Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se totiž chovat, jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče. Princezna si zoufá, král s královnou taky, jenže královský slib je královský slib. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu. Autorem originálního a vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil Karel Janák. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovou jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána. Pohádka se točila v nádherných lokacích hradu Bouzova a na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic. (Česká televize)

Ironfood

Začátek celkem slušný, párkrát jsem se i zasmál. Bohužel pak to začalo vypadat, že ztratili scénář a rozhodli se nějak to na tu hodinu a půl dotáhnout i bez něj. S jediným nápadem - že hloupý Honza nemá správné vychování pro královskou rodinu - se holt celovečerní pohádka utáhnout nedá. Místo nějakého smysluplného vývoje příběhu tu máme spíš takovou změť nesoudržných scén. Také mě poněkud zarazilo, proč kontrolou obličejů nemusejí procházet zrovna kominíci, hodně křečovité mi přišlo i pozdější zadržování podezřelých na základě vychování. ()

made1

Počáteční námět jak ty dva k sobě vlastně vůbec nepasují vypadal slibně, ovšem Egon mi to svým únosem královské rodiny pokazil a téměř hitlerovská i když nadsázka to poslala do kopru. Princezna byla pohledná, ale moc se neukazovala a Honza chudák, aby to zkoušel pořád dokola. Pohádka Korunní princ mě zaujala rozhodně víc. ()

Zagros

Každoroční proud českých vánočních pohádek pokračuje a je čím dál větší a bohužel také naředěnější. Těžko může každá z našich televizí natočit několik kvalitních pohádek ročně. Přesto se o to stále snaží. Vznikají tak povětšinou stěží průměrné kusy (čest výjimkám). Princezna a půl království je toho krásným příkladem. Neoriginální příběh, průměrná výprava, chabé pokusy o vtip a slabé obsazení. Matouš Ruml nemá rozhodně na prince charizma a působí jak chudáček. Eva Josefíková jako princezna už je na tom lépe a Marek Eben (po snad dvaceti letech ve filmu) je fajn. Nicméně jako celek se pohádka drží stěží na průměru. Ale vzhledem ke konkurenci posledních let nechám i tu menší třetí hvězdu. Jednou podívat se na to dalo, ale na opakování to nebude. ()

SpaceOdyseus

No vida. A pak, ze to nejde. Staci se debilne nepitvorit, napsat jednoduchy a primocary pribeh a je to. Civilni Ruml, civilni Eben, ani zaporak to zbytecne neprehani, zadne falesne zuby, bradavice ani karikaturni pitvoreni, ktere nesnasim ala Bohdalka. Obcas reziser prekvapil zajimavym kamerovym uhlem nebo jizdou, obcas se povedl vizualni forek a ja se bavil. Cele to bylo fakt prijemne civilni a to mi u stedrovecerni pohadky staci. ()

B4TM4N

Štědrovečerní protitah budovatelských padesátkových klasik, kde ČT přichystala "aktuální" verzi přetření třídních rozdílů Ebenovou tyčí etikety a ladnými prvky mazurky vrátila celkový mentální průměr vánoční televize bezpečně zpátky do devadesátek. ()

Gogo333

Pohádka docela i koukatelná. Potěšilo po příběhové stránce, že zase trochu krapet něco nového. Obsazení slušné. Občas pohádka i pobavila. Nejvíc potěšilo ukázání zámku Hradec nad Moravicí o kterém jsem neměl ani tušení, že tu máme. Takový krásný zámek mě nadchnul a je jasný, kam si v létě udělám výlet. 60% ()

Foxhound#1

Jako místy to bylo takový divný až blbý, ale ve srovnání s těmi poklady let minulých to je stále lepší průměr a Prachař toho egocentrickýho idiota hrál skvěle (nebo nehrál?). ()

xmatysekx

Princezna a půl StarDance, jak napsala Spáčilová mě přijde poněkud trefné. Nicméně po loňsku příjemná Štědrovečerní pohádka. Mohli by po letech ale dát pauzu a někdy zkusit pustit něco, co už bylo. ()

bloodcountes

Pohádka vtipná, exteriréry krásné, Evičku mám ráda a Matouš? Ten je prostě k sežrání. Na zabití je Eben a to opravdu hodně. Fakt hodně hodně blbý až trapný. Tomicová opět sama za sebe, to je trapný asi ani neumí hrát nic jinýho, než tlustý blbý nenažraný nezdravě ambiciozní nány, ale hraje je opravdu dobře. Prachaře nemám vůbec ráda a tady jsem ani nemusela, takže veškerá spokojenost. Pár vtípků pobavilo a nejvíce ten se zmanipulovaným davem mávajícím červenými kartami. "Neměli by volat "sláva JEJÍ velikosti?" "Oni to neumí, mají naučeno jenom to jedno". Fakt celkem slušnej políček do tváře ...inu, víte koho:)))) Jo, a mohla tam bejt taky nějaká ta Egonova lavička (ale myslím, že i tak to byl vtípek dobrej:))) Velice velice silné tři hvězdy. ()

filipvrbik

Tak trochu jiná pohádka, která začíná tam, kde ostatní končí - je to celkem vtipné, Král velký EGOn v podání Jakuba Prachaře je skvělý, Matouš Ruml s Evou (má dnes svátek) Josefíkovou tvoří sympatický pár, a není to moc dlouhé takže se člověk nestihne nudit. Co mi všek přišlo ne úplně výtečné byl Marek Eben- na jednu stranu vtipný, na druhou trapný jak ve Star Dance (do role se hoodil znamenitě, ale hodně přehrával), každopádně letošní štědrovečerní pohádka nepropadla...60% ()

mira007

Štědrovečerní pohádku roku 2019 jsem shlédl poté, co jsem si pustil rozhovor s Evou Josefíkovou, kde sdělila, že je to její poslední princezna, protože už je na tyhle role stará a bác, jakmile se objevila na obrazovce, já ji najednou viděl děsně starou a všímal si vrásek, které dvacítky nemají. Rejža Janák to pojal konzervativně po minulém propadákovém experimentu Žita a vsadil na známé tváře a jako statečného Honzu dal Rumla ( taky už starej na lovení princezen ) a jako skvělého padoucha Prachaře. Překvapivé milé obsazení Ebena potěšilo. Bál jsem se, že pohádka bude o buranovi vs. etiketa , ale naštěstí ve třetině filmu to nabere klasický směr, kdy Honza jde osvobodit princeznu z rukou gaunera. Spíše lepší průměr, ale jednou a dost. PS: Letos v obou vánočních pohádkách ( Čarovný kamínek ) je záporák potrestán svatbou s osobou, kterou nechce ... WTF? ()

Esgalnor

Až na nelogicky se chovající princeznu, příliš televizní kameru a povrchní jednoduché ženské postavy to je docela fajn průměrná vánoční oddechovka s několika povedenými vtipy, kvalitním obsazením a celkem pěknou výpravou. Zas tak mě to sice neuchvátilo, pořád nechápu, proč vlastně Ruml o princeznu tolik stál, ale za Ebena dávám smířlivou vánoční třetí hvězdičku. Slabších 5/10. ()