Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (CinemArt)

lineker

Hned při prvních záběrech z úvodního večírku mne napadlo "tohle je 10x extravagantnější Babylon Berlín "( aniž bych tušil, že Chazellemu přišel také jako dobrá inspirace ). Neskutečná barevná jízda, kde nestíháte sledovat ani pobírat děj, postavy, bizár všeho znázorněného. Opulentní vstup do počátku filmové tvorby ve městě andělů. Film jako pocta filmu. Základy továrny na sny, do které se teprve montují pásové linky a každičký progres miliardového byznysu má své vítěze i poražené. Závěr vám spolehlivě rozostří pohled. PS: Asi už nikdy nezapomenu na lov jedovatého hada. ()

j27

Vůbec nevím na co jsem to k**vás koukal, ale byla to naprostá pecka! Škoda jen, že jsem netušil o té brutální stopáži, nedal jsem to najednou. Brad opět standardně super, Margot Robbie je neskutečná, dechberoucí, perverzní, sexy a šílená! Popsat to zvládne asi jen filmový nerd, ale za mě deset hvězdiček z pěti! ()

Proky11

Odpadol som. Taká nálož emócií a pocta filmovému priemyslu a celkovo hereckému remeslu tu ešte nebola. Pán režisér r. nar. 1985 Damien Chazelle (La La Land 2016, Whiplash 2014) má diplom z Harvardu z výtv. umenia a enviromentalistiky, obidvaja jeho rodičia sú univerzitní profesori, pôvodom je Francúz, ovláda perfektne francúzštinu, výborne pozná európsku kinematografiu, fascinuje ho hudba, bol bubeníkom v jazzovej kapele. Film roka 2022. ()

Par.agon

Nekompromisní. Nezvykle drsné. Není pro každého. Neskutečně dlouhé, ale vůbec neobsahuje prázdno. U mě Chazelle opět trefil střed. Moje žena nedokoukala, já hltal každý záběr až do snového závěru. ()

elinaa15

První polovina filmu byla neskutečná jízda, party scéna a natáčení byly geniální. Druhá polovina začala sklouzávat do melancholičtější nálady. Líbí se mi pohled filmu na přechod mezi filmem bez zvuku a filmem se zvukem. Skvěle to vystihla scéna, kdy už museli poprvé natáčet scénu se zvukem. Na konci začali vrcholit vedlejší linie hlavních postav, které se museli (ne)srovnat s celou změnou Hollywoodu. Margot Robbie zde zahrála asi její zatím nejlepší výkon a Diego Calva překvapil. Neskutečný střih a kamera, FAMÓZNÍ hudba a zvuk, scénář i režie povedené. Tříhodinová stopáž mi nevadila, ale jediné, co bych vytkla, tak je část s Tobym Maguirem, která mi přišla trochu zbytečná. Film se ničeho nebojí a některé záběry můžou slabší povahy dost zaskočit. I když s nadsázkou, tak opravdu věřím, že film dost slušně vystihl atmosféru Hollywoodu ve dvacátých letech minulého století. ()

PanLord

Po shlédnutí Babylónského šlágru musím uznat, že jsem velký trotl, když jsem onehdá nešel na premiéru do kina. Obrovská diverzita scén doprovázena dokonalou symfonií trumpetářského pozadí ve mně zasadila semeno blaženosti, a to pěkně hluboko. Z filmu se budu vzpamatovávat velmi dlouho, zejména z prvních 2/3, kdy se dělo úplně všechno v jedné scéně. Obscénnost, zcela barevná, přestřelené herecké výjevy, zcela zakomponované, mi zrátka sedly. Zatím jsem neviděl žádný snímek, kde by se takový chaos proměnil v harmonii. Moje oblíbená Margot byla až tak nechutně krásná, že jsem se do ní zamiloval ještě více. Pokud jste propásli kino stejně jako já, určitě si film pusťte na obrovské televizi s certifikovaným soundbarem, protože tenhle tenhle počin fakt stojí za to. PS: Ženě se film příliš nelíbil. ()

frostbite

Zlatá éra Hollywoodu v nápaditej, neobyčajne podmanivej a sviežej forme...a tá hudba, wow. Electro-swingové, vtieravé variácie v La La Land ma príliš nebavili, ale tu hudba Justina Hurwitza funguje výborne. Právom získal hneď niekoľko nominácií a ocenení, vrátane Zlatého glóbusu. Úprimne, netušil som o existencii tohto filmu a keď mi ho streamovacia platforma ponúkla, ako ďalší film a zbadal som, ako Diego Calva naháňa slona...povedal som si, že týchto 180 minút určite nedám. Opak bol ale pravdou...nemám čo vytknúť...bolo to zábavné, dojemné a už teraz viem, že scénu s natáčaním zvukového filmu si pozriem ešte niekoľkokrát. Postupná expozícia hlavných postáv má vtip a nápad, vďaka ktorému som sa definitívne rozhodol, že to nevypnem. Brad Pitt sa síce o zlatú éru obtrel v Tarantinovom "Once Upon a Time in Hollywood", ale úloha Jacka Conrada mu sedí podstatne viac. A úplne to isté sa dá povedať aj o Margot Robbie. Konečne hrá v dobrých filmoch :) Chcete prežiť zlatú éru? Pustite si Babylon. Ostáva veriť, že ešte stále tridsiatnik Damien Chazelle,  ktorý má pred sebou ešte veľa rokov bude točiť, ako doteraz: s dôrazom na kvalitu a nie kvantitu. ()

stuj

Výlet do počátků zvukového filmu a jak jeho nástup ovlivnil životy hvězd filmu němého. Zpočátku je to jedna velká párty, ale člověk není na vrcholu popularity navždy. Přicházejí noví a noví a móda se mění. Koneckonců jako dnes. ()

K1K0

Brutalita! Je to svet v ktorom nie sú žiadne pravidlá, kde sa ľudia stavajú hviezdami, nočný život plný zábavy Ano je to Babylon! Konečne niečo čo ma oslovilo a celkom prijemne prekvapilo, pre niekoho možno ďalšia hollywoodska sračka, ale úprimne aspoň za mňa.. v dnešnej dobe mám málokedy dobry pocit z niečoho nového, natož že ma niečo zaujme a páči sa mi to. Preto musím povedať že za mna rozhodne palec hore. Pekne zakompovany humor s dramatickým podkresom, úžasne ladí tomuto filmu. ()

hdraf

60% - tento typ filmu není pro mě. Je tam spousta fajn věcí, ale jako celek je to takový guláš, který ale není vždy dobře okořeněný. ()

Generi

Další oslnivá dechberoucí megalomanská nablýskaná SRAČKA úplně o ničem. Takových filmů tady už bylo - např. Tenkrát v Hollywoodu, Velký Gatsby a pod. Multimilionové produkce a výprava a ve výsledku zhola nic. Odpad nedávám jen kvůli tomu, že existují ještě horší sračky ()

lupulus111

Nádherný film pro milovníky stříbrného plátna. Velká sranda, nádherná výprava a kostýmy, neskutečná hudba a jedna velká krádež na poli filmových cen (připomínka Last duel z roku 2022). ()

0liverT3kel

Je to film pre milovníkov filmov a teraz bude v mojej rotácii a myslím si, že pri opakovanom sledovaní sa to bude len zlepšovať, pretože v tomto filme je toho tak veľa, že to na prvý raz nezachytíte. Bolo to veľké a hlasné a občas sa to vymklo kontrole, rovnako ako vo filmovom priemysle 20. rokov. Film bol teda naozaj dlhý ale stálo to za to.  Nehovoriac o záverečnej sekvencii ktorá mi pripomenula, prečo milujem filmy a užívam si ich v kine namiesto doma pri počítači... ()

gentleman

Po dlhej dobe konecne NIECO! Neviem co to je, ale bolo to tam a je to stale zriedkavejsie a vzacnejsie, plus najlepsia tanecna scena od dob mazaneho kralika v podani dokonalej Margot a ten jej vystup medzi snobmi, proste krasa. ()

Bacileus

Uvažuji co tomuto opulentnímu, fantasticky podmanivému snímku vytknout. Jistě to nebude výkon Margot, jejíž dráždivost říznutá prohnilostí musela nejednomu divákovi a divačce nadělat bordel v kalhotách, a už vůbec ne herecký koncert Brada, jehož vtip a grácie zraje jako švestky v sudu. Velice příjemná byla taktéž hudebnická figura Jovana Adepa, kterému se povedlo probudit zájem a sympatie na velmi malém prostoru. Přepálená stopáž? Hovna, moč a zvratky? Zvrhlý sex na mnoho způsobů, z nichž ani jeden nelahodí oku? To vše slouží k dobru věci! Chazelle nestaví pomník cudnosti a krásy zašlých dob. Zůstává zde neznámý Diego Calva, to k němu se vracím v úvahách zavánějících kritikou. Ne toliko k jeho hereckému výkonu, i když z výše jmenovaných oslnil jednoznačně nejméně. Jeho postava pojatá jako hlavní protagonista a zároveň svědek doby (přišel jsem, viděl jsem, vrátil jsem se na pokec a poplakat si) dějem proplouvá na můj vkus příliš bezcílně, hnán kupředu především espritem jeho múzy, či vizí velikosti největší filmové hvězdy. Přerod z pomocníka v šéfa uniká pozornosti, zvlášť když paralelně s ním sledujeme vzestupy a pády Nellie a Jacka, které jednoduše uhranou. Chtělo by se říct, že zamrzí, když se jim ubírá prostor v zájmu vybudování silnější dramatické pozice ústřední postavy. Kéž by film skončil výstřelem v koupelně, podávajíc si ruku s kouzelným odtančením Margot Robbie do tmy. Následný vhled do budoucnosti kinematografie, onen zcizující efekt, dle mého fungoval spíše kontraproduktivně. Přidává vrstvu, která byla navíc a po takové jízdě byla spíše nechtěným vystřízlivěním. K plnému hodnocení nechybělo mnoho, přesto není možné. ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů