Euforie

• USA Euphoria
USA, (2019–2025), 25 h 15 min (Minutáž: 50–65 min)

Tvůrci:

Sam Levinson

Zendaya, Hunter Schafer, Austin Abrams, Sydney Sweeney, Jacob Elordi, Alexa Demie, Algee Smith, Barbie Ferreira, Lukas Gage, Maude Apatow, Angus Cloud (více)

Série(3) / Epizody(26)

Euforie, dramatický seriál o dospívání, vypráví příběh skupiny středoškoláků, kteří se snaží vyznat v lásce a přátelství ve světě drog, sexu, traumat a sociálních sítí. V čele hereckého obsazení stojí herečka a zpěvačka Zendaya. (HBO Europe)

gonga

Bylo to dobré až do poslední, úplně mizerné, epizody. Ta stála za vyližkapsu. Jsem si říkal, to je nějaký muzikál? Vlastně celá poslední epizoda byla podřízena lákání na druhou sérii. ()

theSaint

Je to kvalitní a řemeslně skvělé? Rozhodně. Dokonce na plných 5. ALE... Je to tak neuvěřitelně depresivní, nekončící beznaděj, kde je sex a erotika prezentována výlučně jako filthy dirty hnusná záležitost, chlapi jako úchylný hovada a slečinky buď jako sebedestruktivní- jednoduchý- či kurvičky, takovým způsobem, že po každé epizodě jsem si musel dát minimálně týden oddych. Doslova to do vás vmasíruje averzi vůči sexu. Což je dost fucked-up. V tomhle směru naprosto tažené do extrému a bránící si tuhle podívanou užít. Jakoby neexistovala žádná střední cesta. Celý seriál vás provází určité zhnusení. Zendaya je skvělá. Velmi se s ní těším na 'Malcolm a Marie' - její první dospělá role, kde konečně hraje ženu, nikoli americkou mládež. Však je jí už 25 a je to neskutečně přitažlivá ženská, velmi nevšední, nevyzařuje z ní pouze "tupá krása". Ta holka má přesah. Nevyužít takový potenciál v podobě seriózních vztahovek by bylo do nebe volající. Je na čase se přehoupnout z teen image na dospělou lady. ()

Bozvav

Fakt nevím, proč bych měla vrkat nadšením při pohledu na bandu rozmazlených smažek, (byť velmi dobře ztvárněných), které se babrají v psychických problémech, za které sice nemohou, ale také s nimi nic nedělají. Tak nějak pořád čekají, kdo za ně něco vyřeší a v utápění se v sebelítosti, drogách a nevázaném sexu to dotáhli k dokonalosti. Pro mne to není super seriál, ale naopak, v mnoha ohledech mne spíše štve. Zaplať pánbu, že toto chování není běžnou společenskou normou. Navíc, díl od dílu byl nudnější, závěr téměř tragický. ()

oli009

Ve chvíli, kdy už to vypadalo, že mají klasické televizní kanály na kahánku, vyjelo HBO na pomoc jako rytíř v lesklé zbroji na bílém koni, aby nás zase na chvilku přesvědčilo, že Netflix tady ještě pořád má konkurenci. Euphoria je daším letošním projektem, který na sebe strhává nemalou pozornost a díky bohu, že nepříjemné pocity, které ve vás během sledování vyvolá, nemá na svědomí bídná kvalita, nýbrž ústřední téma dospívající mládeže, drog, alkoholu, sexu, sociálních sítí a pocitů úzkosti i bezradnosti. Neskutečně se mi líbí, jak si tenhle seriál jede to svoje, absolutně ho nezajímá názor okolí, nestará se o to, co je vhodné a co není, nekreslí žádné hranice, za něž bychom neměli chodit, ale prostě do toho jde po svém, tak jak to cítí, vidí a představuje si. A světe div se, tahle originalita je vlastně docela blízká skutečnosti, jakkoli si to nechceme přiznat. Vizuální i hudební stránka je naprosto dechberoucí, pastva pro oči i pro uši je zaručena. Stejně jako herecké výkony - všemu vévodící Zendaya ukazuje, že na smětišti odhozených dětských hvězd od Disneyho jen tak neskončí. Snad jen zvláštní konec, který mě nechal docela ztracenou v časových smyčkách jednotlivých scén (jistá zmatenost, kdy se co stalo, se sice neodehrála poprvé, ale zrovna v tomto případě se tato zmatenost zdá jako klíčový nedostatek) vyvolal menší rozpaky. Ale jelikož se chystá druhá série, věřím, že se zakončení alespoň částečně vyjasní. ()

SidneyP

Všichni v tom seriálu by potřebovali psychiatra. Dobré jako jednohubka, když děláte jinou činnost, ale ten hype kolem toho fakt nechápu. ()

Rockerman

Po třetí části stále čekám na těch 83%. Nevím, asi jsem na takový seriál starý a příliš konzervativní. Rozmazlená a přecitlivělá generace mladých lidí neví, co se svým životem a tak se utápí v drogách, chlastu a nevázanému sexu, bez citu a lásky. Zženštilí kluci a zmužnělé holky se potácí od jedné párty ke druhé bez nějakého smyslu. Holky dostávají na mobily fotky "ptáků" a hodnotí, který by se jim víc "hodil". Bývaly doby, kdy ukázat ve filmu penis bylo něco nepředstavitelného. Tady je těch bimbasů tolik, že mi je z toho nevolno. První řadu přetrpím a třeba mě ještě něco příjemně překvapí, ale druhou nejspíš nechám být. 6.3.2022 Uznávám, že ve zbývajících dílech se občas něco zajímavého objevilo, např. ta záležitost s Tylerem, ale v zásadě jsem názor na seriál nezměnil. Unuděná mladá generace, která se bez mobilu ani nevysere řeší většinou své pseudoproblémy drogami nebo u psychoterapeutů. Jestli to je reálný pohled na mládež, tedy americkou potažmo i naši budoucnost, tak to nás potěš pán Bůh. ()

AloeB

Bylo by klišé říkat, že jsem se při sledování Euforie propadl do euforie, ale ono to pravdu až nebezpečně vystihuje. Tvůrci vzali název doslova a stvořili dle mého netradiční dílo, které nepatří mezi žádné laciné teen komedie ani teen dramátka z prostředí střední školy, ale jde o sofistikovaně napsaný seriál mapující a zřejmě i stylizující dekadentní prostředí života studentů na hranicích zletilosti. "Kontroverzních" (zdůrazňuji závorky) témat se Euforie rozhodně nebojí a naopak je popisuje velmi tvrdě, přičemž se ovšem vyhýbá zbytečnému moralizování a naopak tato témata relativizuje. Nechává na divákově vlastním rozumu, zda je daná osoba špatná a zda to, co dělá, je špatné. Zároveň rozděluje daný problém a konkrétní osobu, s kterou souvisí. Drogový dealer je nám tedy sympatický i přesto, že zcela pochopitelně odsuzujeme jeho činnost. A ať už máme názory na změnu pohlaví a trans lidi jakékoliv, jistá postava podstupující operaci nám může být sympatická ne pro své problémy s identitou, ale pro svoji vlastní osobu, a stejně tak se rozhodujeme oblíbit si jednu s postav dle jejího chování a ne na základě toho, že podstoupila interupci. Vyvedená mozaika ostrých témat by ovšem nestačila k tomu, aby mě seriál pak zaujal, důležité je, jak jsou jednotlivé příběhy podávány. Protože když jsem na začátku psal o euforii, tak jsem myslel zběsilou kinematografickou jízdu, která pro svoji vyváženou rychlost příběhu možná nenechá diváka vydechnout, ale zároveň děj není nijak zmatený nebo nepřehledný. S vyprávěním souvisí i obraz, jelikož půlka záběrů patří mezi kinematografické klenoty, a velmi zajímavé jsou i zfilmované představy postav, které jsou však už možná trochu za hranou (například sekvence kdy barbaři vyplení školu nebo závěrečný taneček na konci). A velké plus má samozřejmě seriál i za Zendayu v hlavní roli, které tyto temné teenagerovské postavy očividně jdou. Druhá série je dle mého odlišná a přesto naprosto stejná, zároveň nelze napsat dle stejného vzorce, protože něco takového mi přijde, že Sam Levinson přísně odmítá a jednoduše si natáčí, co chce a co uzná za vhodné. Zběsilost předchozí série zdánlivě zpomaluje, ale zároveň si udržuje tempo, postavy už nezažívají euforii, ale spíš padají níž a níž ke dnu. Dostáváme ostré scény s Calem a později s Rue, koncepce divadelního představení, v němž Lexi vlastně přehrává děj obou sérií je kapitolou sama o sobě. A byť je z toho spisovatelský kredit více než zdát, tak mi tento seriál oproti jiným (které znám, což není moc) jako Never have I ever nebo Élite nepřijde tak účelový, respektive, že tu postavy jednají plus mínus více přirozeně na úkor nějakého epického dramatu. ()

bararich8

Za prvý, tohle je sakra depresivní záležitost. Za druhý, je to neskutečně dobře udělaný, ať už herecké výkony (skvělé obsazeno) a pak třeba hudba, jeden z top soundtracků, co jsem v poslední době slyšel (spolu s White Lotus a Cowboy Bebob). Pevně doufám, že Zendaya za to, co to předvedla, něco vyhrála, protože klobouček. Plus snad asi nejodvážnější seriál vůbec, co se týká sexuálního obsahu. Body dolů za občasnou utahanost. Těším se na druhou sérii. 4,5*. // S02 Holy shit! Druhá sezóna neskutečně zvážněla a potemněla do ještě depresivnějších tónů. Všechny díly postupně gradují do velkého finále natáhnuté do dvou poslednách dílů a naprosto precizně a stylově odvyprávěné. Všechno, co bylo super v první sezóně je zde ještě povýšeno. Hudba je opět super - na Spotify může jet stále dokola, vizuál je top, kamera taky, všechny ty střihy a přechodz mezi scénami a mezi postavami, je naprosto úžasné. Tempo je často líné, ale to je cena za budování toho všeho, naposledy mě takhle něco pohltilo snad u Sense 8. Prostě pecka, 5* ()

Davidkkk

S narůstající popularitou aktuálního fenoménu Euphorie a sympatickému tvůrčímu studiu A24 jsem se rozhodl dát teen dramatu lomeno romatárně šanci. A vida, teď tu píšu svůj názor po dofinišování kompletního seriálu. Status Euphorie je poněkud zkažen mladší generací, která omdlívá z toho, že na obrazovce vidí penis, jenže i pro dvacetiletého kluka, který má za svůj život už něco nakoukáno, je vlajková loď HBO překvapivou peckou. Krásně se tu pracuje totiž s takovými prvky jako je vizuál (umělecká paleta odstínů fialové je v 1. sezóně neuvěřitelně sexy), přirozená explicita píchání (toho pomocí jehel, i toho mezilidského) a fenomenální hudba. Sledování proto doprovází myšlenka, že sledujete něco víc, než jen drama pro mladistvé. Druhou řadou seriál začne postrádat onu jedinečnost – především to vizuální a audio zpracování je tu výrazně slabší. Dvojice završujících epizod soustředících se na Lexiinu divadelní hru, jsou až nepřirozeným sešupem kvality. Rue, ústřední postava a paradoxně jedno z těch prioritních témat – tedy drogy, pro mě rozhodně nebyly hlavním tahákem, to určitě ne. Dokonce je dost možná považuju za nejslabší bod seriálu. Znatelně víc jsem si užíval vedlejší linky v popředí s Jules, Cassie a hlavně s Maddy… miluju! Svým způsobem Euphorii fakt zbožňuju, cítím se však podveden letošními epizodami. Vnímám v tom něco revolučního a v rámci žánru nepřekonaného a rozhodně doporučuju všem, kdo se v tom alespoň trochu uvidí. ()

Urukhaj98

S01: Vizuálně podmanivá depresárna, jenž je zároveň zpovědí ztrápené generace lidí, kteří se narodili do příliš složitého a často i zlého světa. 9/10 ()

kondor77

Jsem ročníku 1977, pár dílu jsem shlédl a je to hrozná kravina. Nezajímavé postavy (nebyl to úmysl?), HYPE od všemožných médií a kritiků a především zdejší vysoké hodnocení mě utvrdily v tom, že jsem starý. Ale né hlupák. ()

retrogirl2

Strašně těžce se mi na to kouká. Je to perfektní. Tím pocitem co to zanechá. Prázdnota. 🖤 Prázdnota lidí, vztahů, činů... Co to je proboha za teenagery? Jestli se tohle někde fakt děje, tak jen ať je to co nejdál. Doporučuji kouknout na insta profily herců. Real? ()

TomasRichtr

Jako kdyby Noé natočil seriál o teenagerech. Dechberoucí, halucinnogenní, ale zároveň realistické, na výtvarné úrovni, ke které se 99% filmových blockbusterů ani nepřiblíží, ale hlavně - naprosto skvěle napsané. Zendaya zde konečně dokázala, že je plně vyzrálou herečkou a ne jen další disneyovskou pseudohvězdou. Nasrat na GoT, nasrat na Černobyl, tohle je počin roku. ()

BaruM

Myslela jsem si, že tento seriál zapadne mezi ostatní v tomto žánru. Klasický obraz dnešní mládeže. Ale nakonec je tomu jinak. Po každém konci dílu jsem se těšíla na další, a to je jeden z prvních úspěchů, dále opravdu dobrý výkon Zendayi, z které vyrostla hereča, která má na hlavní role. A upřímně.. získala si mě. A jako po každém konci dílu, i po konci této série se těším na tu druhou. Take my hands now.. you are the cause of my euphoria. ()

Třetí řada Euforie má problémy

Třetí řada Euforie má problémy

26.03.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

28.03.2023

Kabelovka HBO se nedávno rozloučila s první sérii seriálového hitu The Last of Us, už nyní ale diváky přivítala závěrečná sezóna oceňovaného dramatu Boj o moc, ještě v letošním roce nás pak čeká… (více)