Cesta do nemožna

Animovaný / Historický / Drama

Slovensko / Česko, 2019, 90 min

• hygienik

Podľa mňa to bolo skôr o dejinách filmu, než o Štefánikovi. Taký True Štúr 2, ktorý v osobnej emotívnej rovine funguje, ale ako historickú drámu to nikto nemôže brať vážne. Tvorcovia si to uvedomili a urobili z toho aspoň vtipne milý mišmaš. Bolo to krátke, ale aj tak som sa nudil a dostal som chuť pozrieť si všetky filmy, z ktorých Cesta do nemožna ukradla nejaký záber, len nie dopozerať tento konkrétny kúsok.(1.1.2020)

Vopred si musíte ujasniť, že idete na vysoko štylizovaný film, kde sa nesmiete dívať na jeho efekty optikou nejakej technickej kvality. Triky sú husto nedokonalé, ťahajú možno až oči, ale v rámci celku, ktorý pripomína mix Karla Zemana, Wesa Andersona alebo Baza Luhrmana a ďalších, sú nakoniec funčké. Aspoň v rámci domácej kinematografie. Problém je v tom, že postava M.R.Š. by vydala materiálom na 10-dielny seriál, ktorý by bol aj tak dejom poriadne nahustený a táto hodinka a pol aj s titulkami je skutočne pohľad na naše dejiny letom-svetom.(2.11.2019)

• zette

Jakmile si oko divakovo zvykne na silene zpracovani, zjisti, ze je to svym zpusobem zajimave a urcite originalni. Ono je to vsak silene i pribehem a ten uz me tolik nebavil. Herecke vykony asi nejde objektivne hodnotit. Za me teda bida, u me ale podobne snimky moc sanci na uspech nemaji, no.(1.1.2020)

O osobnosti M.R.Štefánika boli natočené už rôzne dokumenty, ale filmového materiálu je z toho obdobia veľmi málo a pokusy o hraný film nedopadli veľmi slávne a bolo ich minimum. Preto štylizovaný trikovo-animovaný vizuál je výborným riešením, kam sa zmestili aj archívne zábery alebo fotky a tiež fabulácie a fantázia tvorcov. Aj forma rozprávania cez príbehy známych a zápisky je to pravé na film o legende, kde je veľa nejasností a zahad. Tento film presne splnil moje očakávania a mojou zvlášť obľúbenou scénou je Štefánikov pobyt na Tahiti. –––– Čo nepochopím rozumom, to nepochopím ani vierou. –––– Prinajhoršom sa presunieme a kolonizujeme Tahiti. –––– Jsem filmař, ne historik. Někdy je fikce zajímavější než skutečnost. –––– Štefánik a Beneš. V živote som nevidela dvoch ľudí, ktorí bojovali za spoločnú vec, aby sa tak nenávideli.(1.1.2020)

Veľmi sa mi páčila vizuálna stránka filmu od začiatočného Star Wars textu až po absolútne úžasnej scenérii Štefánikovej tváre nad obzorom na konci. Neviem či to bol zámer tvorcov, aby všetky tie exteriéry vyzerali tak počítačovo-umelé alebo len animátori precenili svoje sily, každopádne aj tak sa mi tá neprirodzenosť prostredia páčila. Veľmi originálne a svojsky je spracovaný Štefánikov príbeh, čo sa mi tiež páčilo, i keď rozumiem, že nie každému tento štýl sadne (z kinosály odišli 20 minút po začiatku dve slečinky, ktoré sa už nevrátili). U mňa veľká spokojnosť.(2.11.2019)

To výtvarné meliésovsko-zemanovské pojetí je asi spíš z nouze ctnost (vzhledem k omezenému rozpočtu), každopádně to celkem funguje a po formální stránce je ten film zdařilý. Jen mi tam chybí víc humorných animovaných nápadů, které se leckde vyloženě nabízely. Hezká forma naštěstí zakrývá slabiny scénáře, který se pokouší poněkud neinvenčně a zkratkovitě odvyprávět Štefánikův životní příběh. Objevem je Tomáš Mischura, který září v hlavní roli, naopak výkon Petra Vaňka je o dost slabší.(8.1.2020)

Kopec originálnych nápadov, humor, výborná hudba…Pre mňa veľké prekvapenie. Títo páni majú talent.(2.1.2020)

Vytvořit takovýhle animovaný životopisný dokument v česko-slovenských podmínkách vyžaduje velkou dávku odvahy. Výtvarnou stylizaci hodnotím kladně, myslím že takový film tu zatím ještě nevznikl. Odkazy na velká filmová díla, ať už Starwars, Titanic nebo Meliés, byly osvěžující. Ale ve scénáři mi chybělo něco, co by navršené gagy drželo pohromadě. Postrádala jsem konflikt a napětí, ačkoli nepochybuji o tom, že Štefánikův život plný napětí opravdu byl. Taky mě mrzelo, že film automaticky předpokládá, že divák Štefánikův život podrobně zná. Mám pocit, že jsem se o něm z filmu dozvěděla hrozně málo - totiž že byl astronom, meteorolog, letec a sukničkář, že byl obětavý a Beneš ho neměl rád.(5.2.2020)

Celkom fajn film(26.10.2019)

Nevedel som co mam cakat. Star wars intro ma nasmerovalo, ale aj tak mi trvalo kym som prijal tuto hru. Potom sa to vsak zlomilo a fungovalo to vratane chyb, ktore som povazoval za zamerny odkaz na filmy kde sa tie chyby opakovali a odvtedy som sa smial. Nemoze to mat ine hodnotenia ako vysoke alebo odpad, nic medzitym, iba o takych filmoch mam chut niekomu rozpravat.(3.11.2019)

V štýle filmov od famózneho Karla Zemana. Dnes sa to robí inak, no aspoň tento titul pôsobí rovnako. Teší ma, že aj v našich končinách sa vytvorilo niečo, ako je Cesta do nemožna. Jedná sa v podstate o dokumentárnu zábavu a tak netreba očakávať prevratné herecké výkony. Hlavne za animáciu, u mňa vyššie hodnotenie.(1.1.2020)