Mrtvý muž přichází

Dead Man Walking

Mŕtvy muž prichádza

Krimi / Drama / Psychologický

Velká Británie / USA, 1995, 122 min

Rozpočet $11miliónovTržby USA $39,363,635Tržby Celosvetovo $86,387,284║ Prišlo mi to nejaké nedotiahnuté a tiež herecké výkony neboli až tak výrazné ako by mohli byť. /45%/(28.9.2007)

Keď si ukradneme privilégium ,,vyššej moci" a odsudzujeme, vidíme ten úzkostný pohľad v očiach umierajúceho, môžeme si snáď povedať, že sme šťastnejší? Jeden z mála filmov, ktorý vám na tácke predloží desiatky hlbokých úvah a polemík o ľudskej nespravodlivosti, nenávisti vedúcej k ,,ničomu" a túžbe po pomste. Na prvý pohľad bezcitný odsúdenec, v harmónii žijúca sestra a ich priateľstvo vedúce k intímnemu poznaniu sily nádeje, kde hlavnú úlohu zohráva Boh a viera v Jeho odpustenie. Susan Sarandon a Sean Penn predvádzajú výkony, ktoré sa na plátne len tak nevidia a film je naplnený hŕstkou neznesiteľne dojemných a emočných dialógov, ktoré ani nebudete schopní uniesť. Dráma bezprostredne poukazujúca na to, že aj brutálny vrah a ľuďmi odsúdený zatratenec môže nájsť pokoj v duši skôr ako ľudia hrajúci falošné divadlo.(14.12.2008)

• Ivoshek

S tímhle filmem mám opravdu velký problém, proto ho nebudu hodnotit hvězdičkami. Herecky ani režijně tomu není moc co vytknout. Problém je se samotnou myšlenkou, poselstvím filmu. To, za čím tady hodně lidí vidí kritiku společnosti a trestu smrti, já vnímám jako snahu o relativizaci hodnot. A tuhle postmoderní optiku já prostě přijmout nechci. Hra na city mi navíc přišla vykalkulovaná.(14.4.2008)

Smutné je, když už jediné, co člověku zbývá, je soucit jeptišky, která kdyby mohla, raději nenávidí(22.1.2010)

Ohromně silné. Propracovaný scénář, působivé scény. Dead Man Walking stojí především na famózním herectví a chemii mezi Susan Sarandon a Seanem Pennem, jejichž výkony jsou tím nejvýraznějším a nejsilnějším stavebním prvkem celého příběhu. Jejich, postupně utvářené neobvyklé, avšak pevné pouto, ve mně zanechalo silný dojem. Příběh Sestry Helen, která se setká a začne svým zvláštním, a pro ostatní nepochopitelným způsobem, cítit velkou (lásku?) přitažlivost k potetovanému chlapíkovi v cele smrti, který kouří jednu cigaretu za druhou. K člověku, který je pro všechny ostatní odpad společnosti a netvor. Seanova kreace coby Matthewa Ponceleta, jeho charakteru, vzhledu a celkové osobnosti, je geniální. Začala jsem ho obdivovat, pohled do jeho pronikavých modrých očí byl úchvatný, něžný a prázdný. Nedokázala jsem od něj odtrhnout oči a sledovala jsem každé jeho gesto, pohled a slovo a sdílela s ním jeho pocity. Pro mě asi nejlepší role Seana Penna. Tady ho zkrátka miluju. Úžasný, nádherný a fascinující. Mile působí rolička Jacka Blacka. Jedinou výtku mám k pár slabším místům, v jinak celkově strhujících dialozích, které mi přišly místy patetické. Zvláštní, neobvyklé, silné a citlivě ztvárněné příběhy různých forem lásky a vztahů mě ve filmovém žánru vždy přitahovaly. Byla jsem pohlcena jejich vztahem a přemýšlela o tom, že by si ti dva zasloužili alespoň jedno dlouhé, krásné a vroucné objetí. Dokonce jsem si přála a představovala si, zdali by bylo možné, aby jejich vztah dosáhl nějakého naplnění. Pro něj byl však určen přesný čas a místo, ani o kousek více. A bohužel skončil dříve, než se mohl ještě více rozvinout. Příběh o tom, že city se mohou objevit i na místě a u zcela odlišných lidí, kde byste to čekali nejméně. O tom, že takto silné a bolestné pouto k určité osobě, která je od nás zcela odlišná a přece v něčem tak stejná, může přijít zcela znenadání a ke komukoli, bez ohledu na to, jakou cestou jste se vydali. Často trvá krátce, objeví se jen jednou za život, a zanechá v našich srdcích a mysli vše... Láska se neptá. Na rozhovory Helen a Matthewa bych se dokázala dívat klidně hodiny. Přála jsem si, aby místo spousty vedlejších scén (jízda v autě, návštěvy rodičů a další) snímek obsahoval o trochu více jejich společných hovorů. Ještě výraznějšího a krásnějšího zážitku se mi dostalo díky dokonalému dabingu Vladimíra Dlouhého.(12.1.2010)

• - Ve skutečnosti byli Elmo Patrick Sonnier a Robert Lee Willie, kteří spáchali stejný zločin a z jejichž příběhu vychází postava Matthew Ponceleta, kterou hraje Sean Penn, usmrceni na elektrickém křesle v roce 1984. V roce 1993 zavedl stát Louisiana smrtící injekci a proto se filmaři rozhodli ve snímku použít právě "více snesitelnou" injekci. (don corleone)

• - Název filmu je heslo, které používají bachaři, když skutečně vedou odsouzeného na vykonání trestu smrti. (don corleone)

• - Při scéně se svíčkami se objeví v záběru skutečná sestra Helena, na základě jejíhož příběhu byl napsán scénář. Při filmování byla přítomna jako "dozor". (don corleone)