Hlavní postavou příběhu je mladý automechanik Martin Holec, který přijede z Mladé Boleslavi do Prahy, aby tu sehnal marky, za které chce koupit pro místní diskotéku video. Nechá se však překupníky napálit falešnými bankovkami. Aby škodu, kterou svým kamarádům způsobil nahradil, vrátí se do Prahy a začne pátrat po Richardovi, který mu falešné peníze prodal. Dostane se několikrát do střetu s Richardovou veksláckou partou, ale časem si sám začne vydělávat jako vekslák a stane členem Richardovy party. Slibnou "kariéru" však překazí střetnutí s mnohem silnější a vlivnější skupinou překupníků, v jejímž pozadí stojí protřelý Karel. (Bontonfilm)

tatopulos odpad!

Tento film je snad imitací všeho- imitace mafie, "nerealistický" antiimaginární děj, neskutečné postavy a dialogy, režisér a scénárista bez mozku. Totální absence kritického realismu a kontaktu s "realitou". Ne, že bych byl puritán, ale nedostatky s dějem, postavami, dialogy nezachráníte sexuálními scénami a vulgaritami ani zápaďáckou hudbou Frankie goes to relax. A "důvtipní" scénáristé (Radek Džon) jdou na ministerstvo vnitra bojovat proti korupci. To raději Bonnie a Clyde. ()

LukeKiller

Tomuto môže dávať 3+ len masochista alebo pamätník. Odporúčam si ten film pozrieť ešte raz, pretože aj keď zápletka bola zaujímavá (a asi tak na 30, nie 90 minút) tak ten otrasný strih, postrynchróny, herecké výkony a neustále opakovanie hudobných motívov to zrážajú na podpriemernú inscenáciu. Radek John bol matlal zjavne vždy. ()

majky19

Výborný snímek zachycující dobu 80. let v socialistickém Československu a reflektujícící zákulisí života veksláckého podsvětí. Tento film mě neskutečně bavil hned z několika důvodů. Především díky výbornému hereckému výkonu Romana Skameneho, jehož hlášky jsou prostě nezapomenutelné a které dávají celému filmu skvělý náboj. A další důvod, proč se mi tento film líbí, je to, že nenásilnou formou dokáže uvést celou řadu věcí na pravou míru. Ukazuje absurdnost bývalého režimu, v němž např. sice měli všichni povinnost pracovat, resp. mít potvrzení, že pracují, ale i s těmito "nástrahami" si tito veksláci dokázali bez větších obtíží poradit. Aby také ne, když jejich příjmy přesahovaly několikanásobek tehdejší průměrné mzdy. Obdivuhodné je i to, že tento snímek vznikl ještě v období komunistického režimu a i když byl z pochopitelných důvodů zakázán, tak stejně se našly cestičky, jak jej šlo právě prostřednictvím veksláků zprostředkovat běžným divákům. Za nadprůměrnou zábavu spojenou s pravou, nefalšovanou atmosférou socialistického Československa nelze hodnotit jinak než plným počtem hvězdiček. ()

adakraj

Prostředí plné veksláků, kteří udělají pro prachy vše. V dnešní době to není jiné, akorát již neobchodují s bony. ()

ostravak30

Filmy Víta Olmera jsou něčím zvláštní. Pokud pomineme pohádky a několik komedií, pak se vždy jedná o syrové snímky se snahou zobrazit co nejvěrněji téma či danou problematiku bez příkras. Největší poprask rozhodně způsobovaly jeho filmy v devadesátkách. Na druhé straně Strašidlo cantervillské, Co je vám, doktore? či Jako jed nejsou špatné filmy. Bony a klid se dá zařadit právě mezi snímky Láska z pasáže či Proč?, které jsou výjimečné právě tím, že nám zobrazují dobu trochu jinak než většina tehdejších tvůrců. Živěji a pravdivěji. Tady se navíc na scénáři podílel Radek John, který má na svém kontě rozhodně povedené projekty. Mě na tomto filmu nejvíc zaujalo to, jak moc komunistická moc byla proti mnohým osobám, praktikám a jevům bezmocná. Ačkoli se zdálo, že sem tam zasáhla, tak jinak si veksláci evidentně žili nad poměry jako králové. John navíc vycházel i zde ze skutečnosti, takže o to je to zajímavější. Nápad s kupou sněhu na rušné pražské ulici (ve skutečnosti kupa písku a improvizovaná pláž) je opět zajímavým dokladem, jak byli komunisté jen zdánlivě stále silní, ve skutečnosti už pomalu bezmocní. Bony a klid je jistě zajímavým snímkem, který se nebojí otevřených sexuálních scén (jak je u Olmera běžné, ještě, že je nemohl dávat i do pohádek) a netradiční vulgaritou. Slova jako pi.a a čur.k zde slyším úplně prvně z filmů doby dávno minulé. Hudba prostupuje celý film a to dokonce tak mocně, že už to skoro připomíná muzikál, vzhledem k tomu, kolik minut celkově zabírají scény, kdy žádná nehraje. Nakonec právě hudba je na filmu asi to nejlepší. Bony a klid je prostě klasický Olmer. Od tohoto filmu se pak odvíjí další podobné filmy - Ještě větší blbec, než jsme doufali, Playgirls, atd. ()

Milivoj

Memento pro pamětníky, co třeba zapomněli. A docela slušný "akční" příběh, který možná zaujme i ty mladší, kteří už (naštěstí) netuší wo co go. Čtvrtá hvězdička je za zas*anou Boleslav, že příslušné scény opravdu točili u nás. ;-) ()

Lewaso

Chápu, že v té době nešlo filmově postihnout stoprocentně pravdivé vekslácké prostředí, ale to co Vít Olmer poskládal bohatě stačí, aby předvedl paralelní finančně-ekonomický svět socialistického Československa. Předkládá nejen strasti (jako v jiných filmech 80. let), ale i slasti života na hraně. (Mimochodem se musím trochu pochlubit. S jednou z těch orálně obslužných dívek jsem asi půl roku chodil...) ()

Romadoor

Film z doby s výrazně vyvinutou a masově rozšířenou povrchností, který šel hluboko akorát, aby nebyl nudný a patetický - mě přesvědčil, včetně postav. Klenotem filmu jsou pro mne okamžiky s Romanem Skamenem (s magickým okem to bylo fakt čarování). Neustálé opakování hudebních smyček byl myslím nápad pitomý, a to mi hudba Frankie goes to Hollywood nevadí. ()

quasar

Když tenhle film měl v osmdesátémosmém u nás v kině premiéru, vystál jsem dost dlouhou frontu na lístky a po shlédnutí jsem měl pocit, že to opravdu stálo za to! V té době u nás nikdo nic podobného nenatočil. Olmer realisticky, ale i s nadsázkou naservíroval lidem to, o čem se oficiálně nepsalo ani nemluvilo, ale všichni o tom věděli. Navíc ohromná spousta lidí měla s vexláky své vlastní zkušenosti, které samozřejmě nikde neventilovala a teď ten mikro kousíček svého příběhu viděla na vlastní oči v kině... ()

sendisis

Film o vekslácích 80. let přesně vystihuje tehldejší dobu. Skvělé jsou písničky skupiny Frankie Goes To Hollywood. ()

kaaamiiii

3* za konec s Evičkou (triko).. Jinak to pro mě byl celkově nezajímavý snímek a ze songu Relax už mi začínalo solidně hrabat.. ()

PamelaJJK

Další kultovní trhák s velkým "T"! Hudba F.G.T.H. k tomu pasuje jak pr*** na hrnec. Herecký koncert v čele s Hanákem, Skamenem, Potměšilem... Zvláště pro pamětníky má film svoje nostalgické kouzlo. Ať je to jak chce, tak většina dnešní české tvorby nesahá tomuto filmu ani po kotníky. ()

honzic

Asi nejlepší Olmerův film s dobrým výkonem Potměšila a Skameneho a hlavně docela naučné a plné děje. Hodnocení: 65 % ()

route60

Vít Olmer uměl natáčet filmy a Bony a klid je toho důkazem skvělá písnička skupiny Frenkie Goes To Hollywood která provází celý film, výborný scénař politikou VV nepostiženého Radka Johna a životní herecký výkon Romana Skamene a ostatních herců pro které film znamenal vrchol herecké dráhy snad krom Tomáše Hanáka, dnes je jasné že tuzex potažmo bony bylo zlo na kterém vydělali někteří ohromné peníze film jsem viděl v kině a dnes je jasné že to byla na svou dobu velká odvaha film natočit. ()