Nejlepší epizoda.(19.10.2015)

2.série, dokončená r. 2003, měla premiéru od dubna 2003 - opravte si to ! . Jinak : 5 * a 85 % .(30.10.2017)

Pro mě jedna z nejsilnější epizod, která se mi znovu připomněla, když jsem viděl film Noční jezdci. Je tu totiž řada styčných bodů. V obou se člověk setkává s lidmi, kteří ač páchají zločin, si zaslouží minimálně soucit a respekt. Nejsou to totiž žádní bezcharakterní zločinci, ale obyčejní zoufalí lidé, které na scestí dostala bída a touha se z té bídy za každou cenu dostat. Zajímavé je, že v obou případech jde o lidi hluboce věřící, což jim velí, aby se i v dané situaci chovali pokud možno mravně. Mravně a čestně se zde chovají i ochránci zákona. Vrchní strážmistr Arazím má k tomu (oproti pražském celníkovi z Nočních jezdců) ještě jeden důvod navíc a tím je dávné přátelství z legií k vůdci zbojníků Gavrilu Gorbovi. Možná i proto má tato epizoda seriálu oproti zmiňovanému filmu poněkud šťastnější (byť zdaleka ne idylický) konec.(27.12.2017)

• - Natáčelo se ve skanzenu Stará Ľubovňa. (M.B)