Poprvé se virus objevil v roce 1967 v žoldáckém táboře kdesi v Zaire. Americká vláda tam svrhla bombu, která ho v jediném okamžiku vymazala z povrchu země. Znovu se virus objeví o třicet let později. Do Zaire odlétá bakteriologický tým americké armády, vedený plukovníkem Samem Danielsem. Jeho varování o závažnosti choroby, která se přenáší dotykem a má velmi rychlý průběh a stoprocentní úmrtnost, nikdo z nadřízených nevěnuje pozornost. Generál McClintock chce celou záležitost ututlat a zbavit se Sama, jehož muži mezitím zjistili, že mají co do činění se supernebezpečným virem. Nazvou ho Motaba, aniž by tušili, že ho generálové už čtvrt století mají v archívu bakteriologických zbraní. Do tuhého začne jít v okamžiku, kdy pašeráci zvířat propašují do USA opičku, která je přenašečem viru Motaba. Objevují se první nemocní. V Bostonu epidemiologové podnikají přísná opatření a podaří se jim zabránit šíření nákazy. Zcela opačná situace je v malém městě Cedar Creek, kam se Sam se svými muži vydává navzdory příkazu generála Forda, aby se do případu nepletl. Nákaza se děsivě šíří a generál McClintock nechá městečko neprodyšně uzavřít a prosadí v bezpečnostní radě radikální řešení. Chce zlikvidovat Cedar Creek stejně jako kdysi tábor žoldáků. (TV Nova)

tranquill

"Jednou v životě to přece riskni!" Ač by člověk neřekl, že se k Dustinu Hoffmanovi nehodí uniforma, tak zde se předvedl skvěle. Sbírka hereckých hvězd nezklamala a příběh nemá slabou chvilku, proto plný počet. ()

Stíba

Svižná realisticky vyhlížející apokalypsa, v příběhu, který k nám může být mnohem bližší než se může zdát. ()

panPsax

Výborný "epidemický" thriller, klasika. Cival píše "bohužel se nevyhne všem možným klišé žánru". Ale tato klišé vznikají zejména po tomto filmu v další variacích na epidemii/pandemii. Outbreak si drží laťku směle a úspěšně vysoko. ()

Ivo

Zlý generál Andrew Buresh se snaží za každou cenu zachránit tajemství svého Virofertu, v čemž mu usilovně brání chrabrý a čestný kapitán s opičkou v náručí (i v oddacím listu). Vše vrcholí vskutku realistickým leteckým dnem vrtulníkových akrobatů a dojemnými reunite slzami pod odstraněnou přilbou (jen Mr.Underwood s rezavým přelivem to asi nějak nedal? ). Jo - a máte někde prosím ty psy ? A mohla bych je vidět ?? Můžeme jen doufat že se na tento film teď taky rychle nepodívá i major Prcal a neporadí svému blábolícímu a v závratné extázi si honícímu dežo geněrálovi (a jeho milé Miss Pig Farm v pozadí) nová, moudrá a ještě účinnější bubu opatření v rámci současné pečlivě budované kokotavirové $$ mega hysterie a mentální pandemie... ještě tam jsou dozajista ve spisech nějaké rezervy ... Jedna hvězdička navíc jako prosbička k obloze aby to snad opravdu nenastalo ... ()

Razzor_82

"Nevíme jak se to přenáší." Vládní pokusy přerůstají v epidemiologickou katastrofu. Smrticí vir v hlavní roli tohoto kultovního filmu.  Vymazat bombou celé město plné lidí jen aby se zahladili stopy. V dnešní době zcela uvěřitelné. Výtečné herecké obsazení. Mrazivě nadčasový film. 8/10 ()

Gardenboy

Na rok, kedy bol tento film natočený je to docela solídny thriller. Vynikajúce herecké obsadenied a vynikajúci rqežisér (Nekonečný príbeh tuším) nemôžu dať ani iný výsledok ako vynikájúci film. ()

hlína

Slušné herecké výkony, omletá pandemická zápletka, slušný scénář ale......jinak nic moc. V době premiéry filmu by to bylo asi za více hvězdiček, ale teď je to jen průměrně dobrý apokalyptickoakční film. Kdyby byl opravdu tak kvalitní, věřim že by si tu kvalitu udržel i o desetiletí a více později, tak jako jiné Petersenovy filmy (Das Boot, Neverending Story) ()

waska

Petersen se s tím nemaže a maže si to rovnou vpřed. Skvělá atmosféra, napětí od začátku až do konce, perfektní výběr herců ( Spacey, Freeman, Sutherland, Gooding jr...) a vynikající Hoffman. Prostě nemůžu jinak. ()

Baron Noktur

Vzrušujúca a napínavá katastrofická dráma. Tento film som si dodnes pamätal len z detských čias, ale po dnešnom zhliadnutí musím povedať, že ma pribil k stoličke rovnako silno ako aj vtedy. Nesmrteľná klasika! ()

bull!nka

Film, který je v každé době aktuální a děsivý tím, jak je člověk zranitelný a bezmocný, skvělý Dustin Hoffman ()

danny_21

Dnes už klasická katastrofická podívaná o viru eboly, který se z Afriky dostal do USA, kde pustoší co se dá a tým lékářů pod vedení Dustina v boji s časem s nalezením protiléku v podobě sympatického mini opa. Není moc co vytknout, svižný děj bez průtahů, několik dramatických a akčních scén, partička skvěle hrajících hereckých veličin, Němčour umí a Danny má v apokalypsách v podobě virové nákazy zalíbení, Outbreak je jedním z těch nejlepších v žánru - 80 % ()

Acrobat

AK sa ma niekto pýta, či môže pozerať v nedeľu, sobotu, stredajšie večery nejakú smrtiacu niečo (epidémia, včely, sopky, asteroidy...), vždy mu dám za úlohu zistiť jedinú vec. Pozri či tam hraje Hoffman. Dvíham zároveň varovný prst, že v spleti Céčkových katastrofických filmov, ktoré lacné produkčné spoločnosti chrlia a sú určené pre video film (teda TV) je nevyhnutné nazrieť do teletextu, časopisu, či je to tá ozajstná, jedinečná, výborná, nadčasová, strhujúca Smrtiaca epidémia. Lebo je očami a mozgom viditeľná situácia, keď sa takejto témy zhostí prvotriedny režisér. Nemôžem si pomôcť, ale taký premyslený domino efekt, ktorý urobí tá rozkošná opička, má tendenciu baviť aj po desaťročia. Každý element filmu je rozpracovaný a vyriešený, krásna rozvetvenosť dáva pestrosť dejových linií, tragické momenty, vojenské aspekty...Slúži k faktickej cti, že každý, ktorý ovláda svoju profesiu, ju naplno využíva a nemieša sa do spasiteľských komplexov. AK raz "čmeliak" má len dve rakety...tak má len dve. Čo si budeme nahovárať. Príjemné napätie, pocit zaangažovania sa s globálnym problémom. Umývajte si ruky! ()

Inozuka

Ebola zase obchází světem, takže je na čase po letech oprášit tenhle starý film o hrozbě nákazy jedním z nejzákeřnějších virů světa. Smrtící epidemie je silný film s dobrým námětem, zpracováním i hereckými výkony. Jedinou slabinou je typicky americká snaha o akčnost, která dojem trochu snižuje. Honička s helikoptérami je sice dobře natočená, ale nějak mi do celkového konceptu nešla. Jinak to bylo ale na výbornou a když tak sleduji z denních zpráv, kde všude se objevují lidé nakažení ebolou, musím připustit, že skutečnost může být možná ještě děsivější než jak ji ukazuje Petersenův film. ()

Hannibal1913

Já jsem jako děcko ten film hrozně žral, pouštěl jsem si to na VHS s nápisem VIRUS dokola tolikrát, až se zničila páska. Ale teď jsem se podíval po letech a ona je to celkem blbůstka :-) ()

mvukotic

Skvelý thriller, ktorý však začne trošku čaptať, keď chce byť aj akčným filmom. Petersen vždy vedel vybudovať dokonalú atmosféru čohokoľvek a neskôr v Tróji dokázal, že aj tie akčnejšie pasáže zvláda bravúrne. Tu to však pôsobí veľmi amatérsky a televízne. Ináč všetko ostatné na výbornú a k tomu hviezdne herecké obsadenie - záruka príjemne strávených dvoch hodín. Podobné filmy v dnešnej dobe veľmi chýbajú. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen