Nadaný žák

• USA Apt Pupil (více)

Sir Ian McKellen a Brad Renfro se představují v hlavních rolích tohoto znepokojivého psychologického thrilleru, natočeného na motivy románu Stephena Kinga. Todd Bowden (Renfro) je nadaný šestnáctiletý středoškolák, jehož začnou zvráceným způsobem fascinovat zvěrstva nacistického Německa poté, co tuto látku začnou probírat v hodinách dějepisu. Jeho záliba se však nebezpečně zvrhne, když odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí a výměnou za to přinutí Dussandera, aby odhalil temná tajemství, která jsou už celá desetiletí pohřbena v hlubinách zapomnění. Mezi mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (Cinemax)

NinadeL

Nadaný žák (Apt Pupil, 1982) patří k nejatraktivnějším námětům, které Stephen King zpracoval. U nás má speciální místo v srdci jeho fanoušků taky proto, že to byla první kniha, která tady česky vyšla v roce 1991 (společně s povídkou Tělo, dnes vychází komplet Čtyři roční doby společně s povídkami Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank a Dýchací metoda). Nicméně studie dětské fascinace nacizmem a obecně zla v jednotlivcích je skutečně hraniční. King se orientuje na uvěřitelnost, k tomu mu slouží jako vždycky kulisa amerického předměstí, metodicky sleduje příběh proměny obyčejného kluka ve zrůdu během několika let. Kniha se odehrává v 70. letech, kdy ještě bylo reálné najít nějakého bývalého nacistu kdesi pod inkognitem a v dobrém zdravotním stavu, jakýkoli posun dál ve filmu k současnosti není rozhodně plus. To bych považovala za první problém adaptace. Druhý problém filmu je zkrácení hlavní zápletky z několika let na necelý rok, protože v knize je srozumitelně popsán rozdíl ve fascinaci nacismem před Toddovou pubertou a během ní. Primárně (mi) ale ve filmu chybí proměna znuděného kluka v kluka zaujatého pro cokoli, přičemž bohužel pro něj se mu stává osudným právě fascinace detaily holocaustu. Jistě, je možné se obdivovat hereckému výkonu Iana McKellena, účasti Jana Třísky v malé roli, ale neměli bychom se spokojit s tím, že Todd byl prostě zlý kluk na začátku a zlým klukem zůstal i na konci filmu. ()

Kaka

Nevěřil jsem. Psychologická základna postav nebyla dostatečně silná v kontextu s jejich vyvíjením stejně jako s konstrukcí a spádem příběhu. Nevěřil jsem McKellenovi válečného zločince (i když třeba takový pochod byl působivý), nevěřil jsem Renfrovi proměnu z premiantského studentíka na zvráceného a vulgárního puberťáka a ani tak na první pohled sugestivní a strhující vyprávění o plynových komorách mě nijak výrazně nerozhodilo. Singer neumí pracovat s emocemi. To je fakt, který mi na jeho filmech vadí a nepamatuji si, že by mě nějaký z jeho výtvorů po této stránce jakkoli obohatil. Možná se pletu, jen jednoduše nejsem na laděn na jeho struny. Velice zajímavá látka, šokující scéna s veteránem v nemocnici a tím to asi tak hasne. ()

Spiker01

Nádherné, ale děsivé zároveň. Přesně, jak to má Stephen King rád. Nadaný žák je jeden z klenotů 90kové filmografie, který ale bávý neprávem opomíjen. Dejte mu šanci, ten film rozhodně nestárne, právě naopak, zraje jako víno...90% ()

akisha

Film, co je tak neskutečně nepříjemný na sledování a nemá jedinou sympatickou postavu, až se divím, že jsem to vůbec dokoukala. McKellenova kreace je naprosto fascinující a odpudivá a on je rozhodně hlavním tahounem filmu. Mladší představitel Todda za ním dost zaostává, ale ten jeho chladnej výraz mu bez problémů uvěříte. Několik scén je opravdu dost silných (McKellenův pochod, kočka v troubě, Koteasův konec nebo když bývalý vězeň z koncentračního tábora McKellena pozná) a od začátku do konce dokáže zaujmout, takže nuda nehrozí. Ale ačkoliv dílo je to zručně natočené a skvěle zahrané (a navíc je tam Tříska!), zážitek z něj je tak nepříjemný, že další zhlédnutí opravdu neplánuju. ()

Tyler

Velice kvalitní, velice mrazivý, velice působivý - právě takový je "Nadaný žák"...Adaptace Kingovy knihy se nadmíru povedla a musím říct, že v určitých ohledech je film ještě lepší - myslím tím především samotný závěr...Asi největší zásluhu na tom, že je tento film tak dobrý, mají herci - Ian McKellen je na jedné straně politováníhodným starým osamělým mužem, na té druhé (když se v něm ozvou "staré časy") nelidskou stvůrou. Todd v podání Brada Renfra je možná ještě horší - pod maskou obyčejného chlapce z předměstí se skrývá vypočítavý ďábel bez špetky citu. A abych nezapomněl - velice příjemným překvapením je bezesporu kvalitní výkon Davida Schwimmera v roli výchovného poradce..."Nadaný žák" není filmem pro příjemně strávené odpoledne, je to docela "silné kafe" - ale nadmíru chutné... ()

Falko

Tak, ako uz mnohi uzivatelia pisali, vsetko zachranili herci, skvely McKellen a taktiez Brad Renfro, ktoreho poznam z filmu NEBEZPECNY KLIENT (1994) ako doleziteho svedka po boku Susan Sarandon, ale este dolezitejsiu ulohu tu zohrala aj hudba Johna Ottmana. Dej sa postupne stupnuje a mna ako divaka zaujima, co sa bude diat dalej a hlavne ako to skonci, takze je to vynikajuci psychologicky thriller, len mi k tej piatej hviezdicke nieco chybalo. Brad Renfro zomrel vo veku 25 rokov na predavkovanie heroinom a morfinom 15.01.2008 len tyzden pred smrtou Heatha Ledgera... _________ Brad Renfro - (Todd Bowden) +++ Ian McKellen - (Kurt Dussander) +++ Joshua Jackson - (Joey) +++ Bruce Davison - (Richard Bowden) +++ Ann Dowd - (Monica Bowden) +++ David Schwimmer - (Edward French) +++ Elias Koteas - (Archie) +++ Jan Triska - (Isaac Weiskopf) +++ Joe Morton - (Dan Richler) +++ Produkcia: Brian Singer +++ ()

viperblade

Sakra, tak to byl zase jednou film. Herecké výkony naprosto brilantní, (McKellen v nacistické uniformě, to je scéna, kterou si budu ještě dlouho pamatovat), do Renfra, které jsem do teď neznal, bych nečekal, že to zahraje tak skvěle. Abych to vysvětlil, když jsem ho viděl poprvé na plátně, tak jsem si pomyslel "o můj bože, další klučina, který se bude snažit hrát", ale to jsem se mýlil. Singer mi tímto potvrdil, proč bych se měl těšit na jeho nový film, Valkýru. Takže doufám, že zážitek bude minimálně stejný, jako u žáka. ()

castor

Režisér známý přehnaným perfekcionismem se opět vrhnul na rozkrývání tajemství lidí, kteří pod maskou všednosti něco skrývají. Přesně takovým je zdánlivě neškodný bručoun ze sousedství. Stárnoucí Arthur je ale ve skutečnosti masový vrah a velitel z koncentračních táborů z druhé světové války Kurt Dussander, a někdo to ví. A dokonce je to pouze Šestnáctiletý středoškolák Todd. Zjištěním je fascinován, stejně jako historkami o Holocaustu. Kdo je nakonec větší zrůda? Bryan Singer natočil svůj vysněný, mnohovrstevnatý projekt, adaptaci novely Stephena Kinga, v suverénním stylu. Jeho režie neprotěžuje ani jednu stranu, a platí u ní přesně to, co jsem napsal u jeho Valkýry. I tady totiž naprosto s přehledem pracuje s napětím a gradací. Klobouk dolů.. dobrý režisér prostě zvládne napumpovat napětím i čekání ve frontě na banány, a takovým Singer bezpochyby je. Velice znepokojující, psychologická studie zla v sousedství je silná i v hereckém obsazení. I sebemenší štěk příjemně potěší, stejně jako Jan Tříska ve vedlejší úloze. Přesto jednu vadu na kráse má. Není totiž příliš zřejmé, proč ambiciózní mladík tolik riskuje a je tolik fascinován Dussanderovou minulostí, i co jeho vydíráním sleduje. Díky Singerově obratnosti přesto určité nejasnosti nebo náznaky klišé působí vzrušujícím a napínavým dojmem.. Hodně poctivých 80%.. ()

MM_Ramone

V roku 1982 vyšla zbierka noviel "Štyri ročné obdobia". Napísal ich americký spisovateľ Stephen King. Táto kniha obsahuje tituly: Rita Hayworthová a vykúpenie z väznice Shawshank, Nadaný žiak, Telo, Dýchacia metóda. Tri z nich sa dočkali kvalitného filmového spracovania. V roku 1986 bola sfilmovaná novela Telo (Príbeh o nevinnosti). Film bol uvedený do kín pod názvom "Pri mne stoj". V roku 1994 natočil režisér Frank Darabont "Vykúpenie z väznice Shawshank" (Príbeh o večnej nádeji). A o štyri roky neskôr sa dočkal filmovej adaptácie aj "Nadaný žiak". (Príbeh o skazenosti). Študent Todd Bowden sa tak intenzívne zaujíma o nacizmus, až sa sám začne správať ako fašista. **** ()

ripo

Priemerná kingovština so štandardnými hereckými výkonmi a podpriemernou kamerou. Napätie absentovalo a príbeh sa odvíjal až priveľmi pomaly aj napriek strihu, snažiacemu sa o vyššie tempo. ()

troufalka

Sonda do svědomí, fascinace zlem, vypuštění džina z lahve. Tím, že mladík vydíráním přinutí bývalého nacistu k vyprávění, je sám pohlcen zlem, na povrch se dostává, co je ve skrytu. Zdánlivá nevinnost je ta tam. Proti sobě máme dva rovnocenné soupeře. Aneb čím se zabýváš, tím načichneš. Ukázka toho, že inteligence a nadaní není samo o sobě nic, záleží čemu slouží. Filma který s vámi zatřese. Tříska jako třešnička na dortu v samém závěru. ()

Spooner

Tyhle psychologický duely jsem měl vždycky a když to celé natočí Singer, který tak dobře umí budovat postavy i atmosféru, tak je to pomalu sázka na jistotu. A taky je a všeho zmiňovaného se tu dočkáme. A ještě také navíc vynikajících hereckých výkonů. McKellen je nepřekvapivě famózní a chvilkama jsem z něj měl husí kůži. Překvapil mě ale Brad Renfro a teď už konečně vím, proč v něm všichni viděli tak velký herecký talent. Singer prostě nezklamal a nabízí nám další velmi mrazivý film. ()

pepo

Majstrovský komorný thriller Bryana Singera (Obvyklí podozriví, séria X-Men) patrí k najlepším adaptáciám diel Stephena Kinga. Temná atmosféra, nejednoznačný scenár, výborne napísané a hlavne zahrané postavy. Je prekvapivé, že aj napriek svojim mimoriadnym kvalitám sa film nedostal do našej kinodistribúcie. 9/10 ()

Xmilden

Ne úplně známý snímek, který se co pomaleji rozjíždí, o to silněji doznívá. Po Obvyklých podezřelých byl Bryan Singer oprávněná hvězda a s Nadaným žákem i podruhé přišel s dosti silnou koncovkou. Ian McKellen se ukázkově transformoval v nacistickou svini a kdo jako první vidí X-Meny, ten jen těžko uvěří, že tohle je Magneto. 80% ()

sepp

Slusny film s bravurnim vykonem Iana McKellena do nehoz jsou zakomnovany ruzna poselstvi, nicmene forma opetne vyhrava nad obsahem, ktery v urcitych chvilich pokulhava. I tak silny snimek u nehoz divaka bude provazet rada emoci. ()

Phobia

Málo platné, Stephen King je prostě géniální spisovatel (ikdyž i on občas vypotí nečitelnou sra*ku). To však není případ "Nadaného žáka". Příběh o morbidní fascinaci zlem a o tom, jak snadné může být zlu propadnout, převedl Bryan Singer do filmové podoby skutečně zdařile. Povedl se výběr herců (Ian McKellen i Brad Renfro mi svým přesvědčivým výkonem zježili chlupy na zádech, pokud tam nějaké mám:-)), zachována zůstala myšlenka i atmosféra literární předlohy. Z mé strany tedy naprostá spokojenost, ovšem ani film ani povídka "Nadaný žák" prostě nepatří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděla (nebo četla), nemůžu proto hodnotit nad 4*. 75% ()

-bad-mad-wolf-

Singer a spol. při adaptaci stejnojmenné knihy podstatně ubrali na brutalitě, kvalitám výsledného produktu to ovšem nic neubírá. Obzvláště chválím konec, který vynáší své poselství ještě mrazivěji, než fatální závěr knihy - kolik potenciálních, ale i skutečných hrůz se může ukrývat za těmi navenek obyčejnými tvářemi, které denně míjíme na ulicích? Inteligentní zlo. ()

cheyene

Při sledování tohoto snímku si může divák pokládat otázky, zda je horší starý nacista nebo mladý žák. Singerův počin je zdařilým thrillerem, kterému toho příliš nechybí k páté hvězdičce. ()

paascha

Jedna z lepších adaptací Kingovy knihy, ale pořád tomu něco chybí do plného počtu. Možná je to tím, že kniha je opravdu hodně tlustá a podrobná, zatímco film trvá jen 111 minut. A téma je tak na seriál:-) ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder