Místnost sebevrahů. Hater

(festivalový název)

Tomek Giemza (Maciej Musiałowski) je usvědčen z plagiátorství a vyloučen ze studia práva. Rozhodne se však tuto skutečnost skrýt a nadále dostával finanční pomoc od rodiny Krasucki (Danuta Stenka a Jacek Koman) – rodičů své přítelkyně z dětství Gabi (Vanessa Aleksander), do které se tajně zamiloval. Podvod však vychází na světlo. (sator)

Endavour

Že nám poslední léta až na pár výjimek ujíždí vlak v porovnání s polskou kinematografií je dosti pravděpodobné. U tohoto partikulárního filmu tomu nebude jinak. Film je velmi dobře natočen, používá moderní triky, nemluvím nyní o počítačové hře, která sloužila jako komunikátor. Mluvím zde o celkovým dojmu triků na plátně, které působí svěže a hlavně moderně. Tímto si film přiláká současnou generaci i tu starší, kde to povědomí o moci sociálních médií nemusí být vždy nikterak velké. Pro nás muže už třeba i herečka Vanessa Aleksander může být lákadlem k zhlédnutí tohoto filmu. Uděluji 85% a tleskám! ()

KosiR_ksr

Milé překvapení filmařského umu z Polska, milý ovšem není námět, přesto si zasloužil být zpracován a to přesně tímto způsobem. Snímek se dokáže člověku dostat pod kůži a pohřbít všechny jeho iluze a naděje v dobrotu lidstva. Po jeho skončení jsem si říkal "Snad podobných grázlů běhá po světě co nejméně". Velmi kvalitní snímek, který málokoho nechá chladným a zdaleka se nehodí pro poklidný nenáročný večer. 80% ()

Majkak

Studie sociopata nemajícího zábrany. Maciej Musiałowski věrohodně prezentuje nevinnou andělskou tvář, za kterou se skrývá hnusný čumák bez zábran. Přepísklý závěr je spíš vadou na kráse. Jinak skvělý průvodce světem špinavé PR. Kdybych respektoval etická kritéria, tak si budu hledat práci u jiné agentury. Přesně tak, Tomek potřebuje prachy a pro ně udělá cokoliv. Dobře fungující atmosféra světa lidí, kteří ty prachy nedokážou vydělat jinak. Směs osobních pádů, selhání a ochoty dělat hnusnou práci. ()

Rockerman

Manipulace, zastrašování, vyrábění falešných zpráv a velký cynismus toť zločiny současnosti. Všechno vzniká u počítače pomocí internetu a sociálních sítí. Geniálně vypointované politické drama, kterému nechtě musím ubrat jednu hvězdu za to, že levicoví "vítači" jsou tu jednoznačně to dobro a odpůrci také bez pardonu jako zlo. To se mi nelíbí! Jestli to nakonec není obáceně? ()

matthew.17

Toto je typ filmu, na aký človek natrafí naozaj raz za čas. Každý vie, že výborný scenár a obsadenie sú základom pre kvalitný zážitok. Tam kde však väčšinou hollywoodsky producenti nedokážu prekročiť svoj tieň a ponúkajú len štandard dobre zvládnutého remesla a tam, kde sa slovenskí tvorcovia márne snažia tomuto americkému štandardu aspoň trocha priblížiť, prichádza poľský film, ktorý je po formálnej stránke niekde úplne inde. K predlohe sa moc vyjadrovať nemusím, text je napísaný brilantne, je aktuálny, temný, a dáva priestor hercom ktorí sú skvelí. Čo mne najviac na tomto filme odstrelilo dekel je naozaj to, že z každej jednej scény kričí ako nad ňou Jan Komasa premýšľal, ako nebral hneď prvé riešenie, ako sa vymazlil s každým jedným detailom a ako ukázal, že aj žánrovka sa dá robiť INAK, jednoducho nadžánrovo. Wow, tlieskam a chcem viac. PS: Po nadšení ktoré vo mne Hater vyvolal som samozrejme siahol aj po jeho predchodcovi. Pôvodná Miestnosť samovrahov je otrasný film v ktorom nefunguje absolútne nič a ja len čumím, aký obrovský skok urobil Komasa za tých 9 rokov. Well... je svetlom nádeje pre mnohých súčasných tvorcov, že ak človek na sebe pracuje, nič sa nestane ak je jeden z jeho prvých filmov sračka, chlapci inšpirujte sa :)) ()

lemonova

Film, ktorý sa snaží odhaliť psychologické pozadie zrodenia ľudského monštra z mladého človeka, ktorý nezažil pocit skutočného láskyplného zázemia. Robí to veľmi sugestívne, strhujúco. Budete mať doslova zničujúci zážitok a v závere vás zrejme zamrazí ako mňa. Nečakajte svetlo na konci tunela, čakajte len to najhoršie. ()

agassi68

Tak máme o čom uvažovať, keď porovnám tvorbu poľskú a našu. Veľmi precízne vystavaný príbeh súčasnej psychopatmi premorenej spoločnosti, ktorí súc zbavení emočnej časti svojej povahy v rámci rovnováhy o to väčší manipulátori, vedia zručne používať a hlavne zneužívať všetky prostriedky na ukojenie svojich zakomplexovaných pováh.  Trošku skrátiť a plných 5.. ()

Shredo

Poľská briliancja. Film není moc propagovaný a mainstreamový, vďaka streamovacej platforme som ho objavil čírou náhodou. Za mňa žiaľ až desivo realistické, hodiace sa do dnešnej doby fake news, manipulácii, konšpirácií, digitalizácie a sociálnych sietí. Že je hlavný hrdina čistý dissociál s psychopatickými rysmi nie je pochýb, spočiatku je jeho vyčíňanie ešte v relatívne únosnej miere, dostane sa však do kontaktu s ľuďmi podobného razenia, ktorý svoj potenciál využívajú nie práve šťastným smerom. Vychovajú však naprosté monštrum, ktorému nesiahajú ani po päty. Pán Ripley bol velikán tohto formátu (podobnosť v krstnom mene oboch protagonistov je čiste náhodná), Poľský Tom to povýšil na inú, ďaleko viac desivejšiu formu, kde motivácia za mňa zostáva naďalej záhadou. Realistickejší typ diskreditácie osobnosti pomocou online internetového sveta dosiaľ nikdo lepšie nesfilmoval. Verejná mienka je veľmi vrtkavá a ovplyvniteľná záležitosť. ()

Evander

Polská kinematografie šla v posledních letech strašně nahoru a tento film je toho dalším důkazem. Hlavním hrdinou, ale taky vlastně hlavním záporákem, je naprosto bezpáteřní psychopat Tomek, jehož „životní trampoty“ sleduje hlavní dějová linie. Děj prozrazovat nebudu, ale je k zamyšlení, jakou moc ve skutečnosti mají sociální sítě. Hater je sice jen film, ale přenesení těchto praktik do reálného života je velice snadné si představit. Závěrem jen dodám, že film má fenomenálně napsané a ve většině případů i výborně obsazené a zahrané postavy. Například hlavní „hrdina“ v mých očích patří za katr už od pohledu. 81% ()

Kingjiri

Očekával jsem, že se bude biják zabývat pomstou Tomeka zhrzenýho láskou i odříznutim od "penězovodu" přílušnym "viníkům" napřímo (např. nevěra, vytváření imaginárních konfliktů v rodině nebo třeba nějaký vykonstruovaný obvinění). Z velký části zprostředkovaná pomsta přes teplýho kandidáta na starostu, do který se ještě podařilo přimíchat uprchlíky a prototyp radikálního voliče SPD (takovýho odvážnější Baldu) mě ale moc nebavila. Zajímavej moment byla tvorba fake news a dezinformačních kampaní, která může leckdy takhle sofistikovanym a pečlivě organizovanym způsobem probíhat, jinak jsem se ale spíš nudil. Na zábavě mi nepřidala ani víc než dvou hodinová stopáž kombinovaná s pomalejšim tempem vyprávění. Třetí hodně slabá hvězda za filmařinu a skvěle zahranýho socioapatickýho Tomeka, ze kterýho díky přesvědčivýmu výkonu, občas fakt mrazilo. ()

Dogfish

Ten synek mě byl od samého začátku nesympatický a v půlce filmu se mě z něho dělalo zle. Odporný týpek, který kromě vlasů vypadá jako Levák Bob se Simpsonů. ()

Razzor_82

"Dokud něco nezměníš, zůstaneš pro ně odpad." Příběh o nešťastném životě a manipulaci jiných lidí. Hlavní postava odpudivého zmrdečka je divákovy totálně nepřístupná až tak, že chvílemi šlape vodu. Dobře vystavěná depresivní atmosféra. Je to takový kolotoč událostí ve kterém jsem nenašel dost uvěřitelný motiv, pro který to ten nebohý teenager vlastně všechno dělá. Závěr dost je dost neuspokojivý. 6/10 ()

Maximilianus

Oproti prvému dielu je Hejter vyspelejším a celistvejším filmom pôsobiacim skôr ako severský triler. Poliaci to prosto vedia. 7,6/10. ()

kukkik

Velmi působivý a skvěle zahraný Hater je dílem, které bych na Netflixu nečekal. Musím říct, že z postavy Toma mi příjemně nebylo a celý příběh je pro mě docela raritou, včetně konce, jaký jsem dlouho ve filmu neviděl. 5/5 ()

Jilda15

Tak tohle jsem naprosto nečekal od nějakého random polského filmu. Tenhle film je tak 10x mocnější než nějaký Joker (2019). Takovou temnotu z filmu jsem hrozně dlouho nepocítil. Tohle bylo truly FUCKING evil. EVIL. Kam se hrabe Darth Vader. Tenhle týpek je úplně jinej level. OH MY GOD. Líbilo se mi zasazení do reálného světa, i komunikace s osamoceným incel pěšákem přes (co vypadá jako custom vytvořený klon) WoW. Tohle by se prostě v našem světě fake news a hlav vymytých ideologiemi mohlo stát. To je na tom nejhorší. Ale ten anti-hrdina.... naprostý démon. omg. koukněte na to, 12/10. Konečně pořádnej film po řadě zklamání, mezi těmi předními Nolanův Tenet. Není to chill movie. Je to absolutně hluboce temné psychologické drama s pár momenty tak nehorázně napjatými, že jsem to musel přerušovat a před opětovným stiskem mezerníku chvíli rozdýchávat. Mocný film. Nevěděl jsem co se bude dít dál. Nepředvídatelný film. Neobvyklý film. Fascinující. JEDEN nihil hater student. Moderní využití social sítí. Uvěřitelná story. Fake news. Manipulace. Politika. Neonacismus. Uprchlíci...... obrovský film. Prostě kurva tleskám. Hrozně moc. EDIT, další recenze, REWATCH po skoro přesně roce: Mám teď mnohem ucelenější a objektivnější pohled na tohle umělecké dílo. Nádherně vyjadřuje podstatu lidského zla. A to že moc je opravdu dána těm, kteří udělají cokoliv, aby ji získali. Propojenost s moderním světem sociálních sítí je prostě spot-on. Manipulace, chození přes mrtvoly, naprostá "slizkost" hlavního hrdiny... jediné co mi brání dát si tenhle film do TOP5 je to, že není snadné se na něj dívat. Pro to, aby si tento film člověk užil je myslím potřeba určitý charakter. Měl jsem u něj podobné pocity jako u Dogville, kde je zkrátka nevyhnutelné pociťovat hloubku lidského zla. Nedokážu vymyslet žádný jiný film, kde bych tak hluboce cítil temnotu. Je to zkrátka sonda do hlubin Stínového Já. A ještě k tomu je to skvěle zfilmované. Poláci prostě válí! A Komasa obzvlášť. ()

Likan7

Jan Komasa by mohl z fleku do USA a točit tam ty nejzajímavější scénáře. Jeho režie je neortodoxní, pevná a krásně drží celý film. Pokud se k tomu přidá i herci (Maciej Musiałowski je brilantní psychopat), dostanete skvělý film. Musím sice uznat, že mi spojení s prvním dílem docvaklo až u fotky, ale to byla fakt jen moje chyba (Agata Kulesza nehrála v prvním filmu tak důležitou roli). Skoro až Finchorovsky zvládnuté drama, které se ke konci změní ve vynikající thriller s překvapivě skvělým akčnějším závěrem, ze kterého mrazí. A mrazí i z úplného závěru, který stojí na výkonu hlavního herce. ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly