Veliká

Velká Británie / Austrálie, (2020–2023), 25 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvůrci:

Tony McNamara

Hudba:

Nathan Barr

Elle Fanning, Nicholas Hoult, Florence Keith-Roach, Sebastian De Souza, Sacha Dhawan, Phoebe Fox, Bayo Gbadamosi, Adam Godley, Douglas Hodge, Louis Hynes (více)

Série(3) / Epizody(30)

Tony McNamara, na Oscara nominovaný scénárista filmu Favoritka, přichází s žánry mísící, anti-historickou jízdou napříč Ruskem 18. století. Satirické komediální drama Veliká pojednává o vzestupu Kateřiny Veliké z outsiderky k nejdéle vládnoucí panovnici v dějinách Ruska. První řada vypráví fiktivní, zábavný a anachronický příběh o idealistické, romantické mladé dívce, která přijíždí do Ruska uzavřít dohodnutý sňatek s náladovým carem Petrem. Kateřina, doufající v láskyplný a sluncem zalitý život, se místo toho ocitne v nebezpečném, zpustlém a zaostalém světě, který se rozhodne změnit. Jediné, co pro to musí udělat, je zabít svého manžela, přemoci církev, usměrnit armádu a získat dvůr na svoji stranu. Velmi aktuální příběh o minulosti zachycuje řadu rolí, které tato milenka, učitelka, panovnice, přítelkyně a bojovnice během svého života sehrála. (HBO Europe)

Johny303

Mimořádně originální i vtipná záležitost, která dokáže být v mnoha ohledech nekorektní - jen ty černochy neměli koule vynechat, což je u ruského dvora z 18. století skutečně tragikomický pohled a sráží to celkový dojem z jinak fantastického seriálu. S klidným svědomím doporučuji vyzkoušet český dabing, který je v tomto případě podařený. ()

Greg25

Je až ironie, jak reálně a přitom groteskně může působit historický seriál, který je (záměrně) tak historicky absolutně nepřesný a leckde i lživý (což deklaruje i v titulcích). A který skvěle frčí v podobném duchu jako nedávná Favoritka (snad jen víc groteskně než satiricky), až na to, že je občas prvoplánový, proslovy nudný a finále je sbírkou nelogičností v ději, které neospravedlní ani všudypřítomná nadsázka, groteska, ironie a satira. Přesto všechno je Veliká historický seriál, který vás přiměje věřit, že to je pravda, ač to pravda obvykle není. Což je naprosto pozoruhodná věc na poli historických seriálů, které se poslední dobou snaží být historicky přesnější, ale chybí jim autentičnost. Veliká je moderní, živý pohled do historie (představy o ní) a dělá to sakra dobře a s neskutečným drivem. Elle Fanning s Nicholasem Houltem tu perfektně balancují na hraně dramatických postav i karikatur v jednom. Kdo čeká historický seriál a chce se něco dozvědět, bude patrně zklamán, Veliká je spíš seriálem se satirickým náhledem do minulosti a zároveň se vysmívající tak trochu i dnešku. Má i hlušší místa, hlavně ke konci první série, kdy musí přidávat děj a ubírat nápady a nadsázku. Ale Veliká nakonec není z těch seriálů, které byste sledovali kvůli ději. PS: Nic pro slabší povahy, tady se s ničím moc neštvou. 80% ()

barteca

Od rozpačitosti, přes nadšení , po uznání - je to fenomén. Tak neuctivý a přesto zábavný, živoucí a přitom zásadně nezkreslující přístup k historické látce se jen tak nevidí. Dialogové přestřelky jsou požitkem. Scénář je mistrovský, casting snad lepší nemohl být. Brilliant !! Patrně bude druhá řada, takže se se moc těším..... ()

montongery

Příjemná exkurze do alternativní histore se smyslem pro černý humor a skvělými anekdoty, kterou chápu spíše jako satiru na současné Rusko a jeho nechvalného předchůdce Sovětský svaz než na Ruské carství v 18.století. Ale i když minisérie začne skvělým tempem, tak postupem se toto tempo a originální humor bohužel vytrácí a nastává scenáristická temnota. Díky tomu druhou polovinu seriálu zachraňuje pouze výtečné obsazení a občas nějaká ta povedená satira. ()

anatheman

Moje hodnocení i komentář budou jistě šílené jako tento seriál. Rozhodně jej nechci hodnotit jako něco, co se snaží dramatizovat určitou historickou látku. V tomto případě by se jednalo o jasný odpad, jelikož je zde po faktické stránce špatně snad všechno. Nicméně seriál se rozhodně vážně nebere. Na začátku každé epizody je zřetelně vysvětleno, že se nejedná o materiál k hodinám dějepisu. Naprostá nehistoričnost naopak napomáhá přinejmenším k tomu, že děj je dosti nepředvídatelný. Tím mířím k tomu, že seriál má naprosto FASCINUJÍCÍ scénář. No, kurva! A k tomu výborně napsané postavy!!! Tyto dva faktory definují kvalitu díla. Kupodivu se nejedná o komediální seriál, kde by jste se smáli v každé druhé scéně. Nicméně i několik podařených vtípků se najde.Každopádně zde kraluje všudypřítomná absurdnost. Vztahy mezi mezi postavami jsou přijatelně komplikované, a díky tomu generují intriky první třídy. Oceňuji i ztvárnění závěrečné epizody, které se povedlo na jedničku. A funguje i otevřený konec. Na závěr je třeba pochválit herecké obsazení v čele s úžasnou Elle Fanning a Nicholasem Houltem. Všichni si hraní ztřeštěných charakterů evidentně užívají. Zprvu jsem nechápal, proč se v raně novověkém Rusku objevují představitelé etnik, jejichž dobová přítomnost na ruském dvoře je přinejmenším dosti diskutabilní. Každopádně po několika dílech, kdy vám dojde, že je seriál je naprosto nehistorický, je tato skutečnost vyloženě indiferentní. Tak za mě 5 hvězd. Huzzah!!! ()

HenryIvan

Nemôžem povedať, že pre mňa bola Favoritka niečím dychberúcim a The Great má podobné atribúty, no toto sa mi páčilo o dosť viac. Je to hravé, vtipné a zábavné, herci sú k popukaniu a to, že si tvorcovia vzali v podstate iba historický námet a rozbalili to po svojom riešiť netreba (tých černochov si ale mohli odpustiť). Hádam sa dočkáme aj druhej série. ()

Urukhaj98

S01-S02: Pseudohistorická dramedy o tom, jak absurdní Rusko bylo, je a nejspíš i vždy bude. Kdo hledá historickou věrnost jako z učebnice, měl by hledat jinde. Veliká z mnoha hledisek bere historii pouze jako zdrojový materiál, ze kterého si vyzobává co se jí zrovna hodí. A pak to použije úplně jinak, než jak by to udělalo konvenčnější dílo. Co dodat. Snad jen že když nepočítám roli v Mad Maxovi, tak právě Petr rádoby Veliký je dosud nejlepší role Nicolase Houlta. A i ta Elle je samozřejmě skvělá. 8/10 ()

kondor77

Odporné. Nemusím mít rád Rusko, ale proč ho dehonestovat? Viděl jsem dva díly. Tvůrci jsou pochopitelně blbí Američané, ale až takhle? Myslím, že každý americký tvůrce, by měl absolvovat IQ test a pokud nedosáhne alespoň 5 bodů, měl by se odvrátit od práce scénaristy. ()

zapalik

Poměrně atraktivní odsýpající light verze příběhu KV. Žádná pecka, ale spolehlivě pobaví. Car je svou zvráceností k sežrání, carevna roztomilostí a trošku jinak. :-) ()

Hexa

Normálně bych dala 4*, ale ty černochy u carského dvora v 18. století nemůžu skousnout. --- Update po shlédnutí celé série. Černochů je tam ještě více a jsou úplně všude. Ano. Během jeho vlády tam opravdu byl jeden čerchoch. JEDEN. Tady jich je asi tak 66. Nicméně po nějaké době se tomu už jen smějete. Naštěstí to nemá vliv na příběh. Zvedám na 4*. ()

sunfreedom

Hodnotím po druhé sérii. Osciluji mezi 3* a 4*. První série je špičková, druhá se trochu táhne, ale dá se to. Přiznám se, že mi asi trochu vadí, jak moc je to mimo. Resp. že to je mimo, ale vlastně není mimo... no nevím. Ale je to prdel :) ()

cernakus

Velká škoda toho nového multikulti tažení na Netlfixu, Hulu a podobně. Je tam prostě až moc přenegrováno (ne že by negři v Rusku nebyli, ale u dvora byl tak jeden, co si pamatuji z historie a to až v 19. století). Jinak cukrová panenka Fanningová se sice na Káťu hodí po dobu prvních jejich let v Rusku, ale pokud to budou chtít posunout dál, tak to prostě neuhraje, protože na zahrání vychytralé a velmi schopné panovnice prostě nemá. Navíc seriál si pro sebe doslova uloupil Houltův Petr III. a až zmizí, bude to pro případnou fanoškouvskou bázi docela jeba, která seriál pošle do kytek. ()

IZFNP

Ooo, toto som si velice užila. The Great mám na watchliste už dlho, takže som seriál pri prvej príležitosti od zaplatenia HBO bingla za dva dni. Napriek jednoznačným trailerom mi chvíľu trvalo sa na Kataríninu notu naladiť, ale pár dielov a už som sa viezla. Milujem a zbožňujem, ako si The Great neberie servítky a prináša očarujúcu grotesku s neskutočne nekompromisným humorom. Cárske Rusko at its “best”. ()

kockodan

Něco mezi Coppolovou Marie Antoinette a Favoritkou, což není kompliment tomuto dílku. Jen Coppola neměla u Kirsten Dunst na Francouzském dvoře černochy, a tady, v Rusku v 18. stol (!), se to jimi na carském dvoře jen hemží! Proto pouze 2 hvězdy za totální politically correct, inclusive píčovinu! Vím, že to je volně a klipovitě a polopaticky vyprávěná fantasmagorie na motivy života Catherine the Great. Ale i tak! A že jsem dle některých rasista? Tak když teda můžou být v Rusku v 18. stol. na carském dvoře černoši, to už by mohl Car Petr vytáhnout v některé scéně ležérně iPhone, zavolat si Uber a odjet s ním na lov zajíců do lesa! FAIL! P.S. A že jsou postavy a děje zjednodušené do snadno pochopitelné černo-bílé karikatury, to snad dojde většině diváků. A těm, kterým ne, u těch na tom stejně nezáleží. Ti se na intelektuálním večírku v Akademii Věd s nikým na téma Kateřiny Veliké nikdy bavit nebudou. Takže co? H..vno! Chabých 30%. ()

VLADEK

Místy zábavné, místy soft porno zapáchající prvoplánovostí rádoby zpustlého sexuálního humoru.Příběh skoro nulový. ()

hufnagel

Seriál sa na úrovni 4.cenovej skupiny snaží vysvetliť pomery na ruskom cárskom dvore príchodom Kataríny a jej následným manželstvom.Niečo ako porno satyra. ()