Příběh, dobře známý z populárního stejnojmenného bestselleru M. Viewegha, vypráví s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. A jak to všechno začalo? Manželům Heleně a Alešovi (ve skvělém podání L. Šafránkové a O. Vetchého) se narodí kluk Kvído. Již okolnosti jeho narození během představení Čekání na Godota jakoby předznamenaly jeho pozdější dráhu. Když je Kvídovi šest let, přijedou ruské tanky a rodina se stěhuje do prvorepublikové vily na Sázavu. Jenže nedostanou celou vilu, ale jen část v zasklené terase, kde je zima jako v „psírně“. Komunistický ředitel skláren Šperk podmiňuje zlepšení jejich situace tím, že se tatínek bude veřejně angažovat. To ale Aleš odmítá. Celou situaci nakonec zachrání Kvído… (Česká televize)

bratr_jezek

Nejlepší adaptace známého románu, kde především tandem Vetchý a Šafránková předvedla dokonalý rodičovský pár, schopný přežít i v náročné době a vychovat budoucího spisovatele. Humor a některé scény, ze kterých mrazí, poetika i realita. Režisér Nikolaev se vytáhl a vypreparoval z knihy asi to nejlepší. ()

Milonak

Dost velké zklamání - první polovina ještě ušla a těšil jsem se, jak to celé skončí, bohužel druhá půle to celé absolutně zazdila. Rádoby karikatura tehdejší doby, ale výrazně nepovedená. Pak jsem zjistil, kdo je autorem předlohy a vše bylo jasné - Viewegh má prostě "schopnost" jaksi nereálně a nesmyslně vykreslovat život a dávat postavám prazvláštní osobnostní vlastnosti. ()

Pedro72

Film, který vznikl z překvapivého vzepětí všech zapojených. Vieweghova předloha poprvé a naposledy dává smysl, herci položení do rolí, dokonce ani ten Hlas to zpěvem úplně nepokazí. A ta doba byla prostě zkurvená a to je tady vidět. ()

Cacorka_eliz

Vinikající film, jediný příběh od Viewegha, jehož filmové zpracování má fakt úroveň. Místy vtipné, místy smutné s krásnou hudbou a špičkovými herci. Film na úrovni. ()

gapa466

Super film a spousta nezapomenutelných hlášek, které používáme i v běžném životě. Šafránková, Vetchý a Javorský skvěle hráli. Věřil jsem jim to.Tady není co řešit: české, humor, zamyšlení, scénář, režie, herci a tím plný počet  5*. ()

jirikzaboj

“No nestačím se divit, to dělám. A co jsem dělala? No děti jsem dělala. Nedělala jsem jazyky. Kdybych dělala jazyky, neseděla bych tady jako kráva”  Poetický podaný film, který nenabízí ani tak originální příběh za totáče, jako spíš opravdu skvělé herecké výkony a to především Šafránková a Vetchý. Legendární hlášky tady lítají jedna za druhou a je příjemné se podívat na něco tak oddechového. ()

GrooteLulu

...jeden z mnoha filmů natočených po revoluci o životě za komunismu.. byla to doba "více jak desetiletá" (až do roku cca 2002), kdy vzniklo kvantum takovýchto filmů a nic jiného se snad ani netočilo... vyzdvihl bych hlavně roli Libušky Šafránkové, která zde drží nad vodou svého "psychicky nemocného" manžela... ()

BStone

Některé situace z filmu jsem tak nějak zažil. Tohle je krásný český film, který má báječné obsazení a taky úžasnou hudbu. 80% ()

InsulinBoy

Vidět tento film v televizi třikrát za rok je jako skákat bungee jumping s depresí. Pokaždé když vás to čeká, tak jen doufáte, že to lano rupne a bude konec. Co mě na celém filmu bavilo asi nejvíc bylo promítání Spalovače mrtvol a jak zde nějaký kolega již zmiňoval, tak občas dobrý kozy. ()

FlyingGentle

Drsné, leč zřejmě realistické, i když někdy až krutě ironické. A nejde ani o předlohu, kterou má nyní syn v povinné četbě. Shlédl jsem to s ním znovu skoro po 25letech od premiéry a nestačil se divit. Vetchý a Šafránková excelují! ()

JenTR

Ten přechytralý kluk je příšerný, velmi nereálné dítě. Je mi jasné, že samolibý Vievegh chtěl světu ukázat, jaký to byl geniální chlapec. No, je tu hodně cringe scén, ale nakonec je to koukatelné. Zábavný je Javorský a Vetchý také celkem dobrý. Ostatní výkony mdlé. ()

Tomgunses

Velice hezký film, barvitě a pravdivě vykreslujicí složitou a nelehkou dobu, pokud člověk nehrál podle not vládnoucí garnitury. Nádherný herecké výkony, Vetchý, Šafránková, Javorský... 92 % ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková