Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (CinemArt)

Johny M.

Tříhodinová šílenost, u který jsem se nečekaně první 2 hodiny solidně bavil (ta poslední hodina už vesměs stála za hovno). To, co tady předvedla Margot Robbie bylo něco neskutečnýho a šíleně u mě stoupla.  Ale jestli ještě někdy uslyším trubku nebo saxík, asi se zabiju... 3,5* ()

tomik99

Když někomu řeknete, že jste nedávno viděli „typickou americkou píčovinu“, jak mu tento žánr popíšete? Od dneška už to konečně vím, protože film „Babylon“ skvěle vystihuje toto označení. Přepálený „Velký Gatsby“ ve všech směrech, který svou ohavností, přeplácaností a hloupostí nabízí spletenec ohavných scén vystřihnutých jako z „Prci, prci, prciček“, kde hlavní postavy poblejou či poserou jiné. A ještě se při tom tváří vážně. Nadaný Damien Chazelle po skvělém „Whiplashovi“ a romantickém „La La Landu“ se ale topí ve své zkažené fantazii alá seriál „Boys“, která v lidech hledá jen ty nejodpornější sexuální choutky. Tato fantazie je neukočírovaná a za mě naprosto nepřijatelná pro filmové prostředí. Už v „Prvním člověku“ Chazelle dokázal, že se stopáží moc pracovat neumí a tady to jen potvrzuje. Proč má proboha „Babylon“ tři hodiny? To mi asi nikdo nevysvětlí. A vlastně už nad tímto filmem nechci ani přemýšlet. Jedna hvězda za povedené herecké obsazení a druhá za námět, který alespoň částečně vystihuje filmařské praktiky ze začátku minulého století. On by to byl vlastně dobrý „based on true story“ příběh, jenže to bychom to museli vydělit tak stovkou. ()

bearmeedek

Tady jsem tušil, že jde o ARTový film a bylo to tak. Ovšem jinak pojatý, než o den dřív zhlédnutá (příšerná) Blondýnka. Babylon ukazuje filmařský život ve 20-tých a 30-tých letech minulého století na pozadí maximálně vygradovaného hollywoodského chaosu, který společně s úžasnou hudbou zaráží diváky do sedadel. Na postavách dvou "nicek" ukazuje film vzestupy a pády, ale nepůsobí depresivně. Šokující scény z divokých večírků mohou některé diváky pobuřovat, ale opravdu to není komerční film a nebude se líbit masám. Všechny záběry mají svůj význam i záměrnou nadsázku. Diego Calva a Margot Robbie přesně zapadají do svých postav a táhnou film. Brad Pitt je sice doplněk, ale bez něj by jeho role stejně neměla váhu. V Blondýnce strašně vychvalují Anu de Armas (já vůbec), ale to se nedá srovnat zde s Margot. Na závěr film naznačuje, že je, mimo jiné, oslavou filmu jako takového. ()

Kofolacik

Chazellov Anti-La La Land. Nahlad do tych najtemnejsich uliciek Hollywoodu a Showbizu, zaroven do istej miery objavovanie neviditelnej hranice medzi umenim a zvratenostou. Finalna uvaha, ze aj po vsetkom tom hluku, chaose a dekadencii, to predsa len je worth it ma dojala menej nez by som chcel. Na to aby fungovala, ma totiz Babylon prilis vela hluchych miest a slepich uliciek. Damien sa pokusa zonglovat privela postav, tem a tonov na ukor obsahu...nejde mu ale upriet tu spickovu formu. Trio Chazelle, Sandgren a Hurwitz je all-time great a dufam ze im to vydrzi. 8/10 ()

czedar

Babylon je precizně natočený film s velmi silnou atmosférou. Ta mě opravdu dokázala vtáhnout do prostředí Holywoodu 30. let minulého století. Nicméně pro běžného diváka je to pocitově strašně dlouhé. Navzdory svižnému tempu a divokosti většiny záběrů to působí dlouze nejen kvůli velké stopáži, ale hlavně i kvůli absenci ústřední zápletky. Celou dobu sledujeme „pouze“ cestu několika postav, které se potýkají s dílčími konflikty. Osobně bych si film určitě užil víc, kdyby byl prostříhanější. Obsahuje to opravdu výborné momenty, které bohužel kvůli délce moc neprodá rekreačním divákům a tak je z toho jen pozlátko pro filmové nadšence. Já si sledování užil, ale znovu bych to byl ochotný absolvovat maximálně jako kulisu k vaření, štrikování nebo louskání oříšků. ()

rivah

Výrazově opulentní film, trochu příliš dlouhý. První dvě třetiny dramaticky podstatně lepší než ta poslední. A vypomáhá si šokantními senzacemi - posrání slonem, situace kolem krocení chřestýše, ukusování hlav myší ap. Má taky vážné sekvence, když scenáristka vysvětluje herci, že jeho čas skončil. Ale celé to působí jako velkolepý kýč, který soudného diváka nevtáhne, byť záběry jsou působivé a herci dobří. ()

ER

Chvílemi parádní podívaná, aby pak přišla scéna s hadem a důvodem je jen, aby si tu zahrál pozapomenutý Roberts. Podání této doby je excelentní, příchod zvuku a trable s tím spojené pobaví. Jen proč ta mnohdy doslovnost v druhé polovině? Střihová jízda v té první byla lepší. ()

samkko

Sláva filmu! Chazelle to dokázal. Dokázal ve mě vyvolat pocit, který jsem už dlouho u žádného filmu nezažil. Pocit který přechází všechny ostatní pocity. Pocit že jsme neodtrhnutelnou součástí Damienova tří hodinového veledíla. Pocit, že jsme součástí něčeho většího. Babylon se pro mě hned po dokoukáni stal srdcovou záležitostí, která ve mě skoro i slzičku vyvolala. Neuvěřitelně nabitý scénář dokáže přebít snad jen srdcelomný příběh tří hlavních postav, kdy opravdu nevíte, koho si zamilovat více. Margot Robbie zde hraje způsobem, kdy vám opravdu místy přijde, že je to otřesná herečka a jinými místy by jste jí zaházeli Oscary. Chápu, že pro někoho může už jen vědomí přehnané stopáže znamenat automatickou odtažitost a nechuť se do snímku pustit, ale věřte, pokud se filmu poddáte, pak každičká scéna, každičký dialog nebo jen obyčejný záběr ve vás bude rezonovat ještě dlouho po skončení. Damien Chazelle to prostě umí. Nejprve nám podsune rytmickou genialitu Whiplash a teď tohle. Nemůžu se dočkat na jeho další, (pravděpodobně taktéž hudební), mistrovské dílo! ()

Likan7

Chazelle to má těžký, na stranu druhou si to (a ani mě) neulehčuje. Whiplashem všechny odrovnal a každý jeho následující film je o chlup horší, než ten předchozí. U Babylonu to naštěstí neplatí. I když po "úvodní" půl hodině jsem byl přesvědčený, že ty 3 hodiny protrpím a nasolím tomu odpad. Naštěstí pak hned následovala nejlepší pasáž Babylonu, ve které to naplno rozbalí Chazellova režii, střih, kamera a herectví Margot, Pitta a překvapivě i Calvy, který je skvělý celý film. Jen je škoda, že si tu vysokou laťku 2/4 film neudržel i v jeho zbytku. Stále tu jsou rychlé střihy, fantastická hudba a Chazelle si drží režii na uzdě jako nikdo, ale už mě to tak neodrovnalo. Naopak ta poslední hodina mě zase často nepříjemně nudila. S přihlédnutím, že jsem čekal totální odpad, protože jsem byl přesvědčený, že Babylon absolutně nebude pro mne, tak vlastně spokojenost... ()

Dave Lister

Babylon je zběsilá a dekadentní jízda Damiena Chazella (Whiplash). Musím přiznat, že jsem od filmu měl velká očekávání, ale výlet do Hollywoodu 20, 30 a 50 let, mě naprosto zaplavil vlnou nekorektnosti, zvrácenosti, humoru i krutosti zároveň. Geniálně vystavený příběh, kdy mladý mexičan Manny Torres (Diego Calva) jako bezvýznamná nula, začne pomáhat u filmařských počátků a jejích hollywoodských, dekadentních večírků. Seznamuje se s mladou a talentovanou Nellie LaRoy (Margot Robbie), která sebevědomě nakráčí do velkého světa a doslova přes noc se stává hvězdou. Dále se v příběhu objeví postava Jacka Conrada (Brad Pitt), o kterého se Manny začne také starat a tím se dostane do světa filmu, po čemž celá léta toužil. Všichni zmínění podávají opravdu neskutečně úžasné výkony hodné Oscara. Snímek Babylon i přes svou tříhodinovou stopáž, ani chvilku nenudí a vy jedete ze strmého kopce plného barev, snů a naději o lepším životě, které nakonec vyblednout a zůstanou jen vzpomínkami. Film si krásně hraje i s motivem pomíjivostí slávy a proplétá se do tragických osudů všech postav. Pro mě je Damien Chazell génius a tímto snímkem mě už po několikáté přesvědčil, že jde o velkého tvůrce, kterého vytvořil svět, o kterém vypráví tento velkolepý počin. ()

R.A.D.E.K

První polovina filmu má nápad, drive a je zábava se dívat. Ve druhé polovině snímku jako by scénáristický tým nevěděl kudy kam a postavy nechává víceméně volně plynout dobou ke konečné pointě/nepointě. Dlouhá stopáž v tomto případě nenese očekávaný užitek. Škoda. Rozjeté to bylo náramně. ()

gemi

Tak tohle je fakt Babylon. Nesourodá pocta filmu. Zpočátku to připomíná dekadentní verzi opulentního večírku z Velký Gatsby (2013), pak se dostaneme do zákulisí natáčení němého filmu a prožíváme přerod ve film zvukový, kdy přicházejí nové hvězdy, lesk těch starých pohasíná a původní komedie se postupně mění v drama. Jo, tohle byla pořádně dlouhá jízda, která nebude bavit každého. Pokud má člověk vztah k filmu, bude naprosto nadšený. Pokud ani ne, bude mít pocit, že to mohlo mít lepší spád a zajímavější, ucelenější scénář. Já jsem tak někde mezi. ()

waska

Neskutečnej bordel na plátně, ale docela to funguje. Skvělá první část filmu, pak se to až zbytečně vleklo, ale fantastické finále. Skvělá hudba a skvělí herci. ()

Shakaar

Příběh a zároveň osud postavy Brada Pitta je asi to nejlepší na tomto filmu, jinak těžko hledat nějaké pozitiva. Margot byla zase "nijaká", rádoby "crazy" charakter který vidíme v co druhém jejím filmu. Opravdu začínám být docela alergický na její přítomnost v dost možná každém filmu. Celkově těžko nějak hodnotit, chápu že to mělo zobrazovat toto období přechodu, ale konec mi přišel takový naroubovaný na rychlo. Myslím si že epilog jaký zvolili nemuseli být. Někdy je dobře zůstat v minulosti a nechat diváka domyslet jak to bude dál pokračovat. Takový remix je trochu známkou lacinosti. 3*. ()

ŠpetaMarek

Douglasovi a Filovi z toho praskne hlava. Ten film ma jedinou chybu, zacne na 11/10, pak spadne na 10/10 a dojede na 9ku. Tim padem ma clovek pocit ze tomu spadl remen, ale vubec. Pittova Labuti pisen k tomu. Vic az si to promyslim ()

Terka_127

Může být něco dokonalejšího než už léta prověřená dvojice Chazelle - Hurwitz? Pánové svou kariéru postavili na filmu, zaměřili se na hudbu a především její důležitost ve filmech. Ukázali svůj um ve Whiplashi, ale především La La Landu, filmu, který se poklonil muzikálům. Teď se pánové kloní zvukovému filmu, jeho zrodu, a to všechno doladěno překrásnou hudbou, jejíž hlavním atributem je opět trubka. Film nám ukazuje nádhery němého filmu, ale zároveň jeho zkázu a zrod zvuku, tak důležitého právě pro Chazelleho a Hurwitze. Protože bez zvuku by nebylo přeci muzikálů a jejich oblíbeného období 50. let minulého století. Na to narazíte hned několikrát ve snímku. Tři hlavní postavy, každá má jinou cestu ke slávě, přesto se krásně prolínají. Margot, Brad i Diego jsou ve svých rolích skvělí, nejde se na ně vynadívat, vlastně jen zíráte. Film je především pro filmové fanoušky, cestu si ale určitě najde i k trpělivému obyčejnému divákovi. Závěrečný sestřih je dokonalé shrnutí všeho, co film dnes nabízí a mě to zkrátka dojalo. Kluci mě zase dostali. ()

ForGump

Chazelle utržený ze řetězu, v Paramountu asi nebudou rádi... ale já jako divák jsem si to dovedl užít do sytosti. Ta počáteční euforie při párty a v dobách němých filmů byla stejně tak dobrá jako pád do doby zvukového filmu, kterou ne všichni dokázali přijmout a být stejně dobří. Sledujeme hrdiny, kteří se opájejí slávou, případně mají sny, aby je v druhé polovině filmu vystřídala deziluze a hořkost. A v tom je strašně silný Babylon, protože znovu Chazelle nabízí několik vrstev a zase má silný závěr. Je to opět pocta filmu, pocta médiu, na kterém se zobrazuje fantazie. Doplňuje je jí úchvatná kamera Linuse Sandgrena a stále ještě dobrá hudba Justina Hurwitze, ale u něj už mám obavu v jeho další tvorbě, protože je to tady už trochu repetitivní směrem k LaLaLandu, ale furt ta hudba sem sedne jak prdel na hrnec. Jestli jsou někteří zklamaní, tak je upřímně lituju, hlavní je že Top Gun byla ta jejich srdcovka... This is real cinema, hippocrites. 90% ()

Niflheim

85 %. Zábavná, podmanivá, živelná a nenudící pocta kinematografii ve formě velmi osobní výpovědi. Vůbec na nic se nečeká a rovnou jste posláni na dekadentní a nikterak cenzurovaný večírek tisíciletí: řemeslně (nepřekvapivě) místy až muzikálové, hlavně teda v opulentních pasážích. Obsazením svěží i ověřené, povšechně potěšující, hlavní trojice v čele se suverénní Margot herecky táhne a ostatní zdatně sekundují (nejvíce snad Adepo a Byrne). Zběsilé tempo kolem poloviny logicky trochu zpomaluje a akcentuje příběhy jednotlivých postav. I když ty tři hodiny veskrze odsýpají, nemůžu se zbavit dojmu, že se ve střižně místy zaspalo. Snad poprvé u Chazella výrazněji převládá forma nad obsahem. V rámci kinematografie jde určitě o nadstandardní počin, ale musím ho vidět ještě jednou, abych nějaká procenta případně přihodil. Každopádně mít před čtyřicítkou na svém režisérském kontě čtyři tak silné, a přesto odlišné snímky… Damien Chazelle je zcela jistě “part of something bigger“. ()

Tosca

Na Babylon jsem se těšil od chvíle, kdy jsem četl o jeho natáčení. V USA sice v kinech propadl a ohlasy jsou smíšené, ale já jsem si ho užil. Jaký je nový film oscarového režiséra Damiena Chazella (Whiplash, La La Land, První člověk)? Dlouhý (189 min), místy přehnaný, přebujelý, hysterický, strhující, provokativní, groteskní i temný, s řadou bizarních scén a postav a s některými scénami zbytečnými, se skvělou atmosférou a drivem, pocta filmu a filmování... ale opravdu jsem si tu výborně natočenou podívanou užil... Film začíná v roce 1926 na velmi bujarém večírku hollywoodského magnáta. Kluk pro všechno, Mexičan Manuel alias Manny (skvělý Diego Calva, objev!), touží dělat cokoli u filmu a náhodou se stane asistentem stárnoucí filmové hvězdy Jacka Conrada (dobře obsazený Brad Pitt). Na večírku se seznámí s ambiciózní kráskou Nellie (odvázaná Margot Robbie), která se brzy stane novou hvězdičkou němého filmu, a zamiluje se do ní. Jenže pak přijde film mluvený a ne všichni v nové éře továrny na sny uspějí. Jackova kariéra upadá a Nellie má sebedestruktivní sklony, jen Manny udělá kariéru... ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů