Chalupáři

• Slovensko Chalupári
TV spot 1
Československo, 1975, 8 h 38 min (Minutáž: 39–55 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Jiří Sovák, Josef Kemr, Jana Hlaváčová, Josef Vinklář, Jiří Schmitzer, Jiřina Bohdalová, Ilja Prachař, Josef Větrovec, Božena Böhmová, Mahulena Bočanová (více)

Epizody(11)

Seriál komediálních příběhů F. Vlčka a V. P. Borovičky, který již od své premiéry v roce 1975 potěšil řadu diváků mnoha generací, čerpá svůj humor ze symbiózy člověka městského a člověka vesnického. Popularitu získal nejen pro své hvězdné obsazení, ale i pro základní tón, jímž je tolerance, lidská vzájemnost a porozumění. (Česká televize)

Recenze uživatele javlapippi k tomuto seriálu (12)

Chalupáři (1975)

Zidealizovaný vidiek obývaný svojráznymi postavičkami, ktoré sa napriek rozdielnostiam vedia vždy nejako dohodnúť a dopracovať k zdarnému koncu. Možno to nie je realistické, ale z vizuálu, príbehov, hudby aj hereckých výkonov na mňa sála neskutočná normalizačná pohoda, ktorú mám rád a ktorá mi aj po opakovanom pozeraní vie vždy spraviť náladu. PS: O tom, aký veľký fenomén to bol som sa dozvedel z rozprávania môjho otca. V čase premiéry seriálu randil s mamou, za ktorou dochádzal pol hodiny vlakom na Moravu a raz v sobotu večer po príchode k nim domov mu bolo povedané, že áno, pôjdu spolu von, ale až keď skončia Chalupári... ()

Chudák dědeček (1975) (E01)

"Si myslíš, že když je všechno naše, že můžeme všichni krást!" Nervný dôchodca Evžen Huml z nedostatku inej aktivity cholericky kritizuje svet okolo seba, čím škodí vlastnému zdraviu a problematizuje spolužitie s príbuzenstvom, ktoré sa ho rozhodne úskokom odsunúť na vidiek. "Ptáci patří do přírody a ne do města, kde je baroko!" Praha je tu predstavená ako dôchodku nehodná preplnená hlučná metropola, zatiaľ čo dedina je idylické pokojné miesto, kde ľudia majú na všetko čas a sú plní ochoty. "Co přivezli?" "Nic." "A co mají?" "Všechno." Na frak prekvapivo dostane aj štátna bytová výstavba a život v panelákoch. "Ani Angelika se nekoupala tak často jako von!" Prvá epizóda s dominujúcim Sovákom, ktorý rozpútava pekelnú kadenciu vynikajúcich hlášok. Päť Energitov. ()

Kapr (1975) (E02)

"Mladíku, posledního kapra z tohodle rybníka vytáhli husiti." Evžen Huml presídli na vidiek, kde k svojej veľkej radosti spozná vo svojej novej chalupe ako spolubývajúceho pána na Babete, s ktorým mal mokrý konflikt v predošlej časti. "Já si zajdu na stranickej výbor a hotovo!" Po počiatočnom oťukávaní sa vyhecujú do rybolovného duelu, kde podnájomnícka zložka nehodlá hrať férovo. "Kde dneska seženete tetřeví hlavy?" Nie je to taká hlášková smršť ako prvá epizóda, ale stále je to nadpriemerne vtipné, skvele zahrané, pohodu evokujúce a hrúbka omasteného krajca odkrajovaného Bohoušom Císařom vzbudzuje úctu. "Ty už si snad predběh i ten komunismus!" Štyri tetrovie hlavy. ()

Operace (1975) (E03)

V úvode je nám prezentovaná vyspelosť socialistického zdravotníctva, popolník v čakárni zdravotného strediska, čaro doby predantivaxerskej a k hláškovaniu sa konečne poriadne dostane aj Hlinomaz Makovec. "Brambory, zelí, brambory, zelí." Páni Huml s Císařom sú zase vystavení stíhaciemu útoku single dámy Dáše Fuchsovej, oprava poistiek sa zvrhne v slovnú prestrelku s asertívnym doktorom na záletoch, ktorá sa končí spásou života dedinského motocyklistu. "Copak máme málo svobodnejch děvčat nebo málo vdov?!" Vyfarbuje sa taxikársky zaťko Vinklář a Huml nafasuje funkciu. Štyri pilinami plnené panny. ()

Sokové (1975) (E04)

"Já bejt císař tak nepiju nic jinýho!" Evžen a Bohouš sa posekajú pre ženskú, nadmerne utrácajú v konzume za nekaždodenné delikatesy (žampánský a želé), zabránia národohospodárskej škode v hydinárni pod správou rómskej menšiny a ukážu potomstvu, že ešte nepatria do starého železa. Asi najvtipnejšia scéna je chystanie sa na randevú. Štyri prošlý sušenky. ()

Zasloužilý všeumělec (1975) (E05)

"Buďto toho nechte nebo strouhejte do taktu!" Spasiteľ hydinárne z predošlej časti je velebený, vyznamenaný a odmenený. "Vy nestojíte za to, aby byl člověk na vás hodnej!" Je okolo toho veľa vtipných rečí, dohadov a dezinformácií v podaní Hlinomaza, Beyvla, Sloupa, Moučku a Větrovca. "To už je úděl nás funkcionářů." Slávnostné odmeňovanie skončí v tanečnom ošiali a pražský štramák Schmitzer sa zapozerá do lokálnej devy Maciuchovej. "Zásadně souhlasím proti!" Hodne vtipné a solídnymi hláškami nabité. "V Indii mají plechový děti?" Päť zadných nôh. ()

Smírčí soudce (1975) (E06)

Pooslavová kocovina je pohotovo vyliečená raketovým nárastom zločinu v obci. "Já nehledám, já sbírám." Dieťaťu cigánskej národnosti je odcudzený dopravný prostriedok a pán otec činí nebývalý rozruch. "Cigán zostane Cigánom a predseda predsedom." Na oplátku je funkcionárovi odvedený brav rovno z chlievika, no oba závažné prípady sú pohotovo vyriešené Chalupárskou kriminálnou ústredňou. "Předsedo, ty nám žiješ postaru." Ovšem pravým vrcholom jest bábkové divadlo Hlinomaza Makovca pre nebohé dietky. "Proboha dědo, už jsi zase vulgární!" Pražáci lámu srdcia, invalidný aj ušatý a kujebácku povahu prejaví aj autobusu vodič Menšík. "Aby ste neměli dřív Pražátko než Pražačku." Hláškami nabité a stereotypy rúcajúce. "Přes všechnu rovnoprávnost se ženská na lidský řeči nemůže vykašlat." Päť holandských strakáčov. ()

Romeo z autobusu (1975) (E07)

"Paní, nemontujte se do nás, my jsme z jednoho autobusu!" Dedinčania vyrazia za kultúrou a konzumom do metropoly a majú presnú predstavu, ako má taký autobusový zájazd vyzerať. "Já chci vidět, to co já chci vidět a ne, aby mi nejakěj von vykládal a ukazoval, co von chce vidět!" Pre ich šoférskeho šviháka Tondu Čiháka je to príležitosť prehnať nejakú tú sukňu, čo mu tentoraz tak úplne nevyjde a pokore ho naučí inak šedomyšná choť. "To je Kongo!" Inak sa o humor postarajú situácie typu "burani v meste zažívajú kultúrne šoky" a na záver je veľká chlastačka so zborovým spevom. "Já budu sušit hubu, když jsem jednou v Praze?!" Nebývale akčná a nadmieru zábavná časť. Päť smažených syrov z Automatu Koruna. ()

Režisér (1975) (E08)

"Když budeme chtít dělat orgie tak si nepozveme předsedu a Voborníka!" Aby nezaostávali v kultúrnej činnosti, rozhodnú sa obyvatelia našej viesky obnoviť ochotnícku tradíciu a nacvičiť jeden, na povale objavený, storočný kus. "Bohumil Vořechovský a Shakespeare, to je snad rozdíl, ne?!" Zžívanie sa s rolou na skúškach v Humlovej chalupe ovšem v obci vyvolá verejné pohoršenie a plánovaná premiéra je ohrozená. "Prosím vás, lidi, takhle se ta kultura dělat nedá!" Opäť skvelý diel, kde herci s gustom hrajú nehercov, ktorí sa pokúšajú byť hercami a viac priestoru dostanú vedľajšie postavy. "Vy vypadáte spíš jako boxeři než jako herci." Päť zvedených farárov. ()

Náhradník (1975) (E09)

"To mám tak rád, když se někdo uleje na funus a potom kritizuje!" Odcestovavší Kemr nedohliada na chorobou oslabeného Sováka a ten podľahne Bohdalovej čaru. "Já ti budu dělat squaw." Po návrate s nebožtíckou posilou Prachařom sa ho spoločne pokúsia dostať z jej osídiel, ale veci sa vyvŕbia nečakaným smerom. "Kdybys viděl jak nás honila kolem mešity!" Trochu humoru, trochu clivých rečí o postrádanom kúzle domova, trochu mágie vo varieté. Štyri slivkové gule. ()

Kapřín (1975) (E10)

"Do lidí se musí natlouct, co je v jejich prospěch! Pak se hrnou!" Huml po tom, ako mu prebrali Fuchsovú sa potrebuje sústrediť na niečo iné a tak vymyslí masovú rybolovnú atrakciu lunaparkového typu. Do toho sa mu potomstvo so zaťom na čele pustí do prestavby povaly na letný byt a dobroprajní závistivci poštvú na vedenie obce, družstva aj jeho samotného kontrolné úrady. Vtipné, len tej dychovky a televíznych reportáží bolo ku koncu trochu moc. Štyri cihly od kravína. ()

Svatba (1975) (E11)

"Pijte to pomalu, děti, je to drahý." Humlov vnuk odpromuje, nafasuje diplom a hneď by sa chcel, k neveľkej radosti rodičov, ženiť. Tí s ním majú veľké plány, ale on sa rozhodne bojovať proti depopulácii vidieka a ako správny charakter odmieta aj ponuky bohatého Američana na výhodný biznis. "Jéžiš, jen aby jim nechtěl koupit Trabanta!" "To by neříkal auťák, prosím tě!" Evžen s Bohoušom si považujú kľudné staromládenecké starnutie a na záver znovu hrá dychovka. Štyri kľuky od Laurina a Klementa. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová