Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"… Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin. (Česká televize)

aranek

Druhý z dvojlístku porevolučních vojenských filmů o tupé komunistické armádě. Trošku utahaný děj, ale dobré výkony Donutila a Jandáka pomáhají spolu s relativně krátkou stopáží proplout až do konce. Skamene mi přišel až příliš uřvaný, jako ostatně celý film. ()

EddieIron

Roman Skamene a Miroslacv Donutil zachraňují "první soukromý film",kterému uškodil mizerný scénář.Jako u Baronů /a dalších věcí/ se pospíchalo aby byl film co nejdřív venku a opět je to vidět.Podtrženo sečteno-z knihy jsem byl nadšen,film mě pobavil několika scénami a celkově není na víc než jednu hvězdu. ()

japekli

Sice jsem byl na vojně o víc než 30 let pozdějc než aktéři, ale tenhle film mi ji nejvíc připomíná. Knížka byla peckou a filmová podoba jí úspěšně následovala. Lampasáci, hrající si na seriozní protiváhu imperialistů a ty, co jsem zažil, byli snad haranti těch zfilmovanejch, a obyčejný vojclové, nucený hrát tuhle blbou hru s těma parádníma kecama, to je prostě na ouplný hvězdovství. Oproti "baronům" na mě film působil navíc daleko realnějc. ()

rigby

Knižní předloha je kvalitní a filmové zpracování se knížce neméně kvalitně rovná. Drsný humor, syrovost, beznaděj zlatého období totality. Navíc dobrý výběr herců, kteří se chovají velmi civilně a uvěřitelně (kromě Simony Chytrové, která jen zdobí). A jako třešnička úžasná písnička v podání Petra Kalandry a vůbec velmi povedená hudba. ()

Kakofon

Dávám čtyři hvězdy za hudbu Petra Kalandry, kameru Jana Malíře a herecké výkony Romana Skamene a Miroslava Donutila. 78% ()

jooker10

Dany Smiricky a jeho problemy s laskou. Jednu hvezdu sundavam pri pomysleni na Cerne barony. Jinak filmu nemam co vytknout. ()

Emperor1

Pokleslejší, lidovější verze Černých baronů. Zrychlené scény, zapalování prdů, ztopořené pyje, kolovrátkový hudební doprovod, zoufalé dialogy, taková Troškařice pro obveselení širokých vrstev, zejména těch, co vojnu pamatují. Dávám symbolicky bod za roztomilého Zounara. ()

jopal

Dnes mam cez 62 rokov a mladej generacii, ak toto nahodou pozera, chcem seriozne potvrdit, ze takto to na vojne naozaj vyzeralo a takyto, ako magori, tak aj salamisti sa ako velitelia rot naozaj vyskytovali. Ja som sluzil na PS utvare  Dolne Dvoriste, rota Kaplice na Budejovickej brigade. V prijimaci sme mali presne takehoto uvrieskaneho majora. Volal sa Michalik. Tak to bol teda tiez echtovny vygumovany zeleny kkt! (andel, priban a ini...  pozdrabuje "abso". :) ()

PTuranyi

Dobre natočený film zobrazujúci smutno-smiešnym spôsobom život vojakov základnej vojenskej služby v Československej ľudovo-demokratickej armáde plný ikonických scén. Príbeh veliteľa tanku, rotného Dannyho, ktorý v tankovom prápore prežíva svoje sexuálne fantázie a buzeráciu nadriadených aj politickú propagandu. Skvelé herecké výkony Romana Skamene, Miroslava Donutila a Lukáša Vaculíka. ()

Kontryhelka

Hodně kultovní a i vtipný snímek z doby, kdy těm klukům na vojně opravdu nebylo dvakrát do smíchu. Ale je to film a bohužel i doklad z té doby, že lampasáci opravdu byli asi tak vymaštění, až to praštělo a svoje ideologie a přesvědčení a podbízení se Sovětskému svazu dávali okatě najevo. Taková byla doba a oni se řídili heslem Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků