Místnost sebevrahů. Hater

(festivalový název)

Tomek Giemza (Maciej Musiałowski) je usvědčen z plagiátorství a vyloučen ze studia práva. Rozhodne se však tuto skutečnost skrýt a nadále dostával finanční pomoc od rodiny Krasucki (Danuta Stenka a Jacek Koman) – rodičů své přítelkyně z dětství Gabi (Vanessa Aleksander), do které se tajně zamiloval. Podvod však vychází na světlo. (sator)

NinonL

Dvojka se mi líbila stejně jako jednička. I tady je hlavní hrdina hodně výrazný (hraje tu jiný herec). Pomsta počítačového hackera a znalce facebooku je vskutku výživná. Na politiku jsou zřejmě třeba hodně silné nervy. ()

annanah

Asi bych se o polskou kinematografii měla zajímat víc, protože tento film, kde nebyla snad ani jedna sympatická postava, mě absolutně uhranul a od první minuti jsem byla připoutaná k obrazovce. Opravdu neuvěřitelně mrazivá podívaná. Češi by se měli u sousedů ze severu učit, jak točit opravdu dobré filmy. ()

Praxis

Film, který ve vás vyvolá jen zhnusení nad totálně nechutnym hlavním hrdinou, který si postupně omotává všechny ostatní postavy kolem sebe až do šíleného finále. Maciej Musialowski to zahrál takovým způsobem, že vám z toho leze mráz po zádech. Film, který nemá kladného hrdinu. Jen záporné a všichni se chovají slizce. Patologický thriller o možnostech současné digi doby, ze kterého vám dobře nebude. 80% ()

petrsv

Jako náhled do dnešních reálií v politice, oblasti IT, sociálních sítí, atd. skvělé. Trochu moc už to bylo v oblasti zbraní. Lepší střih a zkrácení by filmu prospělo. ()

MikO_NR_1909

Bizardná ukážka sociopatizmu a zneužívania sociálneho marketingu skrz najpovolanejšie komunikačné prostriedky dnešnej doby. Vždy si cením, keď je film sám o sebe postavený na inovatívnych vzorcoch a funguje na kvalitnej paralelnej substancii a zaujímavý je vo viacerých rovinách, ktoré by sa dali samostatne rozviesť. Svet Tomeka je virálny a fantaskný a pritom tak blízky súčasnému svetu prepojenia reality a sociálnych sietí. Možno menšie nedostatky preexponovanosti a prekombinovanosti nahrádza nápaditosť a vnemovosť, ktorá z diela doslova srší. ()

Bordoshut

Recenze na polský film The Hater (Místnost sebevrahů. Hater): Hrozně bych si přál, aby se mi to líbilo víc, protože atmosféra je úžasná, scénář je skvělý a hlavně je to mind-games film, které mám tak rád, nicméně bohužel tomu chyběla jiskra a větší smysl. Hlavní představitel je jednoduše vynikající herec – a to jak ve filmu, tak ve skutečnosti, dokázal inteligentního mstivého psychopata ztvárnit na jedničku, ovšem pořád mi tu scházelo něco, o co by protagonistovi šlo, kromě tedy té jeho vysněné dívky, něco hmatatelného, k čemu by v průběhu filmu výrazněji směřoval, co by mu nakonec všechny ty jeho brikule přinesly. Nic takového tam však naneštěstí nebylo, sice nakonec – pozor mini spoiler – získal tu vytouženou holku, ale to je asi tak všechno a after all nedává vůbec smysl, proč by dělal to, co dělal, co by z toho měl, kromě vlastního potěšení. Tím pádem působí The Hater hrozně neuceleně, jako by sledoval jednotlivé akce a reakce, které mezi sebou spojuje jen hlavní protagonista. Film je promyšlený kolotoč událostí, které ale nikde nezačínají a ani nikam nevedou. Prostě se jenom dějí. A s tímhle já se nemohu smířit, ne ve filmu, jenž by přitom docela klidně mohl být jedním z mých nejoblíbenějších. Strašná škoda. ()

zipper111

Po Corpus Christi, což je naprosto vynikající předchozí film režiséra Komasy, jsem si říkal, že ho musím sledovat. Ten chlap má fakt talent a cit pro postavy a na relativně malém prostoru umí rozehrát velké divadlo. No a musím říci že jeho další film je taky vynikající, byť je úplně jiný. Velkou část filmu jsem vlastně moc nevěděl, s kým z této plejády postav bych měl vlastně sympatizovat. Tomek je ze začátku i docela sympatickej kluk, kterej má prostě smůlu a navíc je tak trochu obětí chudoby. Jenže, ne vše je tak, jak se na první pohled zdá. Postupná gradace filmu a skvélá práce s postavami mě hrozně bavila a konec to celé jen orámoval. Letos asi nejlepší film, co jsem zatím viděl. 5* ()

slord

Po Corpus Christi ďalšia poľská pecka, ktorá zaujme. Je to skvelo nasnímané, hudba je veľmi dobrá a vo výsledku to je dosť silný film, ktorého sledovanie nebolo vždy jednoduché. Hlavný hrdina je pekná sviňa a ide si za svojim cieľom bez ohľadu na to aké morálne či etické zásady poruší, Maciej Musialowski predviedol herecký koncert a veľmi ma bavil. Zároveň film poukazuje na závislosť ľudí na sociálnych sieťach a ich ohromnú silu. Koniec filmu vyústil dosť intenzívne a celkom nečakane. Tento ďalší kvalitný počin Jana Komasa vo mne dosť zarezonoval a užil som si ho naplno. 9/10 ()

Trevor

Načasovanie filmu z politickým podtextom v ktorom je v konečnom dôsledku obeťou kandidát na starostu Varšavy, značne proeurópsky a liberálne orientovaný tesne pred prezidentskými voľbami v Poľsku nápadne pripomína uvedeniu filmu Sviňa do kín slovenských. Kým Sviňa svoj účel splnila, v Poľsku ani tento účolovo natočený film na víťazstvo proeurópskeho kandidáta nestačil. Dobrý výkon Tomeka ešte výraznejšie podčiarkol fakt ako sa v dnešnej dobe najmä sociálnymi sieťami šíri politická propaganda, ozrejmili čo to o chatových trolloch a trolích farmách z cielenou propagandou zameranou voči konkrétnej osobe, politickej strane či človeku. Masu ľudí dokáže zmanipulovať jediný človek, ktorý na jednej strane obhajuje liberalizmus a na druhej nacionalizmus a ovečky lajkujú, sharujú a klikajú a úžitok z toho má niekto úplne iný. V závere to už bolo trochu prehnane pritiahnuté za vlasy, ale podstata politiky a nenávistných prejavov, ktorých sa človeku dostane aj v pošte či komentároch na tunajšej databáze je vystihnutá viac ako dobre a aj preto hodnotím o niečo zhovievavejšie ako pri iných filmoch. ()

hygienik

Teraz už chápem, prečo Krzysztof Zanussi dostal toľko poľských filmových anticien. Jeho svet a svet Jana Komasu - miláčika dnešného poľského diváka, sú ani nie tak nezlúčiteľné, ale priam antagonistické. Filmy Komasu mi prídu surové, sebestredné, ale hlavne bezcitné voči ľudským slabostiam. Zanuussi chcel pomôcť svojim hrdinom byť lepším človekom. Čakám na nového Zanussiho. ()

IceQueen

V byte teplo, že by aj čert klimošku zapnúť chcel a mne pri niektorých scénach mráz po chrbte behal. Hotový Talentovaný pán Giemza. Mladý Maciej Musiałowski to zvládol parádne. ()

sofiapetra

Nepříjemný, ale velice chytrý film. Jakmile se zlovolná vyšinutost snoubí s prudkou inteligencí, dopadne to nějak takto - a ani se na to nepřijde. ()

BoredSeal

Tohle je naprosto fascinující film o současné době a bez pochyb nejlepší letošní film, co jsem viděl. Zatímco v ČR se točí jako "důležité" filmy o kolaborujícím šarlatánovi, co kouká do moči, v Polsku už režisér Komasa opět poněkolikáté vyráží svým snímkem dech. Uau. ()

M.i.k.e

nedokážu upřímně posoudit do jaké míry je to politická agitka v návaznosti na nedávné prezidentské volby,protože jsem natolik unaven českou politikou,že sledovat tu polskou vážně nechci.I bez toho je ovšem Hater nepříjemně mrazivý thriller,který se motá okolo hodně aktuálních témat jako extrémní nacionalsimus,liberalismus a ohromná moc sociálních sítí,kdy někomu zkurvit život (v tom lepším případě) je poměrně snadné - samozřejmě z předpokladu,že k tomu máte prostředky a sám jste bezskrupolózní svině.Macie Musialolowski je tu jako polský Prchal výborný.Snad jen ta stopáž je v určitých momentech až příliš a zbytečně ředí tempo...80% ()

Aljak

Názov "Sala samobójców" je v tomto prípade absolútne neopodstatnený, keďže film neodkazuje absolútne v ničom na pôvodný Komasov film Sala samobójców spred 9 rokov. Ale odhliadnuc do toho ma heker-hejter celkom bavil - bola to zaujímavá reflexia súčasných trendov v (anti)reklame a (anti)kampani, ktorá je pomaly ale isto bežným prostriedkom v konkurenčnom boji, hoci absolútne mimo akejkoľvek fair-play. Akurát mi bolo ľúto, že to bolo miestami až príliš prehnané a nechce sa mi veriť, že by to bolo až tak jednoduché toto všetko uskutočniť, tak ľahko ako to tu bolo odprezentované. Nič to však nemení na skutočnosti, že film stál za to, a určite je to lepšie ako Komasov počin spred 9 rokov s rovnakým názvom. ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly