Reklama

Reklama

Epizody(4)

Obsahy(1)

Opravdoví kovbojové amerického Západu a jejich cesta dlouhá tisíce mil za snem o panenských pláních Montany... V malém městečku Osamělá Holubice v pustém Texasu vedou malou dobytkářskou společnost dva dlouholetí přátelé, Gus (Robert Duvall) a Woodrow (Tommy Lee Jones), kapitáni hraničáři. Po deseti letech se sem vrací jejich starý kamarád Jake (Robert Urich), a jeho vyprávění o dobytkářkém ráji – civilizací nepolíbených pastvinách Montany – se usadí jako brouk v hlavě obou mužů. Spolu s dalšími honáky, včetně jejich dlouholetého přítele a stopaře Deetse (Danny Glover), si opatří stádo dobytka a vydávají se na cestu dlouhou dva a půl tisíce mil do jejich země zaslíbené. S výpravou, nebo lépe řečeno s Jakem, cestuje také ženská ozdoba Osamělé Holubice, a to místní prostitutka Lorena (Diane Laneová), která touží po zcela jiném životě, než jaký doposud měla. Paralelně se poté odvíjí příběh nesmělého šerifa z městečka Fort Smith v Arkansasu Julye (Chris Cooper), který hledá Jakea kvůli vraždě jeho bratra. Během nepřítomnosti Julye se však jeho žena Elmíra (Glenne Headlyová) rozhodne opustit dům a vrátit se za svým prvním mužem... Čtyřdílná minisérie Osamělá Holubice získala řadu ocenění a mezi nejvýznamnější patří Zlatý glóbus za nejlepší minisérii a za mužský výkon Roberta Duvalla. Samotná literární předloha Larryho McMurtryho z roku 1986 pak získala Pulitzerovu cenu. V dalšího rolích této minisérie se také představí např. Anjelica Hustonová, Frederic Forrest nebo Steve Buscemi. (Česká televize)

(více)

Recenze (33)

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Chlapov ako si ty je radosť vešať...". Pre mňa ako veľkého fandu westernového žánru bolo objavenie tohto staršieho seriálu malým zázrakom. Perfektné herecké obsadenie, jedna hviezda vedľa druhej a hudba od B. Poledourisa? Prvý diel je skôr zoznamovací, ale už aj tam je kvalita a nenudil som sa. Akonáhle sa parta vydá za svojím snom do ďalekej Montany začína sa príbeh rozvíjať a postavy sa dostávajú do všemožných situácií a problémov. Napriek tomu, že ide o seriál je pomerne výpravný a atmosféru mu môžu závidieť aj desiatky westernov, ktoré vznikly po ňom. Videl som to s českým dabingom, ale rád by som ho videl v špičkovej kvalite v originálnom znení. Je škoda, že ho zatiaľ nikto nevydal aspoň na dvd. Celkovo slabší rozjazd, ale potom ma to zomlelo. 100%. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Ono se to hned pozná, když je scénář psát podle promyšleného literárního díla. Postavy jsou plastické, příběh je skutečně o něčem, jeho epizody se vrší přirozeně, aniž by to muselo znamenat jejich předvídatelnost... Osamělá holubice není western v obvyklém slova smyslu. Spíše rozsáhlé drama na westernovém pozadí. Skvělá herecká parta v čele s výtečným Robertem Duvallem ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Na televizní poměry učiněný zázrak. Ten kdo očekává kolty proklatě nízko, bude asi zklamán. "Osamělá holubice" obsahuje spíše dlouhou úmornou cestu, drsný zarostlý chlapy, kovboje, který se nevědomky otočí ke koni zády a ten ho kousne, řeku plnou vodních hadů, psychopatického indiána a hlavně tvrdou realitu. Atmosféra je jako vystřižená z McMurtryho předlohy, za kterou právem dostal Pulitzerovu cenu. Herecké obsazení je také velmi kvalitní, na televizní poměry nevídané. Vynikající westernová série a zároveň nejlepší western 80. let. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Chtěl jsem se podívat na jeden z pověstných velkých televizních projektů před-quality TV éry, abych si potvrdil, že velké románové vysokorozpočtové produkce imitující kinofolmy vznikaly už hodně dlouho. A je to opravdu působivé, rozmáchlé, vtahující dílo. Neduhů tu pár je. Časové skoky jsou občas trochu nepřehledné, několik týdnů někdy přeskočí ze střihu na střih, aniž by stihla dohrát hudba z předchozí scény. Popřípadě je scéna koncipována tak, že se s postavami loučíme na začátku nějaké jejich cesty (a scéna je skutečně emocionálně koncipovaná jako opouštění těch postav), ale hned v další scéně je sledujeme přijíždět na místo. Je naprosto patrné, že původně měla být mezi ty dvě scény vložena nějaké sledující jinou dějovou linii. Vzniklé zmatení určitě není záměrné - na takhle nákladné a náročné produkci je podivné, že její střih nedokáže následovat základní pravidla. A druhá věc je, že děj trpí na neuvěřitelná náhodná setkání, divoký západ jako by byl dvacet lidí, kteří se neustále potkávají. Ale to jsou celkem méně důležité nebo snadno odpustitelné věci - jinak to je velmi příjemné pokoukání, které se nebojí několika nečekaně tvrdých zvratů. A emocionální nálož čtvrtého dílu, který přitom zvládá nesklouznout ke kýči (protože nikdy zcela nepodléhá westernové sentimentalitě - naopak se ji nebojí napadat) je určitě jeden z televizních vrcholů. Je to jeden z těch filmů/seriálů, které dokážou vtáhnout tak moc, že člověk ten svět a ty postavy nechce opustit (přesto se rozhodně neplánuju koukat na žádný ze sequelů ani prequelů, ten silný dojem může jít jedině dolů). Už dlouho se mi nestalo ten pocit u něčeho cítit. 4 a 1/2 ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Jeden z najlepších westernových príbehov vôbec v perfektnom (hoci televíznom) spracovaní. Je to výpravné, epické, nepredvídateľné, miestami poriadne drsné, na konci dojímavé. Samozrejme, môžeme snívať o pôvodných plánoch Ford-Wayne-Stewart-Fonda, ale Wincer tu odviedol kus výbornej práce a Jones a najmä Duvall to hrajú skvele. O vynikajúcej Poledourisovej hudbe ani nehovoriac. Povinnosť pre každého fanúšika Divokého západu. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (2)

  • Minisérie je založená na románu z roku 1985 „Lonesome Dove“ od Larryho McMurtryho. Kniha vyšla i v českém jazyce jako „Osamělá holubice“ v roce 1995. Autor za knihu obdržel Pulitzerovu cenu za nejlepší americké literární dílo a získal ji v roce 1986. (zzzw)

Reklama

Reklama