Reklama

Reklama

Newyorští detektivové na stopě zabijáka. Kriminální snímek Madigan (1968) vznikl v době, kdy hollywoodský studiový systém vyčerpal své možnosti a stará garda tvůrců i hereckých představitelů pomalu uvolňovala místo nastupující generaci. Veteráni jako režisér Donald Siegel a herci Richard Widmark a Henry Fonda se snažili přizpůsobit nové době a je to svým způsobem vidět i na Madiganovi. Titulní hrdina se svým kolegou nezvládnou zatčení nebezpečného zabijáka a pak stráví celý víkend jeho stíháním. V paralelním příběhu sledujeme práci jejich nadřízeného, komisaře Russella, který musí lavírovat mezi požadavky běžné policejní práce a nejrůznějšími politickými tlaky. Nezanedbatelnou úlohu hraje i rodinné zázemí obou hlavních hrdinů. Režisér Siegel se snažil ozvláštnit rutinní povahu policejního pátrání pří zachování potřebné míry realističnosti, která tehdy přicházela do módy. Snímek svým způsobem předznamenal sérii populárních policejních filmů z počátku sedmdesátých let (Francouzská spojka, Noví centurioni apod.), jejichž realistické pojetí ovlivnilo tento žánr na celou dekádu a poznamenalo i stále populárnější televizní produkci (seriál Kojak). Ostatně i policista Madigan v podání Richarda Widmarka se dostal o pár let později na obrazovku ve stejnojmenném seriálu (1972–73), jehož šest epizod se střídalo ve vysílání s dalšími dvěma detektivkami v rámci pravidelného pořadu NBC Mystery Movie. (Česká televize)

(více)

Recenze (43)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Film začína scénou, kedy dvaja policajti v nóbl oblekoch a klobúkoch dojdu za nejakým miestnym nebezpečným zabijakom a snažia sa ho zatknúť. Celý film je potom o tom, že dvaja policajti v nóbl oblekoch a klobúkoch sa snažia vypátrať a zatknúť tohto týpka. Končí to scénou...no, to je už asi jasné, ale dočkáme sa aj prekvapení. Siegel vykresľuje aj vzťahy na oddelení a trochu iným spôsobom, ako sme zvyknutí a k významnému slovu sa dostanú aj rodinné a milostné vzťahy. Pričom aj tie sú napísané pomerne originálnym spôsobom, i keď samozrejme dôjde aj na výčitky ohľadom nedostatočného sa venovania manželke po nociach. Madigan nie je žiadna akčná naháňačka po uliciach NY, ale skôr pomaly plynúca a používanie mozgu vyžadujúca krimi. ()

Javert 

všechny recenze uživatele

Typově je tenhle film hodně podobnej Cooganovu triku, kterej mě ale příliš neuchvátil. Tenhle film je však o hvězdu lepší a to nejen díky skvělým hercům, ale také kvůli dobře zfilmovanému scénáři. Jamese Whitmora jsem předtím znal jen ze Shawshanku a musím říct, že i když zde hraje pouze vedlejší roli, je radost na jeho herectví pohledět. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Madigan má zdánlivě všechno, co by měla dobrá kriminálka mít, tedy tvrdé detektivy, nebezpečné zločince, krásné ženy a velký případ, přesto to ve výsledku skřípe. Příliš mnoho dialogů, příliš utahané tempo a duchem to vězí někde v 50. letech, i když na pár scénách je vidět, že to chce držet krok s dobou. Nechám tři hvězdičky, ale jsou to úplně jiné tři hvězdičky než obvykle dávám. Tak trochu mhouřím oko a říkám si, že by to vůči veteránovi Seigelovi nebylo fér jít ještě níž. Celkový dojem: 50 %. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

„Hodný hoch Hollywoodu“ Henry Fonda je opět respektováníhodný klaďas každým coulem, Richard Widmark zase tím správným neústupným policistou, do toho občas hraje fajnový jazzík a atmosféra New Yorku konce 60.let moc prima, ale děj první dvě třetiny absolutně nevtáhne, nepohltí a až přiliš často se zde skrze přehršel dialogů řeší úplné banality. Od specialisty na kriminální žánr a chlapácké snímky Dona Siegela jsem čekal tedy o dost ostřejší kalibr a poznával ho až posledních dvacet minut, které srší nábojem pro jeho filmy tak typickým. ()

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

Podobně jako u Cooganova triku tu absentuje jakýkoli prvek překvapení nebo žánrového ozvláštnění. Mrtvolnost a bezkrevnost obou kriminálek podtrhuje využití typicky šedesátkových kamerových filtrů, absence explicitního násilí nebo snímání v poměrně dlouhých záběrech. Clint Eastwood s Richardem Widmarkem jsou navíc prototypy správňáckých detektivů, kteří občas procedí se znechuceným výrazem drsnou hlášku, ale spravedlnosti vždy učiní zadost. S nástupem let sedmdesátých naštěstí Siegel ožil, když divákům mimo jiné naservíroval legendárního a především nekorektního Drsného Harryho. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (1)

  • Lloyd Haynes v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Reklama

Reklama