Chalífát

• Česko Kalífát (festivalový název) (více)
Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvůrci:

Wilhelm Behrman

Kamera:

Jonas Alarik

Hudba:

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, Said Legue, Yussra El Abdouni (více)

Epizody(8)

Blížící se útok bojovníků ISIS na Švédsko svede dohromady několik žen včetně matky v prekérní situaci, odvážné studentky a ambiciózní policistky. (Netflix)

vnimatkrasu

Touchdownem Chalífátu není fakt, že sugestivně ukazuje hrůzy dnešní doby. Chalífát je především senzačně šlapající televizní projekt, kterej v těch hrůzách umí lehounce chodit. Dávkuje jeden zvrat za druhým, nenechává vydechnout a zvlášť v druhý polovině mě začaly chytat křeče do stehen, to jak sem v jednom kuse sedět dva cenťáky nad sófa. Evropa to zase dala. Zase to v televizní soutěži nandala světu. ()

Swansea

Děti, koukejte. Co kdyby to už vyjelo 2015? Nemožné. Až tvůrci a jejich dohlížitelé natočí současnost v Malmö teď... Hmmm ()

octopuska

Vikingové si uvědomili, co si vpustili do země za odpornou infekci a natočili o tom naprosto dokonalou džihádistickou jizdu o osmi dílech, které postupně vygradují ve zdrcující finále. Herecky skvostné a atmosféricky nepopsatelné. Mělo to na mě stejné účinky, jako Černobyl. Opět se odvíjí více příběhů, které se nakonec spojí v jeden. Cestovatel je sympatický mladík, učitelský asistent, který svým osobním kouzlem a extra vyvinutým manipulátorským darem, páchá jedno zvěrstvo za druhým s milým úsměvem a jeho záběr je opravdu velkolepý. Tak vás zblbne, že si tu bombičkovou vestičku, z které není úniku oblíknete bez mrknutí oka. Sulejmanů, Fatim, Ahmedů, Sulejek , Abdulů.... si člověk užije habaděj. Všechno co není extrémní Islám je Haram. Tudíž špatně a je třeba zlikvidovat. Je to mrazivé a znepokojující a nedívá se na to vůbec lehko. Nic pro slabé nátury. Ale nutnost vidět pro každého. I když tu islámskou pakáž nemůžu, ani vystát, Pervin jsem fandila, aby se z toho pekla dostala a její příběh byl pro mě jednoznačně nejvíc nervy drásající. Takže sem s druhou řadou, ať se dorazím. Allah akbar !!! ()

fantassia

Něco na tom je a asi hlavně to, že je to trochu jiný šálek čaje,než ty provařené USA tvorby, ale můj nejspíš ne. Nuda to nebyla, ale ani nic pro naši mentalitu, tak jako tyhle nepochopitelný středověký praktiky a fanatismy. Taťka si z toho Koránu přeci jen mohl něco vzít a holčičky řezat dokud se daly formovat, nikoliv likvidujícím, ale výchovným způsobem, jako nechat fakany dělat si co chtějí, je taky cesta do pekla a nejen pro rodiče, ale i pro všechny okolo. ()

jedna_vrana

Celkovo výborný seriál s aktuálnou tematikou, pri ktorom sa budete pýtať, kde sú hranice. Všetkého - ľudskosti, úcty vo vzťahoch, fanatizmu vs. viery. Veľmi mi však prekážala Aliette Opheim v úlohe policajtky Fatimy. Iritovalo ma, ako švédska polícia fungovala - Fatima spôsobovala chaos, neverím, že to takto môže fungovať, vadil mi jej egoizmus v rozhovoroch s Pervin, podivuhodný osobný život a celkovo - pokusy o sledovanie podozrivých až naivné. ()

flawi.f

Kdyby to šlo, tak dám těch hvězdiček 10. Naprosto dechberoucí, napínavá záležitost a pro mě jeden z nejlepších seriálů, které jsem viděla. Tohle vidět je povinnost. ()

Tosi

Strhující seriál o vymývání mozků západní mládeži, je současně mimořádně napínavý thriler pěti mladých žen, jejichž život je pokoušen a ničen náboženským fundamentalismem. ()

Lachtaan

Pravděpodobně nejsilnější seriálová pecka letošního roku vylezla opravdu z neznáma a mě i přes nevídanou švédšitnu, případně dokonce arabštinu, okamžitě chytla za pačesy a nepustila až do silně emotivního konce. Tenhle intenzivní osmihodinový thriller totiž není žádným románem, jelikož každá jeho součást je předobrazem trpké reality dnešního světa. Komplikované prostředí islámu, mnohdy bohužel i souvisejícího terorismu, je tématem, kterému rád věnuju pozornost a Chalífát mi zase v lecčem řádně otevřel oči. Naprosto geniální počin! ()

Sfinkter

Přitažlivá a zároveň odpudivá tématika, která je aktuálnější více než kdy dříve. Technicky perfektní zpracování, happyend bohužel nepřichází. ()

Všivák

Civilní a hodně sugestivní dojem z celé výpravy a celkového pojetí seriálu. Chalífát je uvěřitelný. Náborové praktiky ISIS jsou skoro až děsivé. Děj je celou dobu neskutečně strhující a napínavý. Od Chalífátu nečekejte nějakou spravedlnost. Žádné poplácávání po zádech nebo pohádkově sentimentální pointu. Je z toho cítit chládná realita. Jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděl. ()

JKL

Sedím s otevřenou hubou. Pro diváky jako já, kteří jsou vždy spokojení, že se tu a tam objeví něco úplně nového, je Chalífát ideálním kandidátem na seriál, který zhltnou jedním dechem. Dobře totiž přibližuje nám natolik odporné prostředí, které rozhodně neoplývá harmonií a většina z nás si jej nechce ani představit. ()

Skeksis

A to sa ešte čudujú Breivikovi. Nejednému by z toho preplo. Švédsko už dávno nie je biele, ani blond, všade samí raťafáci v plachtách, omotaní ako cvoci, že by som ich ani do banky nepustila. A to si dovoľujú v cudzej krajine, ktorá ich vychovala, a potom proti nej zbroja. Hádžu sa o zem na tie koberčeky, velebia Alahblba a tak. Prípadne sa vracajú do tých svojich dier v pôvodných krajinách a plánujú odpáliť celú Európu, Ameriku, Afiku... až po Antarktídu. A riadia sa podľa bludnej knihy plnej nezmyslov (rovnako ako Biblia) Korán, lebo nie sú schopní pochopiť filozofiu, ktorá prišla po tých blbých rozprávkach. Celé mi to išlo nejako na nervy, zase také veľké prekvapenia som tam nepociťovala - protivné sopľane a sopliaci (byť ich mamou, tak ich preplieskam a zatvorím v pivnici s tv s nefunkčnou káblovkou a haldami dvd s filmami pre deti), tupá "obeť" IS, ktorá odíde s manželom bojujúcim za IS zo Švédska, a potom sa hrabe naspäť, korupcia v polícii... To všetko tu už kdesi bolo natočené. Ale toto bolo natočené veľmi dobre, preto dávam tri, inak by som asi dve. ()

vyfuk

Předem asi musím říci, že rozhodně nejsem islamofob, xenofob ani jiný fobidick. Určitě chci se zaměřit hlavně na seriál a s vírou to nemá nic společného. A tak by to mělo být. Každopádně komu přišlo, že je tohle dobrý nápad? Nebo spíše zpracování takovéto byl dobrý nápad? Určitě nemohu upřít, že konečně šlo o seriál, který dokázal nějakou tématiku terorismu pojmout trochu zajímavě, napínavě a jednoduše koukatelně. Problém je v tom, že koukatelnost se ztratila potom, co se seriál začal chovat jako kdyby ho natočili prvního ročníku základní školy na filmovém táboře, který vede Uwe Boll. Já myslel, že na nějakém audiovizuálním díle nás zajímá hlavně příběh, odvyprávění a nějaké zpracování. Technická stránka a tvůrčí stránka. Ale i přesto, že já rozhodně nejsem někdo, kdo by nadával na každou chybu ve střihu a podobně, nechápu, jak někdo ale může být takto slepý? Kolik lidí může být takto slepých, aby toho nebylo málo. Tento seriál je zatím hodnocený jako nejlepší roku 2020, má 93% procent a je 28. nejlepší vůbec. A za co? Za to, že postavy se teleportují od scény do scény desítky kilometrů bez jediného vysvětlení? Za to, že postavy jeden den jsou oholené a druhý den mají plnovous? Za to, že policistka není schopná jednat jako policistka, aby měla důkaz teroristického útoku? I blbí teroristi dokázali udělat jednu tupou fotku jejího auta, i když to pro příběh vlastně bylo naprosto nedůležité. Za to, že policistka může předložit "důkazy" (těch málo, kterých jako naprosto neschopná policistka dokázala nasbírat), ale místo toho zdrhá od místa činu, kde by asi nemusela být podezřelá a poštve proti sobě celou zemi? Omlouvám se příznivců, ale toto není nic jiného než výsměch. Kdyby seriál neměl tak vážné poselství a příběh, tak bych řekl, že to je experiment tvůrců, jak moc jsou lidi blbí a nevšimnou si nejvíce viditelných a easy chyb. Asi byste řekli, že to jsou drobnosti, ale hej, já si myslím, že nejsem nějaký mastermind, ale sere mě, když se dívám na něco, co má být kvalitní a přitom lepší střihové přechody jsem dělal i já ve výtvarce s Koresem a dvěma barevnými papíry. Irituje mě to jednoduše, protože se musím dívat na naprostou amatéřinu, kterou lidi vychvalují jako kdyby to režíroval Andrej Babiš, scénář psal Zeman a produkovali to soudruzi z Číny. Rozum mi toto nepobírá a asi tomu nenapomáhají naivní pubertální islámské dívky, které chtějí zabíjet bělochy a pak když se mají odpálit, tak brečí jako když Faltýnkovi mají sebrat dotace. Je mi jasné, že to mělo evokovat pocit, že lidi dokáží být fakt zmanipulovatelní, ale sakra! To byly nervy. Plus k tomu jednoduše nenávidím, když postavy dělají naprosto dementní rozhodnutí, aby se epizoda natáhla o pár minut navíc a hlavně, aby byla nějaká zápletka. Ale chápu, být originální je náročné. No nic... za mě totální paskvil, který ani neměl dostat zelenou ve zveřejnění, natož aby to byl jeden z nejlepších seriálů všech dob. Smutný příběh. Rád se sem jednou vrátím a uvidím, že seriál bude klesat do modrých čísel kam patří. Děkuji, odcházím! () (méně) (více)

JoseBenes

Nervydrásající drama téměř na úrovni Černobylu. Když se člověk ohlédne zpět a zrekapituluje si to, jsou tam určité věci, které slouží pouze ději, a v reálu by se to odehrálo určitě jinak. Některé postavy jednají v určitých momentech mimo svůj charakter a především vyústění dějové linky v Racce je naprosté WTF, moment, který by šel vyřešit daleko logičtěji a se stejným emocionálním dopadem SPOILER (Pervin se mohla pokusit zabít Omara pistolí, střelila by ho, Omar jí a třeba manžel by ho odzbrojil a dobil, Lisha by odjela s nimi). ()

Jaro.Krafcik

Na tejto databáze su dva typy užívateľov, jeden čo tomu udelí 5ku, napríklad taký Verbal. Alebo tí lepší užívatelia čo hodnotia dobre, ako kolega a užívatel Arsenal83. Nechápem prečo to má toľko percent a také umiestnenie. Pritom seriál je tak na bode priemeru. Žeby to hodnotili aj islamisti? 3* ()

Fony

Snaha o autentičnost vítězí nad zábavou. Spousta ne zrovna zajímavých postav prožívá ne vždy zajímavé strasti. Nevím, kde ostatní vidí to mrazivé napětí, protože seriál je buď předvídatelný nebo se v něm nic kulervoucího neděje. Přesto stojí za to Chalífát vidět. Jestli tady něco zajímavého opravdu je, tak prostředí a zasazení seriálu do muslimské komunity ve Švédsku, potažmo v Sýrii. Poslední dva díly jsou sice trochu přitažené za vlasy, ale aspoň se v nich trochu šlápne na plyn. Škoda, že to takhle nefunguje celé. 70% ()

Daddko

V roku 2020 v Slovinsku, Polsku a Grécku otvorili nové mešity. A tak Slonensko zostalo poslednou krajinou od Užhorodu po Atlantický Oceán ktoré ju ešte nemá....a dúfam že nikdy mať nebude. DEUS VULT ➕ ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů