Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (Cinemart)

blackman7

Tak takovou filmovou extázi jsem nezažil opravdu dlouho! Budu to ještě nějakou dobu zpracovávat. Přes 3 hodiny dlouhá stopáž mi vůbec nevadila, jestli něco, tak jsem ke konci toužil ještě po dalších 3 takových. Zřejmě to není film úplně pro každého. Jsem ale přesvědčen, že většina filmových obdivovatelů bude litovat, že mají jenom dvě oči. Je tam zkrátka tolik k vidění! A jak panečku elegantně a efektivně ten film dokáže manipulovat s náladami diváka, je prostě fenomenální. Fakt, že to je finanční propadák, je skoro k breku, asi jako to bylo u Posledního souboje. Lidi dneska prostě nevědí, na co do kina chodit. Díky traileru, který skutečně jen navnadil a úspěšně neukázal jen ty nejlepší momenty, jsem až takhle monstrózní jízdu nečekal. A jak úžasné překvapení to bylo! Po všech směrech poctivá filmařina, která zas jednou pro změnu přináší i nějaké to hlubší poselství - v dnešní době obzvlášť příjemné. Ačkoliv, mám pocit, že film není určen jen pro "běžné" diváky, ale i pro Hollywood samotný. Těch všelijakých metafor pro nechutenství, které se za Hollywoodským pozlátkem nachází, je tam požehnaně. Od herečky/neherečky žijící v žumpě, která se v převlečení snaží dostat na "nóbl" párty, až po Tobeyho průvod podsvětím - čím hlouběji pod povrchem, tím odpornější. Žádná scéna v tom filmu není zbytečná. Nejspíš se neubráním i druhé návštěvě kina. ()

CheeseFigure

Ja som si to užil. Sledujeme osudy štyroch postáv, ako sa vyrovnávajú so slávou, ale i s nástupom zvukového filmu. Je to absurdná dráma, miestami vážne vtipná. Chazelle veľa vecí tlačí do výšin absurdna, aby zdôraznil krásne, ale hlavne tie zlé stránky filmového priemyslu. Herci sú skvelí, či už sa bavíme o Diegovi Calvovi, sympatickom Bradovi Pitttovi, alebo vážne sexi Margot Robbie, ktorá to na plátne riadne roztočila. Môžem tomuto dielu vytknúť jedine to, že Chazelle nevie, kedy to ukončiť. Čím viac sme sa blížili ku koncu, tým viac som mal pocit, že už to malo skončiť. A ten artový koniec plný farieb a prestrihov na rôzne filmy bol, podľa mňa, cez čiaru. Ale i tak musím Babylon, ako fanúšik filmov, hodnotiť vysoko. Toto bol film pre mňa. Film o filme, o jeho krásach, vzostupoch, ale i pádoch. ()

Alvin

Hned z kraje filmu Chazelle naservíruje divákům několik scén, které pomyslně vykolíkují hřiště a terén, aby bylo všem jasné, že to bude hřiště velikánské a terén divoký. Sice si zrovna nelibuju ve fekálním humoru, tunách koksu a sexuálních orgiích, ale jako úvod do filmu, kde je všechno povoleno, to funguje. Další hodinu a kousek "na placech" jsem si užil nejvíc, protože to je jednak krásný pohled do zákulisí filmařiny, a vůbec nevadí, že dnešnímu divákovi časově hodně vzdálené (ba naopak) a za druhé se tu dá fandit hned všem hlavním hrdinům najednou. Jenže tak jak jsou rozdané karty je jasné, že to nebude směřovat k nějakému všeobjímajícímu happyendu. To by mi až tak nevadilo, fandit se dá i do smutného konce, ale já jsem se v poslední části filmu od hlavních hrdinů odpojil a bylo mi vlastně jedno, jak to s nimi dopadne. Ta poslední část myslím nejlíp dokazuje, že Chazelle po předchozích úspěších dostal od studia bianco šek a rozhodl se ho využít zcela po svém, ať se to lidem ze studia a v sálech bude líbit nebo ne. Když čtu jaký je to v americe kasovní propadák, tak je to přímo ironie osudu, protože o tomhle přesně ten film je, o raketových vzestupech a strmých pádech, o vrtkavosti divácké přízně a o kinematografii, která se pořád vyvíjí a přizpůsobuje divácké poptávce. Nedávno jsem taky tři hodiny seděl v kině na nových Cameronových omalovánkách a bylo narváno. Teď nás bylo v kině jedenáct. Ani to hvězdné jméno Brada Pitta víc lidí nepřilákalo. Ale kdoví, třeba si všichni hlavní zúčastnění řekli, že si natočí takový divácký na truc film, pompézní oslavu jejich řemesla a s tou fackou od mainstreamového publika počítali od začátku. ()

bigmatko

tri hodiny väčšinou zvládnem iba pri sfici alebo fantazy ale musím povedať že aj Brad a Margot ma dokázali zaujať a ten čas prebehol pomerne rýchlo. Počiatočný údiv nad rýdzosťou stvárnenia dobovej dekadencie hraničil miestami až zo šokom zo živo zobrazenej naturálnosti v štýle hrobesa (pre vysvetlenie skratky nie je tento portál vhodný) Aj šialený max by asi zostal stáť v nemom úžase pri takej párty. Každopádne som si nemyslel že niekedy niekto zoberie ako predlohu Spievanie v daždi a spraví z toho taký prequel, že z neho divák zostane doslova PAF. Film prináša podivnosti, drámu, akciu, zábavu, surovosť, erotiku, vášeň, hudbu aj fantáziu. V celkom výsledku tohto mixu sme dostali výborné predstavenie s vynikajúcim výkonom Brada a Margot. Obavy z toho že predchádzajúcim filmom bol LALA land, ktorý som nedokázal dopozerať ako jeden z mála filmov, sa rozplynuli a prišlo uspokojenie. ()

Martinko991

Odporúčam ísť na tento film do pražskej Lucerny ideál veľký sál a z balkóna, tak si tento film vychutnáte ešte viacej. Inak kvalitný film ktorý si snáď odnesie nejakého Oskara napríklad za hudbu a v pamäti ostane mnoho scénok napríklad tá s hadom :) ()

Jaroslaw

8/10 Fenomenální výlet do zlaté éry Hollywoodu s geniálním koncem,po kterém mi vše zní v hlavě ještě pár hodin po projekci. ()

DIATOR05

Emocionální horská dráha. Začíná to ve stylu starých šílených večírků, kde se tam děje úplně všechno. Připomnělo mi to docela Velkého Gatsbyho, ale toto je úplně jiný level. Když se nad tím zamyslím, tak ten film byl stále temnější a temnější. Docela jsem se ztrácel v čase, ale řekl bych, že první polovina byla totálně celá energická a šílená, jako by se to vůbec nezastavilo. Perfektní prolínání komedie a dramatu, obzvlášť scéna s natáčením se zvukem, tam jsem se nemohl přestat smát. Myšlenka tohoto filmu je říct divákům co je film očima autora a jeho historii a musím říct, že to absolutně úžasné. Prostě je to vynikající, už nevím co říct. Hudba, herci, scénář, atd atd úžasný. Podobný film jsem chtěl vidět v kině, být u toho zrodu, ale nečekal bych, že to bude zrovna Babylon. Tohle je jeden z filmů/seriálů, u kterých nedokážu prosadit jejich kvality a proč jsou tak perfektní, protože jsou prostě až moc dobré. Já si myslím, že toto bude top 3 nebo 2 za tento rok, ale uvidíme, co nám tento rok přichystá. Dle mého osobního názoru je to 10/10 ()

Sopholojong

Damien Chazelle v mode "Emir Kusturica"? Este aj ta saxikovsko-trubkovska hudba (samozrejme skvela) na neho silne odkazuje... Najvacsi rezisersky talent poslednej dekady sa tentokrat utopil vo svojej monstroznej samoucelnosti WTF scenami typu "Slonie sracky, karneval neresti v hill-house, krvave jatky z natacania historickeho spektaklu, snake fight (dvojite WTF), grcacka Margotky (tento rok uz druha v oscarovom filme - Triangle of Sadness)" bez pridanej pribehovej hodnoty (je tu iba hruba linia Margot socka - superhviezda - a naspat k socke, alebo Pittova uz megahviezda a napokon nieco... buuum), len s akymisi vysekmi z dobovych manierov, uchylnosti a neresti. Akurat jedna scena je v skutocnosti majstrovska a divacky vtahujuca. Ta s nekonecnou opakovackou Margot vstupujucej cez dvere a zhadzujucej kufor v studiu, kde je asi tak 50 stupnov Celzia zo zvukovych zariadeni ("I will shit in your mouth, motherfuckers!" LOL). Dalsim nabehom na pruser su herci, ktori akokolvek kvalitni, sa do svojich roli akosi nehodia. Diego Calva je urcite solidny "imigrantsky" objav, ale asi stokrat som sa prichytil pri domnienke, ze keby bol z pribehu vyskrtnuty a rejza by dal radsej dokopy Pitta s Margotkou, tak to by bola "teprf" chemia a nadpozemska "storka". A vsetky tie uletene sceny by sluzili len ako chutny background k ich intimnemu pribehu, plneho sexu, chlastu, drog, ale najma hadok, podvadzania a zmaru. Podobne ako v La La land... Prvykrat v zivote mi Margot nepripadala sexi (ba praveze odpudivo) a Pitt tu hra naprepalenejsiu rolu kariery (v "ozranskej" scene, ked je vytahovany zo stanu ale exceluje). Mimochodom su tu asi tak dve az tri infarktove sceny, z ktorych som vyskocil zo sedacky (Margotkina buracka s autom, krokodil...) a dal by som Damienovi natocit horor. Napriek tolkej kritike nadhodnotenych 8/10, pretoze Damien je Chazelle, audiovizualny mag, ktory ma ako zanieteneho formalistu vzdy odzbroji. ()

Dusty56

Asi půjdu proti proudu, ale mě to moc nebavilo. Z děje jsem měl pocit, že vlastně neví, co chce říct. V momentě, kdy skončila éra němého filmu, tak jsem se začal nudit a nudil jsem skoro až dokonce. Co se týká hereckých výkonů, tak Robbie mi vůbec nesedla, Pitt měl spíše vedlejší roli, která mě nudila a nejlépe z toho tak vychází Calva, který mě ale ke konci začal štvát. Ve výsledku mi to přišlo jako nablýskaný film o ničem, který jen krade 3 hodiny času. ()

SirAduard

Famózní filmová epopej o začátcích Hollywoodu a o jednotlivých umělcích, kteří by za práci v kolosu filmařiny zaplatili i tím nejcennějším. Nádherně BABYLON ukazuje krásu a kouzlo při tvoření hýbajících se obrázků, jaké nadšení do filmů lidé dávají nebo konečný výsledek, kdy umělci konečně dostanou svou vysněnou slávu a zasloužené uznání. Potom všem nádherném se odkrývá i odporná realita, která se ukrývá za hollywoodským snem. Veškerý hnus, násilí, dřina, pomíjivost všeho snažení a věhlasu, jenž utvrzují skutečnost, že i za magií se skrývá krutá daň, kterou bohužel ne každý zvládne vydržet. To vše je podtrhnuté živelným soundtrackem od Justina Hurwitze a magickou režií Damiena Chazella, která posunuje dílo na samotný pík filmařiny. Nezapomenutelná podívaná, s neskutečným koncem, u něhož mi i slza ukápla. ()

Ammit

Tak tohle minulo cíl, ať už byl jakýkoliv. Chvíli jsem uvažovala i nad odpadem. Jako komedie příšerné, vtipy tak trapné, že jsem se styděla být jejich součástí i jako divák. Jako módního diktátora a kostýmového úchyla mě upozornili, že tam není jediný kostým z té doby, na kterou si film hraje, ale rozhodně jsem nebyla připravená na to, že Margot Robbie si bude 40 minut brouzdat po place v červených plavkách. A pak v modrých s třpytkami. A pak v montérkách. Okolo druhé hodiny můžeme zahlédnout pár kostýmů, které jsou téměř perfektní na 30. léta. Nevím, na co budget padnul, ale 3/4 dámských kostýmů se dají sehnat na SHEINu za 5$ kus v sekci swimwear. Z komedie skáčeme na drama, které spočívá v hořkém zamyšlení se, že kinematografie se posouvá dopředu, a konec je něco na způsob béčkové romantiky, asi aby se neřeklo. No nic, škoda, že jsem místo sledování filmu nekoukala do zdi, tak strávený čas je totiž po všech stránkách plodnější, než kritiky opěvovaný Babylon. ()

MotMotkovich

Ano, opravdu to ti přeplacení herci mají v životě těžké...Naprosto zbytečný a ve stopáži přepálený film. Kdyby tam nebyl Pitt s Robbie, tak o hvězdu méně. ()

matous20063

Unikátní film o historii Hollywoodu. Reálně to je maga dobrý, už od začátku mě to bavilo. Tříhodinová drama/komedie, u které jsem se vůbec nenudil. Je to skvěle natočeno, postavy a jejich příběhy jsou napsaný.  Každá postava má něco do sebe a na žádná není ve filmu navíc. Děj je nádherný, plný zvratů a překvapení. Je to drama, takže závěr a konec příběhů různých postav mě celkem nasral, protože mi na nich záleželo a doufal jsou že to skončí dobře, až na Nellie u té jsem doufal že co nejdřív chcípne :-). Ten film má je jeden problém, na který jsem narazil hned po dokoukání filmu. Hned po filmu mi totiž nedocházelo o co vlastně ve filmu šlo, když to skončilo takhle a i když je to pouze asi moje vada, tak mi to film lehoulince znechutilo. Ale jenom decetně. Nejlepší část filmu je ale úplný závěr, který je genialní. Malý setřih historie filmu, což se mě jakožto filmovému fanouškovy dost líbilo. Takový orgasmus pro popkulturní fanoušky. 80% ()

darkchipmunk

Když kritici a lidi, co píšou o filmech mají někdy sklon nadhodnocovat snad každej film s referencema k historii filmů... Já prostě trvám na tom, že Chazelle točí spíš takový efektní pozlátka (s něčím nechutným a znepokojivým uvnitř). Whiplash, La la land... Okay, strhlo mě to a bavila jsem se náramně, ale něco mi chybělo. Margot a Brad samozřejmě skvělí, hrajou jako o život. Asi si půjdu pustit Dějiny Hollywoodu. ()

vaclav.g.kar

Co jsem to právě viděl?? Naprosto parádní a silně dekadentní jízda od začátku do konce. Opravdu mi nepřišlo že má film 3 hodiny. Díky dravosti a soundtracku to šlape na pedál stylovosti a film tak utíká jako o závod. Skvělý casting i v menších rolích ( ať už Samara Weaving nebo Tobey Maguire ) ale teda takhle rozjetá a sexy Margot Robbie, jako vždy úžasný Pitt nebo pro mě úplný nováček Calva. Jsem rád že jsem film nakonec viděl v kině. 9,5/10 a adept na film roku. Už takhle z kraje roku... ()

Foyd

Tomuhle snímku bych snad udělil titul nejlepší film dekády. Film má přes 3 hodiny ale z velmi dobrého důvodu. Za celý film jsem snad prožil všechny možné emoce a vžil jsem se do toho tak moc, že mi možná ke konci i slza ukápla. Příběh se dělí na tři dějové linky, které se po celou dobu různě prolínají a tvoří z toho komplexní děj. Film oplývá štědře nadělenou symbolikou a metaforami. Vidíme růst postav, které na začátku jedou bezstarostnou, zběsilou jízdu života, ale jak jde doba, musí se chtě nechtě přizpůsobovat. Někteří to zvládnou a jedou dál, jiní...hold míří do propasti. Dále, výtvarné ztvárnění, kostýmy, efekty a celkový barevný vizuál je prostě výborný. Hudba, ta je k tomuhle filmu zcela klíčová a bez které by to prostě nešlo. Justin Hurwitz se překonal a vytvořil hudební eufórii, která se mě držela po celou dobu. Herecké obsazení je taktéž legendární a každý ze sebe vytáhl maximum. Film tedy pro mě znamenal nepředstavitelný zážitek a nadělil jsem mu 5 hvězd a hodnocení 9/10. Doporučuji všem ( 15+). ()

Idenatoys

Až stupidně kýčovité... Těžko chápat vysoké hodnocení, ale pravděpodobně to bude až chorobně debilními lidmi kteří zde mohou hodnotit na základě "jeee Brad a Margot" Přesně pro to se pak děje že film který je ve skutečnosti úplné hovno ma 4-5* a naopak... ()

Polux

9/10 | Holy (elephant) shit! Epická historická freska, extravagantní show a stylová poklona všem lidem před i za kamerou a kinematografii obecně v jednom úhledném, více než tříhodinovém, balení, na kterou se hodí označení "fan-fucking-tastic" jako máloco:-). Tak konečně to vyšlo a Chazelle mě dostal přesně tam, kam mě zajisté plánoval "uklidit" i v případě všech svých předchozích počinů, tj. na kolena. Zatímco ani u jednoho z jeho dosavadních filmů se mu to, bohužel, nepodařilo (a spadají z mého pohledu do ranku "slušná práce, ale to je tak vše" - asi bude nutné si je po letech zase zopakovat:-)), nejnovější příspěvek do jeho filmografie to zvládl s velkým přehledem. Už trailery působily hodně slibně a samotný film je dokonce ještě lepší. | Chazelle jednak hned na začátku filmu demonstrativně předvede s pomocí netradiční sloní hnědé sprchy a hned na to pak pro změnu tradiční zlaté sprchy:-), že se toho opravdu nebojí a na diváka ve filmu čeká ledacos ne-až-tak-obvyklého (případně rovnou explicitně šokujícího), co se v běžné mainstreamové produkci ani náhodou nevyskytuje a jednak hned zkraje nasazuje neuvěřitelně dynamické tempo, které dokáže držet pozoruhodně dlouho, protože děj o něco málo zpomaluje až zhruba po hodině stopáže, nicméně na standardní hollywoodské poměry jde stran kadence scén ve zbytku filmu stále o výborný výsledek. Strhující půlhodinový prolog před úvodními titulky (respektive názvem filmu) skvěle navodí příslušnou atmosféru a dál se pokračuje v téměř nezměněném tempu, což je hodno obdivu. | Herecká jména na papíře vzbuzovala předem patřičný respekt a současně naději, že minimálně po stránce obsazení bude film určitě stát za to a naštěstí se tento předpoklad beze všech pochybností potvrdil. Všichni přítomní předvádějí parádní herecké výkony, ať už ve filmu vystupují jen na pár minut (Weaving, Maguire, Jonze (jeho variace na von Sternberga je špička), Wilde, Waterston) nebo mají role většího rozsahu (Adepo, Li, Smart, Hamilton). Největší pochvala ovšem nepřekvapivě míří směrem k představitelům titulní trojice hrdinů (Robbie, Pitt, Calva), přičemž zejména Robbie jako cílevědomá nastupující hvězdička si krade podstatnou část filmu pro sebe, nicméně Pitt, který zde vystřihl dalšího velkého sympaťáka v řadě (pokolikáté už:-)?), za ní v roli zkušeného hereckého veterána není o mnoho pozadu a totéž platí pro toho třetího vzadu a totiž Calvu, který ztvárnil podnikavého a učenlivého člena štábu. | Chazelleovi se daří naprosto přirozeným a nenuceným způsobem postihnout nepřeberné množství témat a činí tak navíc velice zábavnou a po většinu času poutavou formou. Obtížné postavení imigrantů, status hvězdy v hollywoodském systému, kariérní vzestupy, vrcholy a pády, těžkosti spojené s produkcí filmů tehdejší doby, pozlátko zlaté hollywoodské klece, rasová a sociální diskriminace, náročný přechod z němého na zvukový film, drogové a alkoholové závislosti, doprovázené depresemi, vztahy s médii a jejich nemalý vliv na ne/úspěch filmu a/nebo osud dané hvězdy, předsudky vyšší společnosti, honba za úspěchem v podobě "hollywoodského snu", šplhání po kariérním žebříčku od nejspodnějších pater námezdní otročiny až na samotný vrchol divácké popularity a finanční nezávislosti, veřejností neakceptované sexuální orientace, společenské skandály plynoucí z pokrytecké morálky (nejen) tehdejší puritánské společnosti, drsné propady až na úplné dno, ne/schopnost se přizpůsobit novým podmínkám a samozřejmě v neposlední řadě oslava filmu jako takového, upřímné vyznání lásky k filmařině, pocta všem umělcům ale i řadovým pracovníkům, pohybujícím se ve filmovém průmyslu a magické kouzlo filmu, jakožto vítaného úniku z nudné reality do světa nekonečné představivosti. To vše je zde v nějaké formě a v tu větším, tu menším množství přítomno. | Kromě toho nabízí film svým podáním strastiplného natáčení filmů v době nastupujícího zvuku i jistou populárně-naučnou rovinu. Edukace se navíc provádí velice hravým způsobem, založeným na skutečnosti, kdy se některé hvězdy němého filmu po nástupu zvuku potýkaly se zapeklitým problémem neobvyklého, případně přímo nevyhovujícího, hlasového projevu, což se na jejich dosud zářné kariéře v nemálo případech negativně podepsalo a jejich hvězda téměř ze dne na den pohasla nebo úplně zhasla. Chazelle zde taktéž krásně ukazuje, jak zásadní přelom ve filmovém průmyslu nastal s nástupem zvuku a jak obtížný krok vpřed to pro produkci filmů byl, což je skvěle ilustrováno scénou nekonečného příchodu Robbie před kameru a co je důležitější, tak také před mikrofon, během kterého jde všem přítomným o nervy a někomu dokonce o život:-). Oblíbené téma film o filmu je tady vytěženo skutečně na maximum. | Namísto jednoho uceleného příběhu s jasným začátkem a koncem divák sleduje monumentální filmovou mozaiku zábavných, hektických, opulentních, vtipných, smutných, dramatických, dojemných, tragických a příležitostně šílených epizod, zasazených do přelomového období továrny na sny. Spojující dějová linka se při tom zaměřuje na rozmanité osudy hned několika rozličných postav a možná je to trochu na škodu. Přes více než dostatečnou stopáž filmu totiž zdaleka ne všechny postavy, bohužel, dostanou zasloužené množství prostoru, přestože jejich životní peripetie nejsou o nic méně zajímavé a zábavné. Nadstandardní stopáž jako taková není vůbec žádný problém, nicméně děj je s postupujícím časem více a více rozháraný, což kulminuje někdy v době nástupu postavy Maguirea na scénu ve třetí hodině filmu. Film s ohledem na neskutečnou životnost předchozího děje naneštěstí také postrádá výraznější emocionální katarzi, týkající se vyvrcholení příběhových linek jednotlivých postav a jejich konec se tím pádem tak trochu vytratí do ztracena. | To je však bez větších potíží vykoupeno jinými přednostmi. Po umělecké i řemeslné stránce totiž nelze filmu v podstatě nic vytknout, právě naopak. Z filmu tryská neuvěřitelná energie (famózní, adrenalinem nabitý, OST tomu samozřejmě vydatně napomáhá) i díky častému použití ruční kamery, která při dialogových scénách rychle a zběsile švenkuje z jedné postavy na druhou a obecně kamerových jízd, což dodává filmu neskutečnou gradaci, stejně tak sladění obrazu a hudby a audiovizuál celkově je přímo vynikající. Je neuvěřitelné potěšení sledovat, co se na plátně odehrává ve druhém (případně třetím) plánu za herci, vedoucími mezi sebou dialog. Chazelle se nebojí využít vypjaté a zábavně přehrávající herecké kreace (pocity údivu, hněvu, radosti), podobně jako to činili tvůrci němých filmů a přetavit je do spousty skutečně humorných momentů a dialogových přestřelek (vtipná výměna názorů mezi Robbie a Weaving s kostkou ledu k tomu, souboj Robbie s hadem a hned v závěsu její historka o králíkovi a medvědovi jsou pochopitelně pecka:-)). | Současně Chazelle dokáže i z na papíře obyčejně působících popisů scény vykřesat emocionálně silný moment (Pittova rozlučka se světem, taneční odchod Robbie do tmy a v jistém slova smyslu také do zapomnění), přičemž rozhovor Pitta se Smart o přetrvávajícím díle a odkazu mnoha budoucím generacím, navzdory upadající kariéře a vadnoucí slávě, je jedna z nejvýmluvnějších a zároveň nejsilnějších scén v celém filmu. Chazelle se následně definitivně utrhne ze řetězu v samotném závěru, ve kterém diváky ve spektakulární psychedelické montáži seznámí s průřezovou historií slavných hollywoodských klasik a je to stejně velkolepé a skvělé jako celý film. | Chazelle tímto sepsal podobně cituplný milostný dopis svému oboru jako to učinil nedávno Spielberg svými The Fabelmans a podobně jako mistr byl rovněž "po zásluze" potrestán a jeho počin si nespravedlivě vysloužil nálepku kolosálního propadáku. Což je vskutku tristní, ovšem výjimečné dílo tady naštěstí zůstane už napořád. Bylo by to za poctivých 8/10, ale OST to u mě vytahuje na 9/10. | PeZet () (méně) (více)

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů