Reklama

Reklama

Sissi, císařovnina osudová léta

  • Česko Sissi - Osudová léta císařovny (více)
všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

Rakouskouherská císařovna Alžběta, zvaná Sissi, žije v Uhrách stranou vídeňského dvora a tlaku tchyně. Zprávy o jejím společenském styku s uherskou šlechtou, a obzvláště pak s šarmantním knížetem Andrássym doputují až k uším Františka Josefa, který se poháněn žárlivými obavami vydává za svou ženou. Během jedné slavnosti v Uhrách se Sissi podaří na stranu rakouského císaře přiklonit jednoho z čelných odpůrců monarchie a během chvilky o samotě ji dokonce kníže Andrássy vyzná své city. Sissi záhy těžce onemocní, což vede k zásadnímu rozkolu mezi Františkem Josefem a jeho matkou, která by už nejraději vybírala Alžbětinu nástupkyni. V souladu s následujícími okolnostmi jejího onemocnění se dokonce začíná mezi šlechtou a lidem proslýchat, že by mohlo mezi oblíbenou císařovnou a panovníkem dojít k rozvodu, což vede ke zjitřeným náladám v říši... Ačkoli režisér a producent Ernst Marischka by klidně točil další a další snímky o životě Sissi, dokud by to rámcová věrnost historii dovolovala, a dokonce již plánoval čtvrtý díl, hlavní hvězda řekla definitivní a kategorické ne. Radikální řez nicméně pro kariéru i osobní život Romy Schneiderové byl jednoznačným přínosem. Navíc se nepotvrdily negativní prognózy, že diváci ji v jiných partech než v kostýmních heimatfilmech nepřijmou, kterými ji strašil především nevlastní otec Hans Herbert Blatzheim, jenž si přivlastnil roli jejího agenta, ale ostatně i matka Magda Schneiderová, jejíž vlastní herecká kariéra začala záviset na partech po boku dcery. Publikum naopak Romy Schneiderovou nadšeně obdivovalo i v nových moderních rolích a herečce se díky vyvázání z područí otčíma definitivně otevřely dveře k opravdové mezinárodní kariéře. Ačkoli její následující filmy i chvíle štěstí po boku Alaina Delona úspěšně konkurovaly lesku její průlomové role, přesto se Schneiderová ke své velké nevoli spojení se Sissi nikdy zcela nezbavila. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (40)

troufalka 

všechny recenze uživatele

Další pokračování pohádky o krásné a dobrotivé císařovné a jejím idylickém manželství. Marischka si vybral zajímavé momenty ze života císařovny a převyprávěl je po svém. Vznikl tak nikoliv historický, zato ikonický snímek s velkou diváckou oblíbeností. Ostatně, kdo by chtěl vědět, jak to doopravdy bylo, když se může podívat na pěknou dojemnou pohádku? ()

TroiMae 

všechny recenze uživatele

Potřetí už z komických milostných avantýr plukovníka Böckla je fraška a z osudovosti císařovniných let stále jen červená knihovna. Vzhledem k tomu, jak dramaticky ve skutečnosti její život, rodina a vztah s císařem vypadaly. Film vše nekalé ignoruje a opět neomylně skončí triumfálním happy endem. Jsem rád, že na čtvrtý film už Romy Schneider řekla „ne“. Nedovedu si představit, jak by režisér v tomto duchu pojednal všechno to trápení a tragédie. ()

Reklama

Roman Albach 

všechny recenze uživatele

Poslední díl trilogie o Sissi, který osobně mám nejraději. Devatenáctiletá Romy Schneider herecky dozrává a svoji císařovnu hraje bezchybně. Přestože se už natáčení třetího dílu vzpírala s nepříjemným tušením, že pro diváky už bude navždy jen a jen Sissi. Scéna, ve které Sissi tajně vyslechne osudnou diagnózu, která jí dává jen pár měsíců života, patří jednoznačně k nejsilnějším v celém filmu. Myslím, že od Ernsta Marischky to byl geniální nápad. Proč sdělit smutnou pravdu citelně lékařem, když ji může Sissi vyslechnout z úst nemilované tchyně Žofie, která již upozorňuje Františka Josefa, že je čas podívat se po nové císařovně. Ta současná svoji úlohu, tj. přivést na svět následníka trůnu, již přeci nesplní. Ať jsou názory na Sissi trilogie jakékoli, myslím si, že vidět alespoň jeden díl Sissi patří k filmovému vzdělání. Přeci jenom tyto filmy v 50. letech byly v Evropě jedny z komerčně nejúspěšnějších. ()

Brinkley 

všechny recenze uživatele

Nebýt mladičké Romy Schneider, nestála by celá trilogie za zmínku. Tento poslední díl je navíc ze všech nejslabší. Jako holce na prahu puberty se mi Sissi sice líbila, nicméně z pohledu dospělého diváka, pro které byl film též určený, nemůžu lehce strávit tu přílišnou sladkobolnost, kvůli které byla historická fakta nejen zjednodušena, ale i překroucena. ()

Agatha 

všechny recenze uživatele

Poslední z trilogie filmů o rakouské císařovně je na tom z historického hlediska asi nejhůře. I když mnoho skutečností bylo věrohodně zachováno, většina se však pravdě přiliš nepodobá. Nebudu zde znovu vyličovat co se skutečně stalo a co je pouhým výmyslem či domněnkou. Tomu, koho by snad toto velmi oblíbené téma zajímalo, bych doporučil nějaké biografické dílo z této doby - avšak od nějakého znalého historika. Existuje totiž mnoho líbivých, ale ne skutečně pravdivých pramenů o císařovně Alžbětě. Přesto mě film nadchnul asi nejkrásnější výpravou z celé série. Kostýmy spolu s hudbou si zachovávají stále stejnou úroveň. A to, že se natáčelo v dobových interiérech je také velkým kladem celé trilogie. Proto je mé hodnocení stále stejné - nevěřím totiž, že toto téma někdy někdo zpracuje lépe. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (9)

  • Keď Sissi (Romy Schneider) veľmi ochorela, v skutočnosti jej sestra Helene (Uta Franz), vtedy tehotná s druhým dieťaťom, išla za Sissi na Madeiru, aby zostala po jej boku. Obe sestry si boli veľmi blízke. Toto sa vo filme nikdy neukázalo. (Arsenal83)
  • Ernst Marischka původně počítal se čtvrtým dílem, ale Romy byla rozhodnuta už Sissi nikdy nehrát. A vrátila mu hotový scénář. Přesto svůj slib změnila a počtvrté se jako Sissi objevila v Ludvíku II. (1972). (NinadeL)
  • Tento film ako jediný z trilógie Sissi získal hodnotenie filmovej ratingovej agentúry Deutsche Film- und Medienbewertung (FBW) ako „hodnotný“. (Arsenal83)

Reklama

Reklama