy na veškerá jeho díla jsou téměř ve většině scén, plus scéna z kavárny, kde Tolkien vysvětluje své milé, co je to Celador, patří mezi úplně ty nejhezčí. Ten film má prostě atmosféru, co na tom, že některé části se občas táhnou, plus sekvence s 1. světovou válkou byla trochu zmatečná, to nejdůležitější zvládá film opravdu dobře. Kdyby se ale nebál tomu dodat ještě trochu víc šťávy, vůbec bych se nezlobil. Průměrné 4* ()

curunir

,,KTOVIE, ČO INÉ EŠTE TAJÍŠ." ,,ŽENU, TRI DETI A RANČ V ARGENTÍNE." ,,KIEŽ BY SOM MAL TAJNÝ ŽIVOT TOLKIENA." __ Už od čias dokončenia Jacksonovej trilógie som nepochyboval, že raz príde aj na sfilmovanie života samotného Tolkiena a predstavoval som si, ako by finálny produkt asi mohol vyzerať. Samozrejme previesť na filmové plátno životné peripetie obľúbeného spisovateľa predstavuje veľkú výzvu nielen pre režiséra, ale najmä pre scenáristu, ktorý sa musí rozhodnúť, ktoré z okamihov jeho života do finálnej mozaiky vloží a ako do nich zakomponuje odkazy na jeho najslávnejšie dielo. Tu sa siahlo iba po jeho mladosti, kde samozrejme nemôžu chýbať výjavy z bojov na Somme, ktoré Tolkiena poznačili a v mnohom vyformovali. Napokon možno skonštatovať, že práve hrôzy vojny poprelínané s obrazmi fantastických postáv Čiernych jazdcov, Mordoru a podobne a tiež akékoľvek Tolkienove vízie zakončené odrazmi v záverečných titulkoch patria k tomu najzaujímavejšie (schválne nepoužijem slovo najpôsobivejšiemu) čo film ponúkol. Na celkový lepší výsledok by bola potrebnejšia väčšia hĺbka prameniaca vo výraznejšej zaangažovanosti tvorcov neberúcu ju iba ako sériový produkt, ktorý sa kde-tu objaví na plátnach kinosál. Nejde o zlý film, ale určite ide o premárnenú šancu. (1569. hodnotenie, 91. komentár k filmu) ()

Kryton

Nečekal jsem že u životopisného filmu o Tolkienovi budu vyzdvihovat především kameru a hudbu. Ostatní je televizně průměrný až hanba. Nevím proč je tu vynecháno dost podstatných věcí např. s Edith se oženil ještě před odjezdem na frontu. Dále se neuvádí, že se po vyléčení horečky opět vrátil do války byť nepřímo na frontu. Celkově se lítá ve flashbacích tolik, že mě opravdu chybí nějaký popisek. Především pak se dostaneme o hodně let dopředu, kde už má Tolkien děti a začne psát Hobbita. Nevím proč se zaměřilo na nezajímavé části a ty se byly nezajímavě natočeny. Teď však k důležitému - Nicholas Hoult mě nesedí jako Tolkien. Nechci tady popisovat, že na fotkách z první světové má knír. Hoult nemá ani chemii s Lily Collins, takže v reálné podobě krásný romantický až skoro románový příběh je tu tam. Velmi tleskám výběru herců. Proč ho herecky strčí do kapsy na pár minut Derek Jacobi? Pro nezaujaté diváky tady není, co hledat. Pro fanoušky Tolkiena to bude docela nuda se prokousat konečně k náznakům tvorby. Velká škoda, protože jinak výjevy z války a krásné záběry na stromy je radost vidět - zase ta kamera! Hodnocení OST: Na poměry životopisu krásný soundtrack od Newmana. Vlastně díky němu jsem byl schopný dokoukat film. 8/10 ()

Vxxx

Dost průměrný film. Kdyby nebylo opravdu pár náznaků na Hobbita a LOTR, mohl to být příběh o komkoli jiném. Nevím, jak moc tomu můžu věřit. Je to spíše takové předválečné drama s nádechem romance, než životopisný příběh jednoho z nejvýznamnějších autorů moderní doby. A je to škoda. Očekávala jsem od toho mnohem více. 3* ()

slunicko2

Film je zajímavý, ale neuchvátí. 1) Nikdy jsem nebyl vášnivý fanoušek Hobbita a Pána prstenů, možná proto, že jsem se s těmito díly seznámil až ve svém dospělém věku. Tolkien byl nesporně velmi úctyhodný pán, profesor anglického jazyka na Oxfordu, do smrti věrný své první lásce, do které se zamiloval ve svých 16 letech, člověk milující děti, Boha a svou vlast, dobrovolník v první světové válce. Nevěřím však, že by byl takový suchar, jak ho zobrazuje tento snímek. Nedivím se, že se jeho potomci od filmu distancovali._____ 2) A tak vedle působivých válečných zákopů jsem ocenil především pěkné herce. Jsou to: 30letý Nicolas Hoult (Tolkien), 18letý přitažlivý Albie Marber (mladý Robert Gilson), 24letý Ir, kudrnatý Patrick Gibson (starší Robert Gilson, syn ředitele koleje), 17letý Ty Tennant (mladší Chris Wiseman), 24letý Tom Glynn-Carney s rovnými světle hnědými vlasy (starší Chris Wiseman, hudební skladatel), Adam Bregman (mladší Geoffrey Smith) a 25letý Anthony Boyle (starší Geoffrey Smith, básník). ()