Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"… Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin. (Česká televize)

heavy66

"udělal jsem to z nedbalosti a lehkomyslnosti" - výborní Vaculík, Skamene, Jandák a Donutil ve velmi dobré adaptaci české literární klasiky ! V době svého vzniku jednoznačně film roku ! ()

Matamoroz

Podle mého názoru je Tankový prapor lepší než Černí baroni, kteří mají přes 80%. Je pravda, že je to film spíš pro chlapy, ale Baroni taky... Film je to poetičtější a jeho humor mi přijde "fajnovější", nebo chcete-li propracovanější. (No jo, Škvorecký...) Nechápu, proč má tenhle skvělý film tak nízké hodnocení. 95% ()

honzic

Dobrý film, plný humoru, jen chvílemi trochu nudný s nevýraznými herci jako Chytrová, kterou Olmer protěžuje do filmu, kde se dá a filmům tak zbytečně škodí. Hodnocení: 60 % ()

SaiHuri

Tankový prapor u mě nevlaje. Vtipné dialogy plné absurdity i celkem slušná dobová atmosféra neudrží pohromadě celek, který se žalostně rozpadá. Soudtrack relatívně moderní a hlavně západní hudby je kontrast až nesnesitelnej...a právě v těch nesourodých, nevyvážených a do vkusu bijících kontrastech je ten největší problém. Dle předlohy se dalo natočit mnohem stravitelnější dílko. ()

Gig

Vždy, když koukám na tenhle film, nevím, na co se dívám. Je to komedie, satira, milostný film a tím se neumím uvolnit. Jsou tam skvělé momenty a Roman Skamene, který nezapomněl hrát. Ale jinak je to vše. Ač tento film byl první, pro mě hrají prim Černí baroni a tenhle zůstane navždy v jeho stínu. I když zde jsou skvělí herci, skvělé hlášky, ale celé mi to kazí taková ta paradoxně Škvorecká jazzová nálada a možná i Vaculík s jeho filozofováním. ()

carl.oesch

Skvostnou předlohu poněkud degraduje scénárista svým povrchním pojetím díla (pravý opak toho, jak dokázali tvůrci Černých baronů pojmout svoje filmové zpracování jiné proslavené knihy o lidově demokratické armádě....), do hlavní ženské role protlačená manželka pana režiséra a bohužel i zcela herecky špatný Roman Skamene. Je sice pravda, že kromě Korytáře už asi menší herec v Česku není, ale tady to prostě byla slabota, ta role rozhodně není jenom o výšce postavy. Vidět (i několikrát) se to dá, ale dalo se z toho vytěžit asi mnohem víc - on je Škvorecký na jednu stranu pan spisovatel, na druhou stranu jeho styl psaní je pro převedení na plátno či obrazovku hodně obtížný a to nejhorší, co se dá udělat, je snažit se do relativně krátké stopáže narvat co nejvíc. Ale budiž, mohlo to dopadnout mnohem hůř. ()

Detektiv-2

Tento takřka kultovní snímek ve mně bohužel nezanechal žádný dojem. Celé zpracování mi přijde poněkud plytké a nedotažené. Vtipné hlášky nebyly vtipné, ale prostě jen sprosté. Hlavní hrdina je sice sympatický a dobře ztvárněný, ale žádný velký vývoj od něj nedostaneme. Jediná zajímavá postava je Miroslav Donutil, který předvádí naprosto skvělý výkon a on byl také jediné, co mě na filmu bavilo. ()

Vito_LePour

Definice filmu absolutně o ničem. Jestli to měla být komedie, nebyla příliš vtipná, jestli to mělo být drama, nebylo dramatické. Na druhou stranu to asi celkem dobře vystihlo nesmysl socialistické propagandy a připravenost naší směšné armády. Aspoň to nebylo moc dlouhé, protože i tak se to celkem vleklo. ()

Alden_Larson

Vůbec jsem netušil, co od tohoto filmu čekat, ale musím říct, že mě velmi mile překvapil. Jeho děj je podle mě jeho nejslabší část, nepřišel mi moc působivý, ale postavy samy o sobě rozhodně působivé byly. Hlavně díky úžasným hereckým výkonům, nejlepší byl Roman Skamene, tohle je snad jeho nejlepší výkon vůbec, bylo vidět, že si ho náramně užíval. Prezentace byla skvělá, a hudba, i když jí nebylo moc, byla taky dobrá. 9/10 ()

Belerofon

Klasika...Ovšem nemůžu si pomoct, ale ten film mi přijde naprosto chladnej až nekoukatelnej...nebýt hereckého ansáblu a dobrých vtipů asi by to dopadlo jako Playgirls... ()

Dexter666

Obraz časov, za ktorými asi nie je nikomu, kto si ich musel odtrpieť ľúto. Časov, keď sa farba na zeleno farbila a všetci si obliekali cisárove nové šaty. Vaculík hrá dobre, Donutil je však jediný, ktorý vyčieva z rady. Napriek všetkému mi tento film neprirástol k srdcu. Script je odfláknutý, humoru je pomenej, ide skôr o verné zobrazenie smutnej absurdity tvrdého socializmu, ktorý sa práve nadychoval zavrhnúť ľudí Čiech a Slovenska na desiatky rokov do niečoho, čo nemohlo fungovať. ()

superzurda

,,Co to znamená Soudek? Zpět! Takhle se vylézá z tanku Soudek? Kdo vás to učil? Soudek, zpět! a jako lasička Soudek jako lasička." Úžasný Roman Skamene, který si tuto roli doslova vychutnal. Velice krátká stopáž přispívá k tomu, že snímek má poměrně rychlý děj. Jako černí baroni mají i tankisti spoustu nesmrtelných hlášek. ()

VUCAKO

Komentář dopisuji dodatečně. Mé dvě oblíbené vojenské knížky, Černí baroni a Tankový prapor, byly obě zfilmovány. Obě předlohy mám rád, i když jsou jiného žánru. Tankový prapor jako film se mi líbil o kus líp, hlavně se více držel předlohy a i atmosféru (dneska už naštěstí jen legendární) vystihl dobře. V podstatě všechny hlavní postavy byly obsazeny výborně, to se fakt povedlo. Hlavně za to dávám 90%. ()

blekekeke

Nějaké hlášky, něco děje, sem tam výstřel, trocha sexu, pár dobrých herců, živej tank, Olmer. Zamíchat, protřepat a je tu Tankový prapor .... ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků