Příběh, dobře známý z populárního stejnojmenného bestselleru M. Viewegha, vypráví s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. A jak to všechno začalo? Manželům Heleně a Alešovi (ve skvělém podání L. Šafránkové a O. Vetchého) se narodí kluk Kvído. Již okolnosti jeho narození během představení Čekání na Godota jakoby předznamenaly jeho pozdější dráhu. Když je Kvídovi šest let, přijedou ruské tanky a rodina se stěhuje do prvorepublikové vily na Sázavu. Jenže nedostanou celou vilu, ale jen část v zasklené terase, kde je zima jako v „psírně“. Komunistický ředitel skláren Šperk podmiňuje zlepšení jejich situace tím, že se tatínek bude veřejně angažovat. To ale Aleš odmítá. Celou situaci nakonec zachrání Kvído… (Česká televize)

Harakiros

Je mi vcelku jedno, kdo napsal předlohu, podstatné je zpracování. A to se povedlo. Komedie z dob, kdy sice život nebyl lehký, ale žít se dalo! ()

Kosir

Slušná předloha a snad i dobré zpracování mně kazí Šafránková i Vetchý. Bude to určitě moje chyba, neboť jejich obecnou oblíbenost registruji. Nemohu si ale pomoct, ze Šafránkové nevyzařuje opravdová ženskost, to nezakryje skutečnost, že je nepochybně ženská hezká. V komických rolích se to přehlédne a většinou nevadí. Podobně Vetchý je příliš často obsazován do mužných rolí a věřil bych mu je, kdyby v nich nemluvil. Do Brzobohatého a Nicholsona má prostě daleko. Pohádkový čert je ovšem jako vyšitý! ()

veraMocca

Kniha Michala Viewegha je jednou z mých nejoblíbenějších vůbec. Film je ve srovnání s ní bohužel docela ochuzený o mnoho vtipných částí a vůbec celý ten humorně-intelektuální pohled malého Kvída mi tam trochu chyběl, ale i tak si myslím, že to mohlo dopadnout podstatně hůř. Take it easy! ()

andy60

Tuhle dobu znám dobře - vyrůstal jsem v ní. To ale neznamená, že se budu rozplývat nad kdejakým pokusem si ji připomenout. Předně jsem nikdy nepřišel na chuť Vieweghovi. Nesedí mi způsob jeho "intelektuálského" vyprávění a už vůbec ne humor, o který se snaží. To této doby se mnohem víc hodí ten "hospodský" a to nemám zrovna na mysli Hrabala. Výborný byl třeba nedoceněný Václav Dušek, který uměl humor skvěle okořenit vulgarismem a když bylo třeba, zjemnit děj poetickým vyprávěním. Ale to jsem odbočil. Pro mě se jedná o nemastný neslaný film, který mě pobavit nedokázal. ()

Krastom

Tak už konečně vím, proč Ondřej Vetchý hraje tak dobře fotbal v Okresním přeboru. Evidentně ho zde natrénoval z donucení. Knihu jsem nečetl, takže nemohu porovnat, ale moc se mi líbilo, jak výborně zde byla zachycena spousta situací, kterým musela za bývalého režimu taková normální rodinka čelit. ()

mikinko51

Krásny pohľad na realitu tej doby. Kde sa podľa mňa lepšie vystihla realita života väčšiny ľudí. Áno, v iných filmoch sú vyjadrené výraznejšie situácie (mučenie štb, basa, emigrácia, PTP ...), ktoré sa však týkali len menšieho množstva ľudí (týmto ale toto nechcem znevažovať). Avšak manipulácia más sa diala práve cez to "zdobíš", prideľovanie bývania, práce, "bylo tě vidět", .... K tomu výborné herecké výkony (myslím, že Ondřej Vetchý, Libuše šafránková sú skutočne vynikajúci herci, k tomu výborný Vladimír Javorský, detský Quido nezabudnuteľný, .... Zároveň sa mi veľmi páčili obrazy, že aj napriek dobe a režimu bola tá naša krajina predsa len krásna (zábery na prírodu) a že život prinášal aj radosti ("mejdan" v "sklenníku", ....). No, a záverečná scéna krásne vystihla dobu revolucie a hlavne to, prečo sme aj dnes tam kde sme (že síce odišlo pár vrcholových komunistov/politikov, ale tí najdôležitejší zostali na svojich teplých miestočkách a dnes im hovoríme veľkopodnikatelia a volíme ich do politických funkcií) .... Film vrelo odporúčam na pochopenie reality danej doby .... ()

andydufrsn

Báječná podívaná na mizernou dobu, kdy bylo úplně jedno co umíte a co jste schopni nabídnout, jediným měřítkem byla stranická příslušnost. Film je místama trhán a přerušován záběry jak z komunistických televizních přestávek (nevím, možná to je záměr) ale to je jen drobnost. Pan Vetchý možná ještě lepší než v Tmavomodrém světě! ()

katikka

Neskutočne vtipné a zábavné, najmä šplechy mladého Kvida.. atmosferické od začiatku až po koniec, ktorý mi príde odrazu nejaký smutný. ()

Jirik95

Jeden z nejlepších filmů natočených podle knížky. Hodnotím 5 hvězdičkami herecké výkony, pěkně sestavený příběh i téměř děj podle knihy. Rozhodně doporučuji! ()

Zbygniev

Jeden z nejlépe natočených filmů o naší komunistické minulosti. Vladimír Javorský jako typický soudruh, který má každého pod dohledem. Sledování, udávání, donášení, zkrátka komplikovat život druhému ve svůj prospěch. Žít ve lži, strachu a bezmoci. Tak to holt bylo. Takovýchto filmů by se mělo natočit více. Všichni povinně podívat. ()

schuffyk

Jeden z mnoha toho mála, co se bezchybně povedlo. Pravdivě-humorný obraz doby nedávno-dávno minulé. Bohužel, mladší, porevolučně zrozená generace, nejspíš tento film nepřijme. K jejich škodě, ovšem. ()

BigJohn02

Díky tomuhle filmu aspoň vím, jak vypadá Jitka Ježková, jejíž štěbetání jsem dřív znal jenom z dabingu... Chudák Javorský jako prototyp bolševickýho zmrda nemá chybu. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková