Místnost sebevrahů. Hater

(festivalový název)

Tomek Giemza (Maciej Musiałowski) je usvědčen z plagiátorství a vyloučen ze studia práva. Rozhodne se však tuto skutečnost skrýt a nadále dostával finanční pomoc od rodiny Krasucki (Danuta Stenka a Jacek Koman) – rodičů své přítelkyně z dětství Gabi (Vanessa Aleksander), do které se tajně zamiloval. Podvod však vychází na světlo. (sator)

vyfuk

Komasa se docela činí. Poté, co si mohl domů odnést alespoň nominaci na Oscara, tak má na kontě pokračování svého asi nejznámějšího filmu, které dopadlo v celku lépe. Spíše asi protože nejde o nějaké trochu emařské a nic neříkající drama, které je čistě psychologické dílo, kde jsou problémy puberťáků, které mohou dost nelibě vyeskalovat. Zde máme z ničeho nic film, který vypadá stejně, rozjíždí se stejně, ale nakonec má mnohem tvrdší, silnější a větší poselství. Příběh zhrzeného chlapce, který se rozhodne mstít trochu zvláštním způsobem. A to tím, že rozvrátí celou společnost. A tak nějak je zajímavé, že se film věnuje docela dost do teď nekonkrétní problematice placených trollů, což je velmi zajímavé překvapení. Film se stále v nějakých částech rozjíždí a nebo jede trochu pomaleji a mdle, ale člověk je schopen to na konci docenit kvůli celkovému vývoji postavy i situace. Člověk se trochu i pozastaví na opět odkazem na starý díl, kde se postavy dorozumívají skrze nějakou hru, což je v celku zvláštní a možná trochu laciné, ale je to forma originální reprezentace. Film ani tolik nemá s místností sebevrahů nic moc společného, ale člověk cítí odkaz. Situace i ve společnosti se změnila a možná to právě chtělo natočit takovýto film. Dokázal bych si i představit, že Komasa přijde jednou s dalším dílem. Ale možná si budeme muset počkat dalších deset let. Než se zase změní situace a něco se bude muset dít. Jisté je, že další film od Komasy bude mít dost lidí v hledáčku. A proč by ne? Za posledních deset let nenatočil nic, za co by měl být vyloženě kritizován. A za dva roky natočil dva velmi uznávané filmy, a má za sebou nominaci na Oscara. ()

zigíš

Šílená cesta uplakaného bolestína na trůn krále sociopatů. Proč bych koukal na nějakého Jokera, když tady mám naprosto současný a více méně i reálný zrod super záporáka (a od sousedů) ?! Možná trochu dlouhý a překombinovaný ale režijně neskutečně nápaditý. Doufám, že Komasa natočí něco i mimo Polsko, nakročeno má parádně ! ()

Jello Biafra

Naturalistický thriller, ktorý otvorene podáva nielen spoločenské problémy súčasného Poľska (vzostup krajnej pravice), ale v konečnom dôsledku aj globálného Sveta. Rozoberajú sa tu témy imigrácie z tretích krajín a pôsobenie liberálnych politikov v bývalom východnom bloku a autori prinášajú aj pohľad do zákulisia PR agentúr, ktoré sa špecializujú na diskreditáciu celebrít a politikov. Sledujeme príbeh slizkého, kariéristického hajzla, ktorý sa práve v takej agentúre zamestná a veľmi rýchlo si osvojí špinavé praktiky spojené s nenávistnými kampaňami a vytváraním Hoaxov. Po čase však rozohrá hru, ktorá bude mať fatálne následky. Režisér Jan Komasa mňa po filme Corpus Christi znovu utvrdil, že je jedným z najväčších režisérskych talentov súčasného Poľska a k tomu je tu k dispozícii plejáda talentovaných hercov. Záverečná pasáž mi vyrazila dych a ešte veľmi dlho po dopozeraní som ostal v šoku. ()

Maynard.

Vůbec nevím, co si o tom mám myslet, mám v hlavě střepinu jako pšst z korejské války :o). Hodně zvláštní film, kterej mi hlavním hrdinou připomínal "Slídila". Ovšem slídil je mnohem víc svižnější a záživnější. Ne, že bych něco měl proti polskýmu filmu, ale tady se jim to moc nepovedlo. Z hlavního hrdiny ovšem takový zvláštní mrazení mám. Kdyby rači svůj důvtip a čas investoval do něčeho normálního, hned by bylo na světě líp. Buď jak buď, tohle už vidět nepotřebuju, ale pár dní mi z toho něco v hlavně zůstane... ()

666Carnage

Další snímek dostupný na Netflixu. Polské drama, které má tak slizkého hlavního protagonistu až jsem si ho nějak oblíbil. Tomek je kluk co si podělal život paděláním práce na škole a ještě ho odkopla rodina co mu tu školu dotovala. Tak se nechá zaměstnat ve firmě co špiní lidi na sociálních sítích a začne ničit život každému koho zná. Slušný drama co se sice táhne ale to vůbec nevadí protože takhle atmosféra k tomu prostě patří. Tohle by si měl pustit každý kdo má rád dramata a filmy o nickách co poserou život každému a sobě ho nakonec vylepší. 75% ()

Kienast

"zrození netvora" Komasa natočil parádní film s excelentním Maciejem v hlavní roli. 8/10 Vyměním Komasu za Trošku a Magnuska. ()

klukluka

Je to perfektně natočený a zahraný, ta mimická drobnokresba představitele hlavní role byla vážně nevídaná a úplně nejlépe to vystihuje závěrečná scéna u rodinného stolu. Překypuje to nápady a motivy a já snad poprvé v životě trestám tvůrce filmu za to, že měli ve filmu těch kudrlinek moc. Tomek je všechny nakonec obsáhnul, se všemi zúčtoval, nemám pocit, že by na někoho zapomněl, i když svoje aktivity rozjel na sto světových stran, ale hrozně mi z toho čouhal film, reality v tom pro mě bylo pomálu. Přesto je Hater další hmatatelnou ukázkou toho, jak vyspělá je v současnosti polská kinematografie. ()

Disease

Sice to nemá moc společného s "prvním dílem", snad kromě odkazu generace polského "morálního neklidu", ale když už to mám porovnat, tak určitě o dost lepší. Parádní studie psychoně, který jde tvrdě za svým. ()

Rozjimatel

2,5 Film s mrazivou atmosférou a silným nábojom, lenže žiaľ vždy sa dostavil nejaký "To snáď nie!" moment, ktorý ten náboj okamžite rozbil. Celý film padá práve na množstve rôznych nereálnych prvkoch. Nevierohodný bol najmä vývoj hlavného hrdinu, ktorý sa z neschopného lúzra za veľmi krátky čas vypracoval na mocného manipulátora, div že nie pána sveta. A to všetko ani nie rok po dovŕšení dospelosti. Téma manipulácie v dnešnej spoločnosti je určite zaujímavá, to, ako s témou film narába, sa mi ale veľmi nepáči. Nezaujali ma veľmi ani postavy. Okrem toho, že žiadna postava nebola nejakým spôsobom sympatická, nenašiel som tam ani jedinú výraznejšiu postavu (snáď okrem šéfky, ktorú hrala Agata Kulesza). ()

mira007

Polský thriller o mladém manipulátorovi, kterého vyhodí z práv, ale dál pobírá podporu svých donátorů jejichž dceru tajně miluje a dá se do služeb agentury, kde uplatní své temné schopnosti pomocí sociálních sítích ničit protivníky včetně kandidáta na starostu Varšavy Macieje Stuhra, kterého podporuje rodina, která mu financovala studium. Hodně zajímavý film, který se dotýká současných témat fake news a manipulace davu, ale sráží to dlouhá stopáž, která rozmělnila napětí občas do nudy a kdyby nebylo výborného finiše, tak čtyři hvězdy nedám. PS: Polská kinematografie opět posouvá hranice dál a dál, filozoficky jsem zapřemýšlel, co přesvědčí největší polskou hvězdu na vrcholu Stuhra, aby měl homosexuální líbací scénu, čímž se podle mne definitivně odepíše u poloviny polského konzervativního publika. ()

TheSpearCZ

Polsko nám přineslo absolutní skvost v podobně Psychologického Drama/Thrilleru a nutno dodat, že Poláci jsou momentálně nejlepší, co se týče zobrazování současnosti a tento trhák je tím dokonalým příkladem. Dlouho sem neviděl film, který by se od začátku postupně stupňoval, budoval celé dvě hodiny hustou atmosféru a vrcholil neuvěřitelně intenzivním finále s několika geniálními zvraty ve stylu Finchera. K tomu taky musím vystavit poklonu hlavní postavě (Maciej Musiałowski), který lépe zahrát nemohl a u mě má Oscara, protože jsem podobně vysoce kvalitní výkon neviděl již hodně dlouho. Samotná Varšava (a celý svět), který zde Jan Komasa představuje vyloženě vystihuje dnešní dobu, kdy lidé jsou jen loutky ve hře někoho úplně jiného a všechny ty odporné a nechutné věci jsou v dnešní době na denním pořádku. Bezesporu se jedná o inteligentní snímek, který na mě hrál všemi barvami a který se rozhodně ne každému bude líbit. 5* ()

petikacka

Ačkoliv mám polský kinematograf ráda není třeba příliš přeceňovat. O obsahu mluvit nechci ten je jasně odporný jako je dnešní politika a sociální sítě. Vadily mi časté příliš statické záběry, které mi přišly zbytečné a taky poněkud přepálená stopáž. Být to o 20 minut kratší byla bych spokojenější. Jinak je to záslužný počin ukazovat všem ovcím, že je třeba používat vlastní kritické myšlení a nevěřit všemu co si kde přečtou. Už dávno žijeme v MATRIXU a rozhodně o všem nerozhodujeme my sami, ale neustále s námi někdo manipuluje. Ovšem zůstat rovinným člověkem za nás nikdo neudělá. Za mě 85% ()

Psice

Nový Komasův film je opět excelentní. Nejspíš bych si ještě před pár měsíci řekla, že je pár scén trochu přitažených za vlasy, ovšem po letošním útoku rozvášněného davu na Kapitol si to již netroufám tvrdit. Komasa si i nyní bere do hledáčku téma člověka na okraji společnosti a jeho důstojnosti - vytváří další sociální drama a staví diváka před konfrontaci, zda by se Tomek uchýlil k takovým činům, pokud by byl společností uznáván jako někdo rovnocenný, kdo je nositelem důstojnosti. Zde Komasa naráží na touhu po uznání (thymos) jakožto neoddělitelné součást lidské duše. Hegel dokonce tvrdí, že je člověk za uznání své důstojnosti schopen položit svůj život. [O touze po uznání se zmiňoval již Platon a rozsáhle o ní pojednává Francis Fukuyama v Konci dějin a rozpracovává ji v Identitě právě v souvislosti s důstojností.] Tomek si zpočátku přivydělává při studiu nejspíš jako „čistič“ nežádoucího obsahu na internetu [doporučuji dokument Čističi], což nepochybně ovlivňuje Tomkovu psychiku. Komasa tak otevírá diskuzi nad tím, do jaké míry ovlivňují člověka jeho biologické dispozice a do jaké míry jej ovlivňuje kultura, které se od sebe navzájem učíme, kterou si předáváme. Možná měl jen Tomek smůlu, že se narodil do „špatné“ rodiny nebo na „špatném“ místě - možná je obětí sociální nerovnosti… Komasa nám velmi zřetelně ukazuje, jak snadno jsme manipulovatelní. Otázkou je, zda to vidět chceme, neboť se domníváme, že jsou naše touhy a myšlenky autentické. Individualismus v nás tuto iluzi jen podporuje (vlastně nás stále dokola přesvědčuje, že jsme nemanipulovatelní, protože jsme jedineční), čímž utváří živnou půdou pro další manipulace a z nich pramenící násilí. Kromě již zmíněného útoku na Kapitol, který by se nejspíš neuskutečnil bez šíření dezinformací a podněcování k nenávisti přes sociální sítě, můžeme najít společného jmenovatele i v systematickém vyvražďování Rohingů v Myanmaru či v šíření dezinformací (nejspíš z makedonského městečka Veles) v souvislosti s americkými volbami v roce 2016. Žijeme v dezinformační době plné hybridních válek, ale také sofistikovanějších (a skrytějších) forem násilí. Jestliže Joe Biden po útoku na Kapitol říká, že „tohle není Amerika“, tak jen stvrzuje, že v Americe existují dvě skupiny – my a oni a že ti „druzí“ se budou muset nejspíš stát ještě neviditelnějšími, protože zkrátka nezapadají do představy o Americe. ()

M1k9

Svět ve kterém v posledních letech žijeme může být pro někoho hodně surový a tohle je dokonalá sonda do zákulisí intrik a takzvaných sociálních sítí. Produkují nové vítěze o kterých ví celý svět a nové poražené, vyvržence společnosti, zapomenuté ve tmě, utápějící se v depresích. Jakmile člověk ztratí svůj d o k o n a l ý image, může se to všechno rázem zbortit jako domeček z karet. Tady začíná Tomkův příběh. Chvíli si pobrečí, ale pak se vydá na cestu za odplatou. Místo toho, abychom se tak nějak k sobě chovali lidsky to vypadá, že spějeme k tomuto nevyhnutelnému peklu, kde nikdo neví, kdy si pro něj někdo přijde pro odplatu, anebo zda-li se náhodou neocitl na listu nežádoucích osob. / Film má myšlenku, kterou precizně rozvedl a napínavě zakončil. Bravo!   8.5/10 ()

Atheas

Poláci točí aktuálně nejlepší filmy na světe a Hejter je důkaz. Krásně natočený odraz dnešní digitalní doby do podoby jednoho filmu. Podle mě mistrovské dílo. ()

Fifer

Polsko vs. Česko. Komasa vs. Zelenka. Polsko vítězí. Zelenkův Modelář se dotýká mnoha podobných témat. Kritika politických kampaní a zákulisních intrik (plus taky ten atentát). A Zelenka má svůj rukopis, Komasův thriller, kromě zasazení v Polsku, nerozeznáte od standardní americké produkce - je to řemeslná výroba bez špetky vlastního rukopisu. Přesto Komasa vítězí, protože Zelenka v roce 2020 řeší válku v Iráku a jména, která už většina lidí dávno ani napamatuje. Komasa je outdated leda v tom, že primárně řeší jen Facebook, ale ona myšlenka zneužití sociálních sítí platí i pro Tik-tok nebo Instagram, takže to tak nevadí. Nedá se nic dělat, musíme se od našich polských bratrů naučit, jak být zase světoví. Komasa natočil film, za který by se nemusel stydět ani David Fincher. Není to nic extra intelektuálního, určitě tam najdete vady, ale jako celek to frčí a perfektně směřuje k drsnému finále. ()

zahadum

Poľská verzia "Vrtenie psom " Bravúrne zvládnutá realistická štúdia ako to funguje v našej "Soros EU kolónii " V priamom prenose vidíme vznik a využitie tzv. fake news ktoré si na objednávku dokážu na kohokoľvek vytvoriť čokoľvek. Falošný pocit demokracie vystrieda silná depresia z toho v akom svete to vlastne žijeme. Myslím si,že presne toto mal na mysli Orwell v jeho slávnom románe 1984. Poliaci vynikajúca práca ! Ryba nie je mäso ! ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly