Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"… Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin. (Česká televize)

xenopus

Počátkem 90. let minulého století vznikly dva filmy z vojenského prostředí - tento a Černí baroni. Tankový prapor jsem viděl nedlouho po jeho vzniku z VHS, Barony až o mnoho let později. V přímém porovnání Tankový prapor ztrácí asi na všech frontách. Co zůstává zapamatovatelné, jsou některé postavy (a výkony jejich představitelů - Skamene, Donutil), hlášky (např. "Jako lasička." "Bude se prcat." "No jistě." "Cože?" "Jak je to možné?") a místy zrychlená kamera perfektně vystihující grotesknost tehdejšího počínání. Ale celkově jako kompaktní film zkrátka neobstojí. Původně tu byly 3*, po dnešním shlédnutí snižuji na lepší 2*. ()

Godhaj

,,Vy se pořád spoléháte na svou chytrost, ale to se v lidově demokratickém státě přepočítáte!“ Tankový prapor se mi líbil mnohem více než Černí baroni. Přišel mi civilnější a uvěřitelnější. Vaculíkovo počínání v kasárnách bylo dobře prolnuto s jeho vzpomínkami na první zamilování doplněné jeho myšlenkami. Tato kombinace dobře padla do atmosféry odcizeného prostředí povinné vojenské služby. Některé postavy, hlavně vojenští důstojníci se pohybovali těžce na hraně komedie a parodie, naštěstí herecké výkony Skameneho a Jandáka je zachránily. Nelíbil se mi ale herecký projev Donutila, jehož přízvuk byl až příliš silný. ()

vox_populi

je to za päť, ale mal som chuť ubrať jednu hviezdu za otrasnú až psychodelickú hudbu M. Kratochvíla a za topornú Simonu Chytrovú a jej nervy drásajúci milostný románik s Vaculíkom ()

milwaukee

Knihu jsem četl, film je ale lepší. Myslím, že Skamene předvedl životní roli, Donutilovo "cožééé?" je nezapomenutelné a KOZY Bohdana Tůmy pozvednou náladu pokaždé. Kdo byl na vojně, určitě dá aspoň čtyři hvězdy. I když jsem vojakoval u letectva, tak v klidu a pohodě zvládnu dílcovou metodou odhadnout vzdálenost nepřátelského tanku. A co teprv, až k nám přijdou hoši z jú-es-ej, pak si počítám, taky půjdu něco zařídit ()

JohnZ87

Herecký majstrštyk Romana Skamene a Miroslava Donutila, kteří se do svých rolí ponořili s nevídanou vervou. :-) 80% ()

Fajt

Nadmíra používaného výrazu "soudruhu" působí spíše trapně než komicky, tak se přece na vojně nemluvilo ! Rovněž některé scény se podbízejí laciným humorem. Jinak celkem pěkný film. ()

FrankieCZ

Tenhle film má z mého pohledu jedno výrazné pozitivum, přivedl mně k tomu abych vzal do ruky stejnojmennou knihu a tím můj život rozhodně obohatil. ()

amyth

Nejlepší Olmerův film. Nicméně už tady si užívá své libůstky: neschopné neherce (Chytrová, Jandák, Adamcová, Zounar), úchylárny nejrůznějšího ražení, mega díry ve scénáři. Na filmu je cítit porevoluční snaha za každou cenu minulý režim zkritizovat a zesměšnit, ale je to takové plytké a nedotažené. Svobodu slova režisér investoval do vytažených penisů a ejakulace do trenek ()

Burrows

Podruhé se na Tankový prapor už asi nikdy nepodívám. V tomto případě razím heslo "jednou a dost". Děj je vcelku o ničem, a proto potěší krátká stopáž. Roman Skamene a Miroslav Donutil jsou výborní. Souhlasíte se mnou? No jistěěěě .. ()

Vikinec

Ať je to jak chce, já se u tohoto filmu bavím vždy. Možná je to tím, že jsem na vojně byl. Něch žije ESESESER. ()

macetoma

Na černé barony to nemá, ale zábavné to je. Alespoň z větší části. Dávám tři hvězdy, pane rotný Smiřický. ()

Pavel_Pan

Není to úplně na tři, ono to ani není skoro na dvě. A to jsem byl na vojně a jsem chlap. Prostě film na zakázku lidového vkusu. Zlatí Černí baroni. ()

Gothard

Tento film absolutně nemám rád. Je to film, který ukázal naší kinematografii cestu k stupidnímu, uřvanému humoru, podbízivosti (včetně té sexuální) a tomu nejlacinějšímu pohledu na minulost. Tvůrce neomlouvá ani fakt, že nemohli tušit, do jakých hlubin se dopracuje část naší filmové tvorby (je to vůbec tvorba?), která navázala na tento způsob "lidových komedií". Průměrnost a vesměs špatné herecké výkony jsou skoro až zarážející. Několik lepších a vtipných scén se do tohoto filmu dostalo snad jen omylem. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků