Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"… Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin. (Česká televize)

Paity

Škvorecký je mistr místa a času. Tankový prapor to ukazuje ve své nahotě. Naprostý marast 50. let minulého století, kdy tvrdou rukou diktovali komunisté, jak se má žít, se ve filmu zrcadlí ve své nejtemnější podobě. Kdo z pamětníků byl, může potvrdit, že hrozba kriminálu se skrývala za každým vyznamenáním. ()

farfalla

Po změně režimu se vyrojily filmy, které zpracovávaly témata nepředstavitelná před rokem 1989. ´Tankový prapor´ spolu s např. filmy ´Tichá bolest´ (1990) a ´Černí baroni´ (1992) patří k tématu - vzpomínky na povinnou vojenskou službu. Některé herce je možné vidět i v několika z těchto filmů. Předlohou ´Tankového praporu´ byla stejnojmenná kniha Josefa Škvoreckého napsaná v roce 1954, takže je samozřejmostí, že podstatnou hudebnou složkou filmu je jazz. Také přidanou hodnotou k vojenskému životu jsou vzpomínky na nenaplněnou lásku. Danny Smiřický (Lukáš Vaculík), oblíbené alter ego Josefa Škvoreckého, je dosti exponovanou postavou mezi vojáky i mezi důstojníky. Je velitelem tanku, končí se mu vojenská služba, takže ho už všichni znají jménem a také má vzdělání díky, kterému podstatně vyčnívá z davu. Jeho úhlavným nepřítelem v poslušnosti a blbosti se stane major Borovička (Roman Skamene). Syrovější pojetí Víta Olmera dobře koresponduje s neutěšeným prostředím i absurdním životem v těch letech. ()

bloodline

Z hľadiska predvedeného kinematografického výkonu skôr podpriemerná čata výsluhovej mexickej domobrany. Žánrová diverzifikácia pôsobila dojmom dezercie Fontány pre Zuzanu v maskáčoch za znepriatelenú líniu fádnosti. Ako čistokrvná komédia funguje Tankový prapor ako správne namazaná T-34 za Veľkej vlasteneckej vojny, len jej početnosť zatienila aj nemecké Tigre na jej konci. Žiaľbohu, aj tú úsmevnú stránku veci lepšie docenia predrevolučné vojenské ročníky ako my, fagani novej doby, čo videli nabitú zbraň viac v rannom rozkroku ako povinný Zdravas mieruchtivej mladosti. ()

Prochy38

Já nemohu dát jiné hodnocení. Ač je teď smrt pana Škovereckého opravdu aktuální (01/2012), nemá to na moje hodnocení vůbec žádný vliv. Knihu jsem totiž nikdy nečetl. Mám to v plánu, ale je na seznamu všech knih, co mám v plánu číst, až někde dál... Film v podstatě nemá příběh, jen nahlíží do duše jednoho vojáka, který v jednom z nejtěžších období našeho státu tráví zrovna na vojně. Film slušný, vtipný a jak moc přesně popisuje vojnu té doby nám zde málokdo řekne, i když věřím, že takových tu na CSFD může být dost. To jde ale pro mě stranou. Na mě film zapůsobil především hereckými výkony! R. Skamene 100%, M. Donutil 100%, V. Jandák 100%, M. Zounar 100%, L. Vaculík 95%, ..... do toho nádherná S. Chytrová. Já jsem se fakt hodně nasmál a nic mě z mého hodnocení nevyvrátí! ()

peetriss

Když pomyslím na jméno režiséra, nejedná se nepovedený film. Tankový prapor dokáže pobavit a to především díky skvělému triu Skamene - Donutil - Jandák, přesto zůstává kvalitativně i co do zábavnosti daleko v závěsu za Černými barony. Z Tankového praporu je až příliš cítit nákaza tehdejší filmovou epidemií prvoplánovité obscénnosti, a právě režisér Vít Olmer se stal její nejkřiklavější obětí, která jej během několika let prakticky profesně zahubila. Kvalitním bych v žádném případě nenazýval ani scénář Radka Johna. ()

Disease

Kdysi v kině mi to přišlo vcelku v pohodě, s odstupem času ovšem nic moc. To, že se vytratila Škvoreckého poetika se dalo čekat, ale tak nějak to klouže jen po povrchu. Herecké výkony také nic moc, s výjimkou Miroslava Donutila, který odvádí svůj standard, většinou i Lukáše Vaculíka a nenápadného Václava Vydry. Simona Chytrová si svoji životní roli ovšem užila v tomto filmu. ()

willis

Film je natočen horkou jehlou a s přibývajícími lety a reprízami je to na něm znát. V roce 91 to byla možná událost díky tomu, že to byl a je první soukromý film natočený po "revoluci" a navíc Škvoreckého knížka byla za komančů kultovní. Podprůměr. ()

Yardie

Na komedii dosti slabé. Děj v podstatě o ničem, jen poslední dny pobytu vojáků u svého útvaru. Nic významného se nedělo, resp. v podstatě se něco dělo, ale to to bráno všechno tak povrchně a rychle, že se ani člověk nenaděje a už je někde jinde. Bylo tma pár povedených vtípků, ale opravdu docela málo. Oproti Černým baronům dosti slabé. Howgh! ()

Movie Gourmet

Legendární film, nebo spíš legendární herecký výkon Romana Skamene. Tato satira mohla být natočena jedině po Sametové revoluci, toto natáčet by naši soudruzi jistě nepovolili. Hořko-sladký příběh, jehož ve skutečnosti smutnou atmosféru podtrhuje i patřičná hudba. Film netřeba vidět vícekrát - stačí jednou a po delší době si ho připomenout. Verdikt: člověk se na film dívá tak, že se pousmívá, ale neví, zda by spíš neměl smutnit. S přibývajícím věkem vidím film jinýma očima. 3* a 70 %. ()

mira007

Film na motivy knihy legendárního spisovatele natočený v době nadšené porevolučním uměleckým zúčtováním s dobou předchozí. Jako malému mi to přišlo sprosté a ukřičené, ale dneska to pokládám za legendární klasiku. Taky si nepamatuju, že by kdy v českém filmu kdy ukázali erektovaný penis jako tady a ne jeden. ()

HonzaSim

Hahaha to jsme se zase nasmáli. Jestli tohle byla komedie, tak já jsem jsem víte co. Spíš šlo o tragikomedii nebo komediální drama. Nic jsem od toho radši moc nečekal a věděl jsem proč. Trvalo mi docela dlouho, než jsem se na Tankový prapor podíval a vlastně se mi nic neuteklo. Souhlasím, že film asi zaujme spíš starší ročníky a ty, kteří si tím prošli. Pár vtipnějších momentů se najde, ale maximálně na úroveň humornější drama. Herecké obsazení sice známé, ale děj mě moc nebral, soudruzi. Ale aby se neřeklo, dám alespoň dvě hvězdy. 35% ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků