
Mrtvý muž přichází
-
Dead Man Walking
-
Mŕtvy muž prichádza
Krimi / Drama / Psychologický
Velká Británie / USA, 1995, 122 min
Režie:
Tim RobbinsPředloha:
Helen Prejean (kniha)Scénář:
Tim RobbinsKamera:
Roger DeakinsHudba:
David RobbinsHrají:
Susan Sarandon, Sean Penn, Robert Prosky, Raymond J. Barry, R. Lee Ermey, Celia Weston, Lois Smith, Scott Wilson, Roberta Maxwell, Margo Martindale, Barton Heyman, Larry Pine, Kevin Cooney, Clancy Brown, Peter Sarsgaard, Jack Black, Jon Abrahams, Eva Amurri Martino, Lenore Banks, Jack Henry Robbins, Scott Sowers, Michael Cullen, Miles Robbins, Nesbitt Blaisdell, Adam Nelson, Anthony Michael Frederick, Adele Robbins, Marcus Lyle Brown, Helen Prejean, Steve Boles, Missy Yager, Steve Carlisle, Pete Burris, Dennis NealProducenti:
Eric Fellner, Jon Kilik, Tim RobbinsStřih:
Lisa Zeno Churgin, Ray HubleyScénografie:
Richard HooverKostýmy:
Renee Ehrlich KalfusPlakáty
Obsah
-
Drama muže odsouzeného na smrt a ženy, která hledá způsob, jak ulehčit poslední dny jeho života.
Sestra Helen pracuje jako sociální pracovnice v černošské čtvrti v New Orleansu. Ve vězení se setkává s cynickým a brutálním vrahem Matthewem Ponceletem pár týdnů před jeho popravou. Její úsilí o pomoc člověku v nouzi se postupně mění ve snahu dosáhnout alespoň zmírnění jeho trestu. Mezi Helen a Matthewem se přitom vytváří zvláštní vztah. Zatímco ona těžce hledá cestu jak překonat vlastní pochyby, musí vězeň přiznat svoji vinu... Silné drama vzniklo podle stejnojmenného bestselleru, v němž jeptiška Helen Prejeanová vypráví osobní zážitky při setkáních s vězni z cel smrti. Scénář k filmu napsal scenárista a režisér Tim Robbins (Bob Roberts, The Cradle Will Rock). Hlavní postavu pozoruhodným způsobem ztvárnila Susan Sarandonová (Atlantic City, Čarodějky z Eastwicku, Thelma a Louise, Nebezpečný klient a Soumrak), která byla za svůj výkon v hlavní roli oceněna Oscarem. Vězně čekajícího na poslední den svého života si zahrál Sean Penn (Nejsme žádní andělé, Hra, Tlumočnice, 21 gramů, Milk). Za svůj výkon v Robbinsově snímku byl oceněn Stříbrným medvědem na 46. MFF v Berlíně v roce 1996.(Česká televize) - Jeptiška Susan Sarandon se ujímá Seana Penna, který je odsouzen k smrti za dvojnásobnou vraždu. Oscarový snímek s výjimečnými hereckými výkony podle skutečné události. Psychologické drama o vztahu jeptišky a muže odsouzeného na trest smrti. Řádová sestra Helen (Susan Sarandon) si myslela, že už ji nemůže nic zaskočit. Avšak příběh vězně odsouzeného na smrt za brutální vraždu je něco celkem jiného, než s čím se doposud střetla. Datum popravy se přes zoufalou snahu odsouzeného získat milost nezadržitelně blíží a s postupem času se na povrch dostávají i silné emoce empatie s odsouzeným, ale zároveň i s oběťmi jeho brutálních zločinů. Matthew Poncelet (Sean Penn) to má jak se zdá definitivně spočítané, ale s Helen do jeho života přichází naděje, že se konečný výkon rozsudku odloží. Má společnost právo zabíjet ve jménu zákona?(oficiální text distributora)
- Sestra Helen Prejeanová je jeptiška a učitelka žijící na louisianském venkově. Jednoho dne obdrží dopis od Matthewa Ponceleta, který má být brzy popraven za vraždu mladého páru. Po setkání s Matthewem sestra přistoupí na to, že mu bude duchovní oporou a uvidí, co může udělat pro odložení jeho popravy. Matthewovo tvrzení, že je nevinný, je však velmi vratké a záhy se projeví jeho amorální a rasistické sklony. Když už není pochyb o tom, že bude Matthewův rozsudek vykonán, sestra Helen se mu snaží poskytnout veškerou možnou útěchu. Zároveň se jej však pokusí přimět k otevřenému doznání viny v plném rozsahu a přijetí Božího odpuštění. Susan Sarandonová získala za ztvárnění řádové sestry Prejeanové Oscara a Sean Penn byl za roli Matthewa nominován na nejlepšího herce.(HBO GO)
- Helen Prejeanová je řádová sestra, která žije a pracuje v chudinské, převážně černošské čtvrti, v New Orleansu. Pomáhá chudým dětem, aby se nějak zabavily a naučily se dovednostem, které jim pomohou v dalším životě. Jednoho dne dostane neobvyklou žádost. V cele smrti sedí již šest let Matthew Poncelet, odsouzený k trestu smrti za vraždy dvou nezletilých dětí. Vraždy spáchal společně se svým komplicem Carlem Vitellem, kterého však soud odsoudil jen na doživotí. Matthew je plný nenávisti, je rasista i sexista, ale teď se bojí, že jeho poprava bude brzy vykonána. Blíží se volby a poprava muže, který se podílel na vraždě nezletilých, by senátorovi mohlo přinést cenné hlasy. Žádá tedy Helen, zda by mu nepomohla podat odvolání. Nemá peníze na právníka a tvrdí, že vraždy spáchal jeho komplic, on jen přihlížel a nedokázal mu v tom zabránit. Helen se rozhodne, že se mu pokusí pomoci. Požádá proto o pomoc obhájce, který pracuje v určitých případech zdarma a ten souhlasí. Jejich cílem je získat pro Matthewa zmírnění trestu smrti na doživotí. Mezi Helen a Matthewem se utváří zvláštní, nepojmenovatelný, vztah. Seznamuje se s jeho matkou a bratry a také s rodiči obětí. Ti vůbec nechápou, jak se může řádová sestra snažit o zmírnění trestu muži, který brutálně umučil jejich děti. Rozhodně nesouhlasí s tím, aby jeho trest byl zmírněn, a Helen vykazují ze svých domovů. Helen je chápe, přesto nemůže jednat jinak...(TV Prima)
- Psychologická dráma vzťahu mníšky a muža odsúdeného na trest smrti. Rádová sestra Helen (Susan Sarandon) si myslela, že už ju nič nemôže zaskočiť. Avšak list väzňa odsúdeného na smrť za brutálnu vraždu je niečo celkom iné, s čím sa doposiaľ stretla. Dátum popravy sa napriek zúfalej snahe odsúdeného získať milosť nezadržateľne blíži a s postupom času sa na povrch dostávajú aj silné emócie empatie s odsúdeným, ale zároveň i s obeťami jeho brutálnych zločinov. Matthew Poncelet (Sean Penn) to má ako sa zdá definitívne zrátané, ale s Helen do jeho života prichádza nádej, že sa konečný výkon rozsudku odloží. Má spoločnosť právo zabíjať v mene zákona? Oscarový snímok s výnimočnými hereckými výkonmi je nakrútený podľa skutočného príbehu...(oficiální text distributora)
- přehled
- komentáře
- zajímavosti
- ocenění
- videa
- galerie
- ext. recenze
- ve filmotéce
- v bazaru
- diskuze
-
Photo © Metro-Goldwyn-Mayer
-
- Když režisér Tim Robbins potřeboval soundtrack, poslal jednoduše kus filmu několika skladatelům, mezi nimi i Bruci Springsteenovi a Stevu Earlovi a požádal o složení hudby. (HellFire)
-
- Scéna znásilnění se natáčela celou noc, kvůli tomu, že se odehrává v bahně. Po každém záběru se museli herci osprchovat, znovu obléci do čistého a pokračovat. (don corleone)
-
- Film bol pre režiséra Tima Robbinsa rodinnou záležitosťou. Obsadil do neho svojho otca, matku, sestru a svojich synov. Jeho brat skladal hudbu. (misterz)
81%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
![]() |
16.05.1996 Intersonic |
---|---|
![]() |
09.05.1996 |
![]() |
29.12.1995 Gramercy Pictures |
![]() |
06.08.2007 Bontonfilm |
![]() |
09.10.2013 Magic Box |
![]() |
09.10.2013 Magic Box |
Podobné
- Pochybná sláva (2006)
- Capote (2005)
- Život Davida Galea (2003)
- Chladnokrevně (TV film) (1996)
- Chladnokrevně (1967)
Faye
Najít ten správný odstup, dokázat potlačit pocity a objektivně bojovat pro nebo proti něčí smrti, a přitom své rozhodnutí ustát. Co je to, ale objektivně? A jaká jsou měřítka při rozhodování ??? Nezáleží jenom na tom, jaké má kdo morální nebo náboženské pohnutky. Jinak vnímá trest ( nejenom smrti ) ten, kdo je na straně oběti a jinak vrah. Jaké pocity zažívá asi člověk čekající na svůj verdikt ? Ty dlouhé hodiny, měsíce.... roky, kdy si musí přiznat sama sebe, takového jaký je, bez příkras, kterými se snaží ovlivnit a ospravedlnit své právo na svůj další život. Nádherný film vyvolávající spoustu otázek.(24.3.2005)
Enšpígl
Nádherný film, který se věnuje jednomu z nejdiskutovanějších témat vůbec, otázce trestu smrti. Netroufnu si zde na rozdíl od mých některých kolegů říct zda trest smrti ANO či NE. Osobně by mě zajímalo, zda všichni ti, co mají v sobě tolik lidství a po jednom filmu kříčí trest smrti NE, zda by své NE zopakovali i v případě kdyby před jejich očima nějaký gauner brutálně zmasakroval jejich nejmilovanější osobu a pak jen bezmocně sledovali směšný verdikt soudu a následně tuto bestii ještě živili ze svých daní aniž by měla bestie nějaký povinnosti, za to měla spousty práv. Dále by mě zajímalo, zda všichni ti, co mají v sobě tolik touhy po pomstě a říkají trestu smrti ANO se pozorně dívali na tenhle film, zda se svým ANO nestávají úplně stejným člověkem jako ten, jehož vnitřní zloba ho také zavedla k ANO nad ukončemím lidského života. Tím chci říct, že vynášet soudy na csfd je lehké, ale umět nést za ně odpovědnost, umět žít se svým vlastním svědomím, umět žít s obrovskou bolestí nebo umět žít s odpuštěním, tam bych směřoval naše otázky, tam bych přemýšlel nad ANO a NE, protože říct ANO nebo NE a nějak si to udůvodnit, to umíme všichni, ale dost už mých myšlenek i když se velmi týkají obsahu filmu, samotný film příliš nekomentují. Já jsem původně chtěl filmu pomoci a otevřít mu svou mysl i srdce, ale to se nakonec ukázalo jako zbytečný, protože každýmu kdo má alespoň trochu citu, příběh vstoupí do srdce sám. Susan Sarandon a Sean Penn tady hrajou líp než já chlastám a možná i díky tomu film Mrtvý muž přichází z mé hlavy příliš rychle neodchází.(12.1.2010)
Fiftis
Táto dráma vznikla podľa rovnomenného bestselleru, v ktorom mníška Helen Prejeanová rozpráva osobné zážitky pri stretnutiach s väzňami z ciel smrti. Scenár k filmu napísal scenárista a režisér Tim Robbins. Hlavnú postavu pozoruhodným spôsobom stvárnila Susan Sarandon, ktorá bola za svoj výkon v hlavnej úlohe ocenená Oscarom. Väzňa čakajúceho na posledný deň svojho života si zahral Sean Penn. Medzi protagonistami sa vytvára zvláštny vzťah. Mníška musí prekonávať vlastné pochybnosti, muž musí priznať svoju vinu. Vďaka svojej duchovnej radkyni umiera odsúdenec v istom stupni zmierenia. Tvorcovia postupne predkladajú prosté fakty, zachytávajúce správanie zločinca, situáciu jeho rodiny a rodín obete. Brutálny zločin sa objavuje v hutnej skratke v čiernobielych retrospektívach. Značná časť príbehu sa odohráva vo väznici, nechýba ani záznam príprav na popravu a jej vykonaní. Divák si sám musí vytvoriť názor na trest smrti.(4.10.2019)
*CARNIFEX*
Sean Penn je odsúdený na smrť za dvojnásobnú vraždu. Na svoj trest čaká po dobu 5 rokov. Jedného dňa sa rozhodne napísať list radovej sestre Helen v ktorom ju žiada o pomoc. V liste tvrdí, že je nevinný a skutok za ktorý ho odsúdili, nespáchal. Helen pociťuje k mužovi určitú náklonnosť s ktorou sa doposiaľ v živote nestretla. Najmä právnika s ktorým sa pokúsi o nemožné. Dostať Seana Penna z cely smrti. Dead Man Walking je film podľa skutočnosti, ktorý je presne tak aj zahraný. Vďaka hereckým výkonom nadštandardne. Všetko v tomto filme má hlavu aj pätu. Príbeh viac ako slušný a vďaka úplnému záveru divákovi dáva jasne najavo kam a akým smerom má potlačiť emócie. Z môjho pohľadu nebol priestor na ľútosť, ale - sme predsa len ľudia a všetko dokonale vystihujú slová odsúdeného Seana Penna: "Akékoľvek zabíjanie je zlé".(13.10.2013)
troufalka
"Já a Ježíš to řešíme každej jinak." Film, který zůstal na půli cesty. Tohle mohlo a mělo tnout do živého. Susan Sarandon sice dostala za svůj výkon Oskara, ale pro mne její výkon nebyl přesvědčivý. Tak si říkám, jestli nebylo lepší dostadit to role opravdovou jepťulindu a nechat jí mluvit, jak jí zobák narostl. Chyběla mi proměna. Proměna sestry, která se poprvé setkává s odsouzeným na smrt. Proměna těch, kdo jsou kolem ní a pochopí, proč tak jedná, včetně rodičů. Tam jakoby se ani nepokusila vyložit, proč se snaží pomoct na druhé straně. Silné téma, kterému se bohužel nedostalo důkladného zpracování. Slabinu vidím ve scénáři a hlavně v dialozích. Mne by Susan jako řádová sestra nepřesvědčila.(6.10.2014)