Torque: Ohnivá kola

Zbesilosť na dvoch kolesách

• Nový Zéland

Akční / Krimi / Thriller

USA / Austrálie, 2004, 81 min

Mě se to celkem líbilo. Je to nadprůměrná zábava, která vůbec nemůže nudit, třeba díky poměrně krátké stopáži. Příběh je jednoduchý, ničím sice neoslnující. Závodů a taky akce je zde poměrně dost. Pro mě je to netradiční film, který se jen tak nevidí. Nelíbilo se mi sice rádoby vidlácká stránka filmu. Pecka to není, ale film minimálně na jedno shlédnutí ano. Hodnotím na dobrých 68% = ***(6.12.2012)

• Boogeyman

Asi nejvíc mě dostala scéna na dětském hřišti, kde ten hlavní kladný megadrsoň (ovšem nekonečně oduševnělý) svý holce vypráví o tajných přáních usadit se, postavit si dům někde v nedotčené přírodě a přitom kolem sebe děsně frajersky rozbíjí flašky od piva, chudáci děti až si budou vyndávat střepy z kolenou. Torque prostě překonaly veškerá očekávání a směle se vyhouply do vrchních příček žebříčku největších hovadin jaké jsem kdy viděl. A když pomyslím na hyper drsný výraz Kostky ledu, motokarate ženských hrdinek, nebo závěrečnou honičku, kdo ví, jestli Torque nejsou nakonec úplně největší „mainstreamová“ sračka dusud viděná.(14.9.2009)

Torque je vlastně moderně aktualizovaná kovbojka - jsou zde obdobně rozlišeni hodní, zlí a neutrální (především prostřednictvím motorek-koní), děj je rychleji posouván kupředu neustálým cestováním/jízdou a film má řádný spád, nechybí zde souboje na koních (ano, motorkách) a samozřejmě "přepadení" vlaku. Podobně pravidla jsou jasně daná "Nejseš za mnou, nekryješ mi záda, seru na tebe". Svým poměrně kýčovitým vizuálem a klipovitou režií akčních scén Torque sedí ve filmovém světě, ale děj vyvíjí mnohem reálněji, mimo filmový svět, kterýmžtopádem si nemusí vypomáhat stereotypními deus ex machina záchranami (viz. scéna v garáži s blížícím se finále filmu), což je jeho nejpřekvapivější a nejcennější prvek. Navíc parodie, nikoli žánrová návaznost, na Rychle a zběsile je vyznačena už v úvodu ("Proč z vás řízení aut dělá takové debily?"). Torque je dvojaký film poskládaný ze slupek všednosti logických v reálném životě, zatímco se zdánlivě navážno tváří jako tupá akce. Dle nízkého hodnocení bych si představil, že Torque je přesným opakem takových filmů, které se vám líbí než si uvědomíte, jaké to jsou hlouposti. A zároveň je běžný divák sledováním Torque zmatený, neboť nečeká, že se setká s nekonvenčním počinem a jistá všednodennnost filmu ho nestimuluje k zaslouženíhodnějšímu uchopení.(29.5.2013)

Pokud někdy posloucháte diskuzní pořad Rádia 1 Odvážné palce s Františkem Fukou a Tomášem Baldýnským, určitě jste již slyšeli o filmu Torque: Ohnivá kola. O filmu zmiňovaném při snaze zpochybnit Fukovu kompetenci hodnotit filmy. Dal mu totiž palec nahoru, což Baldýnský není schopen akceptovat. Vtip je v tom, že to není takový děs. Ve filmu se pořád něco děje: borci nadzvukovou rychlostí sviští na svých vytuněných motorkách, sexy roštěnky svůdně kroutí prdelkama, hyperdrsní negři cedí nelítostné hlášky, záporáci vyhrožují zabitím, muzika hraje na plné pecky – ani mě nenapadlo se začít nudit. Jen jsem si po těch osmdesáti minutách nějak nedokázal odpovědět na otázku: „o čem a k čemu to vlastně bylo?“. Ale myslíte si, že ve filmu s názvem Torque: Ohnivá kola je děj důležitý? Já si to nemyslím, zábava je v podobném případě na prvním místě. Není to film chytrý, logický, či smysluplný, ale protože to o sobě ví, nepůsobí až tak stupidně. Důkazem sebeparodie můžou být některé hlášky („Čemu ve větě: už tě nemiluju, seš mizera a už tě nikdy nechci vidět, jsi nerozuměl?“ nebo „Nezaplatíš benzín?“), i některé scény (lajna močících týpků). Důležitější než vtip byla pro tvůrce bohužel akce. Ne, není natočena špatně, naopak neuvěřitelně efektivně a skutečně „rychle a zběsile“, jen jaksi nepůsobí akčně. Uvědomoval jsem si, jak nehorázně je to cool, ale můj adrenalin nepřeskočil ani laťku „nic to se mnou nedělá“. Dobře se na to dívalo, akorát to postrádalo pořádný „drajv“. S ním bych možná uvažoval o ještě vyšším hodnocení. A co z toho plyne? Baldýnský nepozná kvalitní film :-). 60% Zajímavé komentáře: Brouk, 902 10(28.10.2006)

• Shit

Co to bylo za děsnou blbost? Hlavni hrdina nesympatickej, namachrovanej a trapně hláškující a všichni ostatní stojí za stejný hovno. neustálý prosazování motorek taky docela sere a stupidní manévry na nich jsou spíš k smíchu, to by se tak akorát mohlo objevit ve sci-fi komiksu a ne ve filmu. Nic trapnějšího sem poslední dobou fakt neviděl(3.11.2006)

• - Motorka Y2K, na které se Ford (Martin Henderson) snaží chytit Henryho (Matt Schulze), skutečně existuje. Je to MTT Superbike, hnaný Rolls-Royce allison 250, který se běžně používá ve vrtulnících. (KucC)

• - O roli Chiny se ucházela Paris Hilton, postavu nakonec ztvárnila Jaime Pressly. (KucC)

• - Cisterna Peterbilt, která se objevuje na začátku filmu a způsobí pád jednoho z jezdců, pochází z filmu Duel (1971). (ondrach)